ESTOŃSKI CIT 2022 JAKO REMEDIUM NA POLSKI ŁAD

Estoński CIT – plan jego wprowadzenia do polskiego systemu podatkowego budził wielkie nadzieje szczególnie dla start-upów, którym zależało na reinwestowaniu zysków bez podatku. Szybko jednak te nadzieje się rozwiały, gdy w 2021 r. wszedł w życie estoński CIT 1.0. Warunki skorzystania z tej formy opodatkowania dochodów spółek oraz kompletnie do tej pory obce rozwiązania podatkowe spowodowały, że z eksperymentalnej formy ryczałtu dla spółek skorzystało w 2021 r. około 300 podmiotów.
Gdy tak głośno reklamowany przez Ministerstwo Finansów projekt okazał się fiaskiem rozpoczęto prace nad jego „ucywilizowaniem”. Przyznać należy, że estoński CIT 2.0 okazał się jasną gwiazdką na ciemnym niebie w realiach Polskiego Ładu.
CIT Estoński – wróćmy do początku
Ryczałt od dochodów spółek zwany potocznie estońskim (gdyż ten CIT wzorowany jest na skandynawskim pomyśle) opiera się na zasadzie, że spółka nie płaci podatku dochodowego tak długo, jak nie wypłaca zysku do wspólników. Właśnie dlatego na pomysł wprowadzenia go w Polsce z takim utęsknieniem czekały start-upy. Dzięki temu w początkowej fazie, gdy wypracowane środki są reinwestowane i nie traci się tak cennego kapitału na zapłatę podatku. Ku wielkiemu rozczarowaniu polskich przedsiębiorców pierwotna wersja estońskiego CIT obwarowana została tak wieloma warunkami, że nie znalazło się wielu odważnych, aby być królikiem doświadczalnym polskiej legislacji.
Ograniczenie estońskiego CIT tylko do spółek z o.o. i spółek akcyjnych, konieczność ponoszenia konkretnych nakładów inwestycyjnych (konkretnie określonych co do wysokości i przeznaczenia), wysokie opodatkowanie na wyjściu to tylko niektóre powody, dlaczego tak mało spółek wybrało tę formę opodatkowania w 2021 r.
Co nam przyniósł Polski Ład?
Poprawki jakich dokonano w reżimie estońskiego CIT wprowadzone Polskim Ładem bez wątpienia przyczyniły się do uatrakcyjnienia tej formy opodatkowania. Zapewne nie bez znaczenia są tu zmiany w zakresie innych instytucji podatkowych wprowadzone nowelizacją, a które powodują, że coraz więcej inwestorów zastanawia się nad przekształceniem swoich firm i poszukuje w tym zakresie alternatyw.
W ramach nowelizacji rozszerzono przede wszystkim zakres podmiotów, które mają prawo do skorzystania z estońskiego CIT. Do reżimu tego dopuszczone są w tym momencie w zasadzie wszystkie spółki podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (wyjątkiem są spółki jawne, które tylko wyjątkowo są podatnikami CIT) a więc spółki akcyjne, spółki z o.o. ale również spółki komandytowo-akcyjne, spółki komandytowe i proste spółki akcyjne.
Polski Ład zniósł również obowiązek ponoszenia nakładów inwestycyjnych przez spółki. Nie ma również górnego limitu przychodów uprawniającego do podlegania pod reżim estońskiego CIT. Atrakcyjność nowej odsłony ryczałtu od spółek poprawiło też bez wątpienia obniżenie stawek procentowych podatku z 25% i 15%- dla małych podatników do 20% i 10% dla małych podatników.
Jak estoński CIT działa od 2022 roku
Jak wspomniałam na początku, założeniem ryczałtu od dochodów spółek jest odroczenie opodatkowania do momentu wypłaty zysku do wspólników. W tzw. „klasycznym systemie” opodatkowaniu podlega dochód uzyskany przez spółkę, a więc przychody pomniejszone o koszty uzyskania przychodów. Powoduje to po stronie spółki dwa podstawowe problemy – po pierwsze konieczność opodatkowania dochodu w momencie jego osiągnięcia (co niekiedy może nie mieć nawet związku z przepływem środków pieniężnych) oraz konieczność prowadzenia „podwójnej” rachunkowości dla celów bilansowych i podatkowych. Estoński CIT wprowadzony Polskim Ładem rozprawia się z obydwoma problemami jednocześnie:
- Kalkulacja zysku netto opiera się o przychody i koszty ewidencjonowane w oparciu o ustawę o rachunkowości.
- Dopiero w momencie „wyjścia” pieniędzy ze spółki do wspólników są one opodatkowane – po stronie spółki i częściowo po stronie wspólników.
Drugą kwestią mocno uatrakcyjniającą system jest właśnie opodatkowanie wspólników spółek rozliczających się ryczałtem od przychodów spółek. W „klasycznym” systemie w spółkach kapitałowych mamy dwa poziomy opodatkowania: raz opodatkowany jest dochód spółki stawką 9% lub 19%, a następnie zysk pomniejszony o podatek i dystrybuowany do wspólników w formie dywidendy opodatkowany jest po raz drugi 19% stawką podatku PIT. Do Skarbu Państwa trafia więc 34% dochodu wygenerowanego przez spółkę. Korzystniejszy system ma zastosowanie w przypadku wspólników spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych, gdzie komplementariuszom ryzykującym całym swoim majątkiem zrekompensowano tę niedogodność dając prawo do odliczenia od podatku należnego od wypłaty z zysku dla wspólnika przypadającą na niego część podatku uiszczonego przez spółkę od jej zysku. W ten sposób możemy mówić o jednokrotnym opodatkowaniu zysków komplementariuszy.
Jaki to ma związek z estońskim CIT? Wspólnicy spółek opodatkowanych estońskim CIT również mają prawo odliczyć od podatku wyliczonego od należnej im dywidendy część podatku należnego od zysku spółki. Wysokość odliczenia to 90% (gdy spółka jest małym podatnikiem) lub 70% (w innych przypadkach) należnego podatku spółki przypadającego na udział podatnika. Tym sposobem nawet przy wypłacie całości zysku spółki do jej wspólników efektywna stawka opodatkowania waha się w okolicach 20% a więc na zbliżonym poziomie do tego, który można osiągnąć u komplementariuszy spółek komandytowych, ale bez ponoszenia przez wspólników ryzyka odpowiedzialności za zobowiązania spółki majątkiem prywatnym.
Warunki wejścia w reżim estońskiego CITu w Polskim Ładzie
W związku z tym, że estoński CIT jest wyjątkiem od reguły standardowego opodatkowania dochodu stawką 19% nie każdy podmiot ma prawo z tego reżimu skorzystać. Po pierwsze istnieją wyłączenia podmiotowe, które mówią o tym jakie podmioty nie mają prawa skorzystać z opodatkowania estońskim CIT. Mowa o przedsiębiorstwach finansowych, instytucjach pożyczkowych, podmiotach działających w specjalnych strefach ekonomicznych, podatnikach w stanie upadłości lub likwidacji.
W celu zniechęcenia podatników do przekształceń z pobudek czysto podatkowych, wprowadzono również wyłączenie możliwości rozliczenia się estońskim CIT przez okres dwóch kolejnych lat podatkowych (minimum 24 miesiące) u podmiotów powstałych z połączenia, podziału, wniesienia do spółki ZCP lub składników po likwidacyjnych innego przedsiębiorstwa.
Kolejną kwestią są warunki formalne i faktyczne jakie musi spełniać podatnik, aby wejść w reżim estońskiego CIT i móc z niego korzystać. Należy zaznaczyć, że prawo do skorzystania z estońskiego CIT mają spółki o prostej strukturze. Oznacza to, że udziałowcami w takiej spółce mogą być wyłącznie osoby fizyczne, a i sama spółka nie może być udziałowcem w innych podmiotach. Kolejnym istotnym warunkiem jest odpowiedni poziom zatrudnienia. Podatnik musi zatrudniać na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby w przeliczeniu na pełne etaty, niebędące udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym lub ponosić miesięcznie wydatki na wynagrodzenia co najmniej 3 osób fizycznych, niebędących udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika z tytułu umów w związku z którymi pobierane są zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki społeczne (np. umowa zlecenie) w wysokości co najmniej trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia. W przypadku małych podatników i podmiotów rozpoczynających prowadzenie działalności warunki poziomu zatrudnienia zostały nieco złagodzone w początkowym okresie, jednak od drugiego roku konieczne jest zwiększanie poziomu zatrudnienia, aby ostatecznie osiągnąć poziom określony w przepisie.
Istotnym warunkiem uprawniającym do skorzystania z opodatkowania estońskim CIT jest również struktura przychodów podatnika. Osiąganie więcej niż 50% przychodów ze źródeł pasywnych (wierzytelności, odsetki od pożyczek, prawa autorskie, realizacja praw z instrumentów finansowych) prowadzi do niemożności skorzystania z ryczałtu od dochodów spółek albo wyłączenia z tego reżimu.
Z formalności jakie należy jeszcze spełnić by skorzystać z estońskiego CIT są jeszcze: niesporządzanie za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR oraz złożenie zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem przed końcem pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem.
Estoński CIT a ukryte zyski
Jak opisałam na początku, opodatkowaniu estońskim CIT podlega zysk przeznaczony do wypłaty udziałowcom lub na pokrycie straty powstałych w okresach przed objęciem spółki estońskim CIT. Niestety oprócz tych dwóch głównych tytułów rodzących obowiązek opodatkowania estońskim CIT, w ustawie znalazło się kilka innych nieco enigmatycznych kategorii, które rodzą taki obowiązek. Są to tzw. ukryte zyski, wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą czy dochód z nieujawnionych operacji gospodarczych.
Zgodnie z ustawową definicją przez ukryte zyski rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany Patrząc więc na relację wspólnika ze spółką należy przyjrzeć się pewnym świadczeniom jak np. darowizny, pożyczki, wydatki na reprezentację, wysokość płatności za usługi świadczone przez wspólnika na rzecz spółki, a niekiedy również wysokość wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę czy używania samochodu spółki do celów prywatnych wspólnika.
W odniesieniu natomiast wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, kierując się sugestią Ministra Finansów zawartą w objaśnieniach podatkowych dotyczących estońskiego CIT, warto patrzeć na nie przez pryzmat kosztów uzyskania przychodów. W ten sposób np. kwalifikacji do wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podlegają grzywny, kary administracyjne czy odsetki od zaległości podatkowych.
Zidentyfikowanie w spółce operacji gospodarczych wpisujących się w ten katalog powoduje konieczność opodatkowania ich przez spółkę, a niekiedy również przez podatnika. Co jednak ważne uzyskanie przez podatnika przychodu np. z tytułu darowizny od spółki, pomimo opodatkowania go po stronie spółki i konieczności opodatkowania go zryczałtowanym podatkiem dochodowym u wspólnika na równi z dywidendą, nie da prawa do odliczenia podatku należnego od spółki.
Te liczne nieostre kryteria dodatkowo skomplikowane objaśnieniami wydanymi przez Ministra Finansów bez wątpienia wprowadzają niepewność wśród podmiotów rozważających przejście na ryczałt od dochodów spółek. Bez wątpienia wybór nie jest łatwy w szczególności, że wejście w reżim estońskiego CIT to wybór na 4 lata. Pozostaje mieć nadzieję, że w najbliższym czasie orzecznictwo sądowe i interpretacje indywidualne rozwieją choć część nasuwających się wątpliwości.
Estoński CIT 2.0 a Polski Ład – Podsumowanie
- Estoński CIT 2.0 jest bez wątpienia bardzo ciekawą formą opodatkowania, która powinna szczególnie zainteresować nowe spółki nastawione na rozwój i reinwestowanie zysków.
- Największą korzyść z tego reżimu osiąga się w momencie, gdy wspólnicy postanowią pozostawić pieniądze w spółce, ale nawet przy wypłacie 100% zysku efektywność podatkowa jest wysoka.
- Korzystniejsza jest prosta dystrybucja zysku do wspólnika w postaci dywidendy niż realizowanie tego celu w inny sposób (np. poprzez świadczenie usług przez wspólnika dla spółki).

Blog pod redakcją dr Anny Marii Panasiuk

Założyciel i partner zarządzający kancelarii Panasiuk & Partners. Wieloletni doradca klienta w wealth management. Kieruje zespołem prawników, doradców podatkowych i księgowych, gdzie usługi zespołu skierowane są na efektywne zarządzenia portfelem klientów.
Autorzy

dr Anna Maria Panasiuk
partner zarządzający | adwokat | wealth advisor
Andrzej Sałamacha
partner, radca prawny
Magda Kwiatkowska
radca prawny
Szczepan Adamski
OF COUNSEL | PRAWNIK | PREZES ZARZĄDU YOURS SP. Z O.O.
Sabina Tyszko
konsultant podatkowy
Piotr Świąć
adwokat
Adam Apel
doradca podatkowy
Monika Baran
radca prawny
Kamil Kowalik
doradca podatkowy
Katarzyna Bieńkowska
radca prawny,
doradca podatkowy YOURS Panasiuk
Paweł Szumowski
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Edyta Winnicka
prawnik
Antoni Goraj
radca prawny
Katarzyna Zając
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Paweł Turek
doradca podatkowy
Michał Nowacki
radca prawny
Sylwia Rybicka
dyrektor ds. rozwoju
Sylwia Rozwandowicz
adwokat
Marta Kwiatkowska - Abramowska
asystent prawny
dr Adam Barcikowski
head of tax | doradca podatkowy
Dorota Sajewicz
investment partner
dr Maja Czarzasty- Hercberg
OF COUNSEL/RADCA PRAWNY
Maciej Małachowski
aplikant radcowski
Klaudia Borkowska
Aplikantka adwokacka
Archiwum
-
2023
-
2022
-
Grudzień
- POLISH FAMILY FOUNDATION – A new solution for entrepreneurs
- POLSKA FUNDACJA RODZINNA – nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców
- INVESTMENT FUNDS IN THE NETHERLANDS – ABC OF SETTING UP OF AIF
- FUNDUSZE INWESTYCYJNE W HOLANDII – ABC ZAŁOŻENIA AFI
- TAX INCENTIVES TO INVEST IN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF)
- ZACHĘTY PODATKOWE DO INWESTYCJI W ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCJNĄ (ASI)
-
Listopad
-
Październik
- CAN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND SERVE THE PURPOSES OF PRIVATE INVESTMENTS?
- CZY ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA MOŻE SŁUŻYĆ PRYWATNYM INWESTYCJOM?
- M&A – TRANSACTION TRIVIA IN MERGERS & ACQUISITIONS
- M&A – CIEKAWOSTKI TRANSAKCJI MERGERS & ACQUISITION
- HISZPAŃSKA REZYDENCJA PODATKOWA – PUZZLE DLA WTAJEMNICZONYCH!
- Spanish tax residence – jigsaw puzzles for the initiated!
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Lipiec
-
Maj
- PODWÓJNA REZYDENCJA PODATKOWA – 4 PRZYKŁADY POWSTANIA [CZĘŚĆ II OSOBY PRYWATNE]
- DUAL TAX RESIDENCE – 4 EXAMPLES OF ITS EMERGENCE [PART II NATURAL PERSONS]
- INVESTORS’ Q&A ABOUT THE ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS
- O CO NAJCZĘŚCIEJ PYTAJĄ INWESTORZY W KONTEKŚCIE ASI (ALTERNATYWNYCH SPÓŁEK INWESTYCYJNYCH)?
- REVOLUTION ON THE MERGERS & ACQUISITIONS MARKET – RECORD-BREAKING M&A TRANSACTIONS IN POLAND
- REWOLUCJA NA RYNKU FUZJI I PRZEJĘĆ – REKORDOWE TRANSAKCJE M&A W POLSCE
- 7 SINS COMMITTED WHILE RUNNING A BUSINESS AND MAKING INVESTMENTS
- 7 GRZECHÓW PRZY PROWADZENIU BIZNESU I INWESTYCJACH
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
- SIMPLE CONSERVATIVE INVESTMENTS. HISTORICAL ANALYSIS OF THE LAST 20 YEARS
- PROSTE INWESTYCJE KONSERWATYWNE. ANALIZA HISTORYCZNA OSTATNICH 20 LAT
- CZY WARTO ZAMIESZKAĆ W HISZPANII? PRAWO BECKHAMA, CZYLI JAK NIE PŁACIĆ PODATKÓW W HISZPANII
- IS IT WORTH LIVING IN SPAIN? BECKHAM 'S LAW, HOW TO AVOID PAYING TAXES IN SPAIN
- ESTONIAN CIT 2022 AS A REMEDY FOR THE POLISH DEAL
- ESTOŃSKI CIT 2022 JAKO REMEDIUM NA POLSKI ŁAD
-
Styczeń
- HOW CAN YOU SET UP AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND IN A FEW WEEKS?
- JAK MOŻNA ZAŁOŻYĆ ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCYJNĄ W KILKA TYGODNI?
- DO CLOSED-END INVESTMENT FUNDS STILL PAY OFF?
- CZY FUNDUSZE INWESTYCYJNE ZAMKNIĘTE JESZCZE SIĘ OPŁACAJĄ?
- 6 REASONS WHY IT IS WORTH DEVELOPING A BUSINESS OUTSIDE POLISH BORDERS
- 6 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO ROZWIJAĆ BIZNES POZA POLSKĄ
-
Grudzień
-
2021
-
Grudzień
-
Listopad
-
Październik
- LIFE IN TENERIFE – TAXES AND REAL ESTATE IN THE CANARY ISLANDS
- TENERYFA NA ŻYCIE – PODATKI I NIERUCHOMOŚCI NA WYSPACH KANARYJSKICH
- TURNKEY REORGANISATION – HOW TO PREPARE A BUSINESS FOR INTERNATIONAL EXPANSION
- REORGANIZACJA POD KLUCZ CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ BIZNES NA EKSPANSJĘ ZAGRANICZNĄ
- BUSINESS EXPANSION OUTSIDE THE EU – LET’S HAVE A LOOK AT OTHER CONTINENTS
- EKSPANSJA BIZNESU POZA UE – SPÓJRZMY NA INNE KONTYNENTY
-
Wrzesień
-
Sierpień
- MAJĄTEK RODZINNY
- COMPANY RELOCATION WITHIN THE EU: PROCESS ANALYSIS AND CASE STUDY
- PRZENIESIENIE SPÓŁKI W OBRĘBIE UE: ANALIZA PROCESU I CASE STUDY
- SCALING UP BUSINESS. TAXES IN ESTONIA, ITALY, UNITED KINGDOM, MALTA AND CYPRUS – COMPARISON
- EKSPANSJA BIZNESU. PODATKI W EUROPIE.
- POLSKI ŁAD OCZAMI PRZEDSIĘBIORCY
-
Lipiec
- EXPANDING NEXT DOOR – THE CZECH REPUBLIC, SLOVAKIA, GERMANY, ROMANIA
- EKSPANSJA PO SĄSIEDZKU – CZECHY, SŁOWACJA, NIEMIECY, RUMUNIA
- CONVERTIBLE DEBT IN POLAND
- CONVERTIBLE DEBT PRZY INWESTYCJACH PRE-SEED
- AIFs (ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS) LEAD THE WAY ON THE POLISH CAPITAL MARKET
- ASI WIEDZIE PRYM NA POLSKIM RYNKU KAPITAŁOWYM
- FAMILY FOUNDATIONS IN POLAND. CONCEPT VERSUS ENTREPRENEURS’ EXPECTATIONS
- FUNDACJA RODZINNA W POLSCE. ISTOTA POMYSŁU A OCZEKIWANIA PRZEDSIĘBIORCÓW
-
Czerwiec
- CORPORATE TAX RELIEF AND INCENTIVES FOR INVESTORS – NEW (BETTER?) SOLUTIONS
- ULGI PODATKOWE I ZACHĘTY DLA INWESTORÓW – IDZIE NOWE (LEPSZE?)
- 9% CIT ZAMIAST 19%, JAK PŁACIĆ NIŻSZY PODATEK
- CYPRUS VS. UNITED ARAB EMIRATES, WHERE TO MOVE? CHANGE OF TAX RESIDENCE
- CYPR VS. ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE, GDZIE SIĘ WYPROWADZIĆ? ZMIANA REZYDENCJI PODATKOWEJ
-
Maj
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
-
Styczeń
- 6 MAJOR CHANGES IN THE BEHAVIOUR OF PRIVATE INVESTORS AND THEIR PORTFOLIOS IN 2020
- 6 GŁÓWNYCH ZMIAN W ZACHOWANIACH I PORTFELACH INWESTORÓW PRYWATNYCH W ROKU 2020
- TAX SIMPLIFICATION 2021 IN POLAND – A MAGNET FOR FOREIGN INVESTORS
- UPROSZCZENIA PODATKOWE 2021 W POLSCE – MAGNESEM DLA INWESTORÓW ZAGRANICZNYCH
- ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF) – A FIRST-CLASS INVESTMENT VEHICLE AT YOUR FINGERTIPS
- ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA (ASI). PIERWSZORZĘDNY WEHIKUŁ INWESTYCYJNY NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
- ESTONIAN CIT – EFFECTIVE REDUCTION IN CORPORATE TAX IN POLAND
- CIT ESTOŃSKI – EFEKTYWNE OBNIŻENIE OPODATKOWANIA SPÓŁEK W POLSCE
-
Grudzień
-
2020
-
Grudzień
-
Listopad
- WE BREAK STEREOTYPES! PRECONCEPTIONS ABOUT LAWYERS AND THE REALITY OF BUSINESS
- AM I REALLY SAVING MYSELF MONEY? TODAY I WILL SAVE 100 PLN TO LOSE 1000 PLN TOMORROW
- ŁAMIEMY STEREOTYPY! CZYLI PRZEKONANIA O PRAWNIKACH, A REALIA BIZNESU
- CZY TO NAPRAWDĘ OSZCZĘDNOŚĆ? DZIŚ „ZAOSZCZĘDZĘ” 100 ZŁ ŻEBY JUTRO STRACIĆ 1000 ZŁ
- ZAPRASZAMY do MONAKO
- WHY IS IT WORTH BECOMING A TAX RESIDENT OF MONACO?
- DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ REZYDENTEM MONAKO? PODATKI W MONAKO
-
Październik
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Czerwiec
- THE WORLD IS CHANGING, AND YOU ARE STILL LOOKING FOR A UNICORN? In this article, we tell you everything you need to know to find one
- ŚWIAT SIĘ ZMIENIA, A TY WCIĄŻ SZUKASZ JEDNOROŻCA. Wszystko co musisz wiedzieć aby go znaleźć napisaliśmy tutaj
- KRYZYSOWE INWESTYCJE, CZYLI: ODWAŻNA INWESTYCJA WYMAGA OSTROŻNEGO PLANOWANIA
- JAK TRWOGA TO DO PRAWNIKA – NIEPOKOJĄCE TENDENCJE WŚRÓD STARTUPÓW
-
Maj
-
Kwiecień
- AMERICAN TAX COMPETITION. HELPFUL OR „HARMFUL”
- KONKURENCJA PODATKOWA PO AMERYKAŃSKU. POŻĄDANA, CZY „SZKODLIWA”
- PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO. Czyli jak inwestować, żeby nie stracić
- INVESTING IN HARD TIMES: HOW TO SET UP YOUR BUSINESS IN NEW YORK
- APETYT NA INWESTYCJE W TRUDNYCH CZASACH. SPÓŁKA W NOWYM YORKU
- WPŁYW PANDEMII NA TRANSAKCJE FUZJI I PRZEJĘĆ
- IMPACT OF A PANDEMIC ON MERGERS AND ACQUISITIONS
- PODATKI NA TRUDNE CZASY
-
Marzec
-
Luty
-
Grudzień
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
Grudzień
-
Listopad
- Zwrot PCC od czynności restrukturyzacyjnych z udziałem spółek komandytowo-akcyjnych
- Zmiany podatkowe na Cyprze zachętą dla potencjalnych inwestorów
- Cypryjskie fundusze inwestycyjne mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego w Polsce
- Nowe sankcje za niezłożenie sprawozdania finansowego
- Europejskie poświadczenie dziedziczenia
-
Październik
-
Lipiec
-
Grudzień
Kategorie
- Alternatywna Spółka Inwestycyjna (19)
- Inwestycje (56)
- Jurysdykcje (13)
- M&A (14)
- Podatki (81)
- Polska Fundacja Rodzinna (6)
- Polska Spółka Holdingowa (2)
- Prawo (44)
- Relokacja (9)
- Reorganizacja (6)
- Rezydencja Podatkowa (13)
- Rozliczanie Podatku (5)
- Sukcesja (10)
- Sukcesja rodzinna (2)
- Ulgi Podatkowe (5)
- Wealth Advisory (11)
- Wyjście za granicę (18)
- Zabezpieczenie aktywów (2)

Nowe publikacje
Chcesz być na bieżąco, wpisz mail, a otrzymasz nowe publikacje prosto do skrzynki: