DELEGOWANIE PRACOWNIKÓW ZA GRANICĘ I PRACA ZDALNA

Nie da się zaprzeczyć, że żyjemy w czasach globalnej cyfrowej gospodarki. Już nie tylko młodzi ludzie z pokolenia Z wychodząc na rynek pracy nie biorą pod uwagę czegoś co było normą dla starszych generacji, czyli opcji pracy 9-17 przez 5 dni w tygodniu w jednej firmie przez 10-15 lat. I nie tylko młodzi chcąc czuć się wolni. Obecna sytuacja skłania również przedsiębiorców do stworzenia nowych warunków pracy, podbicia nowych rynków? Tu pojawia się istotne pytanie z czym wiąże się praca z innego miejsca na świecie niż siedziba pracodawcy. Chodzi oczywiście o skutki podatkowe jakie ma delegowanie pracowników za granicę.
Przy dynamicznej ekspansji polskich firm, ale też otwartości na współpracę zdalną warto abyś zastanowił się z czym się wiąże delegowanie pracowników za granicę lub dawanie im swobody zdalnej pracy „nieważne skąd”. W tym artykule poruszymy kwestię co się dzieje, gdy w ramach ekspansji zagranicznej, a w szczególności świadczenia usług w innym kraju, dochodzi do czasowego relokowana pracowników. Co i jak powinieneś sprawdzić w zakresie opodatkowania oraz ZUS od wynagrodzenia Twojego zespołu? Jako że większość pracowników za bardzo się nad tym nie zastanawia, przerzucając ciężar poboru podatków i składek na pracodawcę – płatnika. A ciężar i odpowiedzialność płatników potrafią być duże i niestety wymagają współpracy ze strony pracownika. Gdyż bez tak podstawowych informacji jak miejsce zamieszkania, PESEL czy wiedza o innych stosunkach pracy nie ma możliwości prawidłowego obliczenia i pobrania należności publiczno-prawnych i unikania zagrożenia podwójnego opodatkowania.
Praca delegowanego pracownika – gdzie ją opodatkować?
Zawsze, gdy rozważasz gdzie opodatkować dochód weź pod uwagę dwa aspekty:
- miejsce źródła dochodu;
- miejsce rezydencji podatnika (to nie musi oznaczać jego obywatelstwa!).
W przypadku dochodów ze stosunku pracy miejscem źródła dochodów jest miejsce świadczenia pracy tzn., gdzie przebywa osoba wykonująca pracę. Tutaj ważne jest ocenić kto jest płatnikiem podatku oraz gdzie podatek należy zapłacić (w kraju pracodawcy czy pracownika).
W najprostszym modelu, kraj świadczenia pracy, rezydencji pracownika i siedziby pracodawcy są ze sobą zbieżne. Sprawa się komplikuje gdy zatrudniasz obcokrajowca albo Polak wyjeżdża czasowo do pracy zagranicą. W takim przypadku dochodzi do sytuacji, że kraj źródła dochodu jest inny niż kraj rezydencji podatnika. Mamy kolizję jurysdykcji podatkowych, a każdy kraj chce dla siebie uszczknąć coś z tego podatkowego tortu. W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania należy sięgnąć nie tylko do prawa krajowego, ale również do zapisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Praca zdalna a podwójne opodatkowanie i delegowanie pracowników za granicę – Uwaga
Dobrze przygotować się należy do sytuacji, gdy praca świadczona jest w innym miejscu niż kraj siedziby pracodawcy.Kiedy się z tym spotkamy?
Opcji jest wiele, np.:
- Polak pracujący w Polsce dla zagranicznej firmy.
- Hiszpan pracujący dla polskiej firmy w Hiszpanii.
- Czy wreszcie polski pracownik wysłany przez polskiego pracodawcę do montażu maszyny u klienta w Szwajcarii, czy na realizację projektu do Niemiec.
- Zdarzają się również przypadki, że polski pracownik zostaje oddelegowany do pracy w zagranicznym oddziale np.: w Hiszpanii, aby potem wysłać go na montaż do Francji.
We wszystkich tych przypadkach kraj wykonywania pracy jest różny od miejsca siedziby pracodawcy. A w większości systemów obowiązki płatnika, w przypadku wynagrodzeń ze stosunku pracy (z tytułu podatków i składek na ubezpieczenia społeczne) ciążą na pracodawcy. Pomijając w tym momencie kwestię zakładu zagranicznego (którą zawsze w przypadku takich transgranicznych działań należy zweryfikować), jako płatnik możesz być zobowiązany do rejestracji i wykonywania swoich płatniczych obowiązków w kraju świadczenia pracy. Niekiedy (tak np. jest w Polsce) funkcję płatnika (zarówno składek jak i podatków) na podstawie umowy może przejąć pracownik.
Mimo wszystko najtrudniejszą sytuacją wydaje się ta, gdy pracownik i pracodawca mają rezydencję w jednym kraju, a praca wykonywana jest gdzie indziej. Kierując się zasadą opodatkowywania pracy w miejscu jej wykonywania, czyli w kraju źródła mogłoby dojść do sytuacji, gdy pracodawca delegujący pracowników do montażu parku maszynowego u klienta w Szwajcarii zmuszony będzie zarejestrować się jako płatnik i odprowadzić np. za 1 miesiąc podatki na terytorium Szwajcarii.
Reguła 183 dni – ratunek w Umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO)
Na wypadek takich sytuacji w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania opartych na Modelowej Konwencji OECD przewidziano przepisy umożliwiające pozostanie przy opodatkowaniu dochodów z pracy jedynie w kraju rezydencji pracownika.
Jest to jednak możliwe tylko gdy spełnione są łącznie trzy warunki przewidziane w tym przepisie:
- pracownik przebywa w drugim państwie przez okres lub okresy nieprzekraczające łącznie 183 dni. To w jakim okresie powinno być liczone to 183 dni wynika z zapisów konkretnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
- wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w drugim państwie.
- wynagrodzenie nie jest ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w drugim państwie.
Tak więc jako polski pracodawca dalej masz obowiązek pobierania zaliczek na podatek w Polsce, według polskich zasad opodatkowania.
Rozwiązanie to bardzo upraszcza sprawę w takich właśnie sytuacjach jak podany przykład montażu parku maszynowego. Jeżeli jednak mówimy o projektach lub sytuacji, gdy nie ma pewności co do długości oddelegowania (jest on bliski 6 msc) należy zachować dużą ostrożność. Ze względu na to, że przesłanki powinny być spełnione łącznie wystarczy odstępstwo w jednej z nich, aby nie móc zastosować opodatkowania jedynie w kraju rezydencji pracownika.
A obszarów ryzyk jest kilka:
- może zostać przekroczony okres 183 dni pobytu,
- działalność Twojego pracownika na danym obszarze może spowodować ustanowienia zakładu Twojego przedsiębiorstwa w innym kraju.
- może się zdarzyć, że kraj świadczenia pracy uzna, że warunki nie były spełnione w przeszłości. Przez co może zażądać rejestracji płatnika i wypełnienia obowiązków wstecznie. Co rodzi bardzo praktyczne problemy z pobraniem i odprowadzeniem takich zaliczek za granicą. Jak również prawidłowym wykazaniem zaliczek pobranych dotychczas w Polsce.
Delegowanie pracowników za granicę, a co z ZUS?
System zabezpieczenia społecznego działa odmiennie w różnych krajach. Różne są podstawy obliczania składek, ich wysokość, a także zakres i wysokość świadczeń przysługujących ubezpieczonym. Aby nie stało się to hamulcem dla swobody przepływu osób w Unii Europejskiej wprowadzono rozporządzenie ws. koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego[i]. W ramach niego ustalane jest m.in. któremu systemowi zabezpieczenia powinna podlegać osoba w przypadku zbiegu ku temu tytułów. A więc m.in. w sytuacji wykonywania pracy w kilku krajach. Zasadą jest bowiem podleganie pod jeden system zabezpieczenia społecznego.
Zgodnie więc z zasadą ogólną wyrażoną w rozporządzeniu osoba podlega „ozusowaniu” w kraju, w którym świadczy pracę. Poważnie więc komplikowałoby to sytuację w przypadku pracowników, którzy są oddelegowani przez pracodawcę do pracy w innym kraju. Wiązałoby się to z koniecznością każdorazowego rejestrowania pracodawcy jako płatnika i odprowadzaniem składek w kraju świadczenia pracy (a więc często w nieznanym sobie systemie prawnym). Również komplikowałoby korzystanie przez pracownika ze świadczeń z ubezpieczeń. Przeciwdziałając temu problemowi w art. 12 rozporządzenia mamy wyjątek od tej zasady. Dotyczy on właśnie delegowanych pracowników i pozwala im pozostać „pod władzą” ustawodawstwa kraju pracodawcy jeżeli okres delegowania nie przekracza 24 miesięcy i osoba nie jest wysłana, by zastąpić inną delegowaną osobę.
Analogiczne zasady dotyczą osób prowadzących działalność gospodarczą we własnym imieniu. Oni również mogą skorzystać z dobrodziejstwa tego rozwiązania. Ułatwia to więc znacznie sytuację. Jednakże wciąż trzeba pamiętać o niuansach wynikających z tych przepisów. A więc rozważeniu, kiedy dochodzi do oddelegowania za inną osobę czy czym jest działalność wykonywana normalnie w danym kraju.
Regulacje, o których tu wspomnieliśmy wynikają z Rozporządzenia unijnego, a więc dotyczą krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii. Jeśli zaś chodzi o inne kraje każdorazowo weryfikuj:
- Czy istnieją dwustronne umowy w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
- Gdzie powinny być oskładkowane wynagrodzenia z pracy.
Dwa słowa o prawie pracy, w kontekście delegowania pracowników
Nie sposób nie wspomnieć o Dyrektywnie unijnej dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług[ii]. Jej celem jest ujednolicenie praw i obowiązków zarówno pracodawców jak i pracowników. Tak aby zachowane były prawa pracowników przemieszczających się w ramach Unii Europejskiej. A jednocześnie by ta swoboda przepływu nie wpływała negatywnie na konkurencję. Oddelegowując więc pracownika do innego kraju należy się zapoznać z tamtejszymi warunkami prawa pracy i zasadami wynikającymi z implementacji dyrektywy.
Podsumowując
Rozszerzanie działalności poza granice Polski to złożony proces. Wymaga planowania biznesowego, podatkowego, marketingowego. Dodatkowo, gdy w grę wchodzą pracownicy. A szczególnie gdy jesteś tak ugodowy i twój zespół może pracować zdalnie z innego miejsca na świecie. To pamiętaj, bo pojawiają się nowe tematy dotyczące ich rezydencji podatkowej, prawa pracy i obowiązków płatniczych firmy, a czasem nawet zakładu Twojego przedsiębiorstwa, a to wprost wpływa na Twoje podatki. W pewnym momencie mogą cię zaskoczyć różne obowiązki. A przecież twoim celem był płynny rozwój i działalność biznesu a nie rozwiązywanie i prostowanie spraw formalnych. Zalecamy, aby zawsze gdy dochodzi do współpracy międzynarodowej, delegacji pracowników czy pracy z pracownikiem długo przebywającym w innym kraju, sięgnąć do konsultacji z ekspertami.
[i] Rozporządzenie 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego Dz.U.UE.L.2004.166.1 z dnia 2004.04.30
[ii] Dyrektywa 96/71/WE dotycząca delegowania pracowników w ramach świadczenia usług Dz.U.UE.L.1997.18.1 z dnia 1997.01.21


Blog pod redakcją dr Anny Marii Panasiuk

Założyciel i partner zarządzający kancelarii Panasiuk & Partners. Wieloletni doradca klienta w wealth management. Kieruje zespołem prawników, doradców podatkowych i księgowych, gdzie usługi zespołu skierowane są na efektywne zarządzenia portfelem klientów.
Autorzy

dr Anna Maria Panasiuk
partner zarządzający | adwokat | wealth advisor
Andrzej Sałamacha
partner, radca prawny
Magda Kwiatkowska
radca prawny
Szczepan Adamski
OF COUNSEL | PRAWNIK | PREZES ZARZĄDU YOURS SP. Z O.O.
Sabina Tyszko
konsultant podatkowy
Piotr Świąć
adwokat
Adam Apel
doradca podatkowy
Monika Baran
radca prawny
Kamil Kowalik
doradca podatkowy
Katarzyna Bieńkowska
radca prawny,
doradca podatkowy YOURS Panasiuk
Paweł Szumowski
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Edyta Winnicka
prawnik
Antoni Goraj
radca prawny
Katarzyna Zając
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Paweł Turek
doradca podatkowy
Michał Nowacki
radca prawny
Sylwia Rybicka
dyrektor ds. rozwoju
Sylwia Rozwandowicz
adwokat
Marta Kwiatkowska - Abramowska
asystent prawny
dr Adam Barcikowski
head of tax | doradca podatkowy
Dorota Sajewicz
investment partner
dr Maja Czarzasty- Hercberg
OF COUNSEL/RADCA PRAWNY
Maciej Małachowski
aplikant radcowski
Klaudia Borkowska
Aplikantka adwokacka
Archiwum
-
2023
-
2022
-
Grudzień
- POLISH FAMILY FOUNDATION – A new solution for entrepreneurs
- POLSKA FUNDACJA RODZINNA – nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców
- INVESTMENT FUNDS IN THE NETHERLANDS – ABC OF SETTING UP OF AIF
- FUNDUSZE INWESTYCYJNE W HOLANDII – ABC ZAŁOŻENIA AFI
- TAX INCENTIVES TO INVEST IN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF)
- ZACHĘTY PODATKOWE DO INWESTYCJI W ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCJNĄ (ASI)
-
Listopad
-
Październik
- CAN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND SERVE THE PURPOSES OF PRIVATE INVESTMENTS?
- CZY ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA MOŻE SŁUŻYĆ PRYWATNYM INWESTYCJOM?
- M&A – TRANSACTION TRIVIA IN MERGERS & ACQUISITIONS
- M&A – CIEKAWOSTKI TRANSAKCJI MERGERS & ACQUISITION
- HISZPAŃSKA REZYDENCJA PODATKOWA – PUZZLE DLA WTAJEMNICZONYCH!
- Spanish tax residence – jigsaw puzzles for the initiated!
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Lipiec
-
Maj
- PODWÓJNA REZYDENCJA PODATKOWA – 4 PRZYKŁADY POWSTANIA [CZĘŚĆ II OSOBY PRYWATNE]
- DUAL TAX RESIDENCE – 4 EXAMPLES OF ITS EMERGENCE [PART II NATURAL PERSONS]
- INVESTORS’ Q&A ABOUT THE ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS
- O CO NAJCZĘŚCIEJ PYTAJĄ INWESTORZY W KONTEKŚCIE ASI (ALTERNATYWNYCH SPÓŁEK INWESTYCYJNYCH)?
- REVOLUTION ON THE MERGERS & ACQUISITIONS MARKET – RECORD-BREAKING M&A TRANSACTIONS IN POLAND
- REWOLUCJA NA RYNKU FUZJI I PRZEJĘĆ – REKORDOWE TRANSAKCJE M&A W POLSCE
- 7 SINS COMMITTED WHILE RUNNING A BUSINESS AND MAKING INVESTMENTS
- 7 GRZECHÓW PRZY PROWADZENIU BIZNESU I INWESTYCJACH
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
- SIMPLE CONSERVATIVE INVESTMENTS. HISTORICAL ANALYSIS OF THE LAST 20 YEARS
- PROSTE INWESTYCJE KONSERWATYWNE. ANALIZA HISTORYCZNA OSTATNICH 20 LAT
- CZY WARTO ZAMIESZKAĆ W HISZPANII? PRAWO BECKHAMA, CZYLI JAK NIE PŁACIĆ PODATKÓW W HISZPANII
- IS IT WORTH LIVING IN SPAIN? BECKHAM 'S LAW, HOW TO AVOID PAYING TAXES IN SPAIN
- ESTONIAN CIT 2022 AS A REMEDY FOR THE POLISH DEAL
- ESTOŃSKI CIT 2022 JAKO REMEDIUM NA POLSKI ŁAD
-
Styczeń
- HOW CAN YOU SET UP AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND IN A FEW WEEKS?
- JAK MOŻNA ZAŁOŻYĆ ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCYJNĄ W KILKA TYGODNI?
- DO CLOSED-END INVESTMENT FUNDS STILL PAY OFF?
- CZY FUNDUSZE INWESTYCYJNE ZAMKNIĘTE JESZCZE SIĘ OPŁACAJĄ?
- 6 REASONS WHY IT IS WORTH DEVELOPING A BUSINESS OUTSIDE POLISH BORDERS
- 6 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO ROZWIJAĆ BIZNES POZA POLSKĄ
-
Grudzień
-
2021
-
Grudzień
-
Listopad
-
Październik
- LIFE IN TENERIFE – TAXES AND REAL ESTATE IN THE CANARY ISLANDS
- TENERYFA NA ŻYCIE – PODATKI I NIERUCHOMOŚCI NA WYSPACH KANARYJSKICH
- TURNKEY REORGANISATION – HOW TO PREPARE A BUSINESS FOR INTERNATIONAL EXPANSION
- REORGANIZACJA POD KLUCZ CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ BIZNES NA EKSPANSJĘ ZAGRANICZNĄ
- BUSINESS EXPANSION OUTSIDE THE EU – LET’S HAVE A LOOK AT OTHER CONTINENTS
- EKSPANSJA BIZNESU POZA UE – SPÓJRZMY NA INNE KONTYNENTY
-
Wrzesień
-
Sierpień
- MAJĄTEK RODZINNY
- COMPANY RELOCATION WITHIN THE EU: PROCESS ANALYSIS AND CASE STUDY
- PRZENIESIENIE SPÓŁKI W OBRĘBIE UE: ANALIZA PROCESU I CASE STUDY
- SCALING UP BUSINESS. TAXES IN ESTONIA, ITALY, UNITED KINGDOM, MALTA AND CYPRUS – COMPARISON
- EKSPANSJA BIZNESU. PODATKI W EUROPIE.
- POLSKI ŁAD OCZAMI PRZEDSIĘBIORCY
-
Lipiec
- EXPANDING NEXT DOOR – THE CZECH REPUBLIC, SLOVAKIA, GERMANY, ROMANIA
- EKSPANSJA PO SĄSIEDZKU – CZECHY, SŁOWACJA, NIEMIECY, RUMUNIA
- CONVERTIBLE DEBT IN POLAND
- CONVERTIBLE DEBT PRZY INWESTYCJACH PRE-SEED
- AIFs (ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS) LEAD THE WAY ON THE POLISH CAPITAL MARKET
- ASI WIEDZIE PRYM NA POLSKIM RYNKU KAPITAŁOWYM
- FAMILY FOUNDATIONS IN POLAND. CONCEPT VERSUS ENTREPRENEURS’ EXPECTATIONS
- FUNDACJA RODZINNA W POLSCE. ISTOTA POMYSŁU A OCZEKIWANIA PRZEDSIĘBIORCÓW
-
Czerwiec
- CORPORATE TAX RELIEF AND INCENTIVES FOR INVESTORS – NEW (BETTER?) SOLUTIONS
- ULGI PODATKOWE I ZACHĘTY DLA INWESTORÓW – IDZIE NOWE (LEPSZE?)
- 9% CIT ZAMIAST 19%, JAK PŁACIĆ NIŻSZY PODATEK
- CYPRUS VS. UNITED ARAB EMIRATES, WHERE TO MOVE? CHANGE OF TAX RESIDENCE
- CYPR VS. ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE, GDZIE SIĘ WYPROWADZIĆ? ZMIANA REZYDENCJI PODATKOWEJ
-
Maj
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
-
Styczeń
- 6 MAJOR CHANGES IN THE BEHAVIOUR OF PRIVATE INVESTORS AND THEIR PORTFOLIOS IN 2020
- 6 GŁÓWNYCH ZMIAN W ZACHOWANIACH I PORTFELACH INWESTORÓW PRYWATNYCH W ROKU 2020
- TAX SIMPLIFICATION 2021 IN POLAND – A MAGNET FOR FOREIGN INVESTORS
- UPROSZCZENIA PODATKOWE 2021 W POLSCE – MAGNESEM DLA INWESTORÓW ZAGRANICZNYCH
- ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF) – A FIRST-CLASS INVESTMENT VEHICLE AT YOUR FINGERTIPS
- ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA (ASI). PIERWSZORZĘDNY WEHIKUŁ INWESTYCYJNY NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
- ESTONIAN CIT – EFFECTIVE REDUCTION IN CORPORATE TAX IN POLAND
- CIT ESTOŃSKI – EFEKTYWNE OBNIŻENIE OPODATKOWANIA SPÓŁEK W POLSCE
-
Grudzień
-
2020
-
Grudzień
-
Listopad
- WE BREAK STEREOTYPES! PRECONCEPTIONS ABOUT LAWYERS AND THE REALITY OF BUSINESS
- AM I REALLY SAVING MYSELF MONEY? TODAY I WILL SAVE 100 PLN TO LOSE 1000 PLN TOMORROW
- ŁAMIEMY STEREOTYPY! CZYLI PRZEKONANIA O PRAWNIKACH, A REALIA BIZNESU
- CZY TO NAPRAWDĘ OSZCZĘDNOŚĆ? DZIŚ „ZAOSZCZĘDZĘ” 100 ZŁ ŻEBY JUTRO STRACIĆ 1000 ZŁ
- ZAPRASZAMY do MONAKO
- WHY IS IT WORTH BECOMING A TAX RESIDENT OF MONACO?
- DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ REZYDENTEM MONAKO? PODATKI W MONAKO
-
Październik
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Czerwiec
- THE WORLD IS CHANGING, AND YOU ARE STILL LOOKING FOR A UNICORN? In this article, we tell you everything you need to know to find one
- ŚWIAT SIĘ ZMIENIA, A TY WCIĄŻ SZUKASZ JEDNOROŻCA. Wszystko co musisz wiedzieć aby go znaleźć napisaliśmy tutaj
- KRYZYSOWE INWESTYCJE, CZYLI: ODWAŻNA INWESTYCJA WYMAGA OSTROŻNEGO PLANOWANIA
- JAK TRWOGA TO DO PRAWNIKA – NIEPOKOJĄCE TENDENCJE WŚRÓD STARTUPÓW
-
Maj
-
Kwiecień
- AMERICAN TAX COMPETITION. HELPFUL OR „HARMFUL”
- KONKURENCJA PODATKOWA PO AMERYKAŃSKU. POŻĄDANA, CZY „SZKODLIWA”
- PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO. Czyli jak inwestować, żeby nie stracić
- INVESTING IN HARD TIMES: HOW TO SET UP YOUR BUSINESS IN NEW YORK
- APETYT NA INWESTYCJE W TRUDNYCH CZASACH. SPÓŁKA W NOWYM YORKU
- WPŁYW PANDEMII NA TRANSAKCJE FUZJI I PRZEJĘĆ
- IMPACT OF A PANDEMIC ON MERGERS AND ACQUISITIONS
- PODATKI NA TRUDNE CZASY
-
Marzec
-
Luty
-
Grudzień
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
Grudzień
-
Listopad
- Zwrot PCC od czynności restrukturyzacyjnych z udziałem spółek komandytowo-akcyjnych
- Zmiany podatkowe na Cyprze zachętą dla potencjalnych inwestorów
- Cypryjskie fundusze inwestycyjne mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego w Polsce
- Nowe sankcje za niezłożenie sprawozdania finansowego
- Europejskie poświadczenie dziedziczenia
-
Październik
-
Lipiec
-
Grudzień
Kategorie
- Alternatywna Spółka Inwestycyjna (19)
- Inwestycje (56)
- Jurysdykcje (13)
- M&A (14)
- Podatki (81)
- Polska Fundacja Rodzinna (6)
- Polska Spółka Holdingowa (2)
- Prawo (44)
- Relokacja (9)
- Reorganizacja (6)
- Rezydencja Podatkowa (13)
- Rozliczanie Podatku (5)
- Sukcesja (10)
- Sukcesja rodzinna (2)
- Ulgi Podatkowe (5)
- Wealth Advisory (11)
- Wyjście za granicę (18)
- Zabezpieczenie aktywów (2)

Nowe publikacje
Chcesz być na bieżąco, wpisz mail, a otrzymasz nowe publikacje prosto do skrzynki: