TWOJA SPÓŁKA ZAGRANICĄ

Dywersyfikacja geopolityczna jeszcze nigdy nie była tak ważna. Motywem posiadania biznesu operacyjnego lub spółki holdingowej poza granicami Polski jest dziś bezpieczeństwo, a aspekty podatkowe mogą być jedynie dodatkiem do wyjścia z Twoim biznesem lub aktywami do innego kraju. 

Kiedy powinieneś pomyśleć o spółce za granicą?

  • Gdy uważasz, że majątek, na który pracowałeś całe życie powinien być ulokowany za granicą, szczególnie jeśli sam wyprowadzasz się za granicę
  • Gdy prowadzisz biznes i próbujesz pozyskać klientów w innych krajach, a czujesz, że polska marka jest za słaba, aby przebić się u klientów w USA lub Europie Zachodniej.
  • Gdy już posiadasz klientów zagranicznych, ale zdarza się, że nie możesz pozyskać kontraktu, gdyż Twój biznes jest zarządzany w kraju frontowym.
  • Gdy potrzebujesz być bliżej klienta końcowego lub gdy ten klient zazwyczaj kupuje usługi od lokalnych dostawców lub dostawców z określonych lokalizacji (a tą lokalizacją niestety nie jest Polska).
  • Jeśli jesteś inwestorem, który ceni sobie bezpieczeństwo oraz przyjazne środowisko geopolityczne i szukasz kraju, w którym będziesz mógł postawić swój holding.
Wyślij zapytanie

Kim jesteśmy? 

Jesteśmy zespołem prawników i doradców podatkowych, którzy od 20 lat zajmują się właśnie zakładaniem struktur międzynarodowych. Posiadamy znajomość regulacji prawnych i podatkowych w Polsce oraz w innych krajach europejskich, znamy praktyczne skutki przeniesienia biznesu za granicę. 

Pomagamy budować rzeczywistą działalność gospodarczą w kraju, w którym chcesz prowadzić biznes. To bardzo ważne, ponieważ rzeczywista działalność gospodarcza, jest jednym z kryteriów możliwości skorzystania z nowo wprowadzonych rozwiązań podatkowych.

Kim nie jesteśmy?

Nie jesteśmy sklepem ze spółkami. Nasz biznes nie polega na sprzedaży spółek. Dlaczego z nami bezpiecznie ułożysz Twój międzynarodowy biznes? Bo my nie zarabiamy na tym, że sprzedamy Tobie kolejną spółkę. 

Kiedy najczęściej do nas dzwonią przedsiębiorcy?

Gdy posiadają spółkę za granicą i nie są pewni czy dobrze jest zarządzana od strony prawnej lub podatkowej.

Gdy posiadają międzynarodową strukturę i wiedzą, że nie jest ona dobrze prowadzona, a biznes tak się rozrósł, że przyszedł czas na to, aby go teraz właściwie ułożyć. 

Gdy chcą założyć nową strukturę i od razu chcą to zrobić dobrze.

Gdy prowadzą biznes lub holding w jednym kraju i chcieliby go przenieść do innego kraju. Również w przypadku, gdy chcą przenieść spółkę z Polski zagranicę lub z zagranicy do Polski. 

Czy przychodząc do nas musisz zmienić agenta?

Przychodząc do nas nie musisz zmienić agenta. Pracujemy z Twoim agentem i Twoim zespołem prawnym. Naszym zadaniem jest sprawdzić i podpowiedzieć co należy zrobić inaczej lub lepiej. Jeśli Twoją spółką zagraniczną zajmuje się prawnik, który doradza Twojemu biznesowi operacyjnemu, to na pewno zna się on na biznesie. Zarządzanie międzynarodowymi strukturami to zupełnie inna specjalizacja, na tyle trudna, że gubią się w niej doradcy podatkowi oraz prawnicy. Naszym zadaniem jest popatrzeć na Twój biznes z perspektywy naszego 20 letniego doświadczenia oraz podpowiedzieć co należy zmienić. Jeśli zmian wymaga zagraniczna część Twojej struktury, możemy pomóc Tobie w tych zmianach. Dzięki naszym wypracowanym od 20 lat kontaktom połączymy Ciebie z najlepszymi biurami w kraju, w którym tego potrzebujesz.

Czy możesz skorzystać z naszych usług mając swój zespół prawny? 

Dokładnie tak, bo my pracujemy z Twoim zespołem prawnym. Naszym zadaniem jest sprawdzić i podpowiedzieć co należy zrobić inaczej lub lepiej. Jeśli Twoją spółką zagraniczną zajmuje się prawnik, który doradza Twojemu biznesowi operacyjnemu, to na pewno zna się on na biznesie. Zarządzanie międzynarodowymi strukturami to zupełnie inna specjalizacja, na tyle trudna, że gubią się w niej doradcy podatkowi oraz prawnicy. Ba, gubią się w tym również urzędnicy. Naszym zadaniem jest popatrzeć na Twój biznes z perspektywy naszego 20 letniego doświadczenia oraz podpowiedzieć co należy zmienić. Jeśli zmian wymaga zagraniczna część Twojej struktury, możemy pomóc Tobie w tych zmianach. Dzięki naszym wypracowanym od 20 lat kontaktom połączymy Ciebie z najlepszymi biurami w kraju, w którym tego potrzebujesz.

Wyślij zapytanie

Czy posiadając spółkę za granicą od 10 lat i wszystko „działa” powinieneś sprawdzić, czy działa w rzeczywistości?  

Z naszego doświadczenia spółki, które działają „od dawna”, to szczególni kandydaci do takiego przeglądu. Utarte procedury, przyzwyczajenia zarządu, oczekiwania właścicieli biznesu to główne przyczyny, dla których Twoje służby prawne ulegają pewnym uproszczeniom. Niektóre kompromisy jednak w nieświadomy (lub świadomy) sposób narażają Twój biznes na ryzyko, głównie podatkowe. Najczęściej dotyczy to uproszczona (lub kompletny brak) substancji w kraju, w którym prowadzisz spółkę.

Co to jest substancja?

W możliwie uproszczonych słowach – substancja to sposób prowadzenia biznesu wskazujący na to, że zarządzanie biznesem odbywa się/ decyzje biznesowe zapadają w kraju rejestracji spółki.  

Substancja jest np.: wtedy, kiedy masz profesjonalny zarząd; gdy posiadasz biuro, a jego zaplecze techniczne jest adekwatne do prowadzenia biznesu (uwaga! To tylko przykłady). 

Nie masz substancji wtedy, jeśli spółka posiada zarząd zapewniony wyłącznie przez agenta, a zarząd ten wykonuje czynności zlecone przez udziałowców. Gdy decyzje są wykonywane przez pełnomocników działających w innych krajach np.: w Polsce, etc. 

Gdzie założyć spółkę holdingową?

Spółka holdingowa powinna być założona w kraju, który daje bezpieczeństwo Twoim aktywom. Reżim podatkowy jest wtórny w stosunku do bezpieczeństwa struktury, dlatego że obecnie prawie wszystkie kraje np.: w Europie oferują korzystny reżim podatkowy dla spółek holdingowych. Obecnie korzystny reżim podatkowy posiada nawet polska spółka holdingowa. Ważne jest, aby cała struktura działała transgranicznie oraz aby Twoje aktywa były bezpieczne. Dobrze jest również przewidzieć koszty działania struktury, bo obok kosztów agenta, prawników i księgowych może Ciebie zaskoczyć np.: podatek wealth tax np.: w Luksemburgu lub SDC od odsetek na Cyprze… (…a miało przecież nie być podatku).

W Polsce spółki holdingowe opierają się na regulacjach z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z 15 lutego 1992 roku. Choć ten akt prawny ma już lata, został on odświeżony podczas ostatniej nowelizacji w 2022 roku.

Wychodzisz z biznesem za granicę? Koniecznie zapoznaj się z naszym ebookiem: Going GLOBAL, czyli jak rozwinąć biznes za granicą krok po kroku

Gdzie założyć spółkę operacyjną?

Założenie spółki operacyjnej jest trudniejsze od tego, w jaki sposób zakładana jest spółka holdingowa. Tutaj pod uwagę należy brać pod uwagę nie tylko CIT, koszty lokalnej obsługi, ale również renomę kraju rejestracji u potencjalnych kontrahentów. Rating Gruzji może się nie sprawdzić i pewnie się nie sprawdzi, a i Cypr pewnie sobie słabo poradzi w zdobywaniu nowych rynków. Dobór spółki operacyjnej w strukturach międzynarodowych jest dużo trudniejszy i wymaga uwzględnienia podziału funkcji w całej strukturze. 

Czy musisz założyć nową spółkę, jeśli chcesz się przenieść do innego kraju?

Możesz utworzyć zagraniczną jednostkę kontrolowaną, ale nie musisz. Przeniesienie działalności do innego kraju możesz obecnie dokonać przez zmianę siedziby spółki (np.: wykreślenie jej w rejestrze w Polsce, a wpisanie w rejestrze zagranicznym), przez transgraniczne połączenie (tutaj wariantów jest wiele, bo mogą połączyć się spółka matka ze spółką córką, może dojść do połączenia również spółek sióstr). Można dokonać również transgranicznego podziału, na skutek którego obok dotychczasowej spółki powstanie spółka w innym kraju, jako jej spółka zależna, albo spółka siostra, czyli należąca do tych samych udziałowców co spółka dzielona. 

Czy przeniesienie spółki do innego kraju jest neutralne podatkowo?

Przeniesienie spółki jest neutralne podatkowo co do zasady, jeśli ma uzasadnienie biznesowe, a nie jest dokonywane z powodów wyłącznie (lub głównie podatkowych). W każdym przypadku należy zweryfikować przepisy poszczególnych krajów. W szczególności należy sprawdzić przepisy exit tax, tj. przepisy o podatku od wyjścia za granicę.  

Kiedy stosuje się podatek exit tax?

Podatek exit tax, tj. podatek od wyjścia za granicę stosuje się jeśli kraj z którego „wychodzi” podatnik traci prawo opodatkowania przyszłych dochodów lub aktywów po ich przeniesieniu. Najczęściej opodatkowana jest rynkowa wartość przenoszonych aktywów, ale w każdym przypadku i kraju może to wyglądać inaczej.    

Co zrobić, jeśli Twoja spółka ma zaległości z księgami?

To niestety bardzo częsty przypadek i zaniedbanie, szczególnie w takich krajach, gdzie zarząd tworzą spółki zapewnione przez agenta.  W chwili obecnej taka sytuacja jest niedopuszczalna, jeśli zależy Tobie na bezpieczeństwie Twoim i Twoich aktywów. W chwili obecnej, gdy w Europie powszechnie obowiązuje podatek CFC (podatek od dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej) sytuacja, gdy Twoja spółka nie ma zrobionych ksiąg jest ryzykowne również dla Ciebie jako udziałowca lub beneficjenta tej spółki. 

Czym jest CFC, czyli zagraniczna jednostka kontrolowana?

CFC to skrót z ang. Controlled Foreign Company, który odnosi się do terminu „zagraniczna jednostka kontrolowana”. Koncepcja CFC została wprowadzona, by zapobiegać praktykom unikania opodatkowania, w których przedsiębiorstwa przenoszą swoje dochody do rajów podatkowych. W praktyce oznacza to, że jeśli dany podmiot kontroluje firmę zagraniczną i ta firma osiąga dochody w kraju o niskim opodatkowaniu, dochody te mogą podlegać opodatkowaniu w kraju kontrolującego. Warto zwrócić uwagę, że mówimy tutaj o „jednostce kontrolowanej”, a nie tylko spółce kontrolowanej – przepisami CFC objęto również: fundacje lub inne podmioty, a także stosunki prawne o charakterze powierniczym, podatkową grupę kapitałową lub spółkę z podatkowej grupy kapitałowej.

Co jeszcze powinienem sprawdzić w mojej spółce?

Z podstawowych rzeczy, jakie powinieneś sprawdzić obok substancji oraz warunków rynkowych (czy spółka działa w warunkach rynkowych), to również czy spółka nie generuje dla Ciebie ryzyka w postaci podatku od całości swoich dochodów z zagranicznych spółek kontrolowanych. Obowiązek opodatkowania takich dochodów podatkiem CFC od stycznia 2022 roku nie tylko nakładany jest na spółkę holdingową, ale również na spółkę operacyjną.

Wyślij zapytanie

E-book

„Praktyczny przewodnik
o podatkach międzynarodowych
Dla inwestorów
i przedsiębiorców
- prosto podane a b c”

Pobierz bezpłatnie

Nasze biura

Warsaw, Poland

Panasiuk & Partners sp.k.
Nowogrodzka 18/5
00-511 Warszawa

Agno, Switzerland

Panasiuk & Partners sp.k. Representative Office
Via Lugano 13 , 6982 Agno

Tel: +41 (0) 91 610 25 09

Email: info@panasiuk.com.pl

Dane rejestrowe

Panasiuk & Partners sp.k., ul. Nowogrodzka 10/8, 00-511 Warszawa,
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
KRS 0000465801, NIP 7010384537

Copyrights © 2023 by Panasiuk&Partners. All rights reserved.
Design by NETIVO

Dziękujemy, pomyślnie zapisałeś się na naszą listę mailingową.
Masz pytanie? Zostaw kontakt Oddzwonimy
phone email