FUNDACJA W LIECHTENSTEIN , A PODATKI W POLSCE

W praktyce prawno-podatkowej w ostatnich latach można zaobserwować rosnące zainteresowanie tematami zagranicznymi. W przypadku części klientów wynika to z poszukiwania możliwości inwestycyjnych na innych rynkach i rozszerzania działalności za granicę. Niemniej, coraz częściej obserwujemy zainteresowanie zagranicznymi jurysdykcjami umotywowane chęcią zabezpieczenia majątku oraz uregulowania kwestii sukcesji. W tym kontekście, niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się Fundacja w Liechtenstein.
W wielu państwach, w tym również w Polsce, funkcjonuje dość rygorystyczne prawo spadkowe. Jakkolwiek istnieje możliwość uregulowania kwestii sukcesji majątku w drodze powszechnie znanego testamentu. Nie pozwala to na wykluczenie szeregu podstawowych zasad dziedziczenia. Inaczej mówiąc, właściciel biznesu nie jest w stanie w pełni zagwarantować sukcesji swojej firmy w planowany sposób posługując się jedynie instytucją testamentu. Stąd szerokie zainteresowanie właścicieli biznesów planujących sukcesję rozwiązaniami alternatywnymi w rodzaju fundacji rodzinnej w Księstwie Liechtenstein.
Czym jest Fundacja w Liechtenstein?
Fundacja w Liechtenstein jest odrębnym podmiotem zlokalizowanym za granicą i posiada własny majątek, którym może dysponować, zgodnie z zasadami określonymi szczegółowo w statucie fundacji. Założycielem fundacji jest natomiast fundator (jeden lub kilku), który również z reguły ma decydujący wpływ na to, w jaki sposób będzie wykorzystywany majątek przekazany do fundacji oraz na co będzie przeznaczany osiągany zysk. Z uwagi na to, że aktywa (np. udziały w spółkach) stają się własnością fundacji, powstają nowe możliwości planowania sukcesji.
Podatki w Polsce a Fundacja w Liechtenstein
Główne konsekwencje podatkowe fundacji w Księstwie Liechtenstein dla polskich podatników są związane z regulacjami dotyczącymi tzw. zagranicznych spółek kontrolowanych (tj. CFC).
Zgodnie z polskimi przepisami, za CFC osoby fizycznej będącej rezydentem podatkowym polski można uznać zagraniczny podmiot, jeśli spełnia co najmniej jedno z pięciu kryteriów.
- Po pierwsze, za CFC należy uznać podmioty zlokalizowane w tzw. rajach podatkowych, jurysdykcjach niewspółpracujących w zakresie podatków (Kryterium I).
- Po drugie, CFC będzie również podmiot z państwa, z którym ani Polska, ani UE nie zawarła umowy międzynarodowej stanowiącej podstawę do wymiany informacji podatkowych (Kryterium II).
W przypadku fundacji z Księstwa Liechtenstein powyższe kryteria nie powinny znaleźć zastosowania, ponieważ:
- Księstwo Liechtenstein nie jest tzw. rajem podatkowym w rozumieniu polskich przepisów oraz
- Księstwo Liechtenstein należy do EOG (tj. Europejskiego Obszaru Gospodarczego) i zawarło umowę o wymianie informacji podatkowych z UE[1].
W związku z tym, uznanie fundacji z Księstwa Liechtenstein za CFC polskich podatników (tj. fundatorów lub beneficjentów) mogłoby mieć miejsce na podstawie jednego z trzech kolejnych kryteriów. Punktem wspólnym każdego z nich jest, aby fundacja była kontrolowana w co najmniej 50% przez polskich rezydentów podatkowych oraz by efektywna stawka podatkowa dochodów fundacji była niższa niż 14,5%.
O ile ten ostatni warunek będzie najprawdopodobniej spełniony w przypadku Księstwa Liechtenstein (z uwagi na niskie opodatkowanie), o tyle kwestia czy fundatorzy i beneficjenci fundacji sprawują nad nią kontrolę, może być sporne. Niemniej należy podkreślić, że po ostatniej nowelizacji przepisów, jako przykładowe formy sprawowania kontroli wskazano m.in. ekspektatywę uzyskania zysku jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, jak również posiadanie kontroli faktycznej rozumianą jako wpływ na działanie podmiotu wynikający z umowy lub innego dokumentu regulującego założenie lub funkcjonowanie danego podmiotu, ale także kontrolę faktyczną. Modyfikacje regulacji o kontroli nad zagranicznym podmiotem zmierzające w tym kierunku, mogą wskazywać na to, że polski fiskus wprost wskazuje na zagraniczne fundacje jako podmioty potencjalnie podlegające pod regulacje CFC.
W związku z tym, w przypadku każdej fundacji założonej przez polskich fundatorów lub posiadającej polskich beneficjentów, należy przejść przez szczegółowe kryteria CFC, aby zweryfikować, czy dana fundacja nie stanowi CFC dla polskich podatników.
- Fundacja może zostać uznana za CFC, jeżeli oprócz warunków dotyczących kontroli
i faktycznego poziomu opodatkowania (omówione wyżej) spełnia również warunek dotyczący struktury przychodów tzn. przychody o charakterze pasywnym (np. dywidendy, odsetki, przychody ze zbycia udziałów (akcji) w spółce, z praw autorskich) wynoszą co najmniej 33%. - Niemniej, nawet jeśli kryterium przychodów pasywnych nie zostanie spełnione, fundacja może wciąż zostać uznana za CFC. Taka sytuacja będzie miała miejsce, gdy ponad połowę aktywów fundacji będą stanowiły np. udziały/akcje w spółkach (polskich i zagranicznych), wartości niematerialne i prawne, nieruchomości lub ruchomości będące własnością osoby sprawującej kontrolę, należności wobec podmiotów powiązanych. Jednocześnie przychody pasywne fundacji (np. dywidendy odsetki itp.) będą niższe niż 30% tych aktywów.
- W końcu, nawet jeśli fundacja nie spełnia żadnego z powyższych kryteriów (z wyjątkiem faktycznej kontroli i poziomu opodatkowania), to wciąż może zostać uznana za CFC. Z takim przypadkiem możemy mieć do czynienia, jeśli fundacja osiąga dochód przekraczający wartość określoną jako 20% sumy: wartości bilansowej aktywów jednostki, kosztów zatrudnienia i skumulowanej wartości dotychczasowych odpisów amortyzacyjnych, a jednocześnie mniej niż 75% przychodów jednostki pochodzi z transakcji dokonywanych z podmiotami niepowiązanymi mającymi miejsce zamieszkania, siedzibę, zarząd, rejestrację lub położenie w tym samym państwie co ta jednostka.
Konsekwencje uznania Fundacji w Liechtenstein za CFC
Podstawową konsekwencją uznania fundacji za CFC będzie opodatkowanie jej dochodów w Polsce, po stronie fundatora lub beneficjentów. W praktyce oznacza to, że jeśli fundacja będzie uznana za CFC, to należy dla niej policzyć dochód do opodatkowania. Dochód będzie liczony wg. zasad polskich, czyli przyjmując fikcję, że fundacja jest polskim podatnikiem. Następnie, od tak policzonego dochodu, polski podatnik (np. osoba fizyczna – fundator) będzie musiał w Polsce zapłacić podatek wg. stawki 19% plus 4% dla dochodu powyżej 1 mln PLN rocznie. Jednocześnie, w przypadku CFC określonego wg kryterium IV, jeżeli nie wystąpi faktyczny dochód do opodatkowania, podatek kalkulowany jest od hipotetycznego dochodu fundacji określonego jako 8% wartości jej aktywów. Dodatkowo, w grę wchodzą również dodatkowe obowiązki raportowe dla podatnika polskiego.
Należy również wskazać, że podatek będzie płatny w Polsce, nawet w przypadku braku jakiejkolwiek wypłaty z fundacji do polskiego fundatora czy beneficjenta. Istnieje co prawda wyjątek prawny, który pozwala odliczyć otrzymaną dywidendę lub inną wypłatę zysku z CFC od dochodu, który były opodatkowany CFC na powyższych zasadach (czyli efektywnie, podatek nie będzie płatny od dochodu podmiotu CFC, który został wypłacony do beneficjenta CFC). Naturalnie, w takiej sytuacji polski beneficjent zapłaci w Polsce podatek od otrzymanej wypłaty. Warto jednak zaznaczyć, że obecnie nie jest w pełni jednoznaczne, czy wypłata z fundacji w Księstwie Liechtenstein może być traktowana podobnie jak dywidenda. W obrocie istnieją już wydane interpretacje indywidualne, które potwierdzają możliwość odliczenia wypłaty uzyskanej z fundacji od dochodu do opodatkowania CFC[2]. Niemniej, należy zaznaczyć, że interpretacje zostały zmienione na korzystne dla podatników dopiero po wyrokach sądów administracyjnych. Czyli w pierwszej instancji, organy podatkowe nie pozwoliły na odliczenie wypłat otrzymanych z fundacji od dochodu CFC, co efektywnie prowadziło do podwójnego opodatkowania dla polskich podatników.
Zapamiętaj
Podsumowując, Fundacja w Liechtenstein pozostaje interesującym podmiotem dla osób planujących sukcesję w biznesie. Niemniej należy pamiętać, że w obecnej rzeczywistości prawnej w Polsce, może ona się wiązać z istotnymi, negatywnymi konsekwencjami podatkowymi dla polskich fundatorów i beneficjentów fundacji.
[1] Agreement between the European Community and the Principality of Liechtenstein providing for measures equivalent to those laid down in Council Directive 2003/48/EC on taxation of savings income in
the form of interest payment (wraz z protokołem z 20 października 2015 r.; nr 11798/15)
[2] Zob.: Interpretacja Indywidualna z 21 marca 2022 r. (sygn. 0114-KDIP3-2.4011.224.2019.2022.10.S.AK)

Blog pod redakcją dr Anny Marii Panasiuk

Założyciel i partner zarządzający kancelarii Panasiuk & Partners. Wieloletni doradca klienta w wealth management. Kieruje zespołem prawników, doradców podatkowych i księgowych, gdzie usługi zespołu skierowane są na efektywne zarządzenia portfelem klientów.
Autorzy

dr Anna Maria Panasiuk
partner zarządzający | adwokat | wealth advisor
Andrzej Sałamacha
partner, radca prawny
Magda Kwiatkowska
radca prawny
Szczepan Adamski
OF COUNSEL | PRAWNIK | PREZES ZARZĄDU YOURS SP. Z O.O.
Sabina Tyszko
konsultant podatkowy
Piotr Świąć
adwokat
Adam Apel
doradca podatkowy
Monika Baran
radca prawny
Kamil Kowalik
doradca podatkowy
Katarzyna Bieńkowska
radca prawny,
doradca podatkowy YOURS Panasiuk
Paweł Szumowski
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Edyta Winnicka
prawnik
Antoni Goraj
radca prawny
Katarzyna Zając
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Paweł Turek
doradca podatkowy
Michał Nowacki
radca prawny
Sylwia Rybicka
dyrektor ds. rozwoju
Sylwia Rozwandowicz
adwokat
Marta Kwiatkowska - Abramowska
asystent prawny
dr Adam Barcikowski
head of tax | doradca podatkowy
Dorota Sajewicz
investment partner
dr Maja Czarzasty- Hercberg
OF COUNSEL/RADCA PRAWNY
Maciej Małachowski
aplikant radcowski
Klaudia Borkowska
Aplikantka adwokacka
Archiwum
-
2023
-
2022
-
Grudzień
- POLISH FAMILY FOUNDATION – A new solution for entrepreneurs
- POLSKA FUNDACJA RODZINNA – nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców
- INVESTMENT FUNDS IN THE NETHERLANDS – ABC OF SETTING UP OF AIF
- FUNDUSZE INWESTYCYJNE W HOLANDII – ABC ZAŁOŻENIA AFI
- TAX INCENTIVES TO INVEST IN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF)
- ZACHĘTY PODATKOWE DO INWESTYCJI W ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCJNĄ (ASI)
-
Listopad
-
Październik
- CAN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND SERVE THE PURPOSES OF PRIVATE INVESTMENTS?
- CZY ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA MOŻE SŁUŻYĆ PRYWATNYM INWESTYCJOM?
- M&A – TRANSACTION TRIVIA IN MERGERS & ACQUISITIONS
- M&A – CIEKAWOSTKI TRANSAKCJI MERGERS & ACQUISITION
- HISZPAŃSKA REZYDENCJA PODATKOWA – PUZZLE DLA WTAJEMNICZONYCH!
- Spanish tax residence – jigsaw puzzles for the initiated!
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Lipiec
-
Maj
- PODWÓJNA REZYDENCJA PODATKOWA – 4 PRZYKŁADY POWSTANIA [CZĘŚĆ II OSOBY PRYWATNE]
- DUAL TAX RESIDENCE – 4 EXAMPLES OF ITS EMERGENCE [PART II NATURAL PERSONS]
- INVESTORS’ Q&A ABOUT THE ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS
- O CO NAJCZĘŚCIEJ PYTAJĄ INWESTORZY W KONTEKŚCIE ASI (ALTERNATYWNYCH SPÓŁEK INWESTYCYJNYCH)?
- REVOLUTION ON THE MERGERS & ACQUISITIONS MARKET – RECORD-BREAKING M&A TRANSACTIONS IN POLAND
- REWOLUCJA NA RYNKU FUZJI I PRZEJĘĆ – REKORDOWE TRANSAKCJE M&A W POLSCE
- 7 SINS COMMITTED WHILE RUNNING A BUSINESS AND MAKING INVESTMENTS
- 7 GRZECHÓW PRZY PROWADZENIU BIZNESU I INWESTYCJACH
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
- SIMPLE CONSERVATIVE INVESTMENTS. HISTORICAL ANALYSIS OF THE LAST 20 YEARS
- PROSTE INWESTYCJE KONSERWATYWNE. ANALIZA HISTORYCZNA OSTATNICH 20 LAT
- CZY WARTO ZAMIESZKAĆ W HISZPANII? PRAWO BECKHAMA, CZYLI JAK NIE PŁACIĆ PODATKÓW W HISZPANII
- IS IT WORTH LIVING IN SPAIN? BECKHAM 'S LAW, HOW TO AVOID PAYING TAXES IN SPAIN
- ESTONIAN CIT 2022 AS A REMEDY FOR THE POLISH DEAL
- ESTOŃSKI CIT 2022 JAKO REMEDIUM NA POLSKI ŁAD
-
Styczeń
- HOW CAN YOU SET UP AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND IN A FEW WEEKS?
- JAK MOŻNA ZAŁOŻYĆ ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCYJNĄ W KILKA TYGODNI?
- DO CLOSED-END INVESTMENT FUNDS STILL PAY OFF?
- CZY FUNDUSZE INWESTYCYJNE ZAMKNIĘTE JESZCZE SIĘ OPŁACAJĄ?
- 6 REASONS WHY IT IS WORTH DEVELOPING A BUSINESS OUTSIDE POLISH BORDERS
- 6 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO ROZWIJAĆ BIZNES POZA POLSKĄ
-
Grudzień
-
2021
-
Grudzień
-
Listopad
-
Październik
- LIFE IN TENERIFE – TAXES AND REAL ESTATE IN THE CANARY ISLANDS
- TENERYFA NA ŻYCIE – PODATKI I NIERUCHOMOŚCI NA WYSPACH KANARYJSKICH
- TURNKEY REORGANISATION – HOW TO PREPARE A BUSINESS FOR INTERNATIONAL EXPANSION
- REORGANIZACJA POD KLUCZ CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ BIZNES NA EKSPANSJĘ ZAGRANICZNĄ
- BUSINESS EXPANSION OUTSIDE THE EU – LET’S HAVE A LOOK AT OTHER CONTINENTS
- EKSPANSJA BIZNESU POZA UE – SPÓJRZMY NA INNE KONTYNENTY
-
Wrzesień
-
Sierpień
- MAJĄTEK RODZINNY
- COMPANY RELOCATION WITHIN THE EU: PROCESS ANALYSIS AND CASE STUDY
- PRZENIESIENIE SPÓŁKI W OBRĘBIE UE: ANALIZA PROCESU I CASE STUDY
- SCALING UP BUSINESS. TAXES IN ESTONIA, ITALY, UNITED KINGDOM, MALTA AND CYPRUS – COMPARISON
- EKSPANSJA BIZNESU. PODATKI W EUROPIE.
- POLSKI ŁAD OCZAMI PRZEDSIĘBIORCY
-
Lipiec
- EXPANDING NEXT DOOR – THE CZECH REPUBLIC, SLOVAKIA, GERMANY, ROMANIA
- EKSPANSJA PO SĄSIEDZKU – CZECHY, SŁOWACJA, NIEMIECY, RUMUNIA
- CONVERTIBLE DEBT IN POLAND
- CONVERTIBLE DEBT PRZY INWESTYCJACH PRE-SEED
- AIFs (ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS) LEAD THE WAY ON THE POLISH CAPITAL MARKET
- ASI WIEDZIE PRYM NA POLSKIM RYNKU KAPITAŁOWYM
- FAMILY FOUNDATIONS IN POLAND. CONCEPT VERSUS ENTREPRENEURS’ EXPECTATIONS
- FUNDACJA RODZINNA W POLSCE. ISTOTA POMYSŁU A OCZEKIWANIA PRZEDSIĘBIORCÓW
-
Czerwiec
- CORPORATE TAX RELIEF AND INCENTIVES FOR INVESTORS – NEW (BETTER?) SOLUTIONS
- ULGI PODATKOWE I ZACHĘTY DLA INWESTORÓW – IDZIE NOWE (LEPSZE?)
- 9% CIT ZAMIAST 19%, JAK PŁACIĆ NIŻSZY PODATEK
- CYPRUS VS. UNITED ARAB EMIRATES, WHERE TO MOVE? CHANGE OF TAX RESIDENCE
- CYPR VS. ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE, GDZIE SIĘ WYPROWADZIĆ? ZMIANA REZYDENCJI PODATKOWEJ
-
Maj
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
-
Styczeń
- 6 MAJOR CHANGES IN THE BEHAVIOUR OF PRIVATE INVESTORS AND THEIR PORTFOLIOS IN 2020
- 6 GŁÓWNYCH ZMIAN W ZACHOWANIACH I PORTFELACH INWESTORÓW PRYWATNYCH W ROKU 2020
- TAX SIMPLIFICATION 2021 IN POLAND – A MAGNET FOR FOREIGN INVESTORS
- UPROSZCZENIA PODATKOWE 2021 W POLSCE – MAGNESEM DLA INWESTORÓW ZAGRANICZNYCH
- ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF) – A FIRST-CLASS INVESTMENT VEHICLE AT YOUR FINGERTIPS
- ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA (ASI). PIERWSZORZĘDNY WEHIKUŁ INWESTYCYJNY NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
- ESTONIAN CIT – EFFECTIVE REDUCTION IN CORPORATE TAX IN POLAND
- CIT ESTOŃSKI – EFEKTYWNE OBNIŻENIE OPODATKOWANIA SPÓŁEK W POLSCE
-
Grudzień
-
2020
-
Grudzień
-
Listopad
- WE BREAK STEREOTYPES! PRECONCEPTIONS ABOUT LAWYERS AND THE REALITY OF BUSINESS
- AM I REALLY SAVING MYSELF MONEY? TODAY I WILL SAVE 100 PLN TO LOSE 1000 PLN TOMORROW
- ŁAMIEMY STEREOTYPY! CZYLI PRZEKONANIA O PRAWNIKACH, A REALIA BIZNESU
- CZY TO NAPRAWDĘ OSZCZĘDNOŚĆ? DZIŚ „ZAOSZCZĘDZĘ” 100 ZŁ ŻEBY JUTRO STRACIĆ 1000 ZŁ
- ZAPRASZAMY do MONAKO
- WHY IS IT WORTH BECOMING A TAX RESIDENT OF MONACO?
- DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ REZYDENTEM MONAKO? PODATKI W MONAKO
-
Październik
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Czerwiec
- THE WORLD IS CHANGING, AND YOU ARE STILL LOOKING FOR A UNICORN? In this article, we tell you everything you need to know to find one
- ŚWIAT SIĘ ZMIENIA, A TY WCIĄŻ SZUKASZ JEDNOROŻCA. Wszystko co musisz wiedzieć aby go znaleźć napisaliśmy tutaj
- KRYZYSOWE INWESTYCJE, CZYLI: ODWAŻNA INWESTYCJA WYMAGA OSTROŻNEGO PLANOWANIA
- JAK TRWOGA TO DO PRAWNIKA – NIEPOKOJĄCE TENDENCJE WŚRÓD STARTUPÓW
-
Maj
-
Kwiecień
- AMERICAN TAX COMPETITION. HELPFUL OR „HARMFUL”
- KONKURENCJA PODATKOWA PO AMERYKAŃSKU. POŻĄDANA, CZY „SZKODLIWA”
- PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO. Czyli jak inwestować, żeby nie stracić
- INVESTING IN HARD TIMES: HOW TO SET UP YOUR BUSINESS IN NEW YORK
- APETYT NA INWESTYCJE W TRUDNYCH CZASACH. SPÓŁKA W NOWYM YORKU
- WPŁYW PANDEMII NA TRANSAKCJE FUZJI I PRZEJĘĆ
- IMPACT OF A PANDEMIC ON MERGERS AND ACQUISITIONS
- PODATKI NA TRUDNE CZASY
-
Marzec
-
Luty
-
Grudzień
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
Grudzień
-
Listopad
- Zwrot PCC od czynności restrukturyzacyjnych z udziałem spółek komandytowo-akcyjnych
- Zmiany podatkowe na Cyprze zachętą dla potencjalnych inwestorów
- Cypryjskie fundusze inwestycyjne mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego w Polsce
- Nowe sankcje za niezłożenie sprawozdania finansowego
- Europejskie poświadczenie dziedziczenia
-
Październik
-
Lipiec
-
Grudzień
Kategorie
- Alternatywna Spółka Inwestycyjna (19)
- Inwestycje (56)
- Jurysdykcje (13)
- M&A (14)
- Podatki (81)
- Polska Fundacja Rodzinna (6)
- Polska Spółka Holdingowa (2)
- Prawo (44)
- Relokacja (9)
- Reorganizacja (6)
- Rezydencja Podatkowa (13)
- Rozliczanie Podatku (5)
- Sukcesja (10)
- Sukcesja rodzinna (2)
- Ulgi Podatkowe (5)
- Wealth Advisory (11)
- Wyjście za granicę (18)
- Zabezpieczenie aktywów (2)

Nowe publikacje
Chcesz być na bieżąco, wpisz mail, a otrzymasz nowe publikacje prosto do skrzynki: