USTAWA O FUNDACJI RODZINNEJ NOWE ZMIANY NA 2 MIESIĄCE PRZED WEJSCIEM W ŻYCIE

Wydawało się, że wraz z podpisem Prezydenta pod ustawą o fundacji rodzinnej dotarliśmy do końca procesu legislacyjnego i mamy długo wyczekiwaną polską fundację rodzinną. Rychło się okazało, że wznowiono prace i Sejm pracuje nad ostateczną treścią ustawy, całość zmian jednak ma zostać wprowadzona wraz z dniem wejścia w życie ustawy tj. 22 maja 2023 r.
Proponowane zmiany mają uszczelnić ustawę przed użyciem fundacji rodzinnej jako podmiotu do optymalizacji podatkowej, ma ona służyć zabezpieczeniu majątku rodzinnego. Eksperci pozytywnie wypowiadają się o dodatkowych preferencjach, zwłaszcza dotyczących stosowania niższego – 10% PIT dla wypłat także dla beneficjentów z nieco dalszej rodziny niż planowano pierwotnie, czyli należących do I i II grupy podatkowej w podatku od spadków i darowizn. Przyjrzyjmy się zmianą.
TRZECIA STAWKA PODATKOWA DLA WYPŁAT ŚWIADCZEŃ Z FUNDACJI RODZINNEJ NA RZECZ BENEFICJENTÓW
W procedowanym projekcie proponuje się wprowadzenie trzeciej stawki podatkowej dotyczącej opodatkowania wypłaty świadczeń z fundacji rodzinnej na rzecz beneficjentów podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Trzecia stawka w wysokości 10% dotyczyłaby opodatkowania wypłat do osób należących do tzw. pierwszej oraz drugiej grupy fundatora w myśl ustawy o podatku od spadków i darowizn. Grupa pierwsza to: małżonek, zstępni (np. syn, wnuki, prawnuki), wstępni (np. matka, ojciec, dziadkowie), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie, jednakże Ustawa o fundacji rodzinnej stworzyła wcześniej tzw. grupę zerową na podstawie jednego artykułu Ustawy o podatku od spadków i darowizn do której należy część osób z grupy pierwszej. Co spowodowałoby niemały chaos przy uchwaleniu przepisów w obecnym kształcie. Jednakże można przyjąć, że ustawodawca chce osiągnąć opodatkowanie świadczeń na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, które wyglądałoby następująco:
- PIT 0%: małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha;
- PIT 10%: zięć, synowa i teściowie (reszta grupy pierwszej) oraz zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych (grupa druga);
- PIT 15%: inni osoby.
Zmiana ta spowodowałaby zwiększenie atrakcyjności podatkowej wypłat świadczeń dla dalszej rodziny fundatora.
KOSZTY FINANSOWANIA OD FUNDACJI RODZINNEJ WYŁĄCZONE Z LIMITÓW NIEDOSTATECZNEJ KAPITALIZACJI
Projekt zakłada również wprowadzenie wyłączenia kosztów finansowania dłużnego uzyskanych od fundacji rodzinnej z limitu kosztów finansowania dłużnego. Nowelizacja wyłącza ze wskazanego limitu kosztów związanych z pożyczkami udzielonymi przez fundację rodzinną. W związku z tym podmioty opodatkowujące się podatkiem dochodowym od osób prawnych otrzymujące finansowanie od fundacji rodzinnej, nie będą zobowiązane do wyłączania kosztów ponoszonych w związku z takim finansowaniem z kosztów uzyskania przychodów.
WPROWADZENIE MOŻLIWOŚCI ŁĄCZENIA FUNDACJI RODZINNEJ Z ESTOŃSKIM CIT
Projekt zakłada również wprowadzenie możliwości łączenia fundacji rodzinnej z estońskim CIT, tak też proponuje się, aby estoński CIT mógł być dostępny dla spółek, których udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są osoby fizyczne będące fundatorami bądź beneficjentami fundacji rodzinnej. Jednakże nadal fundacja rodzinna nie będzie mogła być wspólnikiem spółki, która korzysta z tzw. estońskiego CITu. Należy jednak wskazać, że ta zmiana wymaga również nowelizacji przepisów o estońskim CIT, a to do tej pory nie nastąpiło.
ZWOLNIENIA FUNDACJI RODZINNEJ Z OPODATKOWANIA PODATKIEM DOCHODOWYM OD OSÓB PRAWNYCH
Inną zmianą jest wprowadzenie ograniczenia w zakresie zwolnienia fundacji rodzinnej z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. W oryginalnej wersji przepisów fundacja była zwolniona z CIT w całości (za wyjątkiem dochodów z działalności innej niż wskazana w ustawie) Proponowane zmiany zakładają, że zwolnienie nie dotyczyłoby jednak przychodów z najmu, dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, w przypadku gdy przedmiotem umowy będzie przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa lub składniki majątku służące prowadzeniu działalności przez beneficjenta, fundatora lub podmiot powiązany z fundacją rodzinną, beneficjentem lub fundatorem. Przez podmiot powiązany rozumiany jest podmiot posiadający 5% udziałów lub praw.
DOPRECYZOWANIE ZWOLNIENIA FUNDACJI RODZINNEJ W ORGANIZACJI Z PODATKU DOCHODOWEGO OD OSÓB PRAWNYCH
We projekcie doprecyzowano także kwestie związane ze zwolnieniem fundacji rodzinnej w organizacji z podatku dochodowego od osób prawnych. Fundacja rodzinna w organizacji traci prawo do zwolnienia, w przypadku, gdy nie zostanie zgłoszona do rejestru fundacji rodzinnych w terminie sześciu miesięcy od dnia jej powstania. Wobec czego, w przypadku, gdy w okresie sześciu miesięcy od ustanowienia fundacja nie dokonała właściwego zgłoszenia do rejestru, a prowadziła jakąkolwiek działalność gospodarczą, to podlega ona opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Według projektu fundacja rodzinna w organizacji również utraci prawo do zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych, gdy sąd rejestrowy prawomocnie odmówi jej zarejestrowania, przy czym utrata prawa do zwolnienia następuje od dnia ustanowienia fundacji rodzinnej w organizacji.
Zmiana ta uniemożliwia utworzenia fundacji rodzinnej w organizacji, aby dokonać operacji gospodarczych zwolnionych z opodatkowania i wypłacenia zysków w postaci świadczeń np. tzw. grupie zerowej, a następnie nie utworzenie fundacji.
WPROWADZENIE KATEGORII UKRYTYCH ZYSKÓW
Projekt zawiera również wprowadzenie do ustawy o fundacji rodzinnej kategorii tzw. ukrytych zysków, na zasadach podobnych jak przy estońskim CIT. Ukryte zyski byłyby opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych w wysokości 15%. Zaproponowana lista działań uznawanych za ukryty zysk jest obszerna i dotyczy głównie świadczeń, pożyczek oraz innych transakcji dokonywanych pomiędzy fundacją rodzinną, a beneficjentem, fundatorem oraz podmiotem powiązanym z nimi, jak i z samą fundacją rodzinną. Również w tym przypadku podmiot powiązany będzie definiowany przez posiadanie 5% udziałów lub praw.
Przez ukryte zyski będą rozumiane:
- koszty finansowania udzielonego fundacji rodzinnej przez beneficjenta, fundatora lub podmiot powiązany z nimi bądź fundacją rodzinną,
- nieodpłatne świadczenia niestanowiące świadczeń na rzecz beneficjenta w rozumieniu ustawy o fundacji rodzinnej przekazane na rzecz beneficjenta, fundatora lub podmiotu powiązanego z nimi bądź fundacją rodzinną,
- świadczenia na rzecz beneficjenta, fundatora lub podmiotu powiązanego z nimi bądź fundacją rodzinną z tytułu:
- o usług o zakresie właściwym usługom opodatkowanym WHT z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze, (dotyczy to w szczególności operacji mających przypominać świadczenia, ale nimi w istocie nie będące),
- opłat i należności za korzystanie lub prawo do korzystania z autorskich praw majątkowych, licencji, praw własności przemysłowej i know-how,
- różnic wynikających z zestawienia wartości rynkowej transakcji oraz ustalonej ceny transakcji w przypadku transakcji dokonanej pomiędzy fundacją rodzinną a beneficjentem, fundatorem lub podmiotem powiązanym z nimi bądź fundacją rodzinną,
- pożyczki udzielone beneficjentowi w określonych przypadkach, gdy nie nastąpi jej zwrócenie w danym roku, mimo obowiązku oraz w przypadku, gdy pożyczka zostanie udzielona na okres dłuższy niż 10 lat, albo krótszy niż 10 lat, jeżeli ostateczny termin obowiązywania umowy wyniósł co najmniej 10 lat.
Zmiana ta jest wprowadzana, żeby nie można było wykorzystywać fundacji, lub ograniczyć wykorzystywanie jej instytucji niezgodnie z zamierzeniami ustawodawcy. Ogranicza ona ukrywanie przed opodatkowaniem transakcji oraz usług pod pozorem świadczeń.
PODSUMOWANIE
Fundacja rodzinna to nowy instrument w prawie polskim. Z pewnością będą ją czekać kolejne nowelizacje. Np.: ustawodawca nie doprecyzował przepisów dotyczących kwestii związanych z wyłączeniem podmiotowym fundacji rodzinnej z Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Powoduje to, że darowizny do fundacji rodzinnej niezależnie od osoby, która ich dokonuje będą zwolnione z podatku, co w odniesieniu do polskiej praktyki ustawodawczej oraz praktyki polskich organów podatkowych jest zaskakujące i na pewno się nie utrzyma.
Planowane obecnie zmiany do ustawy są bardzo dobre i mają wejść w życie 22 maja 2023 r., czyli tego samego dnia co sama ustawa. Monitorujemy na bieżąco proces i będziemy informować o jego postępie i kolejnych zmianach, których można się spodziewać.

Blog pod redakcją dr Anny Marii Panasiuk

Założyciel i partner zarządzający kancelarii Panasiuk & Partners. Wieloletni doradca klienta w wealth management. Kieruje zespołem prawników, doradców podatkowych i księgowych, gdzie usługi zespołu skierowane są na efektywne zarządzenia portfelem klientów.
Autorzy

dr Anna Maria Panasiuk
partner zarządzający | adwokat | wealth advisor
Andrzej Sałamacha
partner, radca prawny
Magda Kwiatkowska
radca prawny
Szczepan Adamski
OF COUNSEL | PRAWNIK | PREZES ZARZĄDU YOURS SP. Z O.O.
Sabina Tyszko
konsultant podatkowy
Piotr Świąć
adwokat
Adam Apel
doradca podatkowy
Monika Baran
radca prawny
Kamil Kowalik
doradca podatkowy
Katarzyna Bieńkowska
radca prawny,
doradca podatkowy YOURS Panasiuk
Paweł Szumowski
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Edyta Winnicka
prawnik
Antoni Goraj
radca prawny
Katarzyna Zając
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Paweł Turek
doradca podatkowy
Michał Nowacki
radca prawny
Sylwia Rybicka
dyrektor ds. rozwoju
Sylwia Rozwandowicz
adwokat
Marta Kwiatkowska - Abramowska
asystent prawny
dr Adam Barcikowski
head of tax | doradca podatkowy
Dorota Sajewicz
investment partner
dr Maja Czarzasty- Hercberg
OF COUNSEL/RADCA PRAWNY
Maciej Małachowski
aplikant radcowski
Klaudia Borkowska
Aplikantka adwokacka
Archiwum
-
2023
-
2022
-
Grudzień
- POLISH FAMILY FOUNDATION – A new solution for entrepreneurs
- POLSKA FUNDACJA RODZINNA – nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców
- INVESTMENT FUNDS IN THE NETHERLANDS – ABC OF SETTING UP OF AIF
- FUNDUSZE INWESTYCYJNE W HOLANDII – ABC ZAŁOŻENIA AFI
- TAX INCENTIVES TO INVEST IN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF)
- ZACHĘTY PODATKOWE DO INWESTYCJI W ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCJNĄ (ASI)
-
Listopad
-
Październik
- CAN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND SERVE THE PURPOSES OF PRIVATE INVESTMENTS?
- CZY ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA MOŻE SŁUŻYĆ PRYWATNYM INWESTYCJOM?
- M&A – TRANSACTION TRIVIA IN MERGERS & ACQUISITIONS
- M&A – CIEKAWOSTKI TRANSAKCJI MERGERS & ACQUISITION
- HISZPAŃSKA REZYDENCJA PODATKOWA – PUZZLE DLA WTAJEMNICZONYCH!
- Spanish tax residence – jigsaw puzzles for the initiated!
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Lipiec
-
Maj
- PODWÓJNA REZYDENCJA PODATKOWA – 4 PRZYKŁADY POWSTANIA [CZĘŚĆ II OSOBY PRYWATNE]
- DUAL TAX RESIDENCE – 4 EXAMPLES OF ITS EMERGENCE [PART II NATURAL PERSONS]
- INVESTORS’ Q&A ABOUT THE ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS
- O CO NAJCZĘŚCIEJ PYTAJĄ INWESTORZY W KONTEKŚCIE ASI (ALTERNATYWNYCH SPÓŁEK INWESTYCYJNYCH)?
- REVOLUTION ON THE MERGERS & ACQUISITIONS MARKET – RECORD-BREAKING M&A TRANSACTIONS IN POLAND
- REWOLUCJA NA RYNKU FUZJI I PRZEJĘĆ – REKORDOWE TRANSAKCJE M&A W POLSCE
- 7 SINS COMMITTED WHILE RUNNING A BUSINESS AND MAKING INVESTMENTS
- 7 GRZECHÓW PRZY PROWADZENIU BIZNESU I INWESTYCJACH
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
- SIMPLE CONSERVATIVE INVESTMENTS. HISTORICAL ANALYSIS OF THE LAST 20 YEARS
- PROSTE INWESTYCJE KONSERWATYWNE. ANALIZA HISTORYCZNA OSTATNICH 20 LAT
- CZY WARTO ZAMIESZKAĆ W HISZPANII? PRAWO BECKHAMA, CZYLI JAK NIE PŁACIĆ PODATKÓW W HISZPANII
- IS IT WORTH LIVING IN SPAIN? BECKHAM 'S LAW, HOW TO AVOID PAYING TAXES IN SPAIN
- ESTONIAN CIT 2022 AS A REMEDY FOR THE POLISH DEAL
- ESTOŃSKI CIT 2022 JAKO REMEDIUM NA POLSKI ŁAD
-
Styczeń
- HOW CAN YOU SET UP AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND IN A FEW WEEKS?
- JAK MOŻNA ZAŁOŻYĆ ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCYJNĄ W KILKA TYGODNI?
- DO CLOSED-END INVESTMENT FUNDS STILL PAY OFF?
- CZY FUNDUSZE INWESTYCYJNE ZAMKNIĘTE JESZCZE SIĘ OPŁACAJĄ?
- 6 REASONS WHY IT IS WORTH DEVELOPING A BUSINESS OUTSIDE POLISH BORDERS
- 6 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO ROZWIJAĆ BIZNES POZA POLSKĄ
-
Grudzień
-
2021
-
Grudzień
-
Listopad
-
Październik
- LIFE IN TENERIFE – TAXES AND REAL ESTATE IN THE CANARY ISLANDS
- TENERYFA NA ŻYCIE – PODATKI I NIERUCHOMOŚCI NA WYSPACH KANARYJSKICH
- TURNKEY REORGANISATION – HOW TO PREPARE A BUSINESS FOR INTERNATIONAL EXPANSION
- REORGANIZACJA POD KLUCZ CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ BIZNES NA EKSPANSJĘ ZAGRANICZNĄ
- BUSINESS EXPANSION OUTSIDE THE EU – LET’S HAVE A LOOK AT OTHER CONTINENTS
- EKSPANSJA BIZNESU POZA UE – SPÓJRZMY NA INNE KONTYNENTY
-
Wrzesień
-
Sierpień
- MAJĄTEK RODZINNY
- COMPANY RELOCATION WITHIN THE EU: PROCESS ANALYSIS AND CASE STUDY
- PRZENIESIENIE SPÓŁKI W OBRĘBIE UE: ANALIZA PROCESU I CASE STUDY
- SCALING UP BUSINESS. TAXES IN ESTONIA, ITALY, UNITED KINGDOM, MALTA AND CYPRUS – COMPARISON
- EKSPANSJA BIZNESU. PODATKI W EUROPIE.
- POLSKI ŁAD OCZAMI PRZEDSIĘBIORCY
-
Lipiec
- EXPANDING NEXT DOOR – THE CZECH REPUBLIC, SLOVAKIA, GERMANY, ROMANIA
- EKSPANSJA PO SĄSIEDZKU – CZECHY, SŁOWACJA, NIEMIECY, RUMUNIA
- CONVERTIBLE DEBT IN POLAND
- CONVERTIBLE DEBT PRZY INWESTYCJACH PRE-SEED
- AIFs (ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS) LEAD THE WAY ON THE POLISH CAPITAL MARKET
- ASI WIEDZIE PRYM NA POLSKIM RYNKU KAPITAŁOWYM
- FAMILY FOUNDATIONS IN POLAND. CONCEPT VERSUS ENTREPRENEURS’ EXPECTATIONS
- FUNDACJA RODZINNA W POLSCE. ISTOTA POMYSŁU A OCZEKIWANIA PRZEDSIĘBIORCÓW
-
Czerwiec
- CORPORATE TAX RELIEF AND INCENTIVES FOR INVESTORS – NEW (BETTER?) SOLUTIONS
- ULGI PODATKOWE I ZACHĘTY DLA INWESTORÓW – IDZIE NOWE (LEPSZE?)
- 9% CIT ZAMIAST 19%, JAK PŁACIĆ NIŻSZY PODATEK
- CYPRUS VS. UNITED ARAB EMIRATES, WHERE TO MOVE? CHANGE OF TAX RESIDENCE
- CYPR VS. ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE, GDZIE SIĘ WYPROWADZIĆ? ZMIANA REZYDENCJI PODATKOWEJ
-
Maj
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
-
Styczeń
- 6 MAJOR CHANGES IN THE BEHAVIOUR OF PRIVATE INVESTORS AND THEIR PORTFOLIOS IN 2020
- 6 GŁÓWNYCH ZMIAN W ZACHOWANIACH I PORTFELACH INWESTORÓW PRYWATNYCH W ROKU 2020
- TAX SIMPLIFICATION 2021 IN POLAND – A MAGNET FOR FOREIGN INVESTORS
- UPROSZCZENIA PODATKOWE 2021 W POLSCE – MAGNESEM DLA INWESTORÓW ZAGRANICZNYCH
- ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF) – A FIRST-CLASS INVESTMENT VEHICLE AT YOUR FINGERTIPS
- ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA (ASI). PIERWSZORZĘDNY WEHIKUŁ INWESTYCYJNY NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
- ESTONIAN CIT – EFFECTIVE REDUCTION IN CORPORATE TAX IN POLAND
- CIT ESTOŃSKI – EFEKTYWNE OBNIŻENIE OPODATKOWANIA SPÓŁEK W POLSCE
-
Grudzień
-
2020
-
Grudzień
-
Listopad
- WE BREAK STEREOTYPES! PRECONCEPTIONS ABOUT LAWYERS AND THE REALITY OF BUSINESS
- AM I REALLY SAVING MYSELF MONEY? TODAY I WILL SAVE 100 PLN TO LOSE 1000 PLN TOMORROW
- ŁAMIEMY STEREOTYPY! CZYLI PRZEKONANIA O PRAWNIKACH, A REALIA BIZNESU
- CZY TO NAPRAWDĘ OSZCZĘDNOŚĆ? DZIŚ „ZAOSZCZĘDZĘ” 100 ZŁ ŻEBY JUTRO STRACIĆ 1000 ZŁ
- ZAPRASZAMY do MONAKO
- WHY IS IT WORTH BECOMING A TAX RESIDENT OF MONACO?
- DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ REZYDENTEM MONAKO? PODATKI W MONAKO
-
Październik
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Czerwiec
- THE WORLD IS CHANGING, AND YOU ARE STILL LOOKING FOR A UNICORN? In this article, we tell you everything you need to know to find one
- ŚWIAT SIĘ ZMIENIA, A TY WCIĄŻ SZUKASZ JEDNOROŻCA. Wszystko co musisz wiedzieć aby go znaleźć napisaliśmy tutaj
- KRYZYSOWE INWESTYCJE, CZYLI: ODWAŻNA INWESTYCJA WYMAGA OSTROŻNEGO PLANOWANIA
- JAK TRWOGA TO DO PRAWNIKA – NIEPOKOJĄCE TENDENCJE WŚRÓD STARTUPÓW
-
Maj
-
Kwiecień
- AMERICAN TAX COMPETITION. HELPFUL OR „HARMFUL”
- KONKURENCJA PODATKOWA PO AMERYKAŃSKU. POŻĄDANA, CZY „SZKODLIWA”
- PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO. Czyli jak inwestować, żeby nie stracić
- INVESTING IN HARD TIMES: HOW TO SET UP YOUR BUSINESS IN NEW YORK
- APETYT NA INWESTYCJE W TRUDNYCH CZASACH. SPÓŁKA W NOWYM YORKU
- WPŁYW PANDEMII NA TRANSAKCJE FUZJI I PRZEJĘĆ
- IMPACT OF A PANDEMIC ON MERGERS AND ACQUISITIONS
- PODATKI NA TRUDNE CZASY
-
Marzec
-
Luty
-
Grudzień
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
Grudzień
-
Listopad
- Zwrot PCC od czynności restrukturyzacyjnych z udziałem spółek komandytowo-akcyjnych
- Zmiany podatkowe na Cyprze zachętą dla potencjalnych inwestorów
- Cypryjskie fundusze inwestycyjne mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego w Polsce
- Nowe sankcje za niezłożenie sprawozdania finansowego
- Europejskie poświadczenie dziedziczenia
-
Październik
-
Lipiec
-
Grudzień
Kategorie
- Alternatywna Spółka Inwestycyjna (19)
- Inwestycje (56)
- Jurysdykcje (13)
- M&A (14)
- Podatki (81)
- Polska Fundacja Rodzinna (6)
- Polska Spółka Holdingowa (2)
- Prawo (44)
- Relokacja (9)
- Reorganizacja (6)
- Rezydencja Podatkowa (13)
- Rozliczanie Podatku (5)
- Sukcesja (10)
- Sukcesja rodzinna (2)
- Ulgi Podatkowe (5)
- Wealth Advisory (11)
- Wyjście za granicę (18)
- Zabezpieczenie aktywów (2)

Nowe publikacje
Chcesz być na bieżąco, wpisz mail, a otrzymasz nowe publikacje prosto do skrzynki: