Fundacja rodzinna coraz bardziej przejrzysta!

Wciąż oczekujemy na rejestrację pierwszych fundacji rodzinnych w Polsce, a przed nami kolejne ciekawe kwestie dotyczące opodatkowania i możliwości funkcjonowania samej fundacji. Sprawdź co możesz zrobić i na co uważać, jeśli planujesz założyć fundację rodzinną. Jeśli Twoja fundacja będzie działać zgodnie z jej przeznaczeniem oraz obowiązującymi przepisami podatkowymi, to będzie stanowić dobre zabezpieczenie dla Twojego majątku.
Od wejścia w życie ustawy o fundacji rodzinnej minęły już ponad dwa miesiące. Od tamtego momentu już wiele osób złożyło wnioski o rejestracje swojej fundacji rodzinnej. Co prawda z uwagi na nieścisłości w przepisach związanych z technicznymi aspektami rejestracji – do tej pory ani jedna fundacja rodzinna nie została założona. Kwestie techniczne zostaną niebawem rozwiązane, a na ten moment nie powinny przysłonić zalet instytucji fundacji rodzinnej i korzyści jakie posiadanie fundacji za sobą pociąga. Według oficjalnych komunikatów państwowych techniczne problemy administracji urzędniczej związane z kwestiami rejestracji fundacji rodzinnej – wynikające z nieścisłości w przepisach – mają być wkrótce rozwiązane. Tymczasem Ministerstwo Finansów, Krajowa Informacja Skarbowa oraz niezależni doradcy podatkowi coraz wnikliwiej analizują i interpretują przepisy dotyczące fundacji rodzinnej, my również! Dlatego w tym materiale przedstawić Państwu kolejne ważne i ciekawe zagadania dotyczące opodatkowania i działalności fundacji rodzinnej.
Więcej o podatkach w Fundacji rodzinnej możesz przeczytać w naszym ebooku.
Czy Fundacja rodzinna może otrzymać od Ciebie obligacje skarbowe?
Niedawno Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie prawo.pl oceniło, że fundacja rodzinna nie mieści się w kategorii podmiotów, które mogą być nabywcą skarbowych papierów oszczędnościowych. Co bezpośrednio skutkuje tym, że osoby fizyczne nie mogą wnosić detalicznych obligacji skarbowych do fundacji rodzinnej. Ministerstwo finansów rozwiało tym samym wątpliwości dotyczący możliwości z skorzystania z fundacji rodzinnej osób, które zgromadziły majątek w detalicznych obligacjach skarbowych.
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie zadane przez prawo.pl stwierdziło, że fundacja rodzinna nie wypełnia definicji podmiotu z Ustawy o finansach publicznych, który może być nabywcą skarbowych papierów oszczędnościowych. W myśl Ustawy podmiotami uprawnionymi do nabywania obligacji są m.in. fundacje w rozumieniu Ustawy o fundacjach, a fundacja rodzinna jest zupełnie innym podmiotem niż fundacja. Co więcej, żaden przepis polskiego prawa nie wskazuje, że do fundacji rodzinnych stosuje się przepisy ustawy o fundacjach. Dodatkowo Ustawa o fundacjach rodzinnych określa pojęcie fundacji rodzinnej jako nazwę własną zastrzeżoną jedynie dla fundacji rodzinnych w związku z tym nie można odnosić pojęcia fundacji rodzinnej do fundacji, i traktować je jako tożsame w niektórych częściach porządku prawno-gospodarczego.
Podsumowując, fundacja rodzinna nie jest podmiotem w myśl przepisów Ustawy o finansach publicznych który może być nabywcą skarbowych papierów oszczędnościowych w związku z tym osoby fizyczne nie mogą wnosić detalicznych obligacji skarbowych do fundacji rodzinnej.
Czy mamy kolejną lukę w przepisach o ukrytych zyskach w fundacji rodzinnej?
Na podstawowym poziomie opodatkowanie fundacji jest proste. Fundacja rodzinna dopóki nie dokona wypłaty świadczeń na rzecz beneficjentów nie płaci podatku dochodowego chyba, że jej działalność wykroczy poza dopuszczalny zakres ustawowy. W przypadku wypłaty świadczenia fundacja opodatkowuje wartość wypłacanego świadczenia 15% podatkiem od osób prawnych, a następnie 0,10 lub 15% podatkiem od osób fizycznych.
Mimo atrakcyjności powyższego opodatkowania ustawodawca wprowadził do Ustawy o fundacji rodzinnej pojęcie ukrytych zysków. Ukryte zyski mają zapobiec unikaniu przez fundację i jej beneficjentów opodatkowania wypłacanych świadczeń.
Chcielibyśmy tutaj zwrócić uwagę na kwestię pożyczek fundacji rodzinnej, które są wymienione w ustawie jako ukryte zyski. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w tym zakresie mówi wprost, że świadczenia w postaci ukrytych zysków to m.in.:
- pożyczka udzielona przez fundację rodzinną beneficjentowi w tej części, która podlegała zwrotowi w danym roku podatkowym i nie została zwrócona do dnia upływu terminu złożenia deklaracji, oraz
- pożyczka udzielona przez fundację rodzinną beneficjentowi na okres co najmniej 10 lat albo na okres krótszy niż 10 lat, jeżeli ostateczny termin obowiązywania umowy wyniósł co najmniej 10 lat.
Oznacza to, że fundacja jest zobowiązana do zapłaty podatku następujących sytuacjach:
- gdy beneficjent otrzyma pożyczkę od fundacji rodzinnej na okres nieprzekraczający 10 lat, a beneficjent nie zwróci jej w określonym terminie,
- gdy udzieli pożyczki na okres co najmniej 10 lat, np. na 12 lat.
- gdy udzieli pożyczki na okres krótszy niż 10 lat, a następnie przez upływem terminu spłaty wejdzie w życie aneks przedłużający okres spłaty o kolejne lata co w konsekwencji doprowadzi do obowiązywania umowy przez więcej niż 10 lat.
Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że przepisy Ustawy nie obejmują swoim zapisem pożyczek na czas nieokreślony oraz pożyczek w których umowie nie została zaznaczona data zwrotu. Naszym zdaniem takie pożyczki nie mieszczą się w tak zdefiniowanych ukrytych zyskach fundacji rodzinnej, gdyż udzielone na czas nieokreślony nie są pożyczkami udzielonymi na okres co najmniej 10 lat. Jednocześnie nie są pożyczkami udzielonymi na okres krótszy niż 10 lat. Zwracamy przy tym uwagę również na to, że ukryte zyski nie wystąpią również, gdy pożyczka zostanie udzielona na okres krótszy niż 10 lat i będzie spłacana za pomocą kolejnej, nowej pożyczki. W takiej sytuacji pierwotna umowa pożyczki wygaśnie przed upływem 10 lat i również nie będzie się mieścić w koncepcji ukrytych zysków.
W związku z powyższym, w myśl Ustawy o fundacji rodzinnej, jak i Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych fundacje rodzinne mogą i mają prawo udzielać beneficjentom pożyczek. Należy to zrobić mądrze i przewidując potencjalne zmiany w przepisach podatkowych.
Oczywiście zmieniające się przepisy, a nawet orzecznictwo należy cały czas śledzić i mieć na względzie, że przepisy o fundacjach wymagają jeszcze wiele dopracowania. Przedsiębiorcy wykorzystujący fundacje mają niedoceniany przez nas wszystkich wpływ na to jak przepisy o fundacjach będą się kształtowały. Zbyt agresywne wykorzystanie tego wehikułu przez nas może źle wpłynąć na przyszłość fundacji rodzinnej i przyszłe stanowiska organów skarbowych. Dlatego mądre wykorzystanie fundacji rodzinnej, zgodnie z jej przeznaczeniem (sukcesja oraz zabezpieczenie majątku) oraz pod uważnym okiem doradców może przyczynić się, że powstaną naprawdę dobre rozwiązania, które przy okazji zaadresują potrzebę obniżenia obciążeń podatkowych rodzinnego majątku, który zostanie przeznaczony na reinwestycje i który powinien być chroniony dla przyszłych pokoleń.
Blog pod redakcją dr Anny Marii Panasiuk

Założyciel i partner zarządzający kancelarii Panasiuk & Partners. Wieloletni doradca klienta w wealth management. Kieruje zespołem prawników, doradców podatkowych i księgowych, gdzie usługi zespołu skierowane są na efektywne zarządzenia portfelem klientów.
Autorzy

dr Anna Maria Panasiuk
partner zarządzający | adwokat | wealth advisor
Andrzej Sałamacha
partner, radca prawny
Magda Kwiatkowska
radca prawny
Szczepan Adamski
OF COUNSEL | PRAWNIK | PREZES ZARZĄDU YOURS SP. Z O.O.
Sabina Tyszko
konsultant podatkowy
Piotr Świąć
adwokat
Adam Apel
doradca podatkowy
Monika Baran
radca prawny
Kamil Kowalik
doradca podatkowy
Katarzyna Bieńkowska
radca prawny,
doradca podatkowy YOURS Panasiuk
Paweł Szumowski
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Edyta Winnicka
prawnik
Antoni Goraj
radca prawny
Katarzyna Zając
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Paweł Turek
doradca podatkowy
Michał Nowacki
radca prawny
Sylwia Rybicka
dyrektor ds. rozwoju
Sylwia Rozwandowicz
adwokat
Marta Kwiatkowska - Abramowska
asystent prawny
dr Adam Barcikowski
head of tax | doradca podatkowy
Dorota Sajewicz
investment partner
dr Maja Czarzasty- Hercberg
OF COUNSEL/RADCA PRAWNY
Maciej Małachowski
aplikant radcowski
Klaudia Borkowska
Aplikantka adwokacka
Archiwum
-
2023
-
2022
-
Grudzień
- POLISH FAMILY FOUNDATION – A new solution for entrepreneurs
- POLSKA FUNDACJA RODZINNA – nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców
- INVESTMENT FUNDS IN THE NETHERLANDS – ABC OF SETTING UP OF AIF
- FUNDUSZE INWESTYCYJNE W HOLANDII – ABC ZAŁOŻENIA AFI
- TAX INCENTIVES TO INVEST IN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF)
- ZACHĘTY PODATKOWE DO INWESTYCJI W ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCJNĄ (ASI)
-
Listopad
-
Październik
- CAN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND SERVE THE PURPOSES OF PRIVATE INVESTMENTS?
- CZY ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA MOŻE SŁUŻYĆ PRYWATNYM INWESTYCJOM?
- M&A – TRANSACTION TRIVIA IN MERGERS & ACQUISITIONS
- M&A – CIEKAWOSTKI TRANSAKCJI MERGERS & ACQUISITION
- HISZPAŃSKA REZYDENCJA PODATKOWA – PUZZLE DLA WTAJEMNICZONYCH!
- Spanish tax residence – jigsaw puzzles for the initiated!
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Lipiec
-
Maj
- PODWÓJNA REZYDENCJA PODATKOWA – 4 PRZYKŁADY POWSTANIA [CZĘŚĆ II OSOBY PRYWATNE]
- DUAL TAX RESIDENCE – 4 EXAMPLES OF ITS EMERGENCE [PART II NATURAL PERSONS]
- INVESTORS’ Q&A ABOUT THE ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS
- O CO NAJCZĘŚCIEJ PYTAJĄ INWESTORZY W KONTEKŚCIE ASI (ALTERNATYWNYCH SPÓŁEK INWESTYCYJNYCH)?
- REVOLUTION ON THE MERGERS & ACQUISITIONS MARKET – RECORD-BREAKING M&A TRANSACTIONS IN POLAND
- REWOLUCJA NA RYNKU FUZJI I PRZEJĘĆ – REKORDOWE TRANSAKCJE M&A W POLSCE
- 7 SINS COMMITTED WHILE RUNNING A BUSINESS AND MAKING INVESTMENTS
- 7 GRZECHÓW PRZY PROWADZENIU BIZNESU I INWESTYCJACH
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
- SIMPLE CONSERVATIVE INVESTMENTS. HISTORICAL ANALYSIS OF THE LAST 20 YEARS
- PROSTE INWESTYCJE KONSERWATYWNE. ANALIZA HISTORYCZNA OSTATNICH 20 LAT
- CZY WARTO ZAMIESZKAĆ W HISZPANII? PRAWO BECKHAMA, CZYLI JAK NIE PŁACIĆ PODATKÓW W HISZPANII
- IS IT WORTH LIVING IN SPAIN? BECKHAM 'S LAW, HOW TO AVOID PAYING TAXES IN SPAIN
- ESTONIAN CIT 2022 AS A REMEDY FOR THE POLISH DEAL
- ESTOŃSKI CIT 2022 JAKO REMEDIUM NA POLSKI ŁAD
-
Styczeń
- HOW CAN YOU SET UP AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND IN A FEW WEEKS?
- JAK MOŻNA ZAŁOŻYĆ ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCYJNĄ W KILKA TYGODNI?
- DO CLOSED-END INVESTMENT FUNDS STILL PAY OFF?
- CZY FUNDUSZE INWESTYCYJNE ZAMKNIĘTE JESZCZE SIĘ OPŁACAJĄ?
- 6 REASONS WHY IT IS WORTH DEVELOPING A BUSINESS OUTSIDE POLISH BORDERS
- 6 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO ROZWIJAĆ BIZNES POZA POLSKĄ
-
Grudzień
-
2021
-
Grudzień
-
Listopad
-
Październik
- LIFE IN TENERIFE – TAXES AND REAL ESTATE IN THE CANARY ISLANDS
- TENERYFA NA ŻYCIE – PODATKI I NIERUCHOMOŚCI NA WYSPACH KANARYJSKICH
- TURNKEY REORGANISATION – HOW TO PREPARE A BUSINESS FOR INTERNATIONAL EXPANSION
- REORGANIZACJA POD KLUCZ CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ BIZNES NA EKSPANSJĘ ZAGRANICZNĄ
- BUSINESS EXPANSION OUTSIDE THE EU – LET’S HAVE A LOOK AT OTHER CONTINENTS
- EKSPANSJA BIZNESU POZA UE – SPÓJRZMY NA INNE KONTYNENTY
-
Wrzesień
-
Sierpień
- MAJĄTEK RODZINNY
- COMPANY RELOCATION WITHIN THE EU: PROCESS ANALYSIS AND CASE STUDY
- PRZENIESIENIE SPÓŁKI W OBRĘBIE UE: ANALIZA PROCESU I CASE STUDY
- SCALING UP BUSINESS. TAXES IN ESTONIA, ITALY, UNITED KINGDOM, MALTA AND CYPRUS – COMPARISON
- EKSPANSJA BIZNESU. PODATKI W EUROPIE.
- POLSKI ŁAD OCZAMI PRZEDSIĘBIORCY
-
Lipiec
- EXPANDING NEXT DOOR – THE CZECH REPUBLIC, SLOVAKIA, GERMANY, ROMANIA
- EKSPANSJA PO SĄSIEDZKU – CZECHY, SŁOWACJA, NIEMIECY, RUMUNIA
- CONVERTIBLE DEBT IN POLAND
- CONVERTIBLE DEBT PRZY INWESTYCJACH PRE-SEED
- AIFs (ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS) LEAD THE WAY ON THE POLISH CAPITAL MARKET
- ASI WIEDZIE PRYM NA POLSKIM RYNKU KAPITAŁOWYM
- FAMILY FOUNDATIONS IN POLAND. CONCEPT VERSUS ENTREPRENEURS’ EXPECTATIONS
- FUNDACJA RODZINNA W POLSCE. ISTOTA POMYSŁU A OCZEKIWANIA PRZEDSIĘBIORCÓW
-
Czerwiec
- CORPORATE TAX RELIEF AND INCENTIVES FOR INVESTORS – NEW (BETTER?) SOLUTIONS
- ULGI PODATKOWE I ZACHĘTY DLA INWESTORÓW – IDZIE NOWE (LEPSZE?)
- 9% CIT ZAMIAST 19%, JAK PŁACIĆ NIŻSZY PODATEK
- CYPRUS VS. UNITED ARAB EMIRATES, WHERE TO MOVE? CHANGE OF TAX RESIDENCE
- CYPR VS. ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE, GDZIE SIĘ WYPROWADZIĆ? ZMIANA REZYDENCJI PODATKOWEJ
-
Maj
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
-
Styczeń
- 6 MAJOR CHANGES IN THE BEHAVIOUR OF PRIVATE INVESTORS AND THEIR PORTFOLIOS IN 2020
- 6 GŁÓWNYCH ZMIAN W ZACHOWANIACH I PORTFELACH INWESTORÓW PRYWATNYCH W ROKU 2020
- TAX SIMPLIFICATION 2021 IN POLAND – A MAGNET FOR FOREIGN INVESTORS
- UPROSZCZENIA PODATKOWE 2021 W POLSCE – MAGNESEM DLA INWESTORÓW ZAGRANICZNYCH
- ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF) – A FIRST-CLASS INVESTMENT VEHICLE AT YOUR FINGERTIPS
- ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA (ASI). PIERWSZORZĘDNY WEHIKUŁ INWESTYCYJNY NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
- ESTONIAN CIT – EFFECTIVE REDUCTION IN CORPORATE TAX IN POLAND
- CIT ESTOŃSKI – EFEKTYWNE OBNIŻENIE OPODATKOWANIA SPÓŁEK W POLSCE
-
Grudzień
-
2020
-
Grudzień
-
Listopad
- WE BREAK STEREOTYPES! PRECONCEPTIONS ABOUT LAWYERS AND THE REALITY OF BUSINESS
- AM I REALLY SAVING MYSELF MONEY? TODAY I WILL SAVE 100 PLN TO LOSE 1000 PLN TOMORROW
- ŁAMIEMY STEREOTYPY! CZYLI PRZEKONANIA O PRAWNIKACH, A REALIA BIZNESU
- CZY TO NAPRAWDĘ OSZCZĘDNOŚĆ? DZIŚ „ZAOSZCZĘDZĘ” 100 ZŁ ŻEBY JUTRO STRACIĆ 1000 ZŁ
- ZAPRASZAMY do MONAKO
- WHY IS IT WORTH BECOMING A TAX RESIDENT OF MONACO?
- DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ REZYDENTEM MONAKO? PODATKI W MONAKO
-
Październik
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Czerwiec
- THE WORLD IS CHANGING, AND YOU ARE STILL LOOKING FOR A UNICORN? In this article, we tell you everything you need to know to find one
- ŚWIAT SIĘ ZMIENIA, A TY WCIĄŻ SZUKASZ JEDNOROŻCA. Wszystko co musisz wiedzieć aby go znaleźć napisaliśmy tutaj
- KRYZYSOWE INWESTYCJE, CZYLI: ODWAŻNA INWESTYCJA WYMAGA OSTROŻNEGO PLANOWANIA
- JAK TRWOGA TO DO PRAWNIKA – NIEPOKOJĄCE TENDENCJE WŚRÓD STARTUPÓW
-
Maj
-
Kwiecień
- AMERICAN TAX COMPETITION. HELPFUL OR „HARMFUL”
- KONKURENCJA PODATKOWA PO AMERYKAŃSKU. POŻĄDANA, CZY „SZKODLIWA”
- PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO. Czyli jak inwestować, żeby nie stracić
- INVESTING IN HARD TIMES: HOW TO SET UP YOUR BUSINESS IN NEW YORK
- APETYT NA INWESTYCJE W TRUDNYCH CZASACH. SPÓŁKA W NOWYM YORKU
- WPŁYW PANDEMII NA TRANSAKCJE FUZJI I PRZEJĘĆ
- IMPACT OF A PANDEMIC ON MERGERS AND ACQUISITIONS
- PODATKI NA TRUDNE CZASY
-
Marzec
-
Luty
-
Grudzień
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
Grudzień
-
Listopad
- Zwrot PCC od czynności restrukturyzacyjnych z udziałem spółek komandytowo-akcyjnych
- Zmiany podatkowe na Cyprze zachętą dla potencjalnych inwestorów
- Cypryjskie fundusze inwestycyjne mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego w Polsce
- Nowe sankcje za niezłożenie sprawozdania finansowego
- Europejskie poświadczenie dziedziczenia
-
Październik
-
Lipiec
-
Grudzień
Kategorie
- Alternatywna Spółka Inwestycyjna (19)
- Inwestycje (56)
- Jurysdykcje (13)
- M&A (14)
- Podatki (81)
- Polska Fundacja Rodzinna (6)
- Polska Spółka Holdingowa (2)
- Prawo (44)
- Relokacja (9)
- Reorganizacja (6)
- Rezydencja Podatkowa (13)
- Rozliczanie Podatku (5)
- Sukcesja (10)
- Sukcesja rodzinna (2)
- Ulgi Podatkowe (5)
- Wealth Advisory (11)
- Wyjście za granicę (18)
- Zabezpieczenie aktywów (2)

Nowe publikacje
Chcesz być na bieżąco, wpisz mail, a otrzymasz nowe publikacje prosto do skrzynki: