BLASKI I CIENIE POZYSKIWANIA INWESTORÓW ZAGRANICZNYCH

Nie trzeba przekonywać, że ostatnimi laty dużą popularnością cieszy się pozyskiwanie kapitału przez polskie spółki od inwestorów zagranicznych. Statystyki opublikowane w styczniu 2022 roku przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej pokazują, że na początku roku w Polsce działało ponad 90 tys. spółek z udziałem kapitału zagranicznego! Wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych pobudza koniunkturę gospodarczą i ułatwia rozwój wielu przedsięwzięć biznesowych. Nie można jednak zapominać, że finansowanie z wykorzystaniem środków zagranicznych to również szereg formalności, czasem także ograniczeń i dodatkowych obowiązków. Na co zatem zwrócić uwagę planując transakcję, aby uniknąć zaskoczenia?
1. Budujesz relacje z inwestorem zagranicznym? O tym powinieneś pamiętać!
Czasem inwestor zagraniczny pojawia się już na etapie tworzenia podmiotu, a czasem przystępuje on do spółki po jej powstaniu zapewniając środki na rozwój bądź chroniąc podmiot przed upadkiem. Bardzo często dzięki udziałowi kapitału zagranicznego dana spółka staje się bardziej wiarygodna, przez co wzmacnia się jej pozycja w negocjacjach z kontrahentami, a to z kolei sprzyja rozwojowi. Jednakże proces objęcia udziałów/akcji czy udzielenia finansowania przez cudzoziemca bądź podmiot zagraniczny nie jest tak prosty jak mogłoby się wydawać. Jak to wygląda w praktyce? Czy są jakieś ograniczenia? Czy każdy podmiot może skorzystać z takiej formy finansowania? Co z Alternatywnymi Spółkami Inwestycyjnymi?
Klienci zwracają się do nas też z pytaniami – czy inwestorami ASI mogą być osoby bądź podmioty spoza terytorium RP albo czy ASI może działać w interesie inwestorów spoza terytorium RP? Jak najbardziej. Nie ma ku temu przeciwskazań ustawowych, są jednak pewne ograniczenia, o których należy pamiętać. Ograniczenia te nie odnoszą się tylko do alternatywnych spółek inwestycyjnych, lecz do wszystkich podmiotów pozyskujących środki z tzw. państw trzecich. W tym zakresie nie bez znaczenia jest ustalenie z jakiego kraju pochodzi inwestor oraz jaki procent udziałów/akcji (bądź jaki stopień kontroli) w spółce będzie należał do cudzoziemca/ów na skutek przeprowadzenia takiej transakcji.
2. Obowiązkowe zezwolenie
W niektórych przypadkach nabycie przez cudzoziemca udziałów lub akcji w spółce na terytorium RP wymaga zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
Chodzi o następujące transakcje:
- nabycie lub objęcie przez cudzoziemca udziałów lub akcji w spółce handlowej z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (a także każdą inną czynność prawną dotyczącą udziałów lub akcji), jeżeli w ich wyniku spółka będąca właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanie się spółką kontrolowaną;
- nabycie lub objęcie przez cudzoziemca udziałów lub akcji w spółce handlowej z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, będącej właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli spółka ta jest spółką kontrolowaną, a udziały lub akcje nabywa lub obejmuje cudzoziemiec niebędący udziałowcem lub akcjonariuszem spółki.
Zdając sobie sprawę, że dla zdecydowanej większości (choć można by tu zaryzykować stwierdzenie, że dla niemalże wszystkich) przedsiębiorców przywołane powyżej postanowienia są swego rodzaju prawniczym bełkotem, z którego trudno wysnuć prosty komunikat. A jak już doskonale wiemy – klient potrzebuje konkretu, dlatego w tym miejscu wyjaśniamy czym w zasadzie jest spółka kontrolowana. Otóż, w rozumieniu ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, to spółka, w której cudzoziemiec lub cudzoziemcy:
- dysponują bezpośrednio lub pośrednio powyżej 50% głosów na zgromadzeniu wspólników lub na walnym zgromadzeniu (nie tylko jako właściciel udziałów, ale także jako zastawnik, użytkownik czy na podstawie jakichkolwiek porozumień z innymi osobami)
albo
- mają pozycję dominującą w rozumieniu przepisów kodeksu spółek handlowych, czyli przykładowo są uprawnieni do powoływania lub odwoływania większości członków zarządu czy rady nadzorczej spółki zależnej.
Upraszczając – w praktyce każdorazowo zatem trzeba zweryfikować czy na skutek transakcji na udziałach polskiego podmiotu, inwestor zagraniczny nie osiągnie takiego poziomu zaangażowania w spółce, który prowadziłby do zakwalifikowania spółki jako spółki kontrolowanej.
Wyjątki:
Oczywiście, od opisanej powyżej zasady są wyjątki, a mianowicie w niektórych przypadkach przejście procedury i pozyskanie zezwolenia wcale nie jest wymagane.
Zwolnienie dotyczy przypadków, gdy:
- udziały czy akcje zbywane na rzecz cudzoziemca są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym;
- spółka jest właścicielem lub wieczystym użytkownikiem samodzielnego lokalu mieszkalnego/użytkowego o przeznaczeniu garażowym lub udziału w takim lokalu, bądź nieruchomości niezabudowanych, których łączna powierzchnia w całym kraju nie przekracza 0,4 ha na obszarze miast;
- inwestor jest obywatelem lub przedsiębiorcą państwa – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym albo Konfederacji Szwajcarskiej.
Podsumowując, inaczej przedstawiają się ograniczenia co do pozyskania przez spółkę inwestora zagranicznego z państwa członkowskiego Unii Europejskiej, a inaczej z Chin czy Nowego Jorku. Każdy stan faktyczny należy zatem rozpatrywać indywidualnie, sprawdzając czy nie zachodzą przesłanki do zwolnienia z obowiązku uzyskania zezwolenia właściwego organu.
3. Ograniczenia wynikające z prawa dewizowego
Kolejne ograniczenia, które mogą dotyczyć zarówno kwestii pozyskiwania kapitału zza granicy, jak i inwestowania w aktywa podmiotów spoza terytorium RP, przewidziane zostały w prawie dewizowym. I tak przykładowo – chcąc lokować aktywa czy nabyć udziały/akcje spółki z siedzibą w Chinach – należy uzyskać odpowiednie zezwolenie dewizowe – ogólne bądź indywidualne. Restrykcje nie są tak „wyśrubowane” w odniesieniu do przepływów pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a krajami członkowskimi Unii Europejskiej czy chociażby Stanami Zjednoczonymi. Dzieje się tak oczywiście za sprawą traktatowej swobody przepływu kapitału i płatności między państwami członkowskimi.
Inaczej sytuacja przedstawia się względem krajów położonych poza strefą funkcjonowania swobód, dla przykładu w Azji. Nabiera to znaczenia zwłaszcza w perspektywie funkcjonowania alternatywnych spółek inwestycyjnych i wypełniania przez nie celu, jakim jest zbieranie aktywów i ich lokowanie w interesie inwestorów. Zakładając przy tym oczywiście, że w takim stanie faktycznym, przedmiotem lokat byłyby aktywa usytuowane w krajach trzecich niebędących członkami Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) czy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Musimy wówczas pamiętać o regulacjach dewizowych i zachować czujność planując tego typu inwestycje.
Ponadto prawo dewizowe przewiduje także ograniczenia w zakresie przekazów pieniężnych, wymagając zaangażowania wyspecjalizowanych instytucji (które są uprawnione do świadczenia usług płatniczych) do procesowania transferu środków. Ograniczenia występują, jeśli kwota przekazu czy rozliczenia w obrocie dewizowym przekracza równowartość 15.000 euro.
4. Mechanizmy kontroli inwestycji zagranicznych na terytorium RP
Od niemalże 2 lat, m. in. w związku z pandemią wirusa SARS-COV-2, obowiązują zaostrzone ograniczenia dotyczące transakcji skutkujących uzyskaniem przez podmioty zagraniczne znaczącego uczestnictwa w określonych spółkach polskich. Ograniczenia odnoszą się do inwestycji zagranicznych (bezpośrednich i pośrednich) w spółki publiczne, ale też w wybrane spółki działające chociażby w branży energetycznej, spożywczej czy telekomunikacyjnej.
Monitorowane są transakcje z udziałem inwestorów spoza państw należących do UE, EOG czy OECD, oraz spółek kontrolowanych przez podmioty spoza ww. obszarów. Pod lupą znaleźli się zatem inwestorzy z Chin i wielu innych państw azjatyckich, krajów Bliskiego Wschodu, krajów afrykańskich.
Aktualnie kontroli podlegają spółki, które w jednym z dwóch lat poprzedzających zgłoszenie uzyskały przychód na terytorium RP w wysokości przekraczającej 10 mln euro, a ponadto spełniają jedno z następujących kryteriów:
- są spółkami publicznymi bez względu na przedmiot prowadzonej działalności gospodarczej;
albo
- dysponują infrastrukturą krytyczną tj. systemami teleinformatycznymi, zaopatrzenia w energię, ochrony zdrowia etc. bądź dostarczają (posiadają/modyfikują) oprogramowanie do obsługi tychże systemów;
albo
- prowadzą działalność gospodarczą w strategicznych sektorach – np. telekomunikacyjnym, farmaceutycznym, medycznym, spożywczym, chemicznym czy energetycznym.
Inwestycje zagraniczne dokonywane w określone powyżej spółki (i to już na etapie zamiaru nabycia aktywów zapewniających znaczące uczestnictwo / dominację) wymagać będą uprzedniego zawiadomienia Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Mowa o transakcjach, w wyniku których inwestor zagraniczny uzyska:
- 20% (lub więcej) udziałów/akcji lub liczby głosów w organie stanowiącym dokapitalizowywanej spółki;
- zdolność decydowania o kierunkach działalności dokapitalizowywanej spółki;
Co ciekawe i co ważne, nie chodzi tylko osiąganie dominującej pozycji w podmiocie w drodze finansowania bezpośredniego. Ograniczenia rozciągają się bowiem też na wszelkie pośrednie formy osiągnięcia dominacji poprzez np. uzyskanie uprzywilejowania, prawa do udziału w zysku spółki, zwiększenie pozycji wskutek umorzenia udziałów/akcji w spółce, czy nawet transakcje asset deal (wydzierżawienie przedsiębiorstwa).
Nie trzeba przekonywać, że takie mechanizm spowalniają finalizację procesów inwestycyjnych.
5. Monitorowanie bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Unii Europejskiej
Ramy monitorowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Unii Europejskiej zostały ustanowione rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/452 z dnia 19 marca 2019 r., które weszło w życie 11 października 2020 r.
Rozporządzenie wprowadzone zostało w odpowiedzi na rosnący stopień integracji rynków państw należących do Unii Europejskiej i ma na celu monitorowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych pod kątem wykrywania potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa lub porządku publicznego poza granicami państwa członkowskiego, w którym takie inwestycje są dokonywane.
Współpraca państw członkowskich i Komisji Europejskiej w zakresie monitorowania inwestycji dotyczy wszelkiego rodzaju bezpośrednich inwestycji dokonywanych przez inwestora zagranicznego (spoza Unii Europejskiej), które prowadzą do ustanowienia / utrzymania trwałych i bezpośrednich powiązań między tym inwestorem a danym przedsiębiorstwem w celu prowadzenia działalności gospodarczej w państwie członkowskim. Obejmuje to także inwestycje, umożliwiające uczestnictwo w zarządzaniu spółką lub w jej kontrolowaniu.
Zakres tego rozporządzenia odnosi się do sytuacji, gdy nabycie unijnego przedsiębiorstwa wiąże się z bezpośrednią inwestycją dokonaną przez co najmniej jedną jednostkę posiadającą siedzibę poza Unią Europejską. Nie obejmuje zaś takich przypadków, gdzie inwestycje dokonywane są przez jedną lub większą liczbę jednostek z siedzibą w Unii.
Przyjmuje się, że bezpośrednie inwestycje zagraniczne mogą być dokonywane tak w postaci tzw. inwestycji od podstaw (chodzi głównie o zakładanie nowych przedsiębiorstw), jak również w formie połączeń i przejęć (czyli przenoszenia własności istniejących już aktywów na zagranicznego właściciela). Są one monitorowane wyłącznie ze względów zagrożenia bezpieczeństwa lub porządku publicznego – inne względy wykraczałaby bowiem poza zakres stosowania regulacji.
Co z wewnętrznymi restrukturyzacjami grup kapitałowych?
W związku z tym pojawia się szereg wątpliwości czy monitorowanie transakcji dotyczy także transakcji przeprowadzanych w ramach wewnętrznej restrukturyzacji grup przedsiębiorstw prowadzących biznes w kilku różnych krajach? I tak np. inwestycje, gdy inwestor zagraniczny i dane przedsiębiorstwo znajdują się pod kontrolą jednego konkretnego zagranicznego przedsiębiorstwa, nie są objęte zakresem stosowania rozporządzenia. To przypadki, gdy spółka dominująca zbywa swój udział w danym przedsiębiorstwie swojej jednostce zależnej albo wydziela część prowadzonej działalności gospodarczej, powołując tym samym nową jednostkę zależną, funkcjonującą w ramach tej samej grupy kapitałowej.
6. Pozyskiwanie inwestorów zagranicznych – podsumowanie
Dynamika wzrostu inwestycji zagranicznych w polskie podmioty, jak również lokowania przez polskie spółki aktywów w podmioty zagraniczne – zdecydowanie cieszy. Niewątpliwie przyczynia się bowiem do rozwoju wielu przedsięwzięć biznesowych w poszczególnych branżach. Jednakże, w ferworze gonitwy za pozyskaniem kapitału na realizację planów/koncepcji konkretnego podmiotu, nie należy zapominać, że w obrocie transakcyjnym z udziałem zagranicznym obowiązują pewne ograniczenia i wymogi niezbędne do spełnienia w celu bezpiecznego i legalnego sfinalizowania transakcji. Ta sama zasada obowiązuje też w przypadkach lokowania aktywów w projekty/produkty zagraniczne. Każdy podmiot zainteresowany wprowadzeniem do spółki inwestora zagranicznego bądź też dokapitalizowaniem inwestycji podmiotu spoza RP, w pierwszej kolejności powinien zatem ustalić jakie obostrzenia wiążą się z wdrożeniem zamierzeń biznesowych. Pozwoli to uniknąć daleko idących negatywnych konsekwencji prawnych i podatkowych.

Blog pod redakcją dr Anny Marii Panasiuk

Założyciel i partner zarządzający kancelarii Panasiuk & Partners. Wieloletni doradca klienta w wealth management. Kieruje zespołem prawników, doradców podatkowych i księgowych, gdzie usługi zespołu skierowane są na efektywne zarządzenia portfelem klientów.
Autorzy

dr Anna Maria Panasiuk
partner zarządzający | adwokat | wealth advisor
Andrzej Sałamacha
partner, radca prawny
Magda Kwiatkowska
radca prawny
Szczepan Adamski
OF COUNSEL | PRAWNIK | PREZES ZARZĄDU YOURS SP. Z O.O.
Sabina Tyszko
konsultant podatkowy
Piotr Świąć
adwokat
Adam Apel
doradca podatkowy
Monika Baran
radca prawny
Kamil Kowalik
doradca podatkowy
Katarzyna Bieńkowska
radca prawny,
doradca podatkowy YOURS Panasiuk
Paweł Szumowski
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Edyta Winnicka
prawnik
Antoni Goraj
radca prawny
Katarzyna Zając
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Paweł Turek
doradca podatkowy
Michał Nowacki
radca prawny
Sylwia Rybicka
dyrektor ds. rozwoju
Sylwia Rozwandowicz
adwokat
Marta Kwiatkowska - Abramowska
asystent prawny
dr Adam Barcikowski
head of tax | doradca podatkowy
Dorota Sajewicz
investment partner
dr Maja Czarzasty- Hercberg
OF COUNSEL/RADCA PRAWNY
Maciej Małachowski
aplikant radcowski
Klaudia Borkowska
Aplikantka adwokacka
Archiwum
-
2023
-
2022
-
Grudzień
- POLISH FAMILY FOUNDATION – A new solution for entrepreneurs
- POLSKA FUNDACJA RODZINNA – nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców
- INVESTMENT FUNDS IN THE NETHERLANDS – ABC OF SETTING UP OF AIF
- FUNDUSZE INWESTYCYJNE W HOLANDII – ABC ZAŁOŻENIA AFI
- TAX INCENTIVES TO INVEST IN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF)
- ZACHĘTY PODATKOWE DO INWESTYCJI W ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCJNĄ (ASI)
-
Listopad
-
Październik
- CAN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND SERVE THE PURPOSES OF PRIVATE INVESTMENTS?
- CZY ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA MOŻE SŁUŻYĆ PRYWATNYM INWESTYCJOM?
- M&A – TRANSACTION TRIVIA IN MERGERS & ACQUISITIONS
- M&A – CIEKAWOSTKI TRANSAKCJI MERGERS & ACQUISITION
- HISZPAŃSKA REZYDENCJA PODATKOWA – PUZZLE DLA WTAJEMNICZONYCH!
- Spanish tax residence – jigsaw puzzles for the initiated!
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Lipiec
-
Maj
- PODWÓJNA REZYDENCJA PODATKOWA – 4 PRZYKŁADY POWSTANIA [CZĘŚĆ II OSOBY PRYWATNE]
- DUAL TAX RESIDENCE – 4 EXAMPLES OF ITS EMERGENCE [PART II NATURAL PERSONS]
- INVESTORS’ Q&A ABOUT THE ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS
- O CO NAJCZĘŚCIEJ PYTAJĄ INWESTORZY W KONTEKŚCIE ASI (ALTERNATYWNYCH SPÓŁEK INWESTYCYJNYCH)?
- REVOLUTION ON THE MERGERS & ACQUISITIONS MARKET – RECORD-BREAKING M&A TRANSACTIONS IN POLAND
- REWOLUCJA NA RYNKU FUZJI I PRZEJĘĆ – REKORDOWE TRANSAKCJE M&A W POLSCE
- 7 SINS COMMITTED WHILE RUNNING A BUSINESS AND MAKING INVESTMENTS
- 7 GRZECHÓW PRZY PROWADZENIU BIZNESU I INWESTYCJACH
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
- SIMPLE CONSERVATIVE INVESTMENTS. HISTORICAL ANALYSIS OF THE LAST 20 YEARS
- PROSTE INWESTYCJE KONSERWATYWNE. ANALIZA HISTORYCZNA OSTATNICH 20 LAT
- CZY WARTO ZAMIESZKAĆ W HISZPANII? PRAWO BECKHAMA, CZYLI JAK NIE PŁACIĆ PODATKÓW W HISZPANII
- IS IT WORTH LIVING IN SPAIN? BECKHAM 'S LAW, HOW TO AVOID PAYING TAXES IN SPAIN
- ESTONIAN CIT 2022 AS A REMEDY FOR THE POLISH DEAL
- ESTOŃSKI CIT 2022 JAKO REMEDIUM NA POLSKI ŁAD
-
Styczeń
- HOW CAN YOU SET UP AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND IN A FEW WEEKS?
- JAK MOŻNA ZAŁOŻYĆ ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCYJNĄ W KILKA TYGODNI?
- DO CLOSED-END INVESTMENT FUNDS STILL PAY OFF?
- CZY FUNDUSZE INWESTYCYJNE ZAMKNIĘTE JESZCZE SIĘ OPŁACAJĄ?
- 6 REASONS WHY IT IS WORTH DEVELOPING A BUSINESS OUTSIDE POLISH BORDERS
- 6 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO ROZWIJAĆ BIZNES POZA POLSKĄ
-
Grudzień
-
2021
-
Grudzień
-
Listopad
-
Październik
- LIFE IN TENERIFE – TAXES AND REAL ESTATE IN THE CANARY ISLANDS
- TENERYFA NA ŻYCIE – PODATKI I NIERUCHOMOŚCI NA WYSPACH KANARYJSKICH
- TURNKEY REORGANISATION – HOW TO PREPARE A BUSINESS FOR INTERNATIONAL EXPANSION
- REORGANIZACJA POD KLUCZ CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ BIZNES NA EKSPANSJĘ ZAGRANICZNĄ
- BUSINESS EXPANSION OUTSIDE THE EU – LET’S HAVE A LOOK AT OTHER CONTINENTS
- EKSPANSJA BIZNESU POZA UE – SPÓJRZMY NA INNE KONTYNENTY
-
Wrzesień
-
Sierpień
- MAJĄTEK RODZINNY
- COMPANY RELOCATION WITHIN THE EU: PROCESS ANALYSIS AND CASE STUDY
- PRZENIESIENIE SPÓŁKI W OBRĘBIE UE: ANALIZA PROCESU I CASE STUDY
- SCALING UP BUSINESS. TAXES IN ESTONIA, ITALY, UNITED KINGDOM, MALTA AND CYPRUS – COMPARISON
- EKSPANSJA BIZNESU. PODATKI W EUROPIE.
- POLSKI ŁAD OCZAMI PRZEDSIĘBIORCY
-
Lipiec
- EXPANDING NEXT DOOR – THE CZECH REPUBLIC, SLOVAKIA, GERMANY, ROMANIA
- EKSPANSJA PO SĄSIEDZKU – CZECHY, SŁOWACJA, NIEMIECY, RUMUNIA
- CONVERTIBLE DEBT IN POLAND
- CONVERTIBLE DEBT PRZY INWESTYCJACH PRE-SEED
- AIFs (ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS) LEAD THE WAY ON THE POLISH CAPITAL MARKET
- ASI WIEDZIE PRYM NA POLSKIM RYNKU KAPITAŁOWYM
- FAMILY FOUNDATIONS IN POLAND. CONCEPT VERSUS ENTREPRENEURS’ EXPECTATIONS
- FUNDACJA RODZINNA W POLSCE. ISTOTA POMYSŁU A OCZEKIWANIA PRZEDSIĘBIORCÓW
-
Czerwiec
- CORPORATE TAX RELIEF AND INCENTIVES FOR INVESTORS – NEW (BETTER?) SOLUTIONS
- ULGI PODATKOWE I ZACHĘTY DLA INWESTORÓW – IDZIE NOWE (LEPSZE?)
- 9% CIT ZAMIAST 19%, JAK PŁACIĆ NIŻSZY PODATEK
- CYPRUS VS. UNITED ARAB EMIRATES, WHERE TO MOVE? CHANGE OF TAX RESIDENCE
- CYPR VS. ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE, GDZIE SIĘ WYPROWADZIĆ? ZMIANA REZYDENCJI PODATKOWEJ
-
Maj
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
-
Styczeń
- 6 MAJOR CHANGES IN THE BEHAVIOUR OF PRIVATE INVESTORS AND THEIR PORTFOLIOS IN 2020
- 6 GŁÓWNYCH ZMIAN W ZACHOWANIACH I PORTFELACH INWESTORÓW PRYWATNYCH W ROKU 2020
- TAX SIMPLIFICATION 2021 IN POLAND – A MAGNET FOR FOREIGN INVESTORS
- UPROSZCZENIA PODATKOWE 2021 W POLSCE – MAGNESEM DLA INWESTORÓW ZAGRANICZNYCH
- ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF) – A FIRST-CLASS INVESTMENT VEHICLE AT YOUR FINGERTIPS
- ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA (ASI). PIERWSZORZĘDNY WEHIKUŁ INWESTYCYJNY NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
- ESTONIAN CIT – EFFECTIVE REDUCTION IN CORPORATE TAX IN POLAND
- CIT ESTOŃSKI – EFEKTYWNE OBNIŻENIE OPODATKOWANIA SPÓŁEK W POLSCE
-
Grudzień
-
2020
-
Grudzień
-
Listopad
- WE BREAK STEREOTYPES! PRECONCEPTIONS ABOUT LAWYERS AND THE REALITY OF BUSINESS
- AM I REALLY SAVING MYSELF MONEY? TODAY I WILL SAVE 100 PLN TO LOSE 1000 PLN TOMORROW
- ŁAMIEMY STEREOTYPY! CZYLI PRZEKONANIA O PRAWNIKACH, A REALIA BIZNESU
- CZY TO NAPRAWDĘ OSZCZĘDNOŚĆ? DZIŚ „ZAOSZCZĘDZĘ” 100 ZŁ ŻEBY JUTRO STRACIĆ 1000 ZŁ
- ZAPRASZAMY do MONAKO
- WHY IS IT WORTH BECOMING A TAX RESIDENT OF MONACO?
- DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ REZYDENTEM MONAKO? PODATKI W MONAKO
-
Październik
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Czerwiec
- THE WORLD IS CHANGING, AND YOU ARE STILL LOOKING FOR A UNICORN? In this article, we tell you everything you need to know to find one
- ŚWIAT SIĘ ZMIENIA, A TY WCIĄŻ SZUKASZ JEDNOROŻCA. Wszystko co musisz wiedzieć aby go znaleźć napisaliśmy tutaj
- KRYZYSOWE INWESTYCJE, CZYLI: ODWAŻNA INWESTYCJA WYMAGA OSTROŻNEGO PLANOWANIA
- JAK TRWOGA TO DO PRAWNIKA – NIEPOKOJĄCE TENDENCJE WŚRÓD STARTUPÓW
-
Maj
-
Kwiecień
- AMERICAN TAX COMPETITION. HELPFUL OR „HARMFUL”
- KONKURENCJA PODATKOWA PO AMERYKAŃSKU. POŻĄDANA, CZY „SZKODLIWA”
- PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO. Czyli jak inwestować, żeby nie stracić
- INVESTING IN HARD TIMES: HOW TO SET UP YOUR BUSINESS IN NEW YORK
- APETYT NA INWESTYCJE W TRUDNYCH CZASACH. SPÓŁKA W NOWYM YORKU
- WPŁYW PANDEMII NA TRANSAKCJE FUZJI I PRZEJĘĆ
- IMPACT OF A PANDEMIC ON MERGERS AND ACQUISITIONS
- PODATKI NA TRUDNE CZASY
-
Marzec
-
Luty
-
Grudzień
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
Grudzień
-
Listopad
- Zwrot PCC od czynności restrukturyzacyjnych z udziałem spółek komandytowo-akcyjnych
- Zmiany podatkowe na Cyprze zachętą dla potencjalnych inwestorów
- Cypryjskie fundusze inwestycyjne mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego w Polsce
- Nowe sankcje za niezłożenie sprawozdania finansowego
- Europejskie poświadczenie dziedziczenia
-
Październik
-
Lipiec
-
Grudzień
Kategorie
- Alternatywna Spółka Inwestycyjna (19)
- Inwestycje (56)
- Jurysdykcje (13)
- M&A (14)
- Podatki (81)
- Polska Fundacja Rodzinna (6)
- Polska Spółka Holdingowa (2)
- Prawo (44)
- Relokacja (9)
- Reorganizacja (6)
- Rezydencja Podatkowa (13)
- Rozliczanie Podatku (5)
- Sukcesja (10)
- Sukcesja rodzinna (2)
- Ulgi Podatkowe (5)
- Wealth Advisory (11)
- Wyjście za granicę (18)
- Zabezpieczenie aktywów (2)

Nowe publikacje
Chcesz być na bieżąco, wpisz mail, a otrzymasz nowe publikacje prosto do skrzynki: