JAK MOŻNA ZAŁOŻYĆ ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCYJNĄ W KILKA TYGODNI?

Wielu inwestorów lub przedsiębiorców, którzy noszą się z zamiarem wyjścia z inwestycji i przeznaczenia zarobionych pieniędzy na nowe inwestycje w formie Venture Capital, myśli o Alternatywnej Spółce Inwestycyjnej (ASI). Myśli…, bo w praktyce na co dzień zajmują się biznesem i jego rozwojem, co jest po prostu są czasochłonne. Trudno się dziwić, że ostatnią rzeczą, o której marzą to siadać do żmudnego procesu z prawnikami w piątkowy wieczór. Dlatego też w 7 na 10 przypadkach, kontakt klienta następuje w sytuacji, gdy zastanawia się on czy nie jest już za późno i czy ASI w ogóle jest dla niego.

Aby skorzystać ze zwolnienia jakie oferuje ustawodawca – ASI musi działać i posiadać udziały w swoich spółkach co najmniej przez 24 miesiące. Dodatkowo należy przewidzieć czas na założenie ASI oraz wniesienie do niej aktywów, co może oznaczać dodatkowe 6, a może nawet 9 miesięcy. Co stanowi razem… Ile? 33 miesiące? Tak! Nie brzmi to zachęcająco. Dlatego przedstawiam w pigułce nasze doświadczenia oraz krótki scenariusz towarzyszący procesowi rejestracji ostatniej ASI, którą przeprowadziliśmy z inwestorem w ciągu… 1,5 miesiąca.
Podchodząc do procesu każdy inwestor, mimo że przeczytał już wiele materiałów o tym jak działa ASI, nadal ma konkretne pytania i wątpliwości. Odpowiadamy jakie kroki podjąć, aby Twoja ASI mogła zarządzać aktywami i abyś odniósł skutek jakim jest bezpieczna podatkowo inwestycja, a potem wyjście Twojego ASI z takiej inwestycji. Oczywiście bez podatku, bo taki jest cel ASI.
Oto w pigułce odpowiedzi na najważniejsze pytania klientów na temat Alternatywnej Spółki Inwestycyjnej, jej założenia i działania:
Q1. Czy każda transakcja wniesienia aktywów będzie zwolniona z opodatkowania?
Wniesienie akcji spółki do ASI powinno podlegać zwolnieniu z opodatkowania, gdy spełnione zostaną określone warunki, czyli: (i) powinno nastąpić przeniesienie na rzecz ASI co najmniej bezwzględnej większości głosów w spółce a (ii) aport został wniesiony z uzasadnionych przyczyn biznesowych.
Co to są uzasadnione przyczyny biznesowe? To wtedy, gdy rachunek ekonomiczny sprawia, że podejmujemy takie, a nie inne decyzje a nie jedynie względy podatkowe.
Q2. Na jakich warunkach moja ASI będzie mogła korzystać ze zwolnienia z podatku?
W przypadku późniejszego zbycia akcji przez ASI, będzie ona mogła skorzystać ze zwolnienia podatkowego dochodów uzyskanych z tego tytułu. Główne warunki zwolnienia to posiadanie co najmniej 5% akcji w spółce przez co najmniej 2 lata przed momentem zbycia (tak! od 2022 roku mamy już tylko 5%). Okres dwuletni należy liczyć od momentu rejestracji aportu do momentu zbycia akcji. Sprzedaż akcji przed upływem tego okresu będzie opodatkowana stawką 19% po stronie ASI.
Q3. Jak będą opodatkowane wypłaty z ASI do udziałowców?
Wypłata zysku z ASI do udziałowca – osoby fizycznej będzie opodatkowane stawką 19%, bez względu na kwotę wypłaty.
Q4. Jak wygląda opodatkowanie dywidendy uzyskanej przez ASI?
Spółka operacyjna będzie opodatkowana według zasad ogólnych. ASI będzie mogła skorzystać ze zwolnienia dla uzyskanych dywidend, konieczne będzie 10% udziałów przez co najmniej dwa lata, aby uzyskać zwolnienie, niemniej z tego zwolnienia inaczej niż w przypadku zbycia udziałów można korzystać od razu (naturalnie pod warunkiem, że termin 2 lat zostanie dotrzymany).
Q5. Czym się różnią warunki zwolnienia dla sprzedaży udziałów oraz dla otrzymanych dywidend?
W kwestii czasu posiadania udziałów przez ASI, potrzebne są dwa lata zarówno dla zwolnienia z dywidend jak i sprzedaży udziałów z tym, że zwolnienie z dywidend jest dostępne od razu.
Q6. Czy będą jakieś różnice w opodatkowaniu dywidendy ze spółki, w której ASI ma udziały w przypadku, gdy ASI będzie posiadać mniej niż 5% lub przed upływem 2 lat.
Taka dywidenda będzie opodatkowana, czyli nie będzie zwolnienia. Dla zwolnienia z dywidend potrzeba 10% udziałów przez dwa lata. Jeśli ASI sprzeda udziały przed upływem dwóch lat i straci 10%, to dywidendy będą opodatkowane (również te, uprzednio zwolnione)
Q7. Jakie informacje są potrzebne, aby założyć ASI oraz jakie dokumenty?
Aby przystąpić do procesu założenia ASI potrzebujemy wiedzieć, czym spółka będzie się zajmowała i na czym będą polegały jej inwestycje. Ważne jest również kto będzie zarządzał taką ASI. Dokumenty jakie będziemy potrzebowali, aby uruchomić temat załatwia się najczęściej w kilka dni.
Q8. Jak długo będę czekać na założenie ASI?
Proces rejestracji ASI przeprowadza się w KNF oraz w KRS (w takiej właśnie kolejności). Procesów nie można prowadzić jednocześnie. Wniosek o rejestrację ASI w KRS można złożyć dopiero po jego rejestracji w KNF. Wpływ na czas rejestracji ASI ma wiele czynników. Bardzo ważna jest płynna współpraca klienta, w praktyce znaczenie ma również przedmiot działalności ASI. Niektóre rodzaje inwestycji ASI mogą generować bardziej wnikliwe pytania ze strony KNF.
Na ten moment możemy się pochwalić, że czas rejestracji ASI to średnio 3 miesiące. Nasz rekord był znacznie krótszy. Zakładając kolejne ASI dla klientów nauczyliśmy się jak usprawnić proces – zapraszamy do kontaktu gdy czas jest kluczowy dla Twoich planów.
Q9. Jak już mamy zarejestrowaną ASI – jak założyć spółkę operacyjną pod ASI?
ASI może założyć nowy podmiot ze środków uzyskanych od inwestorów albo ze środków zarobionych z inwestycji – np.: pochodzących z dywidendy albo ze sprzedaży udziałów.
Q10. Jak wygląda transakcja wymiany udziałów z ASI? Na co należy zwrócić uwagę przy wkładzie udziałów do ASI, żeby zminimalizować ewentualne ryzyka podatkowe?
Przy aporcie/wymianie udziałów ważne jest, aby odpowiednio wycenić wkład do ASI. Z uwagi na to, że będzie to prawdopodobnie transakcja pomiędzy podmiotami powiązanymi, wartość udziałów wnoszonych do ASI tytułem wkładu powinna być wyceniona wg. wartości rynkowej z dnia aportu. W przeciwnym przypadku istnieje ryzyko zawyżenia kosztów przez spółkę, co z kolei może doprowadzić do doszacowania dochodu ASI w przypadku kontroli.
Jednocześnie, w przypadku aportu, który przyjmie formę wymiany udziałów, należy pamiętać, że warunkami zwolnienia, poza uzyskaniem 50% praw głosu w spółce przez ASI, w 2022 r. będą również:
- uzasadnienie biznesowe całej transakcji (czyli: uzyskanie zwolnienia podatkowego nie może być głównym lub jednym z głównych celów dokonania transakcji w formie wymiany udziałów),
- pierwotne uzyskanie udziałów wnoszonych przez dotychczasowego wspólnika w innej formie niż wymiana udziałów lub połączenie (czyli, udziały w spółce które Pan posiada obecnie nie powinny być przez Pana uzyskane w drodze wcześniejszej wymiany udziałów lub połączenia spółek)
Q11. Jak zmieniło się ASI w Nowym Ładzie?
ASI po wejściu w życie regulacji związanych z Nowym Ładem działa tak samo. Zmiany, które wprowadzono są na korzyść tj. obniżono próg inwestycji ASI z 10% do 5%, który pozwala na zwolnienie z podatku z zysków kapitałowych. Od tej pory zwolnienie będzie obejmowało transakcje, w których ASI zbywa udziały (akcje), jeśli stanowiły one nie mniej niż 5% w kapitale spółki, której udziały (akcje) są zbywane.
Druga zmiana dotyczy ulgi dla inwestorów ASI. Ta ulga nie dotyczy samej ASI. Inwestor będzie mógł odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę 50% wydatków (max 250.000 zł) poniesionych na nabycie lub objęcie udziałów lub akcji ASI lub bezpośrednio w spółce w które ASI posiada udziały.
Q12. Czym się różni ASI od spółki holdingowej w Nowym Ładzie?
Od stycznia 2022 roku możemy założyć spółkę z o.o. lub spółkę akcyjną, która będzie posiadała analogiczne zwolnienia podatkowe dla dochodów ze zbycia udziałów lub akcji (100% zwolnienie) oraz dla dywidend (95% zwolnienia). Stosowanie spółek holdingowych będzie wymagało oswojenia się przez rynek, gdyż nowe regulacje przewidują wiele warunków dla zastosowania zwolnienia. Brak jest takich warunków dla ASI. Dodatkowo istotną różnicą pomiędzy ASI, a spółką holdingową jest fakt, że ASI może być wykorzystywana dla „zarządzania cudzym kapitałem”. A więc ASI służy do tego, aby pozyskiwać również kapitał innych inwestorów, którzy nie będą później zaangażowani w proces inwestycyjny. Czyli w ASI w odróżnieniu do spółki holdingowej podejmujemy decyzje inwestycyjne w imieniu inwestorów, mając na celu ciągłe pomnażanie kapitału w ich interesie.
Jak założyć ASI w kilka tygodni – podsumowanie
ASI jest wehikułem dla osób, które planują podjąć działalność inwestycyjną przy wykorzystaniu swoich lub cudzych środków. Nowy uproszczony sposób działania takiej spółki – funduszu znacznie ogranicza koszty jego utrzymania oraz zarządzania, w stosunku do znanych nam przez wiele lat Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych (FIZANów). Jeśli natomiast chcemy użyć spółki celowej dla jednej lub dwóch inwestycji prywatnych, może się okazać, że wystarczająca będzie zwykła spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – spółka holdingowa.
Zatem w każdym procesie inwestycyjnym ważna jest decyzja dotycząca wyboru spółki inwestycyjnej, a jeszcze wcześniej ważne jest zaplanowanie trybu zasilenia takiej spółki kapitałem lub docelowymi aktywami. Ten aspekt jest równie istotny, ze względu na zawiłość przepisów podatkowych. Szczególnie po dniu 1 stycznia 2022 roku taki aspekt wymaga szczególnej analizy.
Czytaj także:
- ASI, czyli jakich perspektyw inwestycyjnych dostarcza następca FIZ-anów
- Alternatywna Spółka Inwestycyjna – pierwszorzędny wehikuł inwestycyjny na wyciągnięcie ręki

Blog pod redakcją dr Anny Marii Panasiuk

Założyciel i partner zarządzający kancelarii Panasiuk & Partners. Wieloletni doradca klienta w wealth management. Kieruje zespołem prawników, doradców podatkowych i księgowych, gdzie usługi zespołu skierowane są na efektywne zarządzenia portfelem klientów.
Autorzy

dr Anna Maria Panasiuk
partner zarządzający | adwokat | wealth advisor
Andrzej Sałamacha
partner, radca prawny
Magda Kwiatkowska
radca prawny
Szczepan Adamski
OF COUNSEL | PRAWNIK | PREZES ZARZĄDU YOURS SP. Z O.O.
Sabina Tyszko
konsultant podatkowy
Piotr Świąć
adwokat
Adam Apel
doradca podatkowy
Monika Baran
radca prawny
Kamil Kowalik
doradca podatkowy
Katarzyna Bieńkowska
radca prawny,
doradca podatkowy YOURS Panasiuk
Paweł Szumowski
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Edyta Winnicka
prawnik
Antoni Goraj
radca prawny
Katarzyna Zając
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Paweł Turek
doradca podatkowy
Michał Nowacki
radca prawny
Sylwia Rybicka
dyrektor ds. rozwoju
Sylwia Rozwandowicz
adwokat
Marta Kwiatkowska - Abramowska
asystent prawny
dr Adam Barcikowski
head of tax | doradca podatkowy
Dorota Sajewicz
investment partner
dr Maja Czarzasty- Hercberg
OF COUNSEL/RADCA PRAWNY
Maciej Małachowski
aplikant radcowski
Klaudia Borkowska
Aplikantka adwokacka
Archiwum
-
2023
-
2022
-
Grudzień
- POLISH FAMILY FOUNDATION – A new solution for entrepreneurs
- POLSKA FUNDACJA RODZINNA – nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców
- INVESTMENT FUNDS IN THE NETHERLANDS – ABC OF SETTING UP OF AIF
- FUNDUSZE INWESTYCYJNE W HOLANDII – ABC ZAŁOŻENIA AFI
- TAX INCENTIVES TO INVEST IN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF)
- ZACHĘTY PODATKOWE DO INWESTYCJI W ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCJNĄ (ASI)
-
Listopad
-
Październik
- CAN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND SERVE THE PURPOSES OF PRIVATE INVESTMENTS?
- CZY ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA MOŻE SŁUŻYĆ PRYWATNYM INWESTYCJOM?
- M&A – TRANSACTION TRIVIA IN MERGERS & ACQUISITIONS
- M&A – CIEKAWOSTKI TRANSAKCJI MERGERS & ACQUISITION
- HISZPAŃSKA REZYDENCJA PODATKOWA – PUZZLE DLA WTAJEMNICZONYCH!
- Spanish tax residence – jigsaw puzzles for the initiated!
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Lipiec
-
Maj
- PODWÓJNA REZYDENCJA PODATKOWA – 4 PRZYKŁADY POWSTANIA [CZĘŚĆ II OSOBY PRYWATNE]
- DUAL TAX RESIDENCE – 4 EXAMPLES OF ITS EMERGENCE [PART II NATURAL PERSONS]
- INVESTORS’ Q&A ABOUT THE ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS
- O CO NAJCZĘŚCIEJ PYTAJĄ INWESTORZY W KONTEKŚCIE ASI (ALTERNATYWNYCH SPÓŁEK INWESTYCYJNYCH)?
- REVOLUTION ON THE MERGERS & ACQUISITIONS MARKET – RECORD-BREAKING M&A TRANSACTIONS IN POLAND
- REWOLUCJA NA RYNKU FUZJI I PRZEJĘĆ – REKORDOWE TRANSAKCJE M&A W POLSCE
- 7 SINS COMMITTED WHILE RUNNING A BUSINESS AND MAKING INVESTMENTS
- 7 GRZECHÓW PRZY PROWADZENIU BIZNESU I INWESTYCJACH
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
- SIMPLE CONSERVATIVE INVESTMENTS. HISTORICAL ANALYSIS OF THE LAST 20 YEARS
- PROSTE INWESTYCJE KONSERWATYWNE. ANALIZA HISTORYCZNA OSTATNICH 20 LAT
- CZY WARTO ZAMIESZKAĆ W HISZPANII? PRAWO BECKHAMA, CZYLI JAK NIE PŁACIĆ PODATKÓW W HISZPANII
- IS IT WORTH LIVING IN SPAIN? BECKHAM 'S LAW, HOW TO AVOID PAYING TAXES IN SPAIN
- ESTONIAN CIT 2022 AS A REMEDY FOR THE POLISH DEAL
- ESTOŃSKI CIT 2022 JAKO REMEDIUM NA POLSKI ŁAD
-
Styczeń
- HOW CAN YOU SET UP AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND IN A FEW WEEKS?
- JAK MOŻNA ZAŁOŻYĆ ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCYJNĄ W KILKA TYGODNI?
- DO CLOSED-END INVESTMENT FUNDS STILL PAY OFF?
- CZY FUNDUSZE INWESTYCYJNE ZAMKNIĘTE JESZCZE SIĘ OPŁACAJĄ?
- 6 REASONS WHY IT IS WORTH DEVELOPING A BUSINESS OUTSIDE POLISH BORDERS
- 6 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO ROZWIJAĆ BIZNES POZA POLSKĄ
-
Grudzień
-
2021
-
Grudzień
-
Listopad
-
Październik
- LIFE IN TENERIFE – TAXES AND REAL ESTATE IN THE CANARY ISLANDS
- TENERYFA NA ŻYCIE – PODATKI I NIERUCHOMOŚCI NA WYSPACH KANARYJSKICH
- TURNKEY REORGANISATION – HOW TO PREPARE A BUSINESS FOR INTERNATIONAL EXPANSION
- REORGANIZACJA POD KLUCZ CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ BIZNES NA EKSPANSJĘ ZAGRANICZNĄ
- BUSINESS EXPANSION OUTSIDE THE EU – LET’S HAVE A LOOK AT OTHER CONTINENTS
- EKSPANSJA BIZNESU POZA UE – SPÓJRZMY NA INNE KONTYNENTY
-
Wrzesień
-
Sierpień
- MAJĄTEK RODZINNY
- COMPANY RELOCATION WITHIN THE EU: PROCESS ANALYSIS AND CASE STUDY
- PRZENIESIENIE SPÓŁKI W OBRĘBIE UE: ANALIZA PROCESU I CASE STUDY
- SCALING UP BUSINESS. TAXES IN ESTONIA, ITALY, UNITED KINGDOM, MALTA AND CYPRUS – COMPARISON
- EKSPANSJA BIZNESU. PODATKI W EUROPIE.
- POLSKI ŁAD OCZAMI PRZEDSIĘBIORCY
-
Lipiec
- EXPANDING NEXT DOOR – THE CZECH REPUBLIC, SLOVAKIA, GERMANY, ROMANIA
- EKSPANSJA PO SĄSIEDZKU – CZECHY, SŁOWACJA, NIEMIECY, RUMUNIA
- CONVERTIBLE DEBT IN POLAND
- CONVERTIBLE DEBT PRZY INWESTYCJACH PRE-SEED
- AIFs (ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS) LEAD THE WAY ON THE POLISH CAPITAL MARKET
- ASI WIEDZIE PRYM NA POLSKIM RYNKU KAPITAŁOWYM
- FAMILY FOUNDATIONS IN POLAND. CONCEPT VERSUS ENTREPRENEURS’ EXPECTATIONS
- FUNDACJA RODZINNA W POLSCE. ISTOTA POMYSŁU A OCZEKIWANIA PRZEDSIĘBIORCÓW
-
Czerwiec
- CORPORATE TAX RELIEF AND INCENTIVES FOR INVESTORS – NEW (BETTER?) SOLUTIONS
- ULGI PODATKOWE I ZACHĘTY DLA INWESTORÓW – IDZIE NOWE (LEPSZE?)
- 9% CIT ZAMIAST 19%, JAK PŁACIĆ NIŻSZY PODATEK
- CYPRUS VS. UNITED ARAB EMIRATES, WHERE TO MOVE? CHANGE OF TAX RESIDENCE
- CYPR VS. ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE, GDZIE SIĘ WYPROWADZIĆ? ZMIANA REZYDENCJI PODATKOWEJ
-
Maj
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
-
Styczeń
- 6 MAJOR CHANGES IN THE BEHAVIOUR OF PRIVATE INVESTORS AND THEIR PORTFOLIOS IN 2020
- 6 GŁÓWNYCH ZMIAN W ZACHOWANIACH I PORTFELACH INWESTORÓW PRYWATNYCH W ROKU 2020
- TAX SIMPLIFICATION 2021 IN POLAND – A MAGNET FOR FOREIGN INVESTORS
- UPROSZCZENIA PODATKOWE 2021 W POLSCE – MAGNESEM DLA INWESTORÓW ZAGRANICZNYCH
- ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF) – A FIRST-CLASS INVESTMENT VEHICLE AT YOUR FINGERTIPS
- ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA (ASI). PIERWSZORZĘDNY WEHIKUŁ INWESTYCYJNY NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
- ESTONIAN CIT – EFFECTIVE REDUCTION IN CORPORATE TAX IN POLAND
- CIT ESTOŃSKI – EFEKTYWNE OBNIŻENIE OPODATKOWANIA SPÓŁEK W POLSCE
-
Grudzień
-
2020
-
Grudzień
-
Listopad
- WE BREAK STEREOTYPES! PRECONCEPTIONS ABOUT LAWYERS AND THE REALITY OF BUSINESS
- AM I REALLY SAVING MYSELF MONEY? TODAY I WILL SAVE 100 PLN TO LOSE 1000 PLN TOMORROW
- ŁAMIEMY STEREOTYPY! CZYLI PRZEKONANIA O PRAWNIKACH, A REALIA BIZNESU
- CZY TO NAPRAWDĘ OSZCZĘDNOŚĆ? DZIŚ „ZAOSZCZĘDZĘ” 100 ZŁ ŻEBY JUTRO STRACIĆ 1000 ZŁ
- ZAPRASZAMY do MONAKO
- WHY IS IT WORTH BECOMING A TAX RESIDENT OF MONACO?
- DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ REZYDENTEM MONAKO? PODATKI W MONAKO
-
Październik
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Czerwiec
- THE WORLD IS CHANGING, AND YOU ARE STILL LOOKING FOR A UNICORN? In this article, we tell you everything you need to know to find one
- ŚWIAT SIĘ ZMIENIA, A TY WCIĄŻ SZUKASZ JEDNOROŻCA. Wszystko co musisz wiedzieć aby go znaleźć napisaliśmy tutaj
- KRYZYSOWE INWESTYCJE, CZYLI: ODWAŻNA INWESTYCJA WYMAGA OSTROŻNEGO PLANOWANIA
- JAK TRWOGA TO DO PRAWNIKA – NIEPOKOJĄCE TENDENCJE WŚRÓD STARTUPÓW
-
Maj
-
Kwiecień
- AMERICAN TAX COMPETITION. HELPFUL OR „HARMFUL”
- KONKURENCJA PODATKOWA PO AMERYKAŃSKU. POŻĄDANA, CZY „SZKODLIWA”
- PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO. Czyli jak inwestować, żeby nie stracić
- INVESTING IN HARD TIMES: HOW TO SET UP YOUR BUSINESS IN NEW YORK
- APETYT NA INWESTYCJE W TRUDNYCH CZASACH. SPÓŁKA W NOWYM YORKU
- WPŁYW PANDEMII NA TRANSAKCJE FUZJI I PRZEJĘĆ
- IMPACT OF A PANDEMIC ON MERGERS AND ACQUISITIONS
- PODATKI NA TRUDNE CZASY
-
Marzec
-
Luty
-
Grudzień
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
Grudzień
-
Listopad
- Zwrot PCC od czynności restrukturyzacyjnych z udziałem spółek komandytowo-akcyjnych
- Zmiany podatkowe na Cyprze zachętą dla potencjalnych inwestorów
- Cypryjskie fundusze inwestycyjne mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego w Polsce
- Nowe sankcje za niezłożenie sprawozdania finansowego
- Europejskie poświadczenie dziedziczenia
-
Październik
-
Lipiec
-
Grudzień
Kategorie
- Alternatywna Spółka Inwestycyjna (19)
- Inwestycje (56)
- Jurysdykcje (13)
- M&A (14)
- Podatki (81)
- Polska Fundacja Rodzinna (6)
- Polska Spółka Holdingowa (2)
- Prawo (44)
- Relokacja (9)
- Reorganizacja (6)
- Rezydencja Podatkowa (13)
- Rozliczanie Podatku (5)
- Sukcesja (10)
- Sukcesja rodzinna (2)
- Ulgi Podatkowe (5)
- Wealth Advisory (11)
- Wyjście za granicę (18)
- Zabezpieczenie aktywów (2)

Nowe publikacje
Chcesz być na bieżąco, wpisz mail, a otrzymasz nowe publikacje prosto do skrzynki: