ZAKŁADASZ WEHIKUŁ INWESTYCYJNY? POZNAJ FUNDUSZE W HOLANDII

Ostatnio dużo mówi się o tym, że ustawodawstwo Holandii stwarza dobre warunki dla
prowadzenia podmiotów inwestycyjnych. Takich, których aktywa skupiają np. startupy, papiery wartościowe, nieruchomości, ale też aktywa cyfrowe, w tym kryptowaluty takie jak Bitcoin. No cóż – wygląda na to, że Holendrzy jak zwykle wyprzedzili Europę. A holenderski system prawny ponownie ma do zaoferowania dużo więcej aniżeli inne systemy prawne razem wzięte. Czas zatem przedstawić jakie mamy możliwości i jakie są fundusze w Holandii.
W czasach dywersyfikacji ryzyka nasi klienci planując swoje struktury pod inwestycje patrzą na rozwiązania dostępne w Holandii. Z różnych względów często są bardziej otwarci niż na polskie propozycje. Główne argumenty uzasadniające zainteresowanie tym regionem to:
- dostęp do międzynarodowego kapitału;
- lepsza ekspozycja na inwestycje regionu nie tylko z Polski;
- marka kraju jako bardziej dojrzałego inwestycyjnie.
W związku z tym przedstawiamy (w możliwym uproszczeniu) jakie rodzaje funduszy/podmiotów inwestycyjnych oferuje Holandia, czym się charakteryzują i przede wszystkim jak wygląda ich system podatkowy.
HOLENDERSKI FUNDUSZ POWIERNICZY – FGR
Strukturę tego funduszu ustala się w umowie zawieranej pomiędzy jego uczestnikami, zarządzającym i depozytariuszem. FGR nie ma zatem ściśle określonej formy/narzuconych ram. Wyróżnić można 2 rodzaje takiego funduszu – otwarty i zamknięty. Każdy z nich służy do realizacji zupełnie innego celu
Pierwszy, tj. otwarty fundusz inwestycyjny cechuje się zbywalnością jednostek, czyli swobodą nabywania i zbywania udziałów bez konieczności uzyskiwania zgody innych uczestników funduszu.
Z kolei drugi, zamknięty – wyklucza obrót jednostkami, co automatycznie wiąże się z obowiązkową zgodą każdego z uczestników na rozporządzanie udziałami. Właśnie z tego powodu często wykorzystuje się go przy planowaniu sukcesji majątków rodzinnych.
Dla przykładu: zgromadzoną pulę aktywów (nieruchomości, środki pieniężne, papiery wartościowe) rejestruje na daną osobę tzw. zarządzającego. Pełni on rolę powiernika tych aktywów, a uczestnicy funduszu inwestując w fundusz otrzymują niezbywalne jednostki uczestnictwa (udziały). Jednostki te mogą być przenoszone wyłącznie za zgodą wszystkich uczestników. Chyba, że ich nabywcą ma być krewny albo sam zamknięty fundusz inwestycyjny.
FUNDACJA W HOLANDII
Specyfika tworzenia tzw. fundacji STAK pod prawem holenderskim polega na tym, że wykorzystuje się je do wykonywania praw głosu na udziałach/akcjach posiadanych przez fundację w innych podmiotach (tak spółkach holenderskich, jak i zagranicznych). Jednocześnie, korzyści ekonomiczne z tych udziałów/akcji faktycznie przysługują osobom trzecim. Odbywa się to na takiej zasadzie, że STAK nabywając akcje, równolegle wydaje ich „zbywcom” certyfikaty dokumentujące prawa do tych akcji z wyjątkiem praw głosu. Innymi słowy, wszelkie korzyści materialne związane z akcjami (np. prawo do dywidendy) przysługują „zbywcy” – osobie trzeciej. Przy podziale zysków danej spółki, cały zysk z akcji STAK przekazuje posiadaczom certyfikatów.
Co do zasady certyfikaty są zbywalne, ale zbywalność ta może podlegać ograniczeniom nałożonym przez fundację. W takim przypadku rozporządzenie certyfikatami uzależnione będzie od spełnienia wymogów ustalonych przez fundusz w regulacjach wewnętrznych.
Czemu ma służyć ta konstrukcja?
Przede wszystkim pozwala kontrolować procesy decyzyjne w podmiotach z dużą liczbą wspólników, a jednocześnie zapewnia wspólnikom anonimowość. Przekazując akcje do fundacji, to fundacja (nie faktyczny udziałowiec) jest wpisana do rejestru handlowego jako wspólnik. Ponadto akcje przekazane do fundacji są wyłączone od dziedziczenia, co zdecydowanie ułatwia zapewnienie ciągłości zarządzania podmiotem. Co ciekawe, niekiedy fundacja staje się też narzędziem do realizacji swego rodzaju programów pracowniczych. Bowiem umożliwia zapewnienie pracownikowi udziału w zysku na czas świadczenia usług/pracy na rzecz spółki bez prawa kontroli.
BESLOTEN VENNOOTSCHAP (BV), CZYLI SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ JAKO TWÓJ MIĘDZYNARODOWY HOLDING
Holenderska spółka holdingowa będzie zwolniona z opodatkowania na terytorium Holandii (CIT wynosi 20/25%) jeśli jej dochody będą uzyskane w związku z udziałem w innej spółce (dywidendy i zyski kapitałowe), w której posiada co przynajmniej 5% udziałów w kapitale zakładowym.
Warunki, które musi spełnić holding, aby skorzystać ze zwolnienia to:
- Test motywu – z całości okoliczności faktycznych musi wynikać, iż celem spółki holdingowej jest uzyskanie zwrotu ze spółki córki wyższego niż ten, którego można oczekiwać z zarządzania pasywnym portfelem aktywów. Zachodzi domniemanie, takich okoliczności gdy spółka matka uczestniczy w zarządzaniu spółką zależną albo pełni istotną funkcję na rzecz spółki zależnej.
- Test aktywów – aktywa spółki zależnej muszą składać się w mniejszym stopniu niż 50% z wolnych od opodatkowania aktywów pasywnych. W praktyce (zgodnie z przepisami) chodzi o takie aktywa, które nie są niezbędne spółce do prowadzenia działalności lub pochodzący z nich dochód opodatkowany jest efektywną stawką podatkową poniżej 10%.
- Test Podatkowy – aby test warunek został spełniony, spółka zależna musi podlegać właściwemu, według holenderskich standardów poziomowi opodatkowania. Zasadniczo udziały uważa się za podlegające odpowiedniemu opodatkowaniu, jeżeli podlegają one podatkowi od zysków pobieranemu według stawki wynoszącej minimum 10 %. Niemniej jednak oprócz stawki opodatkowania znaczenie mogą mieć także inne czynniki wpływające np. na moment czy podstawę opodatkowania.
FUNDUSZE W HOLANDII – ZWOLNIONA INSTYTUCJA INWESTYCYJNA VBI
VBI – ang. Exempt Investment Institution (vrijgestelde beleggingsinstelling) to fundusz, który uzyskał status wehikułu zwolnionego z podatku dochodowego od osób prawnych od wypracowanego zysku oraz z podatku od dywidendy pobieranej u źródła od wypłaconych dywidend. Status taki mogą otrzymać podmioty, które spełniają warunki określone przez prawo holenderskie. VBI jako instytucja finansowa podlega nadzorowi, zwłaszcza ze strony organów podatkowych. A w określonych przypadkach wymaga uzyskania licencji Holenderskiego Urzędu ds. Rynków Finansowych na działalność inwestycyjną. Dotyczy to sytuacji, gdy:
- podmiot oferuje produkty inwestycyjne o wartości przekraczającej 50.000 EUR
lub
- podmiot oferuje swoje udziały mniej niż 100 osobom (które nie są inwestorami branżowymi).
Na co zwrócić uwagę ubiegając się o status VBI?
- Fundusz inwestycyjny. Podmiot musi być instytucją inwestycyjną w rozumieniu holenderskiej ustawy o nadzorze finansowym. A zatem instytucją przeznaczoną do pozyskiwania środków/dóbr/aktywów w celu zbiorowego inwestowania i zapewnienia jej uczestnikom udziału w dochodach. Statusu VBI nie uzyska zatem podmiot, którego zadaniem będzie inwestowanie środków prywatnych należących do jednej rodziny, nawet jeśli miałby on posiadać kilku akcjonariuszy.
- Forma działalności. O status instytucji zwolnionej mogą ubiegać się podmioty prowadzące działalność inwestycyjną w formie spółki akcyjnej (z minimalnym kapitałem spółki w wysokości 45.000 euro) lub otwartego funduszu powierniczego.
Holenderskie spółki BV (odpowiednik spółki z o.o.), aby uzyskać taki status muszą w pierwszej kolejności przeprowadzić proces przekształcenia w spółkę akcyjną. Zwiększyć kapitał spółki do wspomnianych 45.000 euro. Dokonać zmian w dokumentach wewnętrznych spółki (statucie), aby dostosować je do wymogów narzuconych przez ustawodawcę. Zasadniczo bowiem spółki BV to podmioty prywatne. Z kolei cel działalności VBI to inwestowanie z uwzględnieniem szerokiego grona odbiorców-uczestników (vide pkt 5) poniżej). - Ściśle określony przedmiot i cel działalności. Jedynym dopuszczalnym przedmiotem działalności instytucji jest inwestowanie aktywów z uwzględnieniem związanego z tym ryzyka w celu zapewnienia wzrostu wartości i zwrotu z inwestycji. Powyższe musi znajdować odzwierciedlenie w regulacjach wewnętrznych podmiotu (statucie).
- Przedmiot lokat. VBI musi być instytucją przeznaczoną do dokonywania wszelkiego rodzaju inwestycji pasywnych. Zatem wykorzystywaną do inwestowania w instrumenty finansowe – takie jak np.:
- akcje i inne papiery wartościowe równoważne akcjom, które są przedmiotem obrotu na rynkach kapitałowych;
- obligacje i inne instrumenty dłużne zbywalne na rynkach kapitałowych;
- ogólnie zbywalne papiery wartościowe – inne niż akcje i obligacje, które dają prawo do nabycia akcji lub obligacji w drodze subskrypcji lub wymiany;
- jednostki uczestnictwa w instytucjach inwestycyjnych;
- instrumenty rynku pieniężnego;
- kontrakty terminowe i kontrakty pochodne;
- opcje, swapy.
Niedopuszczalne są szeroko pojęte inwestycje w nieruchomości i to dokonywane tak bezpośrednio, jak i pośrednio – np. poprzez inwestycje w fundusze na rzecz rozwoju nieruchomości).
- Inwestycje zbiorowe. VBI to instytucja inwestowania zbiorowego, co oznacza, że aby uzyskać taki status dany podmiot musi mieć co najmniej dwóch udziałowców, którzy będą wspólnie inwestować aktywa, partycypować w kosztach, dzielić ryzyko i zyski z dokonywanych inwestycji. Udziałowcami VBI mogą być zarówno osoby fizyczne, prawne i inwestorzy instytucjonalni.
Jednocześnie podmiot inwestycyjny, w którym dana osoba (akcjonariusz) posiada zbyt duże zaangażowanie kapitałowe (zbyt duże udziały) nie uzyska statusu VBI. Główny akcjonariusz nie może mieć więcej niż 90% udziałów. Z zastrzeżeniem, że pozostałe 10% nie należą do małżonka (jeśli między małżonkami obowiązuje ustrój wspólności majątkowej). - Wymóg dywersyfikacji ryzyka inwestycyjnego – Zwolniona instytucja inwestycyjna nie może dokonywać inwestycji wyłącznie w jeden konkretny produkt. Konieczne jest rozłożenie ryzyka poprzez różnicowanie lokat.
- Środki na wykup – Co więcej, VBI musi dysponować środkami umożliwiającymi wykup lub umorzenie akcji na żądanie akcjonariuszy. W tym aspekcie wystarczające będzie jeśli instytucja inwestycyjna zagwarantuje swoim akcjonariuszom taką możliwość raz lub kilka razy w roku (nie chodzi zatem o utrzymywanie środków przez cały rok). Regulacje wewnętrzne (statut) powinny zawierać sprecyzowane postanowienia w tym zakresie. W przeciwnym razie uzyskanie statusu VBI nie będzie możliwe.
VBI – dla kogo?
VBI jest warte rozważenia w przypadku spółki holdingowej, w której główny akcjonariusz posiada nadwyżkę inwestycji czy płynnych aktywów (dzieje się tak najczęściej po sprzedaży spółki prowadzącej działalność operacyjną), jak również w przypadku przedsiębiorców, którzy chcą relokować swój zagraniczny podmiot inwestycyjna do Holandii. Podmiot inwestycyjny, który uzyskał status VBI nie będzie uznawany za rezydenta Holandii dla celów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jest to równoznaczne z brakiem uprawnień do obniżenia lub odliczenia holenderskiego lub zagranicznego podatku u źródła od wypłat dokonywanych na jego rzecz.
FUNDUSZ INWESTYCYJNY FBI
Holenderskie prawo daje możliwość uzyskania statusu FBI, czyli specjalnego statusu funduszu inwestycyjnego. Ubiegać się mogą o niego instytucje inwestycyjne prowadzone w formie spółki akcyjnej, prywatnej (BV) lub funduszu powierniczego, których faktyczna działalność polega na lokowaniu kapitału. Status FBI gwarantuje szereg korzyści podatkowych. A mianowicie zerową stawkę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Możliwość odliczenia podatku u źródła z dywidendy przychodzącej od podatku od dywidendy wypłacanej udziałowcom.
W przeciwieństwie do VBI w ramach FBI możliwe jest inwestowanie w nieruchomości na terytorium Holandii. Jednakże inwestycje prowadzone za pośrednictwem podmiotu posiadającego status fiskalnej instytucji inwestycyjnej wiążą się z koniecznością spełnienia pewnych warunków inwestycyjnych. M.in. obowiązek dystrybucji dywidend czy uniemożliwienie posiadania większości udziałów przez wspólnika będącego osobą fizyczną.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Fundusze holenderskie nie tylko wypełniają potrzeby polskich inwestorów, którzy na próżno szukają rozwiązań pozwalających na zwolnienie z opodatkowania inwestycji poniżej 5%. (Polskie ASI daje możliwości zwolnienia dla dochodów z udziałów/akcji od 5% w górę). To dodatkowo niektóre holenderskie rozwiązania pozwalają wypełnić wiele innych luk związanych z poufnością posiadanych aktywów. Rozdzielenie prawa głosu od prawa do zysku w holenderskim STAK to również doskonałe rozwiązanie. Biorąc pod uwagę fakt, że Fundusze w Holandii na podstawie polskich przepisów podatkowych, mogą korzystać z wyłączenia CFC – stanowią one doskonały instrument dla dynamicznie rozwijającego się rynku nowych inwestycji nad Wisłą.
Czytaj także:
- Delegowanie pracowników za granicę i praca zdalna
- Podwójna rezydencja podatkowa – 4 przykłady powstania [CZĘŚĆ II OSOBY PRYWATNE]
- Planujesz wyjście z biznesem za granicę? O czym warto pamiętać!



Blog pod redakcją dr Anny Marii Panasiuk

Założyciel i partner zarządzający kancelarii Panasiuk & Partners. Wieloletni doradca klienta w wealth management. Kieruje zespołem prawników, doradców podatkowych i księgowych, gdzie usługi zespołu skierowane są na efektywne zarządzenia portfelem klientów.
Autorzy

dr Anna Maria Panasiuk
partner zarządzający | adwokat | wealth advisor
Andrzej Sałamacha
partner, radca prawny
Magda Kwiatkowska
radca prawny
Szczepan Adamski
OF COUNSEL | PRAWNIK | PREZES ZARZĄDU YOURS SP. Z O.O.
Sabina Tyszko
konsultant podatkowy
Piotr Świąć
adwokat
Adam Apel
doradca podatkowy
Monika Baran
radca prawny
Kamil Kowalik
doradca podatkowy
Katarzyna Bieńkowska
radca prawny,
doradca podatkowy YOURS Panasiuk
Paweł Szumowski
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Edyta Winnicka
prawnik
Antoni Goraj
radca prawny
Katarzyna Zając
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Paweł Turek
doradca podatkowy
Michał Nowacki
radca prawny
Sylwia Rybicka
dyrektor ds. rozwoju
Sylwia Rozwandowicz
adwokat
Marta Kwiatkowska - Abramowska
asystent prawny
dr Adam Barcikowski
head of tax | doradca podatkowy
Dorota Sajewicz
investment partner
dr Maja Czarzasty- Hercberg
OF COUNSEL/RADCA PRAWNY
Maciej Małachowski
aplikant radcowski
Klaudia Borkowska
Aplikantka adwokacka
Archiwum
-
2023
-
2022
-
Grudzień
- POLISH FAMILY FOUNDATION – A new solution for entrepreneurs
- POLSKA FUNDACJA RODZINNA – nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców
- INVESTMENT FUNDS IN THE NETHERLANDS – ABC OF SETTING UP OF AIF
- FUNDUSZE INWESTYCYJNE W HOLANDII – ABC ZAŁOŻENIA AFI
- TAX INCENTIVES TO INVEST IN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF)
- ZACHĘTY PODATKOWE DO INWESTYCJI W ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCJNĄ (ASI)
-
Listopad
-
Październik
- CAN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND SERVE THE PURPOSES OF PRIVATE INVESTMENTS?
- CZY ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA MOŻE SŁUŻYĆ PRYWATNYM INWESTYCJOM?
- M&A – TRANSACTION TRIVIA IN MERGERS & ACQUISITIONS
- M&A – CIEKAWOSTKI TRANSAKCJI MERGERS & ACQUISITION
- HISZPAŃSKA REZYDENCJA PODATKOWA – PUZZLE DLA WTAJEMNICZONYCH!
- Spanish tax residence – jigsaw puzzles for the initiated!
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Lipiec
-
Maj
- PODWÓJNA REZYDENCJA PODATKOWA – 4 PRZYKŁADY POWSTANIA [CZĘŚĆ II OSOBY PRYWATNE]
- DUAL TAX RESIDENCE – 4 EXAMPLES OF ITS EMERGENCE [PART II NATURAL PERSONS]
- INVESTORS’ Q&A ABOUT THE ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS
- O CO NAJCZĘŚCIEJ PYTAJĄ INWESTORZY W KONTEKŚCIE ASI (ALTERNATYWNYCH SPÓŁEK INWESTYCYJNYCH)?
- REVOLUTION ON THE MERGERS & ACQUISITIONS MARKET – RECORD-BREAKING M&A TRANSACTIONS IN POLAND
- REWOLUCJA NA RYNKU FUZJI I PRZEJĘĆ – REKORDOWE TRANSAKCJE M&A W POLSCE
- 7 SINS COMMITTED WHILE RUNNING A BUSINESS AND MAKING INVESTMENTS
- 7 GRZECHÓW PRZY PROWADZENIU BIZNESU I INWESTYCJACH
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
- SIMPLE CONSERVATIVE INVESTMENTS. HISTORICAL ANALYSIS OF THE LAST 20 YEARS
- PROSTE INWESTYCJE KONSERWATYWNE. ANALIZA HISTORYCZNA OSTATNICH 20 LAT
- CZY WARTO ZAMIESZKAĆ W HISZPANII? PRAWO BECKHAMA, CZYLI JAK NIE PŁACIĆ PODATKÓW W HISZPANII
- IS IT WORTH LIVING IN SPAIN? BECKHAM 'S LAW, HOW TO AVOID PAYING TAXES IN SPAIN
- ESTONIAN CIT 2022 AS A REMEDY FOR THE POLISH DEAL
- ESTOŃSKI CIT 2022 JAKO REMEDIUM NA POLSKI ŁAD
-
Styczeń
- HOW CAN YOU SET UP AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND IN A FEW WEEKS?
- JAK MOŻNA ZAŁOŻYĆ ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCYJNĄ W KILKA TYGODNI?
- DO CLOSED-END INVESTMENT FUNDS STILL PAY OFF?
- CZY FUNDUSZE INWESTYCYJNE ZAMKNIĘTE JESZCZE SIĘ OPŁACAJĄ?
- 6 REASONS WHY IT IS WORTH DEVELOPING A BUSINESS OUTSIDE POLISH BORDERS
- 6 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO ROZWIJAĆ BIZNES POZA POLSKĄ
-
Grudzień
-
2021
-
Grudzień
-
Listopad
-
Październik
- LIFE IN TENERIFE – TAXES AND REAL ESTATE IN THE CANARY ISLANDS
- TENERYFA NA ŻYCIE – PODATKI I NIERUCHOMOŚCI NA WYSPACH KANARYJSKICH
- TURNKEY REORGANISATION – HOW TO PREPARE A BUSINESS FOR INTERNATIONAL EXPANSION
- REORGANIZACJA POD KLUCZ CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ BIZNES NA EKSPANSJĘ ZAGRANICZNĄ
- BUSINESS EXPANSION OUTSIDE THE EU – LET’S HAVE A LOOK AT OTHER CONTINENTS
- EKSPANSJA BIZNESU POZA UE – SPÓJRZMY NA INNE KONTYNENTY
-
Wrzesień
-
Sierpień
- MAJĄTEK RODZINNY
- COMPANY RELOCATION WITHIN THE EU: PROCESS ANALYSIS AND CASE STUDY
- PRZENIESIENIE SPÓŁKI W OBRĘBIE UE: ANALIZA PROCESU I CASE STUDY
- SCALING UP BUSINESS. TAXES IN ESTONIA, ITALY, UNITED KINGDOM, MALTA AND CYPRUS – COMPARISON
- EKSPANSJA BIZNESU. PODATKI W EUROPIE.
- POLSKI ŁAD OCZAMI PRZEDSIĘBIORCY
-
Lipiec
- EXPANDING NEXT DOOR – THE CZECH REPUBLIC, SLOVAKIA, GERMANY, ROMANIA
- EKSPANSJA PO SĄSIEDZKU – CZECHY, SŁOWACJA, NIEMIECY, RUMUNIA
- CONVERTIBLE DEBT IN POLAND
- CONVERTIBLE DEBT PRZY INWESTYCJACH PRE-SEED
- AIFs (ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS) LEAD THE WAY ON THE POLISH CAPITAL MARKET
- ASI WIEDZIE PRYM NA POLSKIM RYNKU KAPITAŁOWYM
- FAMILY FOUNDATIONS IN POLAND. CONCEPT VERSUS ENTREPRENEURS’ EXPECTATIONS
- FUNDACJA RODZINNA W POLSCE. ISTOTA POMYSŁU A OCZEKIWANIA PRZEDSIĘBIORCÓW
-
Czerwiec
- CORPORATE TAX RELIEF AND INCENTIVES FOR INVESTORS – NEW (BETTER?) SOLUTIONS
- ULGI PODATKOWE I ZACHĘTY DLA INWESTORÓW – IDZIE NOWE (LEPSZE?)
- 9% CIT ZAMIAST 19%, JAK PŁACIĆ NIŻSZY PODATEK
- CYPRUS VS. UNITED ARAB EMIRATES, WHERE TO MOVE? CHANGE OF TAX RESIDENCE
- CYPR VS. ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE, GDZIE SIĘ WYPROWADZIĆ? ZMIANA REZYDENCJI PODATKOWEJ
-
Maj
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
-
Styczeń
- 6 MAJOR CHANGES IN THE BEHAVIOUR OF PRIVATE INVESTORS AND THEIR PORTFOLIOS IN 2020
- 6 GŁÓWNYCH ZMIAN W ZACHOWANIACH I PORTFELACH INWESTORÓW PRYWATNYCH W ROKU 2020
- TAX SIMPLIFICATION 2021 IN POLAND – A MAGNET FOR FOREIGN INVESTORS
- UPROSZCZENIA PODATKOWE 2021 W POLSCE – MAGNESEM DLA INWESTORÓW ZAGRANICZNYCH
- ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF) – A FIRST-CLASS INVESTMENT VEHICLE AT YOUR FINGERTIPS
- ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA (ASI). PIERWSZORZĘDNY WEHIKUŁ INWESTYCYJNY NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
- ESTONIAN CIT – EFFECTIVE REDUCTION IN CORPORATE TAX IN POLAND
- CIT ESTOŃSKI – EFEKTYWNE OBNIŻENIE OPODATKOWANIA SPÓŁEK W POLSCE
-
Grudzień
-
2020
-
Grudzień
-
Listopad
- WE BREAK STEREOTYPES! PRECONCEPTIONS ABOUT LAWYERS AND THE REALITY OF BUSINESS
- AM I REALLY SAVING MYSELF MONEY? TODAY I WILL SAVE 100 PLN TO LOSE 1000 PLN TOMORROW
- ŁAMIEMY STEREOTYPY! CZYLI PRZEKONANIA O PRAWNIKACH, A REALIA BIZNESU
- CZY TO NAPRAWDĘ OSZCZĘDNOŚĆ? DZIŚ „ZAOSZCZĘDZĘ” 100 ZŁ ŻEBY JUTRO STRACIĆ 1000 ZŁ
- ZAPRASZAMY do MONAKO
- WHY IS IT WORTH BECOMING A TAX RESIDENT OF MONACO?
- DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ REZYDENTEM MONAKO? PODATKI W MONAKO
-
Październik
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Czerwiec
- THE WORLD IS CHANGING, AND YOU ARE STILL LOOKING FOR A UNICORN? In this article, we tell you everything you need to know to find one
- ŚWIAT SIĘ ZMIENIA, A TY WCIĄŻ SZUKASZ JEDNOROŻCA. Wszystko co musisz wiedzieć aby go znaleźć napisaliśmy tutaj
- KRYZYSOWE INWESTYCJE, CZYLI: ODWAŻNA INWESTYCJA WYMAGA OSTROŻNEGO PLANOWANIA
- JAK TRWOGA TO DO PRAWNIKA – NIEPOKOJĄCE TENDENCJE WŚRÓD STARTUPÓW
-
Maj
-
Kwiecień
- AMERICAN TAX COMPETITION. HELPFUL OR „HARMFUL”
- KONKURENCJA PODATKOWA PO AMERYKAŃSKU. POŻĄDANA, CZY „SZKODLIWA”
- PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO. Czyli jak inwestować, żeby nie stracić
- INVESTING IN HARD TIMES: HOW TO SET UP YOUR BUSINESS IN NEW YORK
- APETYT NA INWESTYCJE W TRUDNYCH CZASACH. SPÓŁKA W NOWYM YORKU
- WPŁYW PANDEMII NA TRANSAKCJE FUZJI I PRZEJĘĆ
- IMPACT OF A PANDEMIC ON MERGERS AND ACQUISITIONS
- PODATKI NA TRUDNE CZASY
-
Marzec
-
Luty
-
Grudzień
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
Grudzień
-
Listopad
- Zwrot PCC od czynności restrukturyzacyjnych z udziałem spółek komandytowo-akcyjnych
- Zmiany podatkowe na Cyprze zachętą dla potencjalnych inwestorów
- Cypryjskie fundusze inwestycyjne mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego w Polsce
- Nowe sankcje za niezłożenie sprawozdania finansowego
- Europejskie poświadczenie dziedziczenia
-
Październik
-
Lipiec
-
Grudzień
Kategorie
- Alternatywna Spółka Inwestycyjna (19)
- Inwestycje (56)
- Jurysdykcje (13)
- M&A (14)
- Podatki (81)
- Polska Fundacja Rodzinna (6)
- Polska Spółka Holdingowa (2)
- Prawo (44)
- Relokacja (9)
- Reorganizacja (6)
- Rezydencja Podatkowa (13)
- Rozliczanie Podatku (5)
- Sukcesja (10)
- Sukcesja rodzinna (2)
- Ulgi Podatkowe (5)
- Wealth Advisory (11)
- Wyjście za granicę (18)
- Zabezpieczenie aktywów (2)

Nowe publikacje
Chcesz być na bieżąco, wpisz mail, a otrzymasz nowe publikacje prosto do skrzynki: