KRYZYSOWE INWESTYCJE, CZYLI: ODWAŻNA INWESTYCJA WYMAGA OSTROŻNEGO PLANOWANIA

Nadchodzi kryzys. Do niektórych już przyszedł. Ale czy zawsze kryzys przynosi same problemy? To, co dla jednych jest problemem, dla drugich może być okazją. Kryzys niesie ze sobą wiele możliwości dla wszystkich, którzy mają dość śmiałości by je wykorzystać i są w stanie zaakceptować nieco wyższe ryzyko. W tym artykule omawiamy taką właśnie sytuację: przypadek amerykańskiej grupy kapitałowej z branży IT, która w poszukiwaniu możliwości rozszerzenia działalności w Europie, trafia na polski rynek i znajduje ciekawą opcję inwestycyjną. Na tym przykładzie zobaczymy, jak istotne jest zaplanowanie całego procesu inwestycji z góry. Jest wiele czynników, które trzeba brać pod uwagę już na samym początku: jak zainwestować? kupić spółkę, czy kupić jej aktywa? w jaki sposób zorganizować kapitał na inwestycje? udzielić pożyczki? czy może equity? A może założyć strukturę finansującą inwestycję, a jeśli tak to gdzie? W jaki sposób wyjść z inwestycji? To tylko niektóre z pytań, które trzeba sobie zadać już na samym początku. Odpowiedzi bezpośrednio przełożą się na to, ile, kiedy i gdzie podatków zapłacimy. Warto o tym pomyśleć wcześniej i dobrze się do tego przygotować po to, aby potem móc się zająć już tym co najważniejsze, czyli biznesem.
Kryzys – tragedia czy szansa?
Kryzys gospodarczy, który w coraz większym stopniu staje się rzeczywistością, nie musi oznaczać jedynie złych wieści dla przedsiębiorców. Niektórzy, na załamanie gospodarcze mogą patrzeć jako na kolejną możliwość na dokonanie trafionych inwestycji. Potencjalnie bardzo zyskownych.
Gdy wszyscy sprzedają aktywa, najczęściej prowadzi to do jednego: spadek cen. A to oznacza możliwość do nabycia potencjalnie wartościowej inwestycji za cenę znacznie poniżej rzeczywistej wartości. Dzieje się tak często z uwagi na ogólną panikę panującą na rynku. Zdarza się jednak że tam, gdzie jedni widzą tylko straty, inni mogą dostrzec przyszłe zyski. W tym kontekście Polska, jako relatywnie dobrze rozwinięty rynek w centrum Europy, o solidnych podstawach wypracowanych przez trzydzieści lat przemiany gospodarczej, może być dobrą lokalizacją do polowań na korzystne okazje inwestycyjne.
Podejmując decyzję o inwestycji na danym rynku, należy dokładnie przeanalizować wiele zmiennych
i oszacować ryzyko. Jedną z tych zmiennych będą warunki prawne, w tym podatkowe, w jakich będziemy inwestować. W moim poprzednim artykule przygotowałem podsumowanie najistotniejszych charakterystyk polskiego systemu prawno-podatkowego, z perspektywy inwestora zagranicznego (Wyświetl Artykuł). Poniżej omawiamy sytuację z jaką niedługo możemy mieć do czynienia.
Inwestycja
Warunki inwestycji
Na potrzeby tego artykułu przyjmiemy hipotetyczną sytuację inwestora ze Stanów Zjednoczonych, firmy X Corp., która operuje w obszarze innowacyjnych rozwiązań informatycznych w zakresie marketingu internetowego. Firma X Corp. funkcjonuje na wielu rynkach, w tym w Stanach Zjednoczonych i w Europie Zachodniej. Już przed pandemią poszukiwała możliwości rozwoju w Europie poprzez pozyskanie nowych spółek informatycznych do swojego portfolio.
Na rynku polskim działa NewTech Sp. z o.o., obecnie średniej wielkości spółka, która zaczynała jako jeden z wielu start-upów. Przed kryzysem, NewTech zainwestował duże środki z kredytu inwestycyjnego w rozwijanie nowej dziedziny technologii, skierowanej na rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji. Pandemia koronawirusa spowodowała wycofanie się kilku klientów z ważnych zamówień w modernizację systemów informatycznych. To z kolei w krótkim czasie doprowadziło NewTech do sytuacji, w której nie jest w stanie na bieżąco spłacać kredytu inwestycyjnego.
X Corp. chciałaby skorzystać z obniżonej wyceny NewTech i, zapewniając środki na spłatę kredytu inwestycyjnego, pozyskać zasoby NewTech do rozszerzenia własnej działalności w Europie.
Po konsultacjach z polskimi doradcami podatkowymi i prawnymi, X Corp. postanowiło przeprowadzić transakcję według modelu inwestycji bezpośredniej.
Nabycie udziałów
Dla potrzeb inwestycji, X Corp. postanowiła wykorzystać już posiadaną strukturę ze spółką kapitałową z siedzibą w Luksemburgu (w formie s.a.r.l.). Spółka luksemburska została zasilona w odpowiednie środki bezpośrednio przez wkład kapitałowy z centrali X Corp. Po wynegocjowaniu ceny, spółka luksemburska nabyła 75% udziałów w NewTech od dotychczasowych udziałowców. Z tego tytułu, spółka luksemburska zapłaciła w Polsce podatek od czynności cywilnoprawnych w kwocie 1% wartości nabytych udziałów.
Finansowanie
Następnie, spółka luksemburska musiała zagwarantować NewTech środki na spłatę kredytu inwestycyjnego, aby zapewnić operacyjność i płynność finansową biznesu. W tym celu postanowiono udzielić pożyczki ze spółki luksemburskiej do NewTech. Ten krok spowodował konieczność naliczania, a w przyszłości również wypłaty odsetek przez NewTech. Ustalono, że odsetki będą płacone w okresach kwartalnych, natomiast kredyt inwestycyjny zostanie natychmiast spłacony.
W rachunku podatkowym NewTech, wypłacane odsetki będą stanowić koszt uzyskania przychodu tj. będą pomniejszać dochód do opodatkowania stawką 19% w Polsce. Będzie to jednak ograniczone do kwoty 3 mln PLN rocznie. Czyli, jeżeli odsetki od pożyczki w ciągu roku przekroczą 3 mln PLN, to prawdopodobnie zostaną wyłączone z kosztów podatkowych (w kwocie przekraczającej ten limit). Limit może być jednak powiększony o 30% podatkowej EBITDA, ale tutaj występuje spór do jakiej wysokości tj. czy limit wynosi 3 mln PLN plus 30% EBITDA, czy też 3 mln PLN albo 30% EBITDA.
Z perspektywy spółki luksemburskiej, otrzymane przez nią odsetki będą przychodem opodatkowanym w Luksemburgu oraz w Polsce, tzw. podatkiem u źródła. Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską a Luksemburgiem, podatek w Polsce nie powinien przekroczyć 5% (z prawem do odliczenia w Luksemburgu). Należy jednak wskazać, że w Polsce zmieniono w ostatnim czasie przepisy dotyczące możliwości korzystania z obniżonych stawek podatku u źródła. Zmiany dotyczyły przede wszystkim definicji rzeczywistego właściciela płatności, w tym odsetek (ang. beneficial owner). Definicja jest obecnie dość rozbudowana i wymaga nie tylko aby środki z odsetek nie były przez odbiorcę przekazywane automatycznie dalej do innych podmiotów, ale również, aby odbiorca odsetek prowadził tzw. rzeczywistą działalność gospodarczą w kraju rezydencji. Dodatkowo, prawdopodobnie zostanie ustanowiony limit 2 mln PLN rocznie, powyżej którego podatek u źródła będzie pobierany w stawce bazowej (dla odsetek 20%), a dopiero następnie będzie można wystąpić o zwrot nadpłaty do wysokości stawki preferencyjnej (potencjalnie będą dostępne możliwości stosowania od razu stawki obniżonej, niemniej obwarowano wysoką odpowiedzialnością, w tym karną, za niewłaściwe zastosowanie przepisów).
Dlatego ważne jest aby umiejętnie przygotować docelową strukturę. Jako że odsetki stanowią przychód w momencie ich zapłacenia, można sobie wyobrazić że niektóre struktury mogły by skorzystać ze spółki finansowej (pożyczkowej) w Polsce. W tym konkretnym przypadku w wyniku współpracy z lokalnym doradcą podatkowym, warunki finansowania zostały ustalone w taki sposób, że całość odsetek może być zaliczana do kosztów uzyskania przychodów NewTech (czyli 19% zapłaconych odsetek obniża podatek w Polsce), natomiast spółka luksemburska płaci w Polsce 5% podatku u źródła, który może odliczać w Luksemburgu.
Bieżąca działalność NewTech
NewTech będzie z bieżącej działalności opodatkowana stawką 19% w Polsce. Podstawą opodatkowania będzie różnica między przychodem z działalności a kosztem uzyskania przychodu.
Obecnie, po konsultacji z doradcą podatkowym, X Corp. postanowiło wdrożyć w NewTech korzystanie z obniżonej stawki 5% z tytułu dochodów z tzw. kwalifikowanej własności intelektualnej (tzw. IP Box). Po szczegółowej analizie kosztów i przychodów, NewTech wyodrębni działalność związaną
z pierwotnym, innowacyjnym projektem w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji w marketingu internetowym. W efekcie, dochody ze sprzedaży licencji na wykorzystanie nowego rozwiązania zostaną opodatkowane stawką 5% (zamiast standardowej stawki 19%).
Zbycie inwestycji i wypłata zysków
X Corp. postanowiła ustrukturyzować całą transakcję w taki sposób, aby w razie potrzeby relatywnie łatwo można było wyjść z inwestycji. W tym kontekście, wyjście z inwestycji może się odbyć poprzez sprzedaż lub umorzenie udziałów NewTech posiadanych przez spółkę luksemburską.
Wypłata zysków może następować poprzez bieżącą spłatę pożyczki przez NewTech (z konsekwencjami w zakresie spłaty odsetek, jak opisano wyżej), poprzez wypłatę dywidendy lub umorzenie udziałów.
W tym kontekście, wypłata dywidendy, jeśli inwestycja potrwa co najmniej dwa lata (tj. spółka luksemburska będzie posiadać udziały w NewTech przez co najmniej dwa lata w wysokości co najmniej 10%, przy czym ze zwolnienia można skorzystać przed upływem 2 lat) powinna być zwolniona z opodatkowania w Polsce. W tym miejscu znów należy wskazać na ograniczenia w korzystania z obniżonych stawek podatku u źródła, o których pisaliśmy w przypadku finansowania. Skorzystanie ze zwolnienia z podatku u źródła jest obwarowane m.in. przez status rzeczywistego właściciela odbiorcy z perspektywy spółki luksemburskiej jak również, potencjalnie, limitem 2 mln PLN rocznie. W tym miejscu należy wskazać, że do limitu 2 mln PLN rocznie (powyżej którego z definicji trzeba będzie pobierać podatek u źródła według stawki bazowej, dla dywidend: 19%) wlicza się wszystkie wypłaty do danego odbiorcy, czyli w tym przypadku dywidendy i odsetki będą podlegać sumowaniu.
Wypłata zysków może się odbywać również poprzez umarzanie udziałów w NewTech. I tak, jeśli umorzenie przyjmie formę tzw. share buy-back, opodatkowanie w Polsce nie powinno wystąpić. Natomiast, w przypadku umorzenia udziałów bez odkupu przez NewTech, opodatkowanie będzie miało podobną formę jak w przypadku wypłaty dywidendy.
Z perspektywy luksemburskiej, zarówno w przypadku otrzymanych dywidend, jak również zysków z umarzanych udziałów, spółka holdingowa będzie mogła skorzystać z lokalnego zwolnienia podatkowego, tzw. participation exemption. Zwolnienie powinno znaleźć zastosowanie, jeżeli spółka luksemburska będzie posiadała co najmniej 10% udziałów NewTech przez co najmniej 12 miesięcy (z tym, że ze zwolnienia można również skorzystać przed upływem 12 miesięcy, pod warunkiem przedstawienia zamiaru, że poziom udziału zostanie utrzymany przez 12 miesięcy).
Planowanie Inwestycji, czyli diabeł tkwi w szczegółach
Można powiedzieć, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Cóż więc za problem zainwestować kilka milionów USD w spółkę New Tech w młodej ekonomii Europy Wschodniej. Można to zrobić inwestując środki bezpośrednio w spółkę lub przy wykorzystaniu wielu możliwych wehikułów holdingowych dostępnych w międzynarodowej strukturyzacji. Diabeł jednak tkwi w szczegółach. Bezpieczeństwo podatkowe oraz biznesowe (prawne) Twojej inwestycji będzie zależało od tego jak ją zaplanujesz. Planowanie w trakcie lub w ogóle brak planu może skutkować tym, że wielu rzeczy już się potem nie odkręci.

Blog pod redakcją dr Anny Marii Panasiuk

Założyciel i partner zarządzający kancelarii Panasiuk & Partners. Wieloletni doradca klienta w wealth management. Kieruje zespołem prawników, doradców podatkowych i księgowych, gdzie usługi zespołu skierowane są na efektywne zarządzenia portfelem klientów.
Autorzy

dr Anna Maria Panasiuk
partner zarządzający | adwokat | wealth advisor
Andrzej Sałamacha
partner, radca prawny
Magda Kwiatkowska
radca prawny
Szczepan Adamski
OF COUNSEL | PRAWNIK | PREZES ZARZĄDU YOURS SP. Z O.O.
Sabina Tyszko
konsultant podatkowy
Piotr Świąć
adwokat
Adam Apel
doradca podatkowy
Monika Baran
radca prawny
Kamil Kowalik
doradca podatkowy
Katarzyna Bieńkowska
radca prawny,
doradca podatkowy YOURS Panasiuk
Paweł Szumowski
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Edyta Winnicka
prawnik
Antoni Goraj
radca prawny
Katarzyna Zając
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Paweł Turek
doradca podatkowy
Michał Nowacki
radca prawny
Sylwia Rybicka
dyrektor ds. rozwoju
Sylwia Rozwandowicz
adwokat
Marta Kwiatkowska - Abramowska
asystent prawny
dr Adam Barcikowski
head of tax | doradca podatkowy
Dorota Sajewicz
investment partner
dr Maja Czarzasty- Hercberg
OF COUNSEL/RADCA PRAWNY
Maciej Małachowski
aplikant radcowski
Klaudia Borkowska
Aplikantka adwokacka
Archiwum
-
2023
-
2022
-
Grudzień
- POLISH FAMILY FOUNDATION – A new solution for entrepreneurs
- POLSKA FUNDACJA RODZINNA – nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców
- INVESTMENT FUNDS IN THE NETHERLANDS – ABC OF SETTING UP OF AIF
- FUNDUSZE INWESTYCYJNE W HOLANDII – ABC ZAŁOŻENIA AFI
- TAX INCENTIVES TO INVEST IN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF)
- ZACHĘTY PODATKOWE DO INWESTYCJI W ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCJNĄ (ASI)
-
Listopad
-
Październik
- CAN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND SERVE THE PURPOSES OF PRIVATE INVESTMENTS?
- CZY ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA MOŻE SŁUŻYĆ PRYWATNYM INWESTYCJOM?
- M&A – TRANSACTION TRIVIA IN MERGERS & ACQUISITIONS
- M&A – CIEKAWOSTKI TRANSAKCJI MERGERS & ACQUISITION
- HISZPAŃSKA REZYDENCJA PODATKOWA – PUZZLE DLA WTAJEMNICZONYCH!
- Spanish tax residence – jigsaw puzzles for the initiated!
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Lipiec
-
Maj
- PODWÓJNA REZYDENCJA PODATKOWA – 4 PRZYKŁADY POWSTANIA [CZĘŚĆ II OSOBY PRYWATNE]
- DUAL TAX RESIDENCE – 4 EXAMPLES OF ITS EMERGENCE [PART II NATURAL PERSONS]
- INVESTORS’ Q&A ABOUT THE ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS
- O CO NAJCZĘŚCIEJ PYTAJĄ INWESTORZY W KONTEKŚCIE ASI (ALTERNATYWNYCH SPÓŁEK INWESTYCYJNYCH)?
- REVOLUTION ON THE MERGERS & ACQUISITIONS MARKET – RECORD-BREAKING M&A TRANSACTIONS IN POLAND
- REWOLUCJA NA RYNKU FUZJI I PRZEJĘĆ – REKORDOWE TRANSAKCJE M&A W POLSCE
- 7 SINS COMMITTED WHILE RUNNING A BUSINESS AND MAKING INVESTMENTS
- 7 GRZECHÓW PRZY PROWADZENIU BIZNESU I INWESTYCJACH
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
- SIMPLE CONSERVATIVE INVESTMENTS. HISTORICAL ANALYSIS OF THE LAST 20 YEARS
- PROSTE INWESTYCJE KONSERWATYWNE. ANALIZA HISTORYCZNA OSTATNICH 20 LAT
- CZY WARTO ZAMIESZKAĆ W HISZPANII? PRAWO BECKHAMA, CZYLI JAK NIE PŁACIĆ PODATKÓW W HISZPANII
- IS IT WORTH LIVING IN SPAIN? BECKHAM 'S LAW, HOW TO AVOID PAYING TAXES IN SPAIN
- ESTONIAN CIT 2022 AS A REMEDY FOR THE POLISH DEAL
- ESTOŃSKI CIT 2022 JAKO REMEDIUM NA POLSKI ŁAD
-
Styczeń
- HOW CAN YOU SET UP AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND IN A FEW WEEKS?
- JAK MOŻNA ZAŁOŻYĆ ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCYJNĄ W KILKA TYGODNI?
- DO CLOSED-END INVESTMENT FUNDS STILL PAY OFF?
- CZY FUNDUSZE INWESTYCYJNE ZAMKNIĘTE JESZCZE SIĘ OPŁACAJĄ?
- 6 REASONS WHY IT IS WORTH DEVELOPING A BUSINESS OUTSIDE POLISH BORDERS
- 6 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO ROZWIJAĆ BIZNES POZA POLSKĄ
-
Grudzień
-
2021
-
Grudzień
-
Listopad
-
Październik
- LIFE IN TENERIFE – TAXES AND REAL ESTATE IN THE CANARY ISLANDS
- TENERYFA NA ŻYCIE – PODATKI I NIERUCHOMOŚCI NA WYSPACH KANARYJSKICH
- TURNKEY REORGANISATION – HOW TO PREPARE A BUSINESS FOR INTERNATIONAL EXPANSION
- REORGANIZACJA POD KLUCZ CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ BIZNES NA EKSPANSJĘ ZAGRANICZNĄ
- BUSINESS EXPANSION OUTSIDE THE EU – LET’S HAVE A LOOK AT OTHER CONTINENTS
- EKSPANSJA BIZNESU POZA UE – SPÓJRZMY NA INNE KONTYNENTY
-
Wrzesień
-
Sierpień
- MAJĄTEK RODZINNY
- COMPANY RELOCATION WITHIN THE EU: PROCESS ANALYSIS AND CASE STUDY
- PRZENIESIENIE SPÓŁKI W OBRĘBIE UE: ANALIZA PROCESU I CASE STUDY
- SCALING UP BUSINESS. TAXES IN ESTONIA, ITALY, UNITED KINGDOM, MALTA AND CYPRUS – COMPARISON
- EKSPANSJA BIZNESU. PODATKI W EUROPIE.
- POLSKI ŁAD OCZAMI PRZEDSIĘBIORCY
-
Lipiec
- EXPANDING NEXT DOOR – THE CZECH REPUBLIC, SLOVAKIA, GERMANY, ROMANIA
- EKSPANSJA PO SĄSIEDZKU – CZECHY, SŁOWACJA, NIEMIECY, RUMUNIA
- CONVERTIBLE DEBT IN POLAND
- CONVERTIBLE DEBT PRZY INWESTYCJACH PRE-SEED
- AIFs (ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS) LEAD THE WAY ON THE POLISH CAPITAL MARKET
- ASI WIEDZIE PRYM NA POLSKIM RYNKU KAPITAŁOWYM
- FAMILY FOUNDATIONS IN POLAND. CONCEPT VERSUS ENTREPRENEURS’ EXPECTATIONS
- FUNDACJA RODZINNA W POLSCE. ISTOTA POMYSŁU A OCZEKIWANIA PRZEDSIĘBIORCÓW
-
Czerwiec
- CORPORATE TAX RELIEF AND INCENTIVES FOR INVESTORS – NEW (BETTER?) SOLUTIONS
- ULGI PODATKOWE I ZACHĘTY DLA INWESTORÓW – IDZIE NOWE (LEPSZE?)
- 9% CIT ZAMIAST 19%, JAK PŁACIĆ NIŻSZY PODATEK
- CYPRUS VS. UNITED ARAB EMIRATES, WHERE TO MOVE? CHANGE OF TAX RESIDENCE
- CYPR VS. ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE, GDZIE SIĘ WYPROWADZIĆ? ZMIANA REZYDENCJI PODATKOWEJ
-
Maj
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
-
Styczeń
- 6 MAJOR CHANGES IN THE BEHAVIOUR OF PRIVATE INVESTORS AND THEIR PORTFOLIOS IN 2020
- 6 GŁÓWNYCH ZMIAN W ZACHOWANIACH I PORTFELACH INWESTORÓW PRYWATNYCH W ROKU 2020
- TAX SIMPLIFICATION 2021 IN POLAND – A MAGNET FOR FOREIGN INVESTORS
- UPROSZCZENIA PODATKOWE 2021 W POLSCE – MAGNESEM DLA INWESTORÓW ZAGRANICZNYCH
- ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF) – A FIRST-CLASS INVESTMENT VEHICLE AT YOUR FINGERTIPS
- ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA (ASI). PIERWSZORZĘDNY WEHIKUŁ INWESTYCYJNY NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
- ESTONIAN CIT – EFFECTIVE REDUCTION IN CORPORATE TAX IN POLAND
- CIT ESTOŃSKI – EFEKTYWNE OBNIŻENIE OPODATKOWANIA SPÓŁEK W POLSCE
-
Grudzień
-
2020
-
Grudzień
-
Listopad
- WE BREAK STEREOTYPES! PRECONCEPTIONS ABOUT LAWYERS AND THE REALITY OF BUSINESS
- AM I REALLY SAVING MYSELF MONEY? TODAY I WILL SAVE 100 PLN TO LOSE 1000 PLN TOMORROW
- ŁAMIEMY STEREOTYPY! CZYLI PRZEKONANIA O PRAWNIKACH, A REALIA BIZNESU
- CZY TO NAPRAWDĘ OSZCZĘDNOŚĆ? DZIŚ „ZAOSZCZĘDZĘ” 100 ZŁ ŻEBY JUTRO STRACIĆ 1000 ZŁ
- ZAPRASZAMY do MONAKO
- WHY IS IT WORTH BECOMING A TAX RESIDENT OF MONACO?
- DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ REZYDENTEM MONAKO? PODATKI W MONAKO
-
Październik
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Czerwiec
- THE WORLD IS CHANGING, AND YOU ARE STILL LOOKING FOR A UNICORN? In this article, we tell you everything you need to know to find one
- ŚWIAT SIĘ ZMIENIA, A TY WCIĄŻ SZUKASZ JEDNOROŻCA. Wszystko co musisz wiedzieć aby go znaleźć napisaliśmy tutaj
- KRYZYSOWE INWESTYCJE, CZYLI: ODWAŻNA INWESTYCJA WYMAGA OSTROŻNEGO PLANOWANIA
- JAK TRWOGA TO DO PRAWNIKA – NIEPOKOJĄCE TENDENCJE WŚRÓD STARTUPÓW
-
Maj
-
Kwiecień
- AMERICAN TAX COMPETITION. HELPFUL OR „HARMFUL”
- KONKURENCJA PODATKOWA PO AMERYKAŃSKU. POŻĄDANA, CZY „SZKODLIWA”
- PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO. Czyli jak inwestować, żeby nie stracić
- INVESTING IN HARD TIMES: HOW TO SET UP YOUR BUSINESS IN NEW YORK
- APETYT NA INWESTYCJE W TRUDNYCH CZASACH. SPÓŁKA W NOWYM YORKU
- WPŁYW PANDEMII NA TRANSAKCJE FUZJI I PRZEJĘĆ
- IMPACT OF A PANDEMIC ON MERGERS AND ACQUISITIONS
- PODATKI NA TRUDNE CZASY
-
Marzec
-
Luty
-
Grudzień
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
Grudzień
-
Listopad
- Zwrot PCC od czynności restrukturyzacyjnych z udziałem spółek komandytowo-akcyjnych
- Zmiany podatkowe na Cyprze zachętą dla potencjalnych inwestorów
- Cypryjskie fundusze inwestycyjne mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego w Polsce
- Nowe sankcje za niezłożenie sprawozdania finansowego
- Europejskie poświadczenie dziedziczenia
-
Październik
-
Lipiec
-
Grudzień
Kategorie
- Alternatywna Spółka Inwestycyjna (19)
- Inwestycje (56)
- Jurysdykcje (13)
- M&A (14)
- Podatki (81)
- Polska Fundacja Rodzinna (6)
- Polska Spółka Holdingowa (2)
- Prawo (44)
- Relokacja (9)
- Reorganizacja (6)
- Rezydencja Podatkowa (13)
- Rozliczanie Podatku (5)
- Sukcesja (10)
- Sukcesja rodzinna (2)
- Ulgi Podatkowe (5)
- Wealth Advisory (11)
- Wyjście za granicę (18)
- Zabezpieczenie aktywów (2)

Nowe publikacje
Chcesz być na bieżąco, wpisz mail, a otrzymasz nowe publikacje prosto do skrzynki: