ULGI PODATKOWE I ZACHĘTY DLA INWESTORÓW – IDZIE NOWE (LEPSZE?)

Obecnie w Polsce jest dostępnych szereg ulg i zachęt podatkowych dla inwestorów, w szczególności tych, zainteresowanych obszarem nowych technologii i branżą innowacyjną. Hasła takie jak: IP Box, ASI, ulga B+R przewijają się dość często w prasie fachowej. Można o nich dowiedzieć się więcej również z naszych artykułów, w tym od strony czysto praktycznej:
- Ulga IP Box na nowe technologie
- Ulga podatkowa dla innowacyjnych przedsiębiorców
- ASI – pierwszorzędny wehikuł inwestycyjny na wyciągnięcie ręki
Ale… świat idzie do przodu i prawodawcy próbują za nim nadążyć. Nie inaczej jest w Polsce, gdzie w tym miesiącu Rząd ogłosił kolejne zmiany w podatkach. Tylko, że tym razem takie, które niekoniecznie mają polegać na tym, żeby więcej płacić fiskusowi. W niniejszym artykule przyglądamy się najnowszym propozycjom Rządu i próbujemy zestawić nowe propozycje z praktyczną rzeczywistością biznesową.
Możliwość skorzystania z ulg IP Box i B+R jednocześnie
Pierwszą z zapowiedzianych zmian jest możliwość skorzystania z IP Box i B+R jednocześnie. Przypomnijmy, IP Box to potencjalne opodatkowanie dochodów z własności intelektualnej (licencji, programów komputerowych itp.) stawką 5%, w miejsce standardowej stawki np. 19%. Natomiast ulga B+R w uproszczeniu polega na możliwości zaliczenia wybranych kosztów działalności B+R dwa razy do kosztów podatkowych.
Do tej pory oba rozwiązania działały na zasadzie alternatywnej tj. albo jedno, albo drugie. Teraz Rząd zapowiada, że będzie możliwe korzystanie z obu rozwiązań jednocześnie.
Z perspektywy biznesowej byłoby to bardzo pożądane. Przypomnijmy, z tych obu rozwiązań korzystają najczęściej przedsiębiorstwa innowacyjne. Jedną z cech tego rodzaju działalności są najczęściej duże nakłady i powolny zwrot, który następuje z czasem. W początkowej fazie działalności najczęściej nie ma zysku, są za to koszty, które generują stratę. Wobec tego, możliwość skorzystania, poza obniżoną 5% stawką, z dodatkowych kosztów podatkowych, czyli dodatkowe obniżenie dochodu, szczególnie na początku komercjalizacji produktu jest bardzo pożądane na rynku i przyczyni się istotnie do usprawnienia cash flow innowacyjnych spółek i przedsiębiorców.
Dodatkowo w samej uldze B+R proponuje się zwiększenie możliwości zaliczania dodatkowych kosztów do 200%, ale tylko dla centrów B+R (z obecnych 150% dla tych podmiotów).
Ulgi na Alternatywne Spółki Inwestycyjne
Alternatywne Spółki Inwestycyjne funkcjonują na polskim rynku od dłuższego czasu. Jednak dopiero niedawno uzyskały możliwość korzystania ze szczególnego zwolnienia podatkowego. Umożliwienie zwolnienia ASI z podatku dochodowego od dochodu ze sprzedaży udziałów i akcji wprowadziło do Polski namiastkę systemu participation exemption, znanego międzynarodowym inwestorom z jurysdykcji takich jak Luksemburg czy Holandia.
Do tej pory, aby korzystać ze zwolnienia, ASI powinna przed sprzedażą być właścicielem udziałów lub akcji przez co najmniej 2 lata i w co najmniej 10%. W najnowszych propozycjach, proponuje się obniżenie tego progu do 5%.
Próg 5% można uznać za bardzo racjonalny (występuje np. w regulacjach giełdowych). Otworzy możliwość korzystania z udogodnień w formie ASI również przez udziałowców i akcjonariuszy mniejszościowych o bardziej zdywersyfikowanym portfelu. Jest to bardzo korzystna propozycja, którą docenią przede wszystkim inwestorzy działający w wielu branżach i dywersyfikujący portfel inwestycyjny.
Dodatkowe ulgi podatkowe dla inwestorów ASI
Dodatkowym pomysłem, który do tej pory nie funkcjonował w praktyce, jest możliwość odliczania przez osoby fizyczne od podstawy opodatkowania kwoty stanowiącej 50% wydatków na nabycie (objęcie) udziałów lub akcji ASI, bądź spółki, w której ASI posiada co najmniej 5% udziałów (akcji).
Co to oznacza? Tyle, że przedsiębiorcy, którzy poza regularną działalnością gospodarczą, z której opłacają PIT (liniowo, czy wg. skali) albo inne dochody osobiste będą mogli od tego dochodu odliczyć do 50% wydatków na nabycie udziałów/akcji w ASI, albo spółki, w której ASI posiada co najmniej 5%. Czyli na przykład przekazanego do ASI kapitału na inwestycje albo kwoty wydanej przez ASI na daną inwestycję (a pozyskaną np. z pożyczki).
Warunki? Posiadanie ASI przez co najmniej 2 lata i odliczenie rocznie nie więcej niż 250 000 PLN od dochodu.
To jest bardzo dobra propozycja dla tych inwestorów, którzy osiągają aktywne dochody z działalności gospodarczej lub osobistej. Przedsiębiorca będzie bowiem mógł osiągać dochody z bieżącej działalności i zainwestować je w ASI, po czym zapłacić dzięki temu mniej podatku na koniec roku. Co prawda, z obecnych zapowiedzi nie wynika jasno, jakie rodzaje dochodów będą mogły korzystać z ulgi (na przykład nie wiadomo, czy dochód z dywidendy będzie się kwalifikował), niemniej sam pomysł należy ocenić pozytywnie. Czekamy na propozycję przepisów.
Nowe ulgi na prototypy
Pojawiła się również propozycja nowej ulgi na prototyp. Ma ona zapewniać możliwość odliczenia od dochodu kosztów produkcji próbnej nowego produktu, a także wprowadzenia produktu na rynek, pod warunkiem, że powstał on w wyniku prac B+R. Wartość odliczenia ma wynosić do 30% poniesionych kosztów, jednak nie więcej niż 10% dochodu.
Ten zupełnie nowy pomysł Rządu zasługuje na uwagę. Szczególnie branży innowacyjnej. Pozostaje co prawda szereg pytań, na przykład co należy uznać za produkt (np. wzór ubrania?), niemniej to kwestie interpretacyjne, które ulegną z pewnością doszczegółowieniu. Natomiast sama idea, że przedsiębiorca może odliczyć dodatkowe koszty z wprowadzeniem serii próbnej lub samego produktu na rynek istotnie przyczyni się do polepszenia cash flow firm innowacyjnych, szczególnie w początkowej, najbardziej newralgicznej, fazie życia produktu.
Ulgi na innowacyjnych pracowników
Koszty osobowe są jednym z głównych elementów wydatków działalności innowacyjnej. Praca specjalistów jest droga i z pewnością tańsza nie będzie. Dodatkowo, jeśli przedsiębiorca chciałby zatrudnić specjalistów, którąś z umów, od których musi pobierać PIT (i ZUS) za pracowników, to staje się to jeszcze droższe.
Rząd próbuje wyjść naprzeciw tym utrudnieniom proponując ulgę na innowacyjnych pracowników. Miałaby ona polegać na tym, że niewykorzystaną część ulgi B+R, przedsiębiorca mógłby odliczyć od zaliczek na PIT pobieranych za pracowników.
Zamysł, aby nieco złagodzić i tak bardzo wysokie koszty zatrudnienia jest godny uwagi. Jednak, czy aby na pewno główny ciężar leży w zaliczkach na PIT? Działy HR dobrze wiedzą, do jakiego organu trafiają największe płatności.
Poza tym, odliczać można tylko ulgę B+R i to w dodatku niewykorzystaną. Wydaje się, że z tej nowej ulgi skorzystają tylko wybrani. Ale czas pokaże.
Na koniec warto podkreślić, że wszystkie te propozycje miałyby wejść w życie już od 2022 r. Ponieważ większość z nich już w obecnym kształcie zasługuje na aprobatę, warto śledzić ich rozwój do ostatecznego kształtu przepisów, szczególnie planując przyszłe inwestycje, których po spodziewanym odbiciu gospodarki nie powinno zabraknąć.

Blog pod redakcją dr Anny Marii Panasiuk

Założyciel i partner zarządzający kancelarii Panasiuk & Partners. Wieloletni doradca klienta w wealth management. Kieruje zespołem prawników, doradców podatkowych i księgowych, gdzie usługi zespołu skierowane są na efektywne zarządzenia portfelem klientów.
Autorzy

dr Anna Maria Panasiuk
partner zarządzający | adwokat | wealth advisor
Andrzej Sałamacha
partner, radca prawny
Magda Kwiatkowska
radca prawny
Szczepan Adamski
OF COUNSEL | PRAWNIK | PREZES ZARZĄDU YOURS SP. Z O.O.
Sabina Tyszko
konsultant podatkowy
Piotr Świąć
adwokat
Adam Apel
doradca podatkowy
Monika Baran
radca prawny
Kamil Kowalik
doradca podatkowy
Katarzyna Bieńkowska
radca prawny,
doradca podatkowy YOURS Panasiuk
Paweł Szumowski
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Edyta Winnicka
prawnik
Antoni Goraj
radca prawny
Katarzyna Zając
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Paweł Turek
doradca podatkowy
Michał Nowacki
radca prawny
Sylwia Rybicka
dyrektor ds. rozwoju
Sylwia Rozwandowicz
adwokat
Marta Kwiatkowska - Abramowska
asystent prawny
dr Adam Barcikowski
head of tax | doradca podatkowy
Dorota Sajewicz
investment partner
dr Maja Czarzasty- Hercberg
OF COUNSEL/RADCA PRAWNY
Maciej Małachowski
aplikant radcowski
Klaudia Borkowska
Aplikantka adwokacka
Archiwum
-
2023
-
2022
-
Grudzień
- POLISH FAMILY FOUNDATION – A new solution for entrepreneurs
- POLSKA FUNDACJA RODZINNA – nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców
- INVESTMENT FUNDS IN THE NETHERLANDS – ABC OF SETTING UP OF AIF
- FUNDUSZE INWESTYCYJNE W HOLANDII – ABC ZAŁOŻENIA AFI
- TAX INCENTIVES TO INVEST IN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF)
- ZACHĘTY PODATKOWE DO INWESTYCJI W ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCJNĄ (ASI)
-
Listopad
-
Październik
- CAN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND SERVE THE PURPOSES OF PRIVATE INVESTMENTS?
- CZY ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA MOŻE SŁUŻYĆ PRYWATNYM INWESTYCJOM?
- M&A – TRANSACTION TRIVIA IN MERGERS & ACQUISITIONS
- M&A – CIEKAWOSTKI TRANSAKCJI MERGERS & ACQUISITION
- HISZPAŃSKA REZYDENCJA PODATKOWA – PUZZLE DLA WTAJEMNICZONYCH!
- Spanish tax residence – jigsaw puzzles for the initiated!
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Lipiec
-
Maj
- PODWÓJNA REZYDENCJA PODATKOWA – 4 PRZYKŁADY POWSTANIA [CZĘŚĆ II OSOBY PRYWATNE]
- DUAL TAX RESIDENCE – 4 EXAMPLES OF ITS EMERGENCE [PART II NATURAL PERSONS]
- INVESTORS’ Q&A ABOUT THE ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS
- O CO NAJCZĘŚCIEJ PYTAJĄ INWESTORZY W KONTEKŚCIE ASI (ALTERNATYWNYCH SPÓŁEK INWESTYCYJNYCH)?
- REVOLUTION ON THE MERGERS & ACQUISITIONS MARKET – RECORD-BREAKING M&A TRANSACTIONS IN POLAND
- REWOLUCJA NA RYNKU FUZJI I PRZEJĘĆ – REKORDOWE TRANSAKCJE M&A W POLSCE
- 7 SINS COMMITTED WHILE RUNNING A BUSINESS AND MAKING INVESTMENTS
- 7 GRZECHÓW PRZY PROWADZENIU BIZNESU I INWESTYCJACH
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
- SIMPLE CONSERVATIVE INVESTMENTS. HISTORICAL ANALYSIS OF THE LAST 20 YEARS
- PROSTE INWESTYCJE KONSERWATYWNE. ANALIZA HISTORYCZNA OSTATNICH 20 LAT
- CZY WARTO ZAMIESZKAĆ W HISZPANII? PRAWO BECKHAMA, CZYLI JAK NIE PŁACIĆ PODATKÓW W HISZPANII
- IS IT WORTH LIVING IN SPAIN? BECKHAM 'S LAW, HOW TO AVOID PAYING TAXES IN SPAIN
- ESTONIAN CIT 2022 AS A REMEDY FOR THE POLISH DEAL
- ESTOŃSKI CIT 2022 JAKO REMEDIUM NA POLSKI ŁAD
-
Styczeń
- HOW CAN YOU SET UP AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND IN A FEW WEEKS?
- JAK MOŻNA ZAŁOŻYĆ ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCYJNĄ W KILKA TYGODNI?
- DO CLOSED-END INVESTMENT FUNDS STILL PAY OFF?
- CZY FUNDUSZE INWESTYCYJNE ZAMKNIĘTE JESZCZE SIĘ OPŁACAJĄ?
- 6 REASONS WHY IT IS WORTH DEVELOPING A BUSINESS OUTSIDE POLISH BORDERS
- 6 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO ROZWIJAĆ BIZNES POZA POLSKĄ
-
Grudzień
-
2021
-
Grudzień
-
Listopad
-
Październik
- LIFE IN TENERIFE – TAXES AND REAL ESTATE IN THE CANARY ISLANDS
- TENERYFA NA ŻYCIE – PODATKI I NIERUCHOMOŚCI NA WYSPACH KANARYJSKICH
- TURNKEY REORGANISATION – HOW TO PREPARE A BUSINESS FOR INTERNATIONAL EXPANSION
- REORGANIZACJA POD KLUCZ CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ BIZNES NA EKSPANSJĘ ZAGRANICZNĄ
- BUSINESS EXPANSION OUTSIDE THE EU – LET’S HAVE A LOOK AT OTHER CONTINENTS
- EKSPANSJA BIZNESU POZA UE – SPÓJRZMY NA INNE KONTYNENTY
-
Wrzesień
-
Sierpień
- MAJĄTEK RODZINNY
- COMPANY RELOCATION WITHIN THE EU: PROCESS ANALYSIS AND CASE STUDY
- PRZENIESIENIE SPÓŁKI W OBRĘBIE UE: ANALIZA PROCESU I CASE STUDY
- SCALING UP BUSINESS. TAXES IN ESTONIA, ITALY, UNITED KINGDOM, MALTA AND CYPRUS – COMPARISON
- EKSPANSJA BIZNESU. PODATKI W EUROPIE.
- POLSKI ŁAD OCZAMI PRZEDSIĘBIORCY
-
Lipiec
- EXPANDING NEXT DOOR – THE CZECH REPUBLIC, SLOVAKIA, GERMANY, ROMANIA
- EKSPANSJA PO SĄSIEDZKU – CZECHY, SŁOWACJA, NIEMIECY, RUMUNIA
- CONVERTIBLE DEBT IN POLAND
- CONVERTIBLE DEBT PRZY INWESTYCJACH PRE-SEED
- AIFs (ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS) LEAD THE WAY ON THE POLISH CAPITAL MARKET
- ASI WIEDZIE PRYM NA POLSKIM RYNKU KAPITAŁOWYM
- FAMILY FOUNDATIONS IN POLAND. CONCEPT VERSUS ENTREPRENEURS’ EXPECTATIONS
- FUNDACJA RODZINNA W POLSCE. ISTOTA POMYSŁU A OCZEKIWANIA PRZEDSIĘBIORCÓW
-
Czerwiec
- CORPORATE TAX RELIEF AND INCENTIVES FOR INVESTORS – NEW (BETTER?) SOLUTIONS
- ULGI PODATKOWE I ZACHĘTY DLA INWESTORÓW – IDZIE NOWE (LEPSZE?)
- 9% CIT ZAMIAST 19%, JAK PŁACIĆ NIŻSZY PODATEK
- CYPRUS VS. UNITED ARAB EMIRATES, WHERE TO MOVE? CHANGE OF TAX RESIDENCE
- CYPR VS. ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE, GDZIE SIĘ WYPROWADZIĆ? ZMIANA REZYDENCJI PODATKOWEJ
-
Maj
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
-
Styczeń
- 6 MAJOR CHANGES IN THE BEHAVIOUR OF PRIVATE INVESTORS AND THEIR PORTFOLIOS IN 2020
- 6 GŁÓWNYCH ZMIAN W ZACHOWANIACH I PORTFELACH INWESTORÓW PRYWATNYCH W ROKU 2020
- TAX SIMPLIFICATION 2021 IN POLAND – A MAGNET FOR FOREIGN INVESTORS
- UPROSZCZENIA PODATKOWE 2021 W POLSCE – MAGNESEM DLA INWESTORÓW ZAGRANICZNYCH
- ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF) – A FIRST-CLASS INVESTMENT VEHICLE AT YOUR FINGERTIPS
- ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA (ASI). PIERWSZORZĘDNY WEHIKUŁ INWESTYCYJNY NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
- ESTONIAN CIT – EFFECTIVE REDUCTION IN CORPORATE TAX IN POLAND
- CIT ESTOŃSKI – EFEKTYWNE OBNIŻENIE OPODATKOWANIA SPÓŁEK W POLSCE
-
Grudzień
-
2020
-
Grudzień
-
Listopad
- WE BREAK STEREOTYPES! PRECONCEPTIONS ABOUT LAWYERS AND THE REALITY OF BUSINESS
- AM I REALLY SAVING MYSELF MONEY? TODAY I WILL SAVE 100 PLN TO LOSE 1000 PLN TOMORROW
- ŁAMIEMY STEREOTYPY! CZYLI PRZEKONANIA O PRAWNIKACH, A REALIA BIZNESU
- CZY TO NAPRAWDĘ OSZCZĘDNOŚĆ? DZIŚ „ZAOSZCZĘDZĘ” 100 ZŁ ŻEBY JUTRO STRACIĆ 1000 ZŁ
- ZAPRASZAMY do MONAKO
- WHY IS IT WORTH BECOMING A TAX RESIDENT OF MONACO?
- DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ REZYDENTEM MONAKO? PODATKI W MONAKO
-
Październik
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Czerwiec
- THE WORLD IS CHANGING, AND YOU ARE STILL LOOKING FOR A UNICORN? In this article, we tell you everything you need to know to find one
- ŚWIAT SIĘ ZMIENIA, A TY WCIĄŻ SZUKASZ JEDNOROŻCA. Wszystko co musisz wiedzieć aby go znaleźć napisaliśmy tutaj
- KRYZYSOWE INWESTYCJE, CZYLI: ODWAŻNA INWESTYCJA WYMAGA OSTROŻNEGO PLANOWANIA
- JAK TRWOGA TO DO PRAWNIKA – NIEPOKOJĄCE TENDENCJE WŚRÓD STARTUPÓW
-
Maj
-
Kwiecień
- AMERICAN TAX COMPETITION. HELPFUL OR „HARMFUL”
- KONKURENCJA PODATKOWA PO AMERYKAŃSKU. POŻĄDANA, CZY „SZKODLIWA”
- PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO. Czyli jak inwestować, żeby nie stracić
- INVESTING IN HARD TIMES: HOW TO SET UP YOUR BUSINESS IN NEW YORK
- APETYT NA INWESTYCJE W TRUDNYCH CZASACH. SPÓŁKA W NOWYM YORKU
- WPŁYW PANDEMII NA TRANSAKCJE FUZJI I PRZEJĘĆ
- IMPACT OF A PANDEMIC ON MERGERS AND ACQUISITIONS
- PODATKI NA TRUDNE CZASY
-
Marzec
-
Luty
-
Grudzień
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
Grudzień
-
Listopad
- Zwrot PCC od czynności restrukturyzacyjnych z udziałem spółek komandytowo-akcyjnych
- Zmiany podatkowe na Cyprze zachętą dla potencjalnych inwestorów
- Cypryjskie fundusze inwestycyjne mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego w Polsce
- Nowe sankcje za niezłożenie sprawozdania finansowego
- Europejskie poświadczenie dziedziczenia
-
Październik
-
Lipiec
-
Grudzień
Kategorie
- Alternatywna Spółka Inwestycyjna (19)
- Inwestycje (56)
- Jurysdykcje (13)
- M&A (14)
- Podatki (81)
- Polska Fundacja Rodzinna (6)
- Polska Spółka Holdingowa (2)
- Prawo (44)
- Relokacja (9)
- Reorganizacja (6)
- Rezydencja Podatkowa (13)
- Rozliczanie Podatku (5)
- Sukcesja (10)
- Sukcesja rodzinna (2)
- Ulgi Podatkowe (5)
- Wealth Advisory (11)
- Wyjście za granicę (18)
- Zabezpieczenie aktywów (2)

Nowe publikacje
Chcesz być na bieżąco, wpisz mail, a otrzymasz nowe publikacje prosto do skrzynki: