KLUCZOWE PYTANIA JAKIE ROZPALA POLSKA FUNDACJA RODZINNA

Polska Fundacja Rodzinna jeszcze nie weszła w życie (stanie się to w maju 2023 r) ale już jest bardzo popularna. Co też ważne przyczynia się do zwiększenia aktywności i podjęcia działań zmierzających do planowania sukcesji. W szczególności przedsiębiorcy prowadzący firmy rodzinne starają się zgłębić nowe możliwości. Poznaj odpowiedzi na pytania do ustawy o fundacji rodzinnej, które padają od Was najczęściej.
1. Kto może być beneficjentem fundacji rodzinnej?
Beneficjentem instytucji fundacji rodzinnej może być każda osoba fizyczna – w tym sam fundator, a także organizacja pozarządowa niebędąca jednostką sektora finansów publicznych oraz niedziałająca w celu osiągnięcia zysku, która wykonuje działalność pożytku publicznego, czyli działalność społecznie użyteczną.
Krąg beneficjentów lub sposób ich wyłonienia zostaje określony w statucie sporządzanym przez fundatora. Oznacza to, że beneficjenci nie muszą być wymienieni z imienia i nazwiska lub nazwy w statucie – wystarczy opisanie mechanizmu ich wyłaniania. Beneficjentów wyłonionych zgodnie z postanowieniami statutu zarząd fundacji umieszcza na liście beneficjentów. To ta lista jest kluczowa, bowiem to ona stanowi podstawę do wypłaty świadczeń przez fundację rodzinną.
Polska Fundacja Rodzinna selektywny wybór członków rodziny na beneficjentów
Przykład: wraz z partnerką oraz matką chcemy założyć fundację rodzinną. Chcemy, aby beneficjentami byli tylko partnerka oraz syn. Czy jest to możliwe?
Tak. W statucie fundacji rodzinnej należy wskazać osoby będące beneficjentami lub sposób ich ustalenia. Fundatorzy – nawet część z nich – mogą być beneficjentami w fundacji rodzinnej. W tym miejscu może pojawić się jedynie kwestia związana z różnicą opodatkowania. W przypadku gdy w fundacji rodzinnej jest więcej niż jeden fundator, świadczenie opodatkowuje się proporcjonalnie do majątku jaki dany fundator wniósł z uwzględnieniem odpowiednich grup podatkowych. Oznacza to, że gdy np. jeden fundator w grupie zerowej beneficjenta wniósł 70 tys. złotych, a drugi – nie będący w grupie zerowej beneficjenta – 30 tys. złotych to tylko 30% wartości świadczenia opodatkowuje się – stawka w takim przypadku wynosi 15% PIT.
2. Jakie dochody fundacji są zwolnione z opodatkowania, a jakie podlegają pod CIT?
Zasadą jest, że polska fundacja rodzinna jest zwolniona z opodatkowania podatkiem CIT. Obowiązek jego zapłaty (w wysokości 15%) pojawia się wyłącznie wtedy, gdy fundacja rodzinna wypłaca świadczenie na rzecz beneficjenta. Wtedy fundacja rodzinna zobowiązana jest zapłacić 15%-owy podatek CIT od wartości wypłaconego świadczenia, a beneficjent zobowiązany jest do zapłaty 15% podatku dochodowego w przypadku, gdy nie znajduje się w grupie zerowej fundatora. Do tak zwanej grupy zerowej fundatora należy jego małżonek, rodzeństwo, zstępni oraz wstępni, a także pasierbica, ojczym i macocha. Wobec tego, świadczenia poszczególnych beneficjentów mogą zostać różnie opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych – beneficjenci nie muszą być przecież spokrewnieni z fundatorami.
Polska fundacja rodzinna może prowadzić działalność gospodarczą niepodlegającą opodatkowaniu tylko w zakresie wymienionym poniżej. W przypadku, gdy fundacja rodzinna wykroczy poza ustawowy zakres i zacznie prowadzić działalność gospodarczą inną niż wymieniona, wtedy zobowiązana będzie ona do uiszczenia podatku CIT w wysokości 25% od dochodu uzyskiwanego z działalności spoza zwolnionego zakresu.
Zwolniona z opodatkowania jest działalność fundacji obejmująca:
- zbywanie mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia,
- najem, dzierżawa lub udostępnienie mienia do korzystania na innej podstawie,
- przystępowanie do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwo w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach,
- nabywanie i zbywanie papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze,
- udzielanie pożyczek spółkom kapitałowym, w których fundacja rodzinna posiada udziały albo akcje, spółkom osobowym, w których fundacja rodzinna uczestniczy jako wspólnik, oraz beneficjentom,
- obrót zagranicznymi środkami płatniczymi należącymi do fundacji rodzinnej w celu dokonywania płatności związanych z działalnością fundacji rodzinnej,
- produkcję przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnej produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, o ile ilość produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu użytych do produkcji danego produktu stanowi co najmniej 50% tego produktu,
- oraz gospodarkę leśną.
Działalność, o której mowa w dwóch ostatnich punktach fundacja rodzinna będzie mogła wykonywać wyłącznie w związku z prowadzonym gospodarstwem rolnym.
3. Czy polska fundacja rodzinna może bezpłatnie użyczać lokal na rzecz beneficjenta?
Tak, fundacja rodzinna może bezpłatnie użyczyć lokal na rzecz beneficjenta – stanowi to bowiem formę wypłacanego świadczenia. W przypadku świadczenia, którego przedmiotem są np. prawa lub innego rodzaju świadczenia w naturze, w tym rzeczy i prawa przekazane lub postawione do dyspozycji nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także inne nieodpłatne lub częściowo odpłatne świadczenia, ich wartość ustala się stosując przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Oznacza to, że gdy fundacja spełnia świadczenie każdorazowo szacuje się wartość świadczenia w oparciu o ceny rynkowe świadczeń mu porównywalnych.
4. W jaki sposób opodatkowane są wypłaty świadczeń na rzecz beneficjentów?
Zasada jest taka, że fundacja rodzinna zawsze płaci 15% CIT od wartości wypłaconego beneficjentowi świadczenia – niezależnie od grupy podatkowej beneficjenta względem fundatora.
Bardziej skomplikowanie wygląda kwestia uiszczenia podatku dochodowego przez beneficjenta. Fundacja rodzinna jest zobowiązana do pobrania 15%-owego podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatek ten jest pobierany oraz płacony wyłącznie wtedy, gdy beneficjentem jest osoba nienależąca do grupy zerowej jedynego fundatora lub nienależąca do grupy zerowej wszystkich fundatorów (w przypadku, gdy jest ich więcej niż jeden).
Do tak zwanej grupy zerowej fundatora należy jego małżonek, rodzeństwo, zstępni oraz wstępni, a także pasierbica, ojczym i macocha. Wobec tego, świadczenia do poszczególnych beneficjentów mogą zostać różnie opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych – w zależności od stopnia spokrewnienia z fundatorami.
Gdy beneficjent jest w tzw. grupie zerowej części fundatorów to przynależne mu świadczenie opodatkowuje się w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w sposób proporcjonalny. Proporcjonalność opodatkowania odnosi się do procentu wartości mienia jakie wniósł do fundacji rodzinnej fundator lub fundatorzy z jego grupy niezerowej w porównaniu do całej wartości mienia wniesionego fundacji.
Jak w praktyce wygląda opodatkowanie wypłaty świadczeń z majątku fundacji
Przykład: jeden beneficjent, który otrzymuje świadczenie od fundacji posiadającej dwóch fundatorów, należy do tzw. grupy zerowej tylko jednego z nich. Fundatorzy wnieśli do fundacji rodzinnej równy wkład. Świadczenie beneficjenta więc opodatkowane będzie tylko w połowie podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Komentarz: Przy założeniu równych wartości wkładów każdego fundatora
5. W jaki sposób opłacić podatki związane z nieruchomościami?
Fundacja rodzinna została objęta podatkiem od nieruchomości komercyjnych. Oznacza to, że fundacja rodzinna będzie zobowiązana zapłacić podatek dochodowy od przychodu ze środka trwałego będącego budynkiem, który:
- stanowi własność albo współwłasność fundacji jako podatnika,
- został oddany w całości albo w części do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze,
- jest położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Podatek ten uiszczany będzie w wysokości 0,035% podstawy opodatkowania za każdy miesiąc. Podstawę opodatkowania w przypadku tego podatku stanowi suma przychodów z ww. środków trwałych będących budynkami, z poszczególnych budynków, pomniejszona o kwotę 10 000 000 zł.
Z kolei podatkiem od nieruchomości objęte są:
- grunty,
- budynki lub ich części,
- budowle, czyli obiekty, które nie są budynkami, lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Do ustalenia, czy fundacja rodzinna jest zobowiązana do zapłaty podatku od nieruchomości znajdą wprost zastosowanie przepisy dotyczące tego podatku, a względem tego podatku fundacja rodzinna traktowana będzie jako osoba prawna. Z uwagi na to, że podatek od nieruchomości, w przeciwieństwie do podatku od nieruchomości komercyjnych, jest podatkiem lokalnym, stawki tego podatku będą się różnić w zależności od miejsca położenia nieruchomości.
6. Jakie jest ewentualne ryzyko skargi pauliańskiej w stosunku do fundacji rodzinnej?
Skarga pauliańska to instrument służący wierzycielom do ochrony ich praw. Zapewnia ona możliwość dochodzenia bezskuteczności prawnej czynności dokonanych przez dłużnika (np. fundatora fundacji rodzinnej) z pokrzywdzeniem wierzyciela(-i). Czynność prawna jest dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli wskutek tej czynności dłużnik (czyli np. rzeczony fundator) stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności.
Należy pokreślić, że skarga pauliańska znajduje zastosowanie także względem majątku wniesionego przez fundatora do fundacji rodzinnej. Oznacza to, że dokonując świadczeń/darowizn na rzecz fundacji należy mieć na względzie wypłacalność osoby, która to robi, a także uwzględniać interesy wierzycieli. Innymi słowy wyposażenie fundacji w majątek nie może prowadzić do pokrzywdzenia wierzycieli.
7. Czy do fundacji rodzinnej można wnieść majątek na późniejszym etapie?
Tak, do fundacji rodzinnej można „dołożyć” majątek w późniejszym czasie. Co więcej, majątku tego nie musi dokładać wyłącznie fundator. Takiego „dołożenia majątku” może dokonać także inna osoba nie będąca założycielem fundacji.
Majątek do istniejącej już fundacji może wnieść (dołożyć) fundator, jak również każda inna osoba w dowolnie obranym terminie – w tym ostatnim przypadku nie będzie to jednak fundusz założycielski, który, co do zasady, jest doliczany do spadku przy obliczaniu zachowku.
Tym samym majątek do fundacji w dowolnym czasie może dołożyć sam fundator, beneficjenci fundacji, jak i osoby trzecie niezwiązane z fundacją, fundatorem oraz beneficjentami.
Podsumowanie
W myśl ustawy polska fundacja rodzinna jest zwolniona podmiotowo z podatku dochodowego od osób prawnych co powinno przekładać się na to, że darowizna (a więc omówione wniesienie majątku) dokonana do fundacji powinna być zwolniona z podatku. Jednakże należy zauważyć, że nie ma przepisów dokładnie opisujących tą kwestię, w związku z tym kluczowe będzie obserwowanie praktyki organów podatkowych oraz sądowych w tym zakresie.
Chcesz dowiedzieć się więcej o polskiej fundacji rodzinnej? Przeczytaj również:
- Polska fundacja rodzinna – nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców
- Ustawa o fundacji rodzinnej nowe zmiany na 2 miesiące przed wejściem w życie
- Czy polska fundacja rodzinna może być dla ciebie alternatywą dla zagranicznych spółek holdingowych? Jak ją założyć, krok po kroku


Blog pod redakcją dr Anny Marii Panasiuk

Założyciel i partner zarządzający kancelarii Panasiuk & Partners. Wieloletni doradca klienta w wealth management. Kieruje zespołem prawników, doradców podatkowych i księgowych, gdzie usługi zespołu skierowane są na efektywne zarządzenia portfelem klientów.
Autorzy

dr Anna Maria Panasiuk
partner zarządzający | adwokat | wealth advisor
Andrzej Sałamacha
partner, radca prawny
Magda Kwiatkowska
radca prawny
Szczepan Adamski
OF COUNSEL | PRAWNIK | PREZES ZARZĄDU YOURS SP. Z O.O.
Sabina Tyszko
konsultant podatkowy
Piotr Świąć
adwokat
Adam Apel
doradca podatkowy
Monika Baran
radca prawny
Kamil Kowalik
doradca podatkowy
Katarzyna Bieńkowska
radca prawny,
doradca podatkowy YOURS Panasiuk
Paweł Szumowski
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Edyta Winnicka
prawnik
Antoni Goraj
radca prawny
Katarzyna Zając
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Paweł Turek
doradca podatkowy
Michał Nowacki
radca prawny
Sylwia Rybicka
dyrektor ds. rozwoju
Sylwia Rozwandowicz
adwokat
Marta Kwiatkowska - Abramowska
asystent prawny
dr Adam Barcikowski
head of tax | doradca podatkowy
Dorota Sajewicz
investment partner
dr Maja Czarzasty- Hercberg
OF COUNSEL/RADCA PRAWNY
Maciej Małachowski
aplikant radcowski
Klaudia Borkowska
Aplikantka adwokacka
Archiwum
-
2023
-
2022
-
Grudzień
- POLISH FAMILY FOUNDATION – A new solution for entrepreneurs
- POLSKA FUNDACJA RODZINNA – nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców
- INVESTMENT FUNDS IN THE NETHERLANDS – ABC OF SETTING UP OF AIF
- FUNDUSZE INWESTYCYJNE W HOLANDII – ABC ZAŁOŻENIA AFI
- TAX INCENTIVES TO INVEST IN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF)
- ZACHĘTY PODATKOWE DO INWESTYCJI W ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCJNĄ (ASI)
-
Listopad
-
Październik
- CAN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND SERVE THE PURPOSES OF PRIVATE INVESTMENTS?
- CZY ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA MOŻE SŁUŻYĆ PRYWATNYM INWESTYCJOM?
- M&A – TRANSACTION TRIVIA IN MERGERS & ACQUISITIONS
- M&A – CIEKAWOSTKI TRANSAKCJI MERGERS & ACQUISITION
- HISZPAŃSKA REZYDENCJA PODATKOWA – PUZZLE DLA WTAJEMNICZONYCH!
- Spanish tax residence – jigsaw puzzles for the initiated!
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Lipiec
-
Maj
- PODWÓJNA REZYDENCJA PODATKOWA – 4 PRZYKŁADY POWSTANIA [CZĘŚĆ II OSOBY PRYWATNE]
- DUAL TAX RESIDENCE – 4 EXAMPLES OF ITS EMERGENCE [PART II NATURAL PERSONS]
- INVESTORS’ Q&A ABOUT THE ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS
- O CO NAJCZĘŚCIEJ PYTAJĄ INWESTORZY W KONTEKŚCIE ASI (ALTERNATYWNYCH SPÓŁEK INWESTYCYJNYCH)?
- REVOLUTION ON THE MERGERS & ACQUISITIONS MARKET – RECORD-BREAKING M&A TRANSACTIONS IN POLAND
- REWOLUCJA NA RYNKU FUZJI I PRZEJĘĆ – REKORDOWE TRANSAKCJE M&A W POLSCE
- 7 SINS COMMITTED WHILE RUNNING A BUSINESS AND MAKING INVESTMENTS
- 7 GRZECHÓW PRZY PROWADZENIU BIZNESU I INWESTYCJACH
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
- SIMPLE CONSERVATIVE INVESTMENTS. HISTORICAL ANALYSIS OF THE LAST 20 YEARS
- PROSTE INWESTYCJE KONSERWATYWNE. ANALIZA HISTORYCZNA OSTATNICH 20 LAT
- CZY WARTO ZAMIESZKAĆ W HISZPANII? PRAWO BECKHAMA, CZYLI JAK NIE PŁACIĆ PODATKÓW W HISZPANII
- IS IT WORTH LIVING IN SPAIN? BECKHAM 'S LAW, HOW TO AVOID PAYING TAXES IN SPAIN
- ESTONIAN CIT 2022 AS A REMEDY FOR THE POLISH DEAL
- ESTOŃSKI CIT 2022 JAKO REMEDIUM NA POLSKI ŁAD
-
Styczeń
- HOW CAN YOU SET UP AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND IN A FEW WEEKS?
- JAK MOŻNA ZAŁOŻYĆ ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCYJNĄ W KILKA TYGODNI?
- DO CLOSED-END INVESTMENT FUNDS STILL PAY OFF?
- CZY FUNDUSZE INWESTYCYJNE ZAMKNIĘTE JESZCZE SIĘ OPŁACAJĄ?
- 6 REASONS WHY IT IS WORTH DEVELOPING A BUSINESS OUTSIDE POLISH BORDERS
- 6 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO ROZWIJAĆ BIZNES POZA POLSKĄ
-
Grudzień
-
2021
-
Grudzień
-
Listopad
-
Październik
- LIFE IN TENERIFE – TAXES AND REAL ESTATE IN THE CANARY ISLANDS
- TENERYFA NA ŻYCIE – PODATKI I NIERUCHOMOŚCI NA WYSPACH KANARYJSKICH
- TURNKEY REORGANISATION – HOW TO PREPARE A BUSINESS FOR INTERNATIONAL EXPANSION
- REORGANIZACJA POD KLUCZ CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ BIZNES NA EKSPANSJĘ ZAGRANICZNĄ
- BUSINESS EXPANSION OUTSIDE THE EU – LET’S HAVE A LOOK AT OTHER CONTINENTS
- EKSPANSJA BIZNESU POZA UE – SPÓJRZMY NA INNE KONTYNENTY
-
Wrzesień
-
Sierpień
- MAJĄTEK RODZINNY
- COMPANY RELOCATION WITHIN THE EU: PROCESS ANALYSIS AND CASE STUDY
- PRZENIESIENIE SPÓŁKI W OBRĘBIE UE: ANALIZA PROCESU I CASE STUDY
- SCALING UP BUSINESS. TAXES IN ESTONIA, ITALY, UNITED KINGDOM, MALTA AND CYPRUS – COMPARISON
- EKSPANSJA BIZNESU. PODATKI W EUROPIE.
- POLSKI ŁAD OCZAMI PRZEDSIĘBIORCY
-
Lipiec
- EXPANDING NEXT DOOR – THE CZECH REPUBLIC, SLOVAKIA, GERMANY, ROMANIA
- EKSPANSJA PO SĄSIEDZKU – CZECHY, SŁOWACJA, NIEMIECY, RUMUNIA
- CONVERTIBLE DEBT IN POLAND
- CONVERTIBLE DEBT PRZY INWESTYCJACH PRE-SEED
- AIFs (ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS) LEAD THE WAY ON THE POLISH CAPITAL MARKET
- ASI WIEDZIE PRYM NA POLSKIM RYNKU KAPITAŁOWYM
- FAMILY FOUNDATIONS IN POLAND. CONCEPT VERSUS ENTREPRENEURS’ EXPECTATIONS
- FUNDACJA RODZINNA W POLSCE. ISTOTA POMYSŁU A OCZEKIWANIA PRZEDSIĘBIORCÓW
-
Czerwiec
- CORPORATE TAX RELIEF AND INCENTIVES FOR INVESTORS – NEW (BETTER?) SOLUTIONS
- ULGI PODATKOWE I ZACHĘTY DLA INWESTORÓW – IDZIE NOWE (LEPSZE?)
- 9% CIT ZAMIAST 19%, JAK PŁACIĆ NIŻSZY PODATEK
- CYPRUS VS. UNITED ARAB EMIRATES, WHERE TO MOVE? CHANGE OF TAX RESIDENCE
- CYPR VS. ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE, GDZIE SIĘ WYPROWADZIĆ? ZMIANA REZYDENCJI PODATKOWEJ
-
Maj
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
-
Styczeń
- 6 MAJOR CHANGES IN THE BEHAVIOUR OF PRIVATE INVESTORS AND THEIR PORTFOLIOS IN 2020
- 6 GŁÓWNYCH ZMIAN W ZACHOWANIACH I PORTFELACH INWESTORÓW PRYWATNYCH W ROKU 2020
- TAX SIMPLIFICATION 2021 IN POLAND – A MAGNET FOR FOREIGN INVESTORS
- UPROSZCZENIA PODATKOWE 2021 W POLSCE – MAGNESEM DLA INWESTORÓW ZAGRANICZNYCH
- ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF) – A FIRST-CLASS INVESTMENT VEHICLE AT YOUR FINGERTIPS
- ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA (ASI). PIERWSZORZĘDNY WEHIKUŁ INWESTYCYJNY NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
- ESTONIAN CIT – EFFECTIVE REDUCTION IN CORPORATE TAX IN POLAND
- CIT ESTOŃSKI – EFEKTYWNE OBNIŻENIE OPODATKOWANIA SPÓŁEK W POLSCE
-
Grudzień
-
2020
-
Grudzień
-
Listopad
- WE BREAK STEREOTYPES! PRECONCEPTIONS ABOUT LAWYERS AND THE REALITY OF BUSINESS
- AM I REALLY SAVING MYSELF MONEY? TODAY I WILL SAVE 100 PLN TO LOSE 1000 PLN TOMORROW
- ŁAMIEMY STEREOTYPY! CZYLI PRZEKONANIA O PRAWNIKACH, A REALIA BIZNESU
- CZY TO NAPRAWDĘ OSZCZĘDNOŚĆ? DZIŚ „ZAOSZCZĘDZĘ” 100 ZŁ ŻEBY JUTRO STRACIĆ 1000 ZŁ
- ZAPRASZAMY do MONAKO
- WHY IS IT WORTH BECOMING A TAX RESIDENT OF MONACO?
- DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ REZYDENTEM MONAKO? PODATKI W MONAKO
-
Październik
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Czerwiec
- THE WORLD IS CHANGING, AND YOU ARE STILL LOOKING FOR A UNICORN? In this article, we tell you everything you need to know to find one
- ŚWIAT SIĘ ZMIENIA, A TY WCIĄŻ SZUKASZ JEDNOROŻCA. Wszystko co musisz wiedzieć aby go znaleźć napisaliśmy tutaj
- KRYZYSOWE INWESTYCJE, CZYLI: ODWAŻNA INWESTYCJA WYMAGA OSTROŻNEGO PLANOWANIA
- JAK TRWOGA TO DO PRAWNIKA – NIEPOKOJĄCE TENDENCJE WŚRÓD STARTUPÓW
-
Maj
-
Kwiecień
- AMERICAN TAX COMPETITION. HELPFUL OR „HARMFUL”
- KONKURENCJA PODATKOWA PO AMERYKAŃSKU. POŻĄDANA, CZY „SZKODLIWA”
- PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO. Czyli jak inwestować, żeby nie stracić
- INVESTING IN HARD TIMES: HOW TO SET UP YOUR BUSINESS IN NEW YORK
- APETYT NA INWESTYCJE W TRUDNYCH CZASACH. SPÓŁKA W NOWYM YORKU
- WPŁYW PANDEMII NA TRANSAKCJE FUZJI I PRZEJĘĆ
- IMPACT OF A PANDEMIC ON MERGERS AND ACQUISITIONS
- PODATKI NA TRUDNE CZASY
-
Marzec
-
Luty
-
Grudzień
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
Grudzień
-
Listopad
- Zwrot PCC od czynności restrukturyzacyjnych z udziałem spółek komandytowo-akcyjnych
- Zmiany podatkowe na Cyprze zachętą dla potencjalnych inwestorów
- Cypryjskie fundusze inwestycyjne mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego w Polsce
- Nowe sankcje za niezłożenie sprawozdania finansowego
- Europejskie poświadczenie dziedziczenia
-
Październik
-
Lipiec
-
Grudzień
Kategorie
- Alternatywna Spółka Inwestycyjna (19)
- Inwestycje (56)
- Jurysdykcje (13)
- M&A (14)
- Podatki (81)
- Polska Fundacja Rodzinna (6)
- Polska Spółka Holdingowa (2)
- Prawo (44)
- Relokacja (9)
- Reorganizacja (6)
- Rezydencja Podatkowa (13)
- Rozliczanie Podatku (5)
- Sukcesja (10)
- Sukcesja rodzinna (2)
- Ulgi Podatkowe (5)
- Wealth Advisory (11)
- Wyjście za granicę (18)
- Zabezpieczenie aktywów (2)

Nowe publikacje
Chcesz być na bieżąco, wpisz mail, a otrzymasz nowe publikacje prosto do skrzynki: