CYPR VS. ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE, GDZIE SIĘ WYPROWADZIĆ? ZMIANA REZYDENCJI PODATKOWEJ

Cypr, Wyspa Afrodyty, zwana również wyspą miłości ze wspaniałymi terenami górskimi, mnogością ruin, zabytkowych kościołów i rękodzielniczą biżuterią, czy słynący z fantazji, gigantomanii, innowacyjności i luksusu Dubaj, w którym można poczuć podmuch zimowego powietrza, pojeździć na nartach czy snowboardzie, a także spotkać pingwina w środku lata! Świeży lub grillowany, produkowany od stuleci ser Halloumi czy aromatyczny Manoushe, nazywany również arabską pizzą, choć jej smak w niczym nie przypomina włoskiego specjału. Zarówno na Cyprze, jak i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich („ZEA”) słońce świeci przez cały rok. Wybór zatem nie jest łatwy. Jeżeli rozważasz zmianę rezydencji podatkowej warto przyjrzeć się z bliska i porównać te dwie destynacje pod kątem tych bardziej racjonalnych aspektów – wymogów i formalności związanych ze zmianą rezydencji podatkowej i co ważniejsze głównego miejsca swojego życia.
Przeprowadzka na CYPR
W celu uzyskania statusu rezydenta podatkowego Cypru należy spełnić wszystkie następujące warunki:
- przebywać/mieszkać na terytorium Cypru min. 60 dni;
- nie przebywać na terytorium innego kraju 183 dni lub dłużej;
- prowadzić działalność lub być zatrudnionym na Cyprze ewentualnie pełnić funkcję w organie zarządzającym cypryjskiej osoby prawnej, w jakimkolwiek okresie podczas roku, w którym rozpoczęto ubieganie się o rezydencję;
- posiadać otwarty rachunek bankowy na Cyprze;
- posiadać miejsce zamieszkania na Cyprze (własność lub wynajem nieruchomości);
- posiadać główny ośrodek interesów życiowych na Cyprze.
A może jednak wyprowadzka do Zjednoczonych Emiratów Arabskich?
Natomiast dla porównania, uzyskanie rezydentury podatkowej w ZEA wiąże się z koniecznością spełnienia wszystkich poniższych warunków:
- uzyskać wizę rezydenta / pracowniczą ZEA;
- posiadać miejsce zamieszkania w ZEA;
- posiadać otwarty rachunek bankowy w ZEA;
- przebywać/mieszać w ZEA przez okres co najmniej 6-ciu miesięcy łącznie w ciągu roku, w którym się ubiega o rezydencję podatkową.
Już na pierwszy rzut oka widać, że główną różnicą jest wymóg dotyczący okresu przebywania w danym kraju. W każdym przypadku jednak należy być zatrudnionym w spółce zarejestrowanej w danej jurysdykcji, ewentualnie pełnić funkcje w jej organie zarządzającym. Warunek najmu mieszkania, jak również otwarcia rachunku bankowego w danym kraju jest również konieczny w obydwu przypadkach.
W kwestii formalności i wymaganych dokumentów nie napotkamy na znaczące różnice poza jedną zasadniczą, tj. obowiązkiem uzyskania wizy rezydenta / pracowniczej dla ZEA, która nie jest tak łatwa do uzyskania. Pozostałe dokumenty wymagane we właściwych urzędach to paszport, umowa najmu, umowa potwierdzająca zatrudnienie i kilka innych dokumentów administracyjnych. Należy również pamiętać, aby zachować dokumenty, które pomogą nam udokumentować fakt przebywania w danym kraju w wymaganym okresie, tj. bilety lotnicze, rachunki z danego kraju wystawione imiennie itp., jak również zawrzeć umowę dotyczącą szeroko określonych mediów.
Pozornie cała procedura uzyskania rezydentury podatkowej na Cyprze czy też w ZEA nie wygląda na mocno skomplikowaną. Niemniej jednak, jak to z reguły w życiu bywa w rzeczywistości natrafiamy na tzw. schody. Chcąc oszczędzić sobie nerwów, jednocześnie nie tracąc przy tym cennego czasu warto skorzystać z pomocy doświadczonego eksperta, który procedurę zna od podszewki, jest obeznany we wszelkich wymogach (w tym również haczykach) formalnych, a przede wszystkim nie jest mu obca mentalność lokalnych urzędników, od życzliwości których, podobnie jak i w naszym kraju, w sporej mierze zależy sprawne załatwienie sprawy. Polecamy uwadze nasz wpis: Jak utracić rezydencję podatkową w Polsce? Zanim jednak staniemy przed urzędowym okienkiem czeka nas długa lista spraw logistycznych i organizacyjnych do załatwienia. Szczególnie jeśli planujemy przeprowadzkę wraz z naszą najbliższą rodziną (małżonka / małżonek i dzieci). Sukces stworzenia ogniska domowego w nowym miejscu w dużej mierze zależy od trafnego wyboru nieruchomości, w jakiej zdecydujemy się wspólnie zamieszkać. Czy to będzie przytulne mieszkanko lub luksusowy apartament w centrum, a może domek na wsi z dala od zgiełku miasta i turystów czy też nieruchomość z bliskim dostępem do morza lub w podmiejskim sąsiedztwie domków jednorodzinnych – tej decyzji za Państwa nie podejmiemy, jednak możemy służyć naszą pomocą, wiedzą, doświadczeniem oraz kontaktami z lokalnymi agencjami nieruchomości, którzy przeszukają dla Państwa rynek, dokonają selekcji i wesprą przy finalizacji transakcji najmu lub zakupu wybranej nieruchomości.
Który kraj zatem wybrać na nowe miejsce naszego życia/a może i prowadzenia biznesu?
Biorąc pod uwagę fakt, że wymogi i formalności są w miarę zbliżone przy podjęciu decyzji przeważać będzie przede wszystkim system podatkowy w danym kraju, rozwój gospodarczy, możliwości inwestycyjne oraz względy kulturowe i społeczne. Istotna może okazać się także odległość danej jurysdykcji od Polski. Przenosząc swój ośrodek interesów życiowych na Cypr pozostajemy nadal w UE, co może mieć znaczenie przy nagłych sytuacjach i zdarzeniach losowych, powodujących konieczność powrotu do kraju. Pomimo iż siatka połączeń z obu krajów jest porównywalna, zdecydowanie łatwiej i szybciej będzie nam wrócić do Polski z Cypru.
Niewątpliwie jedną z zalet ZEA jest brak podatku dochodowego od osób prawnych oraz od osób fizycznych. Jedyny obowiązujący podatek to standardowy 5% podatek VAT, który dotyczy głównie konsumpcji towarów lub usług w ZEA, a więc sytuacji, gdy towar lub usługi sprzedawane są do lokalnego odbiorcy. Eksport kwalifikuje się jako zerowa stawka VAT.
Z kolei Cypr oferuje nam system tzw. „non-dom”. Program ten umożliwia osobom niebędącym obywatelami Cypru uzyskać specjalny status rezydenta podatkowego pozwalający na skorzystanie ze zwolnień podatkowych (np. zwolnienie z opodatkowania dywidend, odsetek, zysków kapitałowych). Zyski te mogą być sprowadzone na terytorium Cypru, bądź też mogą pozostać w bankach w innych krajach, jednakże mogą one zostać wykazane w rocznej deklaracji podatkowej.
Niezależnie jednak od oferowanych przez obydwa kraje udogodnień podatkowych, zarówno życie na Cyprze, jak i życie w ZEA nie należą do tanich, zwłaszcza w ZEA.
Z drugiej strony, na mapie Europy znajdziemy równie drogie lokalizacje np.: stare, ale wciąż niezapomniane Monaco. Podejmując decyzję o zmianie rezydencji należy brać pod uwagę nie tylko koszty. Dla wielu klientów ważne są preferencje klimatyczne – dlatego Morze Śródziemne cieszy się dużą popularnością, a tam szczególnie Portugalia oraz Włochy, czy choćby temperatura wody, która dyskwalifikuje Portugalię, czy wyspę Man. Inne aspekty jakie są ważne to wykonywany zawód/zajęcie zarobkowe. Dla niektórych osób sprawdzi się laptop nad basenem, dla innych będzie to Londyn lub Genewa – oba miejsca oferują bardzo przyjazne rezydencje podatkowe. Ponadto, nie do przecenienia jest aspekt logistyczny – dało się to odczuć w okresie Covid, gdy przelot na wyspy był bardzo utrudniony.
Każde z miejsc ma swój charakter i bez wątpienia sama idea zmiany ma w sobie coś magnetycznego. Jeśli natomiast towarzyszy temu również odrobina wątpliwości, odpowiemy na liczne pytania – w praktyce przeprowadzaliśmy się na te rynki już ponad 100-razy ☺

Blog pod redakcją dr Anny Marii Panasiuk

Założyciel i partner zarządzający kancelarii Panasiuk & Partners. Wieloletni doradca klienta w wealth management. Kieruje zespołem prawników, doradców podatkowych i księgowych, gdzie usługi zespołu skierowane są na efektywne zarządzenia portfelem klientów.
Autorzy

dr Anna Maria Panasiuk
partner zarządzający | adwokat | wealth advisor
Andrzej Sałamacha
partner, radca prawny
Magda Kwiatkowska
radca prawny
Szczepan Adamski
OF COUNSEL | PRAWNIK | PREZES ZARZĄDU YOURS SP. Z O.O.
Sabina Tyszko
konsultant podatkowy
Piotr Świąć
adwokat
Adam Apel
doradca podatkowy
Monika Baran
radca prawny
Kamil Kowalik
doradca podatkowy
Katarzyna Bieńkowska
radca prawny,
doradca podatkowy YOURS Panasiuk
Paweł Szumowski
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Edyta Winnicka
prawnik
Antoni Goraj
radca prawny
Katarzyna Zając
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Paweł Turek
doradca podatkowy
Michał Nowacki
radca prawny
Sylwia Rybicka
dyrektor ds. rozwoju
Sylwia Rozwandowicz
adwokat
Marta Kwiatkowska - Abramowska
asystent prawny
dr Adam Barcikowski
head of tax | doradca podatkowy
Dorota Sajewicz
investment partner
dr Maja Czarzasty- Hercberg
OF COUNSEL/RADCA PRAWNY
Maciej Małachowski
aplikant radcowski
Klaudia Borkowska
Aplikantka adwokacka
Archiwum
-
2023
-
2022
-
Grudzień
- POLISH FAMILY FOUNDATION – A new solution for entrepreneurs
- POLSKA FUNDACJA RODZINNA – nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców
- INVESTMENT FUNDS IN THE NETHERLANDS – ABC OF SETTING UP OF AIF
- FUNDUSZE INWESTYCYJNE W HOLANDII – ABC ZAŁOŻENIA AFI
- TAX INCENTIVES TO INVEST IN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF)
- ZACHĘTY PODATKOWE DO INWESTYCJI W ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCJNĄ (ASI)
-
Listopad
-
Październik
- CAN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND SERVE THE PURPOSES OF PRIVATE INVESTMENTS?
- CZY ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA MOŻE SŁUŻYĆ PRYWATNYM INWESTYCJOM?
- M&A – TRANSACTION TRIVIA IN MERGERS & ACQUISITIONS
- M&A – CIEKAWOSTKI TRANSAKCJI MERGERS & ACQUISITION
- HISZPAŃSKA REZYDENCJA PODATKOWA – PUZZLE DLA WTAJEMNICZONYCH!
- Spanish tax residence – jigsaw puzzles for the initiated!
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Lipiec
-
Maj
- PODWÓJNA REZYDENCJA PODATKOWA – 4 PRZYKŁADY POWSTANIA [CZĘŚĆ II OSOBY PRYWATNE]
- DUAL TAX RESIDENCE – 4 EXAMPLES OF ITS EMERGENCE [PART II NATURAL PERSONS]
- INVESTORS’ Q&A ABOUT THE ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS
- O CO NAJCZĘŚCIEJ PYTAJĄ INWESTORZY W KONTEKŚCIE ASI (ALTERNATYWNYCH SPÓŁEK INWESTYCYJNYCH)?
- REVOLUTION ON THE MERGERS & ACQUISITIONS MARKET – RECORD-BREAKING M&A TRANSACTIONS IN POLAND
- REWOLUCJA NA RYNKU FUZJI I PRZEJĘĆ – REKORDOWE TRANSAKCJE M&A W POLSCE
- 7 SINS COMMITTED WHILE RUNNING A BUSINESS AND MAKING INVESTMENTS
- 7 GRZECHÓW PRZY PROWADZENIU BIZNESU I INWESTYCJACH
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
- SIMPLE CONSERVATIVE INVESTMENTS. HISTORICAL ANALYSIS OF THE LAST 20 YEARS
- PROSTE INWESTYCJE KONSERWATYWNE. ANALIZA HISTORYCZNA OSTATNICH 20 LAT
- CZY WARTO ZAMIESZKAĆ W HISZPANII? PRAWO BECKHAMA, CZYLI JAK NIE PŁACIĆ PODATKÓW W HISZPANII
- IS IT WORTH LIVING IN SPAIN? BECKHAM 'S LAW, HOW TO AVOID PAYING TAXES IN SPAIN
- ESTONIAN CIT 2022 AS A REMEDY FOR THE POLISH DEAL
- ESTOŃSKI CIT 2022 JAKO REMEDIUM NA POLSKI ŁAD
-
Styczeń
- HOW CAN YOU SET UP AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND IN A FEW WEEKS?
- JAK MOŻNA ZAŁOŻYĆ ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCYJNĄ W KILKA TYGODNI?
- DO CLOSED-END INVESTMENT FUNDS STILL PAY OFF?
- CZY FUNDUSZE INWESTYCYJNE ZAMKNIĘTE JESZCZE SIĘ OPŁACAJĄ?
- 6 REASONS WHY IT IS WORTH DEVELOPING A BUSINESS OUTSIDE POLISH BORDERS
- 6 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO ROZWIJAĆ BIZNES POZA POLSKĄ
-
Grudzień
-
2021
-
Grudzień
-
Listopad
-
Październik
- LIFE IN TENERIFE – TAXES AND REAL ESTATE IN THE CANARY ISLANDS
- TENERYFA NA ŻYCIE – PODATKI I NIERUCHOMOŚCI NA WYSPACH KANARYJSKICH
- TURNKEY REORGANISATION – HOW TO PREPARE A BUSINESS FOR INTERNATIONAL EXPANSION
- REORGANIZACJA POD KLUCZ CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ BIZNES NA EKSPANSJĘ ZAGRANICZNĄ
- BUSINESS EXPANSION OUTSIDE THE EU – LET’S HAVE A LOOK AT OTHER CONTINENTS
- EKSPANSJA BIZNESU POZA UE – SPÓJRZMY NA INNE KONTYNENTY
-
Wrzesień
-
Sierpień
- MAJĄTEK RODZINNY
- COMPANY RELOCATION WITHIN THE EU: PROCESS ANALYSIS AND CASE STUDY
- PRZENIESIENIE SPÓŁKI W OBRĘBIE UE: ANALIZA PROCESU I CASE STUDY
- SCALING UP BUSINESS. TAXES IN ESTONIA, ITALY, UNITED KINGDOM, MALTA AND CYPRUS – COMPARISON
- EKSPANSJA BIZNESU. PODATKI W EUROPIE.
- POLSKI ŁAD OCZAMI PRZEDSIĘBIORCY
-
Lipiec
- EXPANDING NEXT DOOR – THE CZECH REPUBLIC, SLOVAKIA, GERMANY, ROMANIA
- EKSPANSJA PO SĄSIEDZKU – CZECHY, SŁOWACJA, NIEMIECY, RUMUNIA
- CONVERTIBLE DEBT IN POLAND
- CONVERTIBLE DEBT PRZY INWESTYCJACH PRE-SEED
- AIFs (ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS) LEAD THE WAY ON THE POLISH CAPITAL MARKET
- ASI WIEDZIE PRYM NA POLSKIM RYNKU KAPITAŁOWYM
- FAMILY FOUNDATIONS IN POLAND. CONCEPT VERSUS ENTREPRENEURS’ EXPECTATIONS
- FUNDACJA RODZINNA W POLSCE. ISTOTA POMYSŁU A OCZEKIWANIA PRZEDSIĘBIORCÓW
-
Czerwiec
- CORPORATE TAX RELIEF AND INCENTIVES FOR INVESTORS – NEW (BETTER?) SOLUTIONS
- ULGI PODATKOWE I ZACHĘTY DLA INWESTORÓW – IDZIE NOWE (LEPSZE?)
- 9% CIT ZAMIAST 19%, JAK PŁACIĆ NIŻSZY PODATEK
- CYPRUS VS. UNITED ARAB EMIRATES, WHERE TO MOVE? CHANGE OF TAX RESIDENCE
- CYPR VS. ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE, GDZIE SIĘ WYPROWADZIĆ? ZMIANA REZYDENCJI PODATKOWEJ
-
Maj
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
-
Styczeń
- 6 MAJOR CHANGES IN THE BEHAVIOUR OF PRIVATE INVESTORS AND THEIR PORTFOLIOS IN 2020
- 6 GŁÓWNYCH ZMIAN W ZACHOWANIACH I PORTFELACH INWESTORÓW PRYWATNYCH W ROKU 2020
- TAX SIMPLIFICATION 2021 IN POLAND – A MAGNET FOR FOREIGN INVESTORS
- UPROSZCZENIA PODATKOWE 2021 W POLSCE – MAGNESEM DLA INWESTORÓW ZAGRANICZNYCH
- ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF) – A FIRST-CLASS INVESTMENT VEHICLE AT YOUR FINGERTIPS
- ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA (ASI). PIERWSZORZĘDNY WEHIKUŁ INWESTYCYJNY NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
- ESTONIAN CIT – EFFECTIVE REDUCTION IN CORPORATE TAX IN POLAND
- CIT ESTOŃSKI – EFEKTYWNE OBNIŻENIE OPODATKOWANIA SPÓŁEK W POLSCE
-
Grudzień
-
2020
-
Grudzień
-
Listopad
- WE BREAK STEREOTYPES! PRECONCEPTIONS ABOUT LAWYERS AND THE REALITY OF BUSINESS
- AM I REALLY SAVING MYSELF MONEY? TODAY I WILL SAVE 100 PLN TO LOSE 1000 PLN TOMORROW
- ŁAMIEMY STEREOTYPY! CZYLI PRZEKONANIA O PRAWNIKACH, A REALIA BIZNESU
- CZY TO NAPRAWDĘ OSZCZĘDNOŚĆ? DZIŚ „ZAOSZCZĘDZĘ” 100 ZŁ ŻEBY JUTRO STRACIĆ 1000 ZŁ
- ZAPRASZAMY do MONAKO
- WHY IS IT WORTH BECOMING A TAX RESIDENT OF MONACO?
- DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ REZYDENTEM MONAKO? PODATKI W MONAKO
-
Październik
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Czerwiec
- THE WORLD IS CHANGING, AND YOU ARE STILL LOOKING FOR A UNICORN? In this article, we tell you everything you need to know to find one
- ŚWIAT SIĘ ZMIENIA, A TY WCIĄŻ SZUKASZ JEDNOROŻCA. Wszystko co musisz wiedzieć aby go znaleźć napisaliśmy tutaj
- KRYZYSOWE INWESTYCJE, CZYLI: ODWAŻNA INWESTYCJA WYMAGA OSTROŻNEGO PLANOWANIA
- JAK TRWOGA TO DO PRAWNIKA – NIEPOKOJĄCE TENDENCJE WŚRÓD STARTUPÓW
-
Maj
-
Kwiecień
- AMERICAN TAX COMPETITION. HELPFUL OR „HARMFUL”
- KONKURENCJA PODATKOWA PO AMERYKAŃSKU. POŻĄDANA, CZY „SZKODLIWA”
- PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO. Czyli jak inwestować, żeby nie stracić
- INVESTING IN HARD TIMES: HOW TO SET UP YOUR BUSINESS IN NEW YORK
- APETYT NA INWESTYCJE W TRUDNYCH CZASACH. SPÓŁKA W NOWYM YORKU
- WPŁYW PANDEMII NA TRANSAKCJE FUZJI I PRZEJĘĆ
- IMPACT OF A PANDEMIC ON MERGERS AND ACQUISITIONS
- PODATKI NA TRUDNE CZASY
-
Marzec
-
Luty
-
Grudzień
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
Grudzień
-
Listopad
- Zwrot PCC od czynności restrukturyzacyjnych z udziałem spółek komandytowo-akcyjnych
- Zmiany podatkowe na Cyprze zachętą dla potencjalnych inwestorów
- Cypryjskie fundusze inwestycyjne mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego w Polsce
- Nowe sankcje za niezłożenie sprawozdania finansowego
- Europejskie poświadczenie dziedziczenia
-
Październik
-
Lipiec
-
Grudzień
Kategorie
- Alternatywna Spółka Inwestycyjna (19)
- Inwestycje (56)
- Jurysdykcje (13)
- M&A (14)
- Podatki (81)
- Polska Fundacja Rodzinna (6)
- Polska Spółka Holdingowa (2)
- Prawo (44)
- Relokacja (9)
- Reorganizacja (6)
- Rezydencja Podatkowa (13)
- Rozliczanie Podatku (5)
- Sukcesja (10)
- Sukcesja rodzinna (2)
- Ulgi Podatkowe (5)
- Wealth Advisory (11)
- Wyjście za granicę (18)
- Zabezpieczenie aktywów (2)

Nowe publikacje
Chcesz być na bieżąco, wpisz mail, a otrzymasz nowe publikacje prosto do skrzynki: