10 POWODÓW, DLACZEGO TO POLSKA STAJE SIĘ NOWA EUROPEJSKĄ DOLINA KRZEMOWĄ

Amerykańska Dolina Krzemowa stanowi centrum sektora zaawansowanych technologii i jest siedzibą wielu korporacji międzynarodowych takich jak Facebook, Google. Region ten charakteryzuje się położeniem w pobliżu uniwersytetów i rządowych centrów badawczych, dużą liczbą wykształconych pracowników i dostępem do venture capital. Oczywiście cechy te nie są unikalne tylko dla Doliny Krzemowej, dlatego też wiele państw chciałoby powtórzyć sukces Doliny Krzemowej. Jednym z tych państw jest Polska.
Jeden z największych amerykańskich inwestorów venture capital, Tim Draper, twierdzi, że teraz jest idealny czas na inwestowanie w Polsce. Tim Draper zainteresował się Polską po tym, jak usłyszał o polskiej technologii satelitarnej ICEYE. ICEYE jest światowym liderem w dziedzinie mikrosatelitów i już współpracuje z wieloma globalnymi firmami i rządami z całego świata. Wg Tima Drapera, teraz jest idealny czas, aby przyjrzeć się inwestycjom w Polsce, która wyprzedza pozostałe kraje regionu CEE o pokolenie w rozumieniu systemu rynkowego.
Polska w ciągu ostatnich kilku lat zaczęła być postrzegana jako kraj o niezwykłym potencjale inwestycyjnym. Dowodem na to jest rosnąca liczba bezpośrednich inwestycji zagranicznych, pomimo, że na świecie ten trend jest zdecydowanie odwrotny. Warto wskazać na wysokość kapitału zainwestowanego chociażby przez firmy amerykańskie w Polsce 62,7 mld USD – w nowe technologie (od rozwiązań w chmurze, systemów m.in. CRM wspierających e-commerce, produktów online entertainment, cybersecutiry, AI, IoT i blockchain, przez nanotechnologie, bioTech, bioMed, po rozwiązania automatyzacji procesów). Dlatego też spokojnie można powiedzieć, że jest bardzo duża szansa na to iż powstanie Krzemowa Dolina w Polsce i bedzie niezwykle atrakcyjna dla inwestorów zagranicznych, którzy stawiają na jej dogodne centralne położenie w Europie, duży rynek krajowy z udziałem popytu krajowego, konkurencyjną siłę roboczą i wykwalifikowaną kadrę zarządzającą. Jednakże to nie wszystko. Przyjrzyjmy się 10-ciu powodom dlaczego warto inwestować w Polsce.
1. Zwolnienie z podatku dochodowego
Liczne zwolnienie w wysokości 15%-50% od dochodu z prowadzonej działalności gospodarczej w Specjalnych Strefach Ekonomicznych (SSE). W całej Polsce funkcjonuje czternaście specjalnych stref ekonomicznych (SSE) w dogodnych lokalizacjach. Minimalna wartość inwestycji w SSE to 100 tys. euro, a udział środków własnych przedsiębiorcy powinien stanowić co najmniej 25% całkowitych kosztów kwalifikowanych inwestycji.
Do zalet prowadzenia działalności gospodarczej w SSE należy przede wszystkim:
- zwolnienie z podatku dochodowego (CIT lub PIT, w zależności od formy prowadzenia działalności przez inwestora) od dochodu z działalności prowadzonej na terenie SSE i określonej w zezwoleniu do wysokości od 15 do 50%;
- dostępność atrakcyjnych gruntów wraz z całą niezbędną infrastrukturą;
- możliwość zakupu lub wynajmu już istniejących w SSE nieruchomości;
- możliwość skorzystania również z innych zachęt inwestycyjnych oferowanych na terenie SSE, w tym zwłaszcza zwolnienia z podatku od nieruchomości (często oferowanego dla nowych inwestorów przez gminy), grantu inwestycyjnego od rządu, dotacji powiatowych urzędów pracy oraz wsparcia ze środków unijnych (pomoc publiczna sumuje się tj. łączny poziom wsparcia dla firmy ze wszystkich źródeł nie może przekroczyć wspomnianych 30-70% nakładów inwestycyjnych);
- wsparcie administracyjne ze strony spółek zarządzających SSE w kwestiach prawnych i organizacyjnych związanych z realizacją inwestycji (dostawcy mediów, władze lokalne etc.) oraz tzw. opieka po inwestycyjna.
Cechą charakterystyczną SSE jest ich terytorialność, czyli ograniczenie dostępności zachęt wyłącznie do określonych terenów Polski. Jednakże, zagraniczni oraz polscy inwestorzy mogą ubiegać się o tzw. „rozszerzenie SSE” np. na obszarze funkcjonującego już przedsiębiorstwa.
2. Zwolnienie z podatku dochodowego na realizację nowej inwestycji w Polskiej Strefie Inwestycji
Na mocy przepisów ustawy o wspieraniu nowych inwestycji stworzono Polską Strefę Inwestycji, w ramach której, po spełnieniu określonych kryteriów, możliwe jest uzyskanie zwolnienia z CIT lub PIT na terenie niemal całego kraju, a nie jedynie na terenie SSE. Wsparcie w postaci zwolnienia od podatku dochodowego jest udzielane w drodze decyzji o wsparciu wydawanej na rzecz przedsiębiorcy realizującego nową inwestycję. Decyzja o wsparciu inwestycji zwolnieniem podatkowym będzie wydawana na okres od 10 do 15 lat w zależności od intensywności pomocy publicznej na danym obszarze. W przypadku inwestycji zlokalizowanych na terenie istniejących SSE okres korzystania ze zwolnienia wynosić będzie 15 lat co wspiera to aby powstała Dolina Krzemowa w Polsce.
3. Dotacja na rozwój sektora motoryzacyjnego, elektronicznego, lotniczego, biotechnologicznego, nowoczesnych usług i działalności badawczo – rozwojową
Dotacja na rozwój sektora motoryzacyjnego, elektronicznego, lotniczego, biotechnologicznego, nowoczesnych usług i działalności badawczo – rozwojową udzielana jest na podstawie umowy zawartej pomiędzy ministrem właściwym do spraw gospodarki a inwestorem polskim lub zagranicznym. Umowa określa warunki wypłaty dotacji, która jest wypłacana proporcjonalnie do stopnia wypełnienia zobowiązań inwestora. Wysokość dotacji może zostać zwiększona, jeśli pracownikom zostaną zaoferowane programy szkoleniowe.
4. Nawet 10 mln EUR bezzwrotnej dotacji inwestycyjnej na realizację innowacyjnych inwestycji i nie tylko
Zagraniczne firmy uznające Polskę za ciekawe miejsce na inwestycje mogą skorzystać m.in. z funduszy strukturalnych i programów krajowych oferujących w Polsce bezzwrotne dotacje na badania i rozwój (B + R), realizację innowacyjnych inwestycji, cyfryzację podmiotów gospodarczych, ochronę środowiska, logistykę i odnawialne źródła energii. Dotacja jest bezzwrotna i daje możliwość częściowego sfinansowania do 70% kosztów kwalifikowanych i może wynieść nawet do 10 mln EUR.
Biorąc pod uwagę, iż mamy wrzesień 2020 r., to jest to ostatni dzwonek, aby móc uzyskać dofinansowanie na obecnych warunkach. Szczegóły konkursów, w których można wziąć udział do końca roku, znajdują na stronie internetowej Portalu Funduszów Europejskich.
5. Zwolnienie z podatku od nieruchomości na poziomie lokalnym
Jedną z podstawowych zachęt inwestycyjnych dostępnych dla firm na poziomie lokalnym jest zwolnienie z podatków i opłat lokalnych. Zgodnie z ustawą z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, gminy mają prawo do ustalania stawek podatkowych oraz ustanawiania ulg podatkowych. Tutaj kluczowe znaczenie dla firm ma zwolnienie z opłaty podatku od nieruchomości, które udzielane jest na podstawie uchwał rady gminy i stanowi tzw. „pomoc automatyczną”. Oznacza to, że przedsiębiorcy automatycznie przysługuje zwolnienie po spełnieniu warunków określonych w uchwale rady gminy.
6. Wsparcie inwestorów wykorzystujących nowoczesne technologie w parkach przemysłowych i technologicznych
Park technologiczny przeznaczony jest dla firm wykorzystujących nowoczesne technologie. Oferują one bowiem usługi w zakresie doradztwa w tworzeniu i rozwoju przedsiębiorstw, transferu technologii, przekształcania wyników badań naukowych i prac rozwojowych w innowacje technologiczne oraz tworzenia korzystnych warunków prowadzenia działalności gospodarczej.
Natomiast park przemysłowo – technologiczny tworzony jest przy udziale władz samorządowych w celu zapewnienia preferencyjnych warunków prowadzenia działalności gospodarczej, w szczególności dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ich celem jest zapełnienie oferowanej powierzchni firmami wykorzystującymi nowoczesne technologie, przyciągnięcie inwestorów oraz tworzenie miejsc pracy.
Co ciekawsze, aby firma mogła korzystać z przywilejów oferowanych przez parki, nie musi fizycznie lokować swojego biura na ich terenie. Bowiem niektóre z parków wprowadziły usługę e-parku, a dla firm działających krócej niż rok – e-inkubatora.
7. Najniższa w Europie stawka podatku od dochodów z Innovation Box („IP Box”)
Skorzystanie z IP BOX pozwoli zagranicznym inwestorom wpłynąć pozytywnie na wyniki finansowe ich spółek biotechnologicznych, gamingowych oraz oczywiście firm informatycznych. IP Box wprowadza preferencyjną 5% stawkę podatku od kwalifikowanych dochodów z kwalifikujących się praw własności intelektualnej, takich jak patenty, wzory użytkowe, zarejestrowane wzory przemysłowe, zarejestrowane produkty lecznicze i, co ważne, prawa autorskie do oprogramowania. Polski katalog praw własności intelektualnej jest jednym z najszerszych na świecie, a obniżona 5% stawka podatku należy do najniższych spośród wszystkich krajów rozwiniętych. Polska oferuje również instrumenty wsparcia dla inwestorów prowadzących działalność B + R, w tym ulgę B + R, oraz rządowe granty B + R. Jednym z takich instrumenty wsparcia B + R jest możliwość dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków związanych z działalnością B + R (do 150%) przez podatników.
8. Odliczenie wydatków poniesionych na zakup nowych technologii
Zgodnie z art. 26 ustawy o PIT, przedsiębiorcy mogą odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki poniesione przez nich na nabycie „nowych technologii”. Limit odliczenia wynosi 50% poniesionych wydatków. Aby skorzystać z ulgi podatkowej należy wykazać, iż zakupiona nowa technologia jest w rzeczywistością nową technologią. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że powinno to być rozwiązanie technologiczne, które nie jest stosowane na świecie przez okres dłuższy niż ostatnich 5 lat. Nowe technologie muszą mieć postać wartości niematerialnych i prawnych (np. wyniki badań i prac rozwojowych), które umożliwią wytwarzanie nowych lub udoskonalonych wyrobów lub usług. Powinny one być nabyte na podstawie umowy o ich przeniesienie wraz z możliwością korzystania z tych praw.
9. Wysoko wykwalifikowana siła robocza i konkurencyjne koszty zatrudnienia
O potencjale polskich pracowników świadczy m.in. plan Microsoft o realizacji cyfrowej inwestycji o wartości $1 miliarda na pierwszy data center zapewniający usługi w chmurze dla biznesu i administracji właśnie w Polsce. Polskich ekonomistów, inżynierów, informatyków i naukowców doceniają pracodawcy zatrudniający ich w firmach IT, centrach badawczo-rozwojowych i instytutach naukowych. Dodatkowo płace w Polsce są czterokrotnie niższe niż w Europie Zachodniej. Łatwo dostępna wysoko wykwalifikowana kadra sprawia, że wielu inwestorów postrzega Polskę jako najlepszą lokalizację dla swoich projektów produkcyjnych.
10. Najtańsza spółka holdingowa w Europie, którą możesz założyć w 24h!
Od 1 marca 2021 r. będzie można założyć prostą spółkę akcyjną (PSA). Będzie charakteryzować ją będzie minimum formalności oraz elektronizacja procedur. Główne cechy PSA to: brak barier wejścia (1 zł kapitału na start); szybka rejestracja elektroniczna (w 24 h za pomocą formularza, obok możliwości rejestracji metodą „tradycyjną”); uproszczenia i elektronizacja procedur w spółce (w tym możliwość podejmowania uchwał za pomocą poczty elektronicznej albo w czasie wideokonferencji); uproszczony elektroniczny rejestr akcjonariuszy, prowadzony np. przez firmę inwestycyjną albo notariusza; brak statusu spółki publicznej i związanych z tym restrykcyjnych obowiązków; nieskomplikowana i elastyczna struktura organów (brak obligatoryjnej rady nadzorczej i możliwość powołania rady dyrektorów); uproszczona likwidacja PSA, a dodatkowo możliwe będzie rozwiązanie spółki bez likwidacji – przez przejęcie jej majątku i zobowiązań przez akcjonariusza.
Szanse na to, iż powstanie Polska Dolina Krzemowa
Biorąc pod uwagę, że Polska ma dogodną lokalizację – znajduje się w centrum Europy, na skrzyżowaniu głównych szlaków komunikacyjnych – jest jak pomost między Europą Zachodnią i Wschodnią. Ten miks wiedzy i wieloobszarowego, unikalnego doświadczenia związanego ze znajomością wschodnio-europejskiej kultury i zachodnich oczekiwań i standardów sprawia, że wejście inwestorów z zagranicy do Polski jest obecnie nie tyle bardzo obiecujące, co po prostu bezpieczne. Dodatkowym atutem są korzyści płynące z uczestnictwa Polski w różnych organizacjach globalnych, takich jak Unia Europejska, ONZ czy NATO. Polska jest więc potencjalnie stabilna politycznie i zajmuje znaczącą pozycję na arenie międzynarodowej. Z ekonomicznego punktu widzenia również Polska jest godna zaufania, gospodarka nie została tak dotknięta globalnym kryzysem jak inne kraje europejskie.
Dlatego też TU i TERAZ należy skorzystać z okazji wysokiego potencjału inwestycyjnego nowej europejskiej doliny krzemowej, jaką staje się Dolina Krzemowa w Polsce.
Zapraszamy do przeczytania naszego wpisu w których opisujemy inwestycje zagraniczne w czasach kryzysu.

Blog pod redakcją dr Anny Marii Panasiuk

Założyciel i partner zarządzający kancelarii Panasiuk & Partners. Wieloletni doradca klienta w wealth management. Kieruje zespołem prawników, doradców podatkowych i księgowych, gdzie usługi zespołu skierowane są na efektywne zarządzenia portfelem klientów.
Autorzy

dr Anna Maria Panasiuk
partner zarządzający | adwokat | wealth advisor
Andrzej Sałamacha
partner, radca prawny
Magda Kwiatkowska
radca prawny
Szczepan Adamski
OF COUNSEL | PRAWNIK | PREZES ZARZĄDU YOURS SP. Z O.O.
Sabina Tyszko
konsultant podatkowy
Piotr Świąć
adwokat
Adam Apel
doradca podatkowy
Monika Baran
radca prawny
Kamil Kowalik
doradca podatkowy
Katarzyna Bieńkowska
radca prawny,
doradca podatkowy YOURS Panasiuk
Paweł Szumowski
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Edyta Winnicka
prawnik
Antoni Goraj
radca prawny
Katarzyna Zając
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Paweł Turek
doradca podatkowy
Michał Nowacki
radca prawny
Sylwia Rybicka
dyrektor ds. rozwoju
Sylwia Rozwandowicz
adwokat
Marta Kwiatkowska - Abramowska
asystent prawny
dr Adam Barcikowski
head of tax | doradca podatkowy
Dorota Sajewicz
investment partner
dr Maja Czarzasty- Hercberg
OF COUNSEL/RADCA PRAWNY
Maciej Małachowski
aplikant radcowski
Klaudia Borkowska
Aplikantka adwokacka
Archiwum
-
2023
-
2022
-
Grudzień
- POLISH FAMILY FOUNDATION – A new solution for entrepreneurs
- POLSKA FUNDACJA RODZINNA – nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców
- INVESTMENT FUNDS IN THE NETHERLANDS – ABC OF SETTING UP OF AIF
- FUNDUSZE INWESTYCYJNE W HOLANDII – ABC ZAŁOŻENIA AFI
- TAX INCENTIVES TO INVEST IN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF)
- ZACHĘTY PODATKOWE DO INWESTYCJI W ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCJNĄ (ASI)
-
Listopad
-
Październik
- CAN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND SERVE THE PURPOSES OF PRIVATE INVESTMENTS?
- CZY ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA MOŻE SŁUŻYĆ PRYWATNYM INWESTYCJOM?
- M&A – TRANSACTION TRIVIA IN MERGERS & ACQUISITIONS
- M&A – CIEKAWOSTKI TRANSAKCJI MERGERS & ACQUISITION
- HISZPAŃSKA REZYDENCJA PODATKOWA – PUZZLE DLA WTAJEMNICZONYCH!
- Spanish tax residence – jigsaw puzzles for the initiated!
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Lipiec
-
Maj
- PODWÓJNA REZYDENCJA PODATKOWA – 4 PRZYKŁADY POWSTANIA [CZĘŚĆ II OSOBY PRYWATNE]
- DUAL TAX RESIDENCE – 4 EXAMPLES OF ITS EMERGENCE [PART II NATURAL PERSONS]
- INVESTORS’ Q&A ABOUT THE ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS
- O CO NAJCZĘŚCIEJ PYTAJĄ INWESTORZY W KONTEKŚCIE ASI (ALTERNATYWNYCH SPÓŁEK INWESTYCYJNYCH)?
- REVOLUTION ON THE MERGERS & ACQUISITIONS MARKET – RECORD-BREAKING M&A TRANSACTIONS IN POLAND
- REWOLUCJA NA RYNKU FUZJI I PRZEJĘĆ – REKORDOWE TRANSAKCJE M&A W POLSCE
- 7 SINS COMMITTED WHILE RUNNING A BUSINESS AND MAKING INVESTMENTS
- 7 GRZECHÓW PRZY PROWADZENIU BIZNESU I INWESTYCJACH
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
- SIMPLE CONSERVATIVE INVESTMENTS. HISTORICAL ANALYSIS OF THE LAST 20 YEARS
- PROSTE INWESTYCJE KONSERWATYWNE. ANALIZA HISTORYCZNA OSTATNICH 20 LAT
- CZY WARTO ZAMIESZKAĆ W HISZPANII? PRAWO BECKHAMA, CZYLI JAK NIE PŁACIĆ PODATKÓW W HISZPANII
- IS IT WORTH LIVING IN SPAIN? BECKHAM 'S LAW, HOW TO AVOID PAYING TAXES IN SPAIN
- ESTONIAN CIT 2022 AS A REMEDY FOR THE POLISH DEAL
- ESTOŃSKI CIT 2022 JAKO REMEDIUM NA POLSKI ŁAD
-
Styczeń
- HOW CAN YOU SET UP AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND IN A FEW WEEKS?
- JAK MOŻNA ZAŁOŻYĆ ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCYJNĄ W KILKA TYGODNI?
- DO CLOSED-END INVESTMENT FUNDS STILL PAY OFF?
- CZY FUNDUSZE INWESTYCYJNE ZAMKNIĘTE JESZCZE SIĘ OPŁACAJĄ?
- 6 REASONS WHY IT IS WORTH DEVELOPING A BUSINESS OUTSIDE POLISH BORDERS
- 6 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO ROZWIJAĆ BIZNES POZA POLSKĄ
-
Grudzień
-
2021
-
Grudzień
-
Listopad
-
Październik
- LIFE IN TENERIFE – TAXES AND REAL ESTATE IN THE CANARY ISLANDS
- TENERYFA NA ŻYCIE – PODATKI I NIERUCHOMOŚCI NA WYSPACH KANARYJSKICH
- TURNKEY REORGANISATION – HOW TO PREPARE A BUSINESS FOR INTERNATIONAL EXPANSION
- REORGANIZACJA POD KLUCZ CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ BIZNES NA EKSPANSJĘ ZAGRANICZNĄ
- BUSINESS EXPANSION OUTSIDE THE EU – LET’S HAVE A LOOK AT OTHER CONTINENTS
- EKSPANSJA BIZNESU POZA UE – SPÓJRZMY NA INNE KONTYNENTY
-
Wrzesień
-
Sierpień
- MAJĄTEK RODZINNY
- COMPANY RELOCATION WITHIN THE EU: PROCESS ANALYSIS AND CASE STUDY
- PRZENIESIENIE SPÓŁKI W OBRĘBIE UE: ANALIZA PROCESU I CASE STUDY
- SCALING UP BUSINESS. TAXES IN ESTONIA, ITALY, UNITED KINGDOM, MALTA AND CYPRUS – COMPARISON
- EKSPANSJA BIZNESU. PODATKI W EUROPIE.
- POLSKI ŁAD OCZAMI PRZEDSIĘBIORCY
-
Lipiec
- EXPANDING NEXT DOOR – THE CZECH REPUBLIC, SLOVAKIA, GERMANY, ROMANIA
- EKSPANSJA PO SĄSIEDZKU – CZECHY, SŁOWACJA, NIEMIECY, RUMUNIA
- CONVERTIBLE DEBT IN POLAND
- CONVERTIBLE DEBT PRZY INWESTYCJACH PRE-SEED
- AIFs (ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS) LEAD THE WAY ON THE POLISH CAPITAL MARKET
- ASI WIEDZIE PRYM NA POLSKIM RYNKU KAPITAŁOWYM
- FAMILY FOUNDATIONS IN POLAND. CONCEPT VERSUS ENTREPRENEURS’ EXPECTATIONS
- FUNDACJA RODZINNA W POLSCE. ISTOTA POMYSŁU A OCZEKIWANIA PRZEDSIĘBIORCÓW
-
Czerwiec
- CORPORATE TAX RELIEF AND INCENTIVES FOR INVESTORS – NEW (BETTER?) SOLUTIONS
- ULGI PODATKOWE I ZACHĘTY DLA INWESTORÓW – IDZIE NOWE (LEPSZE?)
- 9% CIT ZAMIAST 19%, JAK PŁACIĆ NIŻSZY PODATEK
- CYPRUS VS. UNITED ARAB EMIRATES, WHERE TO MOVE? CHANGE OF TAX RESIDENCE
- CYPR VS. ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE, GDZIE SIĘ WYPROWADZIĆ? ZMIANA REZYDENCJI PODATKOWEJ
-
Maj
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
-
Styczeń
- 6 MAJOR CHANGES IN THE BEHAVIOUR OF PRIVATE INVESTORS AND THEIR PORTFOLIOS IN 2020
- 6 GŁÓWNYCH ZMIAN W ZACHOWANIACH I PORTFELACH INWESTORÓW PRYWATNYCH W ROKU 2020
- TAX SIMPLIFICATION 2021 IN POLAND – A MAGNET FOR FOREIGN INVESTORS
- UPROSZCZENIA PODATKOWE 2021 W POLSCE – MAGNESEM DLA INWESTORÓW ZAGRANICZNYCH
- ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF) – A FIRST-CLASS INVESTMENT VEHICLE AT YOUR FINGERTIPS
- ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA (ASI). PIERWSZORZĘDNY WEHIKUŁ INWESTYCYJNY NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
- ESTONIAN CIT – EFFECTIVE REDUCTION IN CORPORATE TAX IN POLAND
- CIT ESTOŃSKI – EFEKTYWNE OBNIŻENIE OPODATKOWANIA SPÓŁEK W POLSCE
-
Grudzień
-
2020
-
Grudzień
-
Listopad
- WE BREAK STEREOTYPES! PRECONCEPTIONS ABOUT LAWYERS AND THE REALITY OF BUSINESS
- AM I REALLY SAVING MYSELF MONEY? TODAY I WILL SAVE 100 PLN TO LOSE 1000 PLN TOMORROW
- ŁAMIEMY STEREOTYPY! CZYLI PRZEKONANIA O PRAWNIKACH, A REALIA BIZNESU
- CZY TO NAPRAWDĘ OSZCZĘDNOŚĆ? DZIŚ „ZAOSZCZĘDZĘ” 100 ZŁ ŻEBY JUTRO STRACIĆ 1000 ZŁ
- ZAPRASZAMY do MONAKO
- WHY IS IT WORTH BECOMING A TAX RESIDENT OF MONACO?
- DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ REZYDENTEM MONAKO? PODATKI W MONAKO
-
Październik
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Czerwiec
- THE WORLD IS CHANGING, AND YOU ARE STILL LOOKING FOR A UNICORN? In this article, we tell you everything you need to know to find one
- ŚWIAT SIĘ ZMIENIA, A TY WCIĄŻ SZUKASZ JEDNOROŻCA. Wszystko co musisz wiedzieć aby go znaleźć napisaliśmy tutaj
- KRYZYSOWE INWESTYCJE, CZYLI: ODWAŻNA INWESTYCJA WYMAGA OSTROŻNEGO PLANOWANIA
- JAK TRWOGA TO DO PRAWNIKA – NIEPOKOJĄCE TENDENCJE WŚRÓD STARTUPÓW
-
Maj
-
Kwiecień
- AMERICAN TAX COMPETITION. HELPFUL OR „HARMFUL”
- KONKURENCJA PODATKOWA PO AMERYKAŃSKU. POŻĄDANA, CZY „SZKODLIWA”
- PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO. Czyli jak inwestować, żeby nie stracić
- INVESTING IN HARD TIMES: HOW TO SET UP YOUR BUSINESS IN NEW YORK
- APETYT NA INWESTYCJE W TRUDNYCH CZASACH. SPÓŁKA W NOWYM YORKU
- WPŁYW PANDEMII NA TRANSAKCJE FUZJI I PRZEJĘĆ
- IMPACT OF A PANDEMIC ON MERGERS AND ACQUISITIONS
- PODATKI NA TRUDNE CZASY
-
Marzec
-
Luty
-
Grudzień
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
Grudzień
-
Listopad
- Zwrot PCC od czynności restrukturyzacyjnych z udziałem spółek komandytowo-akcyjnych
- Zmiany podatkowe na Cyprze zachętą dla potencjalnych inwestorów
- Cypryjskie fundusze inwestycyjne mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego w Polsce
- Nowe sankcje za niezłożenie sprawozdania finansowego
- Europejskie poświadczenie dziedziczenia
-
Październik
-
Lipiec
-
Grudzień
Kategorie
- Alternatywna Spółka Inwestycyjna (19)
- Inwestycje (56)
- Jurysdykcje (13)
- M&A (14)
- Podatki (81)
- Polska Fundacja Rodzinna (6)
- Polska Spółka Holdingowa (2)
- Prawo (44)
- Relokacja (9)
- Reorganizacja (6)
- Rezydencja Podatkowa (13)
- Rozliczanie Podatku (5)
- Sukcesja (10)
- Sukcesja rodzinna (2)
- Ulgi Podatkowe (5)
- Wealth Advisory (11)
- Wyjście za granicę (18)
- Zabezpieczenie aktywów (2)

Nowe publikacje
Chcesz być na bieżąco, wpisz mail, a otrzymasz nowe publikacje prosto do skrzynki: