PODWÓJNE OPODATKOWANIE, JAK GO UNIKAĆ? Część I SPÓŁKI
![RYZYKO PODWÓJNEGO OPODATKOWANIA – KIEDY I JAK NA NIE UWAŻAĆ ORAZ JAK GO UNIKAĆ? [Część I SPÓŁKI]](https://panasiuk.com.pl/wp-content/uploads/2021/11/Opod.jpg)
Zakładając spółkę za granicami Polski należy uważać na podwójne opodatkowanie – tj. aby spółka nie posiadała podwójnej rezydencji podatkowej. Przedsiębiorcy zaangażowani w rozwój biznesu nie zwracają często uwagi na kwestię miejsca, z którego spółka jest zarządzana. W niniejszym materiale przedstawiamy bardzo praktyczne aspekty na co należy zwrócić uwagę, aby nie płacić podatku w dwóch krajach.
Rejestracja spółki za granicą – tutaj zaczyna się przygoda
Aby zarejestrować spółkę za granicą nie trzeba wyjeżdżać z Polski. Korzystając z fachowej obsługi w docelowej destynacji wszystkie formalności można dokonać z domu. Pierwsze formalności to najczęściej rozbudowania procedura KYC (tj. know your client), która obejmuje weryfikację paszportu, miejsca zamieszkania, PEP etc.). Kolejne kroki to opisanie celu działalności spółki, wskazanie jej zarządu i udziałowców. W krajach common law tyle wystarczy. Np.: w Wielkiej Brytanii spółka będzie już gotowa następnego dnia. Na Cyprze lub na Malcie potrzebujemy na to kilka dni. W tych krajach można również skorzystać ze spółki gotowej.
Nieco inaczej wygląda sprawa w krajach takich jak np.: Niemcy, Szwajcaria czy Luksemburg. System prawny tych krajów jest analogiczny jak w Polsce, a więc spółkę zakłada się u notariusza, a dopiero potem rejestruje w rejestrze handlowym. Na kontynencie raczej nie praktykuje się zasady spółki gotowej, chociaż w Polsce jeszcze nie dawno było to stosowne. Ale np.: w Szwajcarii obowiązuje zakaz sprzedaży spółek gotowych (z tzw. półki). Jednak i tutaj posiłkując się pełnomocnictwem sporządzonym w Polsce całą procedurę można przeprowadzić zdalnie. Wystarczy wsparcie lokalnego prawnika. Nie należy zapomnieć o opłaceniu kapitału spółki. Bez zaświadczenia o opłaceniu kapitału przez założyciela spółki szwajcarskiej, notariusz nie przystąpi do przygotowania aktu założycielskiego. Taki kapitał opłaca się na tymczasowy rachunek bankowy i dopiero w kolejnym kroku (z odpowiednim zaświadczeniem) zawiązuje spółkę u notariusza. Na końcu następuje jej rejestracja w rejestrze handlowym, co zajmuje najczęściej około 2 tygodni.
Kiedy przedsiębiorca musi zaangażować się osobiście?
Po założeniu spółki należy przystąpić do otwarcia rachunku bankowego, co w dzisiejszych czasach jest dość skomplikowanym procesem i zajmuje czasem więcej niż założenie samej spółki. Warto mieć tutaj albo dobre relacje z lokalnym bankiem, albo dużo cierpliwości. Na tym etapie już osobiste zaangażowanie klienta jest wymagane, gdyż bank może wymagać rozmowy telefonicznej z klientem lub nawet spotkania. Chociaż są banki, które wysyłają swoich pracowników do siedziby klienta (w Polsce) – tyle że nie są to banki, z których chciałby korzystać startup stawiający pierwsze kroki w ekspansji, są na to za drogie.
Wiele krajów stosuje podwyższone warunki KYC przed podjęciem decyzji o możliwości otwarcia rachunku bankowego. Takie zasady obowiązują np.: w UK lub w Holandii. Dobrze jest zatem sprawdzić możliwości faktycznego otwarcia rachunku przed przystąpieniem do zakładania spółki.
Rzeczywista działalność – antidotum na ryzyko podwójnej rezydencji podatkowej
Definitywne zaangażowanie założycieli spółki jest wymagane z chwilą organizacji działalności. Co prawda przyszły czasy pracy zdalnej i wiele można zdziałać dziś on line. Niestety przepisy podatkowe nie nadążają za zmianami gospodarki, również kontrahenci weryfikują, czy spółka posiada w kraju rejestracji biuro i prowadzi tam rzeczywistą działalność. Np.: posiadanie biura i pracowników jest wskazane lub wymagane przez lokalnych kontrahentów w USA, we Francji, Niemczech czy we Włoszech, którzy oczekują pełnowymiarowego biura oraz lokalnego zespołu przed podjęciem współpracy.
Pierwsze kroki działalności za granicami kraju, jak wygląda praktyka
Większość przedsiębiorców rozeznając możliwości prowadzenia działalności poza granicami kraju stara się, tak długo jak długo jest to możliwe, minimalizować koszty. Tak więc potencjalny przedsiębiorca będzie unikał ponoszenia kosztów prowadzenia działalności w kraju rejestracji spółki do momentu, aż nie będzie przekonany, że taki kierunek działań ma sens. Czasem jednak taka praktyka przedłuża się, że względu na potencjalne oszczędności, a czasem wygodę, gdy wszystkie czynności zarządcze i decyzyjne podejmowane są w Polsce. No i tutaj właśnie zaczynają się schody….
Siedziba spółki, a miejsce wykonywania zarządu – schody!?
O rejestracji spółki napisaliśmy wyżej. Jest to czynność techniczna związana z tym, gdzie spółka powstała, jest wpisana do rejestru. Czym innym jest jej siedziba (chociaż co do zasady spółka posiada siedzibę w kraju, w którym została zarejestrowana), a czym innym jest miejsce wykonywania zarządu i ono jest tutaj decydujące.
Miejsce zarządu oznacza kraj lub miasto, w którym wykonywane są czynności zarządzania spółką i to są właśnie te schody… Ma ono szczególne znaczenie z perspektywy podatkowej, gdyż determinuje państwo, w którym należy opodatkować spółkę od całości jej dochodów. Inaczej mówiąc wskazuje, w którym państwie spółka posiada rezydencję podatkową. Co prawda podstawowe zasady w wielu państwach wskazują na miejsce rezydencji (biura) spółki, jako lokalizację rezydencji podatkowej. Niemniej, z perspektywy podatkowej stosowane jest również inne kryterium, tj.: z którego państwa wykonywany jest efektywnie zarząd nad tą spółką. Takie podejście stosuje również polski system podatkowy.
Co to oznacza?
Oznacza to, że z polskiej perspektywy, aby spółka nie podlegała opodatkowaniu, nie wystarczy zarejestrować ją za granicą. Jeżeli zagraniczna spółka będzie zarządzana efektywnie z Polski, to mimo zagranicznej rejestracji, będzie opodatkowana również podatkiem dochodowym dla osób prawnych (CIT) w Polsce. Spółka ta miałaby wówczas podwójną rezydencję podatkową i to są właśnie te schody.
Jakie działania praktyczne wywołują ryzyko podwójnej rezydencji podatkowej?
Przypadek 1 ryzyko podwójnej rezydencji podatkowej – kluczowe decyzje
W praktyce oznacza to, że nie można w Polsce podejmować np.: decyzji operacyjnych czy strategicznych dotyczących funkcjonowania spółki. Gdyż jeśli wykonują je polscy członkowie zarządu zagranicznej spółki, którzy na stałe przebywają w Polsce, to polskie urzędy skarbowe mogą uznać spółkę zarządzaną w ten sposób z Polski. A więc jako polskiego rezydenta podatkowego i nakażą jej opodatkowanie podatkiem dochodowym w Polsce.
Podobna sytuacja mogłaby mieć miejsce, jeśli zagraniczni członkowie zarządu co prawda są na miejscu tj. w zagranicznej siedzibie spółki, ale działają w oparciu o instrukcje i polecenia osób zlokalizowanych w Polsce.
Przypadek 2 ryzyko podwójnej rezydencji podatkowej – pominięcie zarządu spółki w negocjacjach
Podobna sytuacja ma miejsce, gdy biznes jest organizowany, a kontrakty z klientami negocjowane przez osoby nie będące członkami zarządu – np.: przez założycieli spółki zagranicznej, a zarząd spółki angażuje się jedynie na etapie podpisania wynegocjowanego już kontraktu. Jest to sytuacja niestety dość popularna i mocno nie rekomendowana, podobnie jak poniższa sytuacja z wykorzystaniem pełnomocnictwa.
Przypadek 3 ryzyko podwójnej rezydencji podatkowej – pełnomocnik a zarząd
Jeszcze inna sytuacja ma miejsce wówczas, jeśli zarząd zagranicznej spółki udziela pełnomocnictwa do realizacji zadań czy kontraktów polskiemu pełnomocnikowi, który wykonuje te czynności w Polsce. Wtedy również istnieje ryzyko uznania przez polskie urzędy skarbowe, że spółka posiada miejsce faktycznego zarządu w Polsce, więc tutaj powinna być opodatkowana.
Jak uniknąć ryzyka podwójnej rezydencji podatkowej?
Aby uniknąć ryzyka, że spółka zostanie uznana za rezydenta podatkowego w dwóch krajach, konieczne jest przede wszystkim niedopuszczenie do sytuacji, by zarząd odbywał się z innego miejsca niż siedziba spółki. Część zaleceń wydaje się oczywista i banalna, jak chociażby to, że spółka powinna posiadać fizycznie lokal – biuro, a nie tylko adres wirtualny.
Istotnym jest również by w tym lokalu odbywały się spotkania zarządu, w szczególności te, podczas których podejmowane są kluczowe decyzje. W siedzibie spółki powinien być również zatrudniony personel, należycie wynagradzany i umocowany do podejmowania bieżących decyzji dotyczących funkcjonowania spółki.
Nie bez znaczenia jest również skład osobowy organów decyzyjnych spółki. Jeżeli w zarządzie spółki zasiadają wyłącznie polscy rezydenci trudno oprzeć się wrażeniu, że decyzje są jednak podejmowane w Polsce, a nie w siedzibie zagranicznej spółki.
Wobec powyższego, szczególnie istotne jest nie tylko zarejestrowanie spółki za granicą, ale również ustalenie sposobu zarządzania tą spółką. Błędy w tym zakresie mogą bowiem prowadzić do poważnych konsekwencji, włącznie z koniecznością opodatkowania w Polsce wszystkich dochodów zagranicznej spółki.


Blog pod redakcją dr Anny Marii Panasiuk

Założyciel i partner zarządzający kancelarii Panasiuk & Partners. Wieloletni doradca klienta w wealth management. Kieruje zespołem prawników, doradców podatkowych i księgowych, gdzie usługi zespołu skierowane są na efektywne zarządzenia portfelem klientów.
Autorzy

dr Anna Maria Panasiuk
partner zarządzający | adwokat | wealth advisor
Andrzej Sałamacha
partner, radca prawny
Magda Kwiatkowska
radca prawny
Szczepan Adamski
OF COUNSEL | PRAWNIK | PREZES ZARZĄDU YOURS SP. Z O.O.
Sabina Tyszko
konsultant podatkowy
Piotr Świąć
adwokat
Adam Apel
doradca podatkowy
Monika Baran
radca prawny
Kamil Kowalik
doradca podatkowy
Katarzyna Bieńkowska
radca prawny,
doradca podatkowy YOURS Panasiuk
Paweł Szumowski
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Edyta Winnicka
prawnik
Antoni Goraj
radca prawny
Katarzyna Zając
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Paweł Turek
doradca podatkowy
Michał Nowacki
radca prawny
Sylwia Rybicka
dyrektor ds. rozwoju
Sylwia Rozwandowicz
adwokat
Marta Kwiatkowska - Abramowska
asystent prawny
dr Adam Barcikowski
head of tax | doradca podatkowy
Dorota Sajewicz
investment partner
dr Maja Czarzasty- Hercberg
OF COUNSEL/RADCA PRAWNY
Maciej Małachowski
aplikant radcowski
Klaudia Borkowska
Aplikantka adwokacka
Archiwum
-
2023
-
2022
-
Grudzień
- POLISH FAMILY FOUNDATION – A new solution for entrepreneurs
- POLSKA FUNDACJA RODZINNA – nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców
- INVESTMENT FUNDS IN THE NETHERLANDS – ABC OF SETTING UP OF AIF
- FUNDUSZE INWESTYCYJNE W HOLANDII – ABC ZAŁOŻENIA AFI
- TAX INCENTIVES TO INVEST IN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF)
- ZACHĘTY PODATKOWE DO INWESTYCJI W ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCJNĄ (ASI)
-
Listopad
-
Październik
- CAN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND SERVE THE PURPOSES OF PRIVATE INVESTMENTS?
- CZY ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA MOŻE SŁUŻYĆ PRYWATNYM INWESTYCJOM?
- M&A – TRANSACTION TRIVIA IN MERGERS & ACQUISITIONS
- M&A – CIEKAWOSTKI TRANSAKCJI MERGERS & ACQUISITION
- HISZPAŃSKA REZYDENCJA PODATKOWA – PUZZLE DLA WTAJEMNICZONYCH!
- Spanish tax residence – jigsaw puzzles for the initiated!
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Lipiec
-
Maj
- PODWÓJNA REZYDENCJA PODATKOWA – 4 PRZYKŁADY POWSTANIA [CZĘŚĆ II OSOBY PRYWATNE]
- DUAL TAX RESIDENCE – 4 EXAMPLES OF ITS EMERGENCE [PART II NATURAL PERSONS]
- INVESTORS’ Q&A ABOUT THE ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS
- O CO NAJCZĘŚCIEJ PYTAJĄ INWESTORZY W KONTEKŚCIE ASI (ALTERNATYWNYCH SPÓŁEK INWESTYCYJNYCH)?
- REVOLUTION ON THE MERGERS & ACQUISITIONS MARKET – RECORD-BREAKING M&A TRANSACTIONS IN POLAND
- REWOLUCJA NA RYNKU FUZJI I PRZEJĘĆ – REKORDOWE TRANSAKCJE M&A W POLSCE
- 7 SINS COMMITTED WHILE RUNNING A BUSINESS AND MAKING INVESTMENTS
- 7 GRZECHÓW PRZY PROWADZENIU BIZNESU I INWESTYCJACH
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
- SIMPLE CONSERVATIVE INVESTMENTS. HISTORICAL ANALYSIS OF THE LAST 20 YEARS
- PROSTE INWESTYCJE KONSERWATYWNE. ANALIZA HISTORYCZNA OSTATNICH 20 LAT
- CZY WARTO ZAMIESZKAĆ W HISZPANII? PRAWO BECKHAMA, CZYLI JAK NIE PŁACIĆ PODATKÓW W HISZPANII
- IS IT WORTH LIVING IN SPAIN? BECKHAM 'S LAW, HOW TO AVOID PAYING TAXES IN SPAIN
- ESTONIAN CIT 2022 AS A REMEDY FOR THE POLISH DEAL
- ESTOŃSKI CIT 2022 JAKO REMEDIUM NA POLSKI ŁAD
-
Styczeń
- HOW CAN YOU SET UP AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND IN A FEW WEEKS?
- JAK MOŻNA ZAŁOŻYĆ ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCYJNĄ W KILKA TYGODNI?
- DO CLOSED-END INVESTMENT FUNDS STILL PAY OFF?
- CZY FUNDUSZE INWESTYCYJNE ZAMKNIĘTE JESZCZE SIĘ OPŁACAJĄ?
- 6 REASONS WHY IT IS WORTH DEVELOPING A BUSINESS OUTSIDE POLISH BORDERS
- 6 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO ROZWIJAĆ BIZNES POZA POLSKĄ
-
Grudzień
-
2021
-
Grudzień
-
Listopad
-
Październik
- LIFE IN TENERIFE – TAXES AND REAL ESTATE IN THE CANARY ISLANDS
- TENERYFA NA ŻYCIE – PODATKI I NIERUCHOMOŚCI NA WYSPACH KANARYJSKICH
- TURNKEY REORGANISATION – HOW TO PREPARE A BUSINESS FOR INTERNATIONAL EXPANSION
- REORGANIZACJA POD KLUCZ CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ BIZNES NA EKSPANSJĘ ZAGRANICZNĄ
- BUSINESS EXPANSION OUTSIDE THE EU – LET’S HAVE A LOOK AT OTHER CONTINENTS
- EKSPANSJA BIZNESU POZA UE – SPÓJRZMY NA INNE KONTYNENTY
-
Wrzesień
-
Sierpień
- MAJĄTEK RODZINNY
- COMPANY RELOCATION WITHIN THE EU: PROCESS ANALYSIS AND CASE STUDY
- PRZENIESIENIE SPÓŁKI W OBRĘBIE UE: ANALIZA PROCESU I CASE STUDY
- SCALING UP BUSINESS. TAXES IN ESTONIA, ITALY, UNITED KINGDOM, MALTA AND CYPRUS – COMPARISON
- EKSPANSJA BIZNESU. PODATKI W EUROPIE.
- POLSKI ŁAD OCZAMI PRZEDSIĘBIORCY
-
Lipiec
- EXPANDING NEXT DOOR – THE CZECH REPUBLIC, SLOVAKIA, GERMANY, ROMANIA
- EKSPANSJA PO SĄSIEDZKU – CZECHY, SŁOWACJA, NIEMIECY, RUMUNIA
- CONVERTIBLE DEBT IN POLAND
- CONVERTIBLE DEBT PRZY INWESTYCJACH PRE-SEED
- AIFs (ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS) LEAD THE WAY ON THE POLISH CAPITAL MARKET
- ASI WIEDZIE PRYM NA POLSKIM RYNKU KAPITAŁOWYM
- FAMILY FOUNDATIONS IN POLAND. CONCEPT VERSUS ENTREPRENEURS’ EXPECTATIONS
- FUNDACJA RODZINNA W POLSCE. ISTOTA POMYSŁU A OCZEKIWANIA PRZEDSIĘBIORCÓW
-
Czerwiec
- CORPORATE TAX RELIEF AND INCENTIVES FOR INVESTORS – NEW (BETTER?) SOLUTIONS
- ULGI PODATKOWE I ZACHĘTY DLA INWESTORÓW – IDZIE NOWE (LEPSZE?)
- 9% CIT ZAMIAST 19%, JAK PŁACIĆ NIŻSZY PODATEK
- CYPRUS VS. UNITED ARAB EMIRATES, WHERE TO MOVE? CHANGE OF TAX RESIDENCE
- CYPR VS. ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE, GDZIE SIĘ WYPROWADZIĆ? ZMIANA REZYDENCJI PODATKOWEJ
-
Maj
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
-
Styczeń
- 6 MAJOR CHANGES IN THE BEHAVIOUR OF PRIVATE INVESTORS AND THEIR PORTFOLIOS IN 2020
- 6 GŁÓWNYCH ZMIAN W ZACHOWANIACH I PORTFELACH INWESTORÓW PRYWATNYCH W ROKU 2020
- TAX SIMPLIFICATION 2021 IN POLAND – A MAGNET FOR FOREIGN INVESTORS
- UPROSZCZENIA PODATKOWE 2021 W POLSCE – MAGNESEM DLA INWESTORÓW ZAGRANICZNYCH
- ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF) – A FIRST-CLASS INVESTMENT VEHICLE AT YOUR FINGERTIPS
- ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA (ASI). PIERWSZORZĘDNY WEHIKUŁ INWESTYCYJNY NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
- ESTONIAN CIT – EFFECTIVE REDUCTION IN CORPORATE TAX IN POLAND
- CIT ESTOŃSKI – EFEKTYWNE OBNIŻENIE OPODATKOWANIA SPÓŁEK W POLSCE
-
Grudzień
-
2020
-
Grudzień
-
Listopad
- WE BREAK STEREOTYPES! PRECONCEPTIONS ABOUT LAWYERS AND THE REALITY OF BUSINESS
- AM I REALLY SAVING MYSELF MONEY? TODAY I WILL SAVE 100 PLN TO LOSE 1000 PLN TOMORROW
- ŁAMIEMY STEREOTYPY! CZYLI PRZEKONANIA O PRAWNIKACH, A REALIA BIZNESU
- CZY TO NAPRAWDĘ OSZCZĘDNOŚĆ? DZIŚ „ZAOSZCZĘDZĘ” 100 ZŁ ŻEBY JUTRO STRACIĆ 1000 ZŁ
- ZAPRASZAMY do MONAKO
- WHY IS IT WORTH BECOMING A TAX RESIDENT OF MONACO?
- DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ REZYDENTEM MONAKO? PODATKI W MONAKO
-
Październik
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Czerwiec
- THE WORLD IS CHANGING, AND YOU ARE STILL LOOKING FOR A UNICORN? In this article, we tell you everything you need to know to find one
- ŚWIAT SIĘ ZMIENIA, A TY WCIĄŻ SZUKASZ JEDNOROŻCA. Wszystko co musisz wiedzieć aby go znaleźć napisaliśmy tutaj
- KRYZYSOWE INWESTYCJE, CZYLI: ODWAŻNA INWESTYCJA WYMAGA OSTROŻNEGO PLANOWANIA
- JAK TRWOGA TO DO PRAWNIKA – NIEPOKOJĄCE TENDENCJE WŚRÓD STARTUPÓW
-
Maj
-
Kwiecień
- AMERICAN TAX COMPETITION. HELPFUL OR „HARMFUL”
- KONKURENCJA PODATKOWA PO AMERYKAŃSKU. POŻĄDANA, CZY „SZKODLIWA”
- PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO. Czyli jak inwestować, żeby nie stracić
- INVESTING IN HARD TIMES: HOW TO SET UP YOUR BUSINESS IN NEW YORK
- APETYT NA INWESTYCJE W TRUDNYCH CZASACH. SPÓŁKA W NOWYM YORKU
- WPŁYW PANDEMII NA TRANSAKCJE FUZJI I PRZEJĘĆ
- IMPACT OF A PANDEMIC ON MERGERS AND ACQUISITIONS
- PODATKI NA TRUDNE CZASY
-
Marzec
-
Luty
-
Grudzień
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
Grudzień
-
Listopad
- Zwrot PCC od czynności restrukturyzacyjnych z udziałem spółek komandytowo-akcyjnych
- Zmiany podatkowe na Cyprze zachętą dla potencjalnych inwestorów
- Cypryjskie fundusze inwestycyjne mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego w Polsce
- Nowe sankcje za niezłożenie sprawozdania finansowego
- Europejskie poświadczenie dziedziczenia
-
Październik
-
Lipiec
-
Grudzień
Kategorie
- Alternatywna Spółka Inwestycyjna (19)
- Inwestycje (56)
- Jurysdykcje (13)
- M&A (14)
- Podatki (81)
- Polska Fundacja Rodzinna (6)
- Polska Spółka Holdingowa (2)
- Prawo (44)
- Relokacja (9)
- Reorganizacja (6)
- Rezydencja Podatkowa (13)
- Rozliczanie Podatku (5)
- Sukcesja (10)
- Sukcesja rodzinna (2)
- Ulgi Podatkowe (5)
- Wealth Advisory (11)
- Wyjście za granicę (18)
- Zabezpieczenie aktywów (2)

Nowe publikacje
Chcesz być na bieżąco, wpisz mail, a otrzymasz nowe publikacje prosto do skrzynki: