REDOMICYLIACJA, CZYLI JAK PRZENIEŚĆ BIZNES DO INNEGO KRAJU

Obyś żył w ciekawych czasach! To stare (podobno chińskie) przekleństwo niewątpliwie może dotyczyć naszych czasów. Zmieniający się porządek międzynarodowy, pandemia i związany z nią wzrost zadłużenia, które niewątpliwie będzie zwiększał (a raczej już zwiększa) fiskalizm, powoduje, że wielu naszych klientów interesuje się możliwością zmiany lokalizacji swojego centrum życiowego, czyli tzw. zmianą rezydencji lub w odniesieniu do biznesu – redomicyliacją.
Nie będę wskazywał poszczególnych najpopularniejszych jurysdykcji, gdyż ich wybór zależy od bardzo wielu czynników takich jak rodzaj biznesu, sytuacja rodzinna, plany prywatne itp., które należy brać pod uwagę, aby optymalnie dobrać kierunek redomicyliacji.
W tym artykule skupię się na tym, o co należy zadbać decydując się na takie rozwiązanie, gdyż redomicyliacja to proces, który wymaga dobrego planowania. Załóżmy zatem, że nowa lokalizacja jest już wybrana, wszystkie powyższe czynniki zostały wzięte pod uwagę i przy pomocy doświadczonego doradcy wiemy już, gdzie przenosimy nasze główne miejsce życia. A może sam biznes? To istotna różnica. Wrócimy do tego w pkt. 4 poniżej.
- PRZENIESIENIE BIZNESU, CZYLI CO?
Biznes to relacje, aktywa, umowy i wiele innych uwarunkowań, które funkcjonują w określonych ramach prawnych – zazwyczaj jest to spółka lub grupa spółek.
Bazując na orzeczeniach Trybunału Sprawiedliwości UE oraz polskiego Sądu Najwyższego możliwe jest dokonanie redomicyliacji spółki do innego kraju UE, skutkujące zmianą jurysdykcji spółki na wybrany kraj UE bez konieczności przeprowadzania jej likwidacji, a więc upłynniania aktywów i zamykania biznesu po to, aby otworzyć go na nowo w innym kraju. Skutkiem redomicyliacji jest zatem przeniesienia całego AKTYWNEGO biznesu do innego kraju UE (czyli przenoszony jest tzw. ongoing business).
W efekcie redomicyliacji spółka kontynuuje działalność w innym kraju w oparciu o te same aktywa. Bilans przygotowywany na wyjście spółki np. z Polski, stanowi bilans otwarcia tej spółki w nowym kraju. Mamy zatem do czynienia z możliwością dość płynnego przejścia pomiędzy jurysdykcjami w UE. To tak ogólnie. Co do szczegółów, w każdym kraju wygląda to inaczej, gdyż nie ma jednolitej regulacji. Bazujemy na unijnej zasadzie swobody przepływu kapitału, ale przy jej stosowaniu używamy prawa danych jurysdykcji – czyli kraju, z którego wychodzimy oraz kraju, do którego wchodzimy z biznesem. Konieczne jest zatem zadbanie o obsługę tego procesu w różnych krajach i w tym się specjalizujemy [KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ].
- O CZYM TRZEBA WIEDZIEĆ PRZY REDOMICYLIACJI?
Do typowych problemów związanych z redomicyliacją, z którymi mierzą się klienci należą:- Dobór formy prawnej w nowej jurysdykcji – jest to kluczowa rzecz, aby odpowiadała ona na potrzeby biznesowe i charakterystykę działalności prowadzonej przez klienta. Może się to wydawać pozornie proste, ale tak nie jest. Przykładowo, przy przeniesieniu spółki z o.o. z Polski załóżmy do Luksemburga nie wystarczy wybrać jej odpowiednika, czyli formy SARL – konieczna jest także analiza rygoru podatkowego jaki ten SARL przyjmie, co oczywiście niesie daleko idące konsekwencje na przyszłość. Wymaga to zatem przemyślanej (czyli dobrze przeanalizowanej) decyzji.
- Co przenosimy – jeszcze przed redomicyliacją należy dokładnie przyjrzeć się temu co jest w bilansie i zastanowić się jakie konsekwencje będzie miało przeniesienie za granicę określonej struktury kapitałów – być może należy niektóre „wyczyścić” przed przeniesieniem, albo wręcz przeciwnie, należycie je zbudować, aby dawały określony lewar w „nowym” podmiocie po przeniesieniu. Wszystko oczywiście zależy od celów i wielu innych uwarunkowań, które należy wziąć pod uwagę.
- Czy to nie likwidacja? – możliwości opisane w pkt. 1 (redomicyliacja bez konieczności upłynniania, a więc likwidowania aktywów) jest nową zdobyczą, która bazuje na razie jedynie na orzecznictwie. Nie są to „twarde” i jasne przepisy (czy w ogóle takie istnieją?!), których moglibyśmy się trzymać planując proces – należy zatem dopilnować, aby polski sąd (czy inny organ zagranicą), które będą rejestrowały redomicyliację dokonały tego należycie, a więc bez automatycznego stosowania utartych od lat schematów. Proszę mi wierzyć, że nie jest to proste.
- „Substance” – co to jest? Redomicyliacja może mieć różne oblicza. Czasem dotyczy biznesu, który w niewielkim stopniu potrzebuje „twardego” biura czy obsługi administracyjnej, albo główne aktywo czy zakład produkcyjny znajdują się w innej jurysdykcji. W takiej sytuacji, aby nie być narażonym na negatywne konsekwencje podatkowe, należy się liczyć z koniecznością zapewnienia biznesowi tzw. „substance” w nowej jurysdykcji, czyli wykazania realnego posiadania siedziby, stanowiącej centrum sterowania biznesem. Może to obejmować zarówno posiadanie biura, obsługi administracyjnej, dostępu do sali konferencyjne czy realnej obecności osób decyzyjnych i zarządzania biznesem z tego miejsca (utrwalanie odbywanych tam spotkań itp.).
- Rachunek bankowy – czasem jego otwarcie dla nowopowstałego czy przeniesionego podmiotu jest skomplikowane, gdyż banki starają się dogłębnie zbadać nieznane im aktywa, zrozumieć historię migracji, przeprowadzić pełną procedurę KYC (know your customer czyli badanie danych identyfikujących daną osobę). Wszystko to potrafi być czasochłonne. Przydaje się doświadczony doradca 😉
- EXIT TAX
W kontekście powyższego, należy wspomnieć o tzw. exit tax obowiązującym w Polsce, ale już także w większości krajów UE.
Podatek ten dotyczy osób fizycznych, które wyprowadzają się za granicę (tj. zmieniają rezydencję podatkową) lub pozostając w Polsce, przenoszą składniki majątku za granicę. W obu przypadkach kluczowe jest, że w wyniku przeprowadzki/przeniesienia majątku, Polska utraci prawo do późniejszego opodatkowania sprzedaży tego majątku (czyli najczęściej nie będzie dotyczyć nieruchomości położonych w Polsce, te bowiem z zasady są opodatkowane w Polsce).
Istotą exit tax jest opodatkowanie w Polsce wartości tego majątku należącego do osoby fizycznej. Opodatkowaniu stawką 19% podlega zatem hipotetyczny zysk będący różnicą pomiędzy wartością rynkową, a podatkową przenoszonych aktywów. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że exit tax stosuje się jedynie, jeśli suma wartości aktywów, o których mowa przekracza 4 mln PLN. - REZYDENCJA PODATKOWA
Należy podkreślić, że sama redomicylicja nie musi oznaczać jeszcze utraty rezydencji podatkowej w kraju, z którego przenosimy biznes. Rezydencja podatkowa to coś znacznie szerszego, a jej skuteczna utrata nie jest prosta.
Przepisy regulujące kwestię rezydencji podatkowej zawierają bowiem szereg kryteriów, którymi kierują się organy podatkowe oceniając, gdzie dana osoba powinna płacić podatki. Ujmując to bardziej dosadnie, urzędy mają dużo podstaw, aby nie pozwolić podatnikowi na podatkowe opuszczenie danej jurysdykcji.
Zasada jest taka, że obowiązkowi podatkowemu w Polsce od całości dochodów podlega osoba fizyczna, która:- posiada w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
- przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym (który odpowiada rokowi kalendarzowemu).
W praktyce najwięcej trudności nastręcza kryterium ośrodka interesów życiowych i gospodarczych, albowiem trwałe i skuteczne przeniesienie do nowej lokalizacji jest zazwyczaj skomplikowane i długotrwałe (choć jeden z naszych klientów potrafił to zrobić błyskawicznie, no ale w tym przypadku nie było współmałżonka ani dzieci, dlatego było to stosunkowo proste). Czynnikami, które „wiążą” podatkowo, są m.in. powiązania rodzinne, aktywność społeczna czy polityczna, uprawianie hobby, źródła dochodów i miejsce prowadzenia biznesu, posiadane inwestycje, majątek nieruchomy i ruchomy, polisy ubezpieczeniowe, zaciągnięte kredyty, konta bankowe. Pisaliśmy o tej kwestii szerzej w tym artykule: https://panasiuk.com.pl/podatki-a-ograniczenie-swobod-transferu-aktywow-czy-prowadzenia-dzialalnosci-gospodarczej-zmiana-rezydencji-podatkowej-w-kontekscie-exit-tax/
Dlatego planując przeniesienie biznesu konieczna jest analiza sfery podatkowej bazująca przede wszystkim na ocenie centrum życiowego i planów z tym związanych. Co więcej, zazwyczaj redomicyliacja nie oznacza przecież zerwania kontaktów z dotychczasowym krajem. Wręcz przeciwnie. Zazwyczaj nadal robi się w nim interesy, ale za pomocą nowej struktury (zagranicy).
Dlatego, aby osiągnąć zamierzone rezultaty, kwestie rezydencji podatkowej powinny być stale i na bieżąco monitorowane, gdyż w praktyce nie zdarza się, aby możliwe było „załatwienie” sprawy rezydencji podatkowej jednorazowo i kompleksowo.

Blog pod redakcją dr Anny Marii Panasiuk

Założyciel i partner zarządzający kancelarii Panasiuk & Partners. Wieloletni doradca klienta w wealth management. Kieruje zespołem prawników, doradców podatkowych i księgowych, gdzie usługi zespołu skierowane są na efektywne zarządzenia portfelem klientów.
Autorzy

dr Anna Maria Panasiuk
partner zarządzający | adwokat | wealth advisor
Andrzej Sałamacha
partner, radca prawny
Magda Kwiatkowska
radca prawny
Szczepan Adamski
OF COUNSEL | PRAWNIK | PREZES ZARZĄDU YOURS SP. Z O.O.
Sabina Tyszko
konsultant podatkowy
Piotr Świąć
adwokat
Adam Apel
doradca podatkowy
Monika Baran
radca prawny
Kamil Kowalik
doradca podatkowy
Katarzyna Bieńkowska
radca prawny,
doradca podatkowy YOURS Panasiuk
Paweł Szumowski
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Edyta Winnicka
prawnik
Antoni Goraj
radca prawny
Katarzyna Zając
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Paweł Turek
doradca podatkowy
Michał Nowacki
radca prawny
Sylwia Rybicka
dyrektor ds. rozwoju
Sylwia Rozwandowicz
adwokat
Marta Kwiatkowska - Abramowska
asystent prawny
dr Adam Barcikowski
head of tax | doradca podatkowy
Dorota Sajewicz
investment partner
dr Maja Czarzasty- Hercberg
OF COUNSEL/RADCA PRAWNY
Maciej Małachowski
aplikant radcowski
Klaudia Borkowska
Aplikantka adwokacka
Archiwum
-
2023
-
2022
-
Grudzień
- POLISH FAMILY FOUNDATION – A new solution for entrepreneurs
- POLSKA FUNDACJA RODZINNA – nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców
- INVESTMENT FUNDS IN THE NETHERLANDS – ABC OF SETTING UP OF AIF
- FUNDUSZE INWESTYCYJNE W HOLANDII – ABC ZAŁOŻENIA AFI
- TAX INCENTIVES TO INVEST IN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF)
- ZACHĘTY PODATKOWE DO INWESTYCJI W ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCJNĄ (ASI)
-
Listopad
-
Październik
- CAN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND SERVE THE PURPOSES OF PRIVATE INVESTMENTS?
- CZY ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA MOŻE SŁUŻYĆ PRYWATNYM INWESTYCJOM?
- M&A – TRANSACTION TRIVIA IN MERGERS & ACQUISITIONS
- M&A – CIEKAWOSTKI TRANSAKCJI MERGERS & ACQUISITION
- HISZPAŃSKA REZYDENCJA PODATKOWA – PUZZLE DLA WTAJEMNICZONYCH!
- Spanish tax residence – jigsaw puzzles for the initiated!
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Lipiec
-
Maj
- PODWÓJNA REZYDENCJA PODATKOWA – 4 PRZYKŁADY POWSTANIA [CZĘŚĆ II OSOBY PRYWATNE]
- DUAL TAX RESIDENCE – 4 EXAMPLES OF ITS EMERGENCE [PART II NATURAL PERSONS]
- INVESTORS’ Q&A ABOUT THE ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS
- O CO NAJCZĘŚCIEJ PYTAJĄ INWESTORZY W KONTEKŚCIE ASI (ALTERNATYWNYCH SPÓŁEK INWESTYCYJNYCH)?
- REVOLUTION ON THE MERGERS & ACQUISITIONS MARKET – RECORD-BREAKING M&A TRANSACTIONS IN POLAND
- REWOLUCJA NA RYNKU FUZJI I PRZEJĘĆ – REKORDOWE TRANSAKCJE M&A W POLSCE
- 7 SINS COMMITTED WHILE RUNNING A BUSINESS AND MAKING INVESTMENTS
- 7 GRZECHÓW PRZY PROWADZENIU BIZNESU I INWESTYCJACH
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
- SIMPLE CONSERVATIVE INVESTMENTS. HISTORICAL ANALYSIS OF THE LAST 20 YEARS
- PROSTE INWESTYCJE KONSERWATYWNE. ANALIZA HISTORYCZNA OSTATNICH 20 LAT
- CZY WARTO ZAMIESZKAĆ W HISZPANII? PRAWO BECKHAMA, CZYLI JAK NIE PŁACIĆ PODATKÓW W HISZPANII
- IS IT WORTH LIVING IN SPAIN? BECKHAM 'S LAW, HOW TO AVOID PAYING TAXES IN SPAIN
- ESTONIAN CIT 2022 AS A REMEDY FOR THE POLISH DEAL
- ESTOŃSKI CIT 2022 JAKO REMEDIUM NA POLSKI ŁAD
-
Styczeń
- HOW CAN YOU SET UP AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND IN A FEW WEEKS?
- JAK MOŻNA ZAŁOŻYĆ ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCYJNĄ W KILKA TYGODNI?
- DO CLOSED-END INVESTMENT FUNDS STILL PAY OFF?
- CZY FUNDUSZE INWESTYCYJNE ZAMKNIĘTE JESZCZE SIĘ OPŁACAJĄ?
- 6 REASONS WHY IT IS WORTH DEVELOPING A BUSINESS OUTSIDE POLISH BORDERS
- 6 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO ROZWIJAĆ BIZNES POZA POLSKĄ
-
Grudzień
-
2021
-
Grudzień
-
Listopad
-
Październik
- LIFE IN TENERIFE – TAXES AND REAL ESTATE IN THE CANARY ISLANDS
- TENERYFA NA ŻYCIE – PODATKI I NIERUCHOMOŚCI NA WYSPACH KANARYJSKICH
- TURNKEY REORGANISATION – HOW TO PREPARE A BUSINESS FOR INTERNATIONAL EXPANSION
- REORGANIZACJA POD KLUCZ CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ BIZNES NA EKSPANSJĘ ZAGRANICZNĄ
- BUSINESS EXPANSION OUTSIDE THE EU – LET’S HAVE A LOOK AT OTHER CONTINENTS
- EKSPANSJA BIZNESU POZA UE – SPÓJRZMY NA INNE KONTYNENTY
-
Wrzesień
-
Sierpień
- MAJĄTEK RODZINNY
- COMPANY RELOCATION WITHIN THE EU: PROCESS ANALYSIS AND CASE STUDY
- PRZENIESIENIE SPÓŁKI W OBRĘBIE UE: ANALIZA PROCESU I CASE STUDY
- SCALING UP BUSINESS. TAXES IN ESTONIA, ITALY, UNITED KINGDOM, MALTA AND CYPRUS – COMPARISON
- EKSPANSJA BIZNESU. PODATKI W EUROPIE.
- POLSKI ŁAD OCZAMI PRZEDSIĘBIORCY
-
Lipiec
- EXPANDING NEXT DOOR – THE CZECH REPUBLIC, SLOVAKIA, GERMANY, ROMANIA
- EKSPANSJA PO SĄSIEDZKU – CZECHY, SŁOWACJA, NIEMIECY, RUMUNIA
- CONVERTIBLE DEBT IN POLAND
- CONVERTIBLE DEBT PRZY INWESTYCJACH PRE-SEED
- AIFs (ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS) LEAD THE WAY ON THE POLISH CAPITAL MARKET
- ASI WIEDZIE PRYM NA POLSKIM RYNKU KAPITAŁOWYM
- FAMILY FOUNDATIONS IN POLAND. CONCEPT VERSUS ENTREPRENEURS’ EXPECTATIONS
- FUNDACJA RODZINNA W POLSCE. ISTOTA POMYSŁU A OCZEKIWANIA PRZEDSIĘBIORCÓW
-
Czerwiec
- CORPORATE TAX RELIEF AND INCENTIVES FOR INVESTORS – NEW (BETTER?) SOLUTIONS
- ULGI PODATKOWE I ZACHĘTY DLA INWESTORÓW – IDZIE NOWE (LEPSZE?)
- 9% CIT ZAMIAST 19%, JAK PŁACIĆ NIŻSZY PODATEK
- CYPRUS VS. UNITED ARAB EMIRATES, WHERE TO MOVE? CHANGE OF TAX RESIDENCE
- CYPR VS. ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE, GDZIE SIĘ WYPROWADZIĆ? ZMIANA REZYDENCJI PODATKOWEJ
-
Maj
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
-
Styczeń
- 6 MAJOR CHANGES IN THE BEHAVIOUR OF PRIVATE INVESTORS AND THEIR PORTFOLIOS IN 2020
- 6 GŁÓWNYCH ZMIAN W ZACHOWANIACH I PORTFELACH INWESTORÓW PRYWATNYCH W ROKU 2020
- TAX SIMPLIFICATION 2021 IN POLAND – A MAGNET FOR FOREIGN INVESTORS
- UPROSZCZENIA PODATKOWE 2021 W POLSCE – MAGNESEM DLA INWESTORÓW ZAGRANICZNYCH
- ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF) – A FIRST-CLASS INVESTMENT VEHICLE AT YOUR FINGERTIPS
- ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA (ASI). PIERWSZORZĘDNY WEHIKUŁ INWESTYCYJNY NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
- ESTONIAN CIT – EFFECTIVE REDUCTION IN CORPORATE TAX IN POLAND
- CIT ESTOŃSKI – EFEKTYWNE OBNIŻENIE OPODATKOWANIA SPÓŁEK W POLSCE
-
Grudzień
-
2020
-
Grudzień
-
Listopad
- WE BREAK STEREOTYPES! PRECONCEPTIONS ABOUT LAWYERS AND THE REALITY OF BUSINESS
- AM I REALLY SAVING MYSELF MONEY? TODAY I WILL SAVE 100 PLN TO LOSE 1000 PLN TOMORROW
- ŁAMIEMY STEREOTYPY! CZYLI PRZEKONANIA O PRAWNIKACH, A REALIA BIZNESU
- CZY TO NAPRAWDĘ OSZCZĘDNOŚĆ? DZIŚ „ZAOSZCZĘDZĘ” 100 ZŁ ŻEBY JUTRO STRACIĆ 1000 ZŁ
- ZAPRASZAMY do MONAKO
- WHY IS IT WORTH BECOMING A TAX RESIDENT OF MONACO?
- DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ REZYDENTEM MONAKO? PODATKI W MONAKO
-
Październik
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Czerwiec
- THE WORLD IS CHANGING, AND YOU ARE STILL LOOKING FOR A UNICORN? In this article, we tell you everything you need to know to find one
- ŚWIAT SIĘ ZMIENIA, A TY WCIĄŻ SZUKASZ JEDNOROŻCA. Wszystko co musisz wiedzieć aby go znaleźć napisaliśmy tutaj
- KRYZYSOWE INWESTYCJE, CZYLI: ODWAŻNA INWESTYCJA WYMAGA OSTROŻNEGO PLANOWANIA
- JAK TRWOGA TO DO PRAWNIKA – NIEPOKOJĄCE TENDENCJE WŚRÓD STARTUPÓW
-
Maj
-
Kwiecień
- AMERICAN TAX COMPETITION. HELPFUL OR „HARMFUL”
- KONKURENCJA PODATKOWA PO AMERYKAŃSKU. POŻĄDANA, CZY „SZKODLIWA”
- PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO. Czyli jak inwestować, żeby nie stracić
- INVESTING IN HARD TIMES: HOW TO SET UP YOUR BUSINESS IN NEW YORK
- APETYT NA INWESTYCJE W TRUDNYCH CZASACH. SPÓŁKA W NOWYM YORKU
- WPŁYW PANDEMII NA TRANSAKCJE FUZJI I PRZEJĘĆ
- IMPACT OF A PANDEMIC ON MERGERS AND ACQUISITIONS
- PODATKI NA TRUDNE CZASY
-
Marzec
-
Luty
-
Grudzień
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
Grudzień
-
Listopad
- Zwrot PCC od czynności restrukturyzacyjnych z udziałem spółek komandytowo-akcyjnych
- Zmiany podatkowe na Cyprze zachętą dla potencjalnych inwestorów
- Cypryjskie fundusze inwestycyjne mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego w Polsce
- Nowe sankcje za niezłożenie sprawozdania finansowego
- Europejskie poświadczenie dziedziczenia
-
Październik
-
Lipiec
-
Grudzień
Kategorie
- Alternatywna Spółka Inwestycyjna (19)
- Inwestycje (56)
- Jurysdykcje (13)
- M&A (14)
- Podatki (81)
- Polska Fundacja Rodzinna (6)
- Polska Spółka Holdingowa (2)
- Prawo (44)
- Relokacja (9)
- Reorganizacja (6)
- Rezydencja Podatkowa (13)
- Rozliczanie Podatku (5)
- Sukcesja (10)
- Sukcesja rodzinna (2)
- Ulgi Podatkowe (5)
- Wealth Advisory (11)
- Wyjście za granicę (18)
- Zabezpieczenie aktywów (2)

Nowe publikacje
Chcesz być na bieżąco, wpisz mail, a otrzymasz nowe publikacje prosto do skrzynki: