POLSKI ŁAD OCZAMI PRZEDSIĘBIORCY

Minister Finansów opublikował projekt zmian w podatkach, stanowiący część szeroko zakrojonych zmian prawnych, nazywanych powszechnie „Polskim Ładem”.
Co do kluczowych zmian, zaskoczenia nie było. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów odpowiedzialni za przygotowanie projektu konsekwentnie przedstawili regulacje zawierające ogłaszane już wcześniej rozwiązania, bez większych modyfikacji.
Przedstawiony projekt jest niemal tak obszerny, jak skomplikowany i zawiły. Dlatego spróbujmy się przyjrzeć chociaż jednemu aspektowi wprowadzanych zmian: co to może oznaczać dla przedsiębiorców?
JAK JEST TERAZ?
Przypomnijmy, przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą mają obecnie do dyspozycji trzy formy rozliczania się z fiskusem:
- podatek liniowy: zakłada jednolitą skalę 19%, niezależną od dochodów i brak kwoty wolnej od podatku,
- skala podatkowa: zakłada skalę od 17% (do 85 528 PLN rocznie dochodu), do 32% powyżej tego progu, to rozwiązanie zakłada również możliwość skorzystania z kwoty wolnej od podatku (malejącej w miarę wzrostu dochodów tj. od 1 360 PLN dla dochodów do 8 000 PLN do 525,12 PLN do 85 528 PLN i malejącej do „0” powyżej tego progu)
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych: czyli jednolite opodatkowanie przychodów, bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodów stałą stawką, która jest zmienna zależnie od rodzaju działalności.
Dodatkowo, przedsiębiorcy muszą odprowadzać składki ZUS, w formie ryczałtowej od określonej kwoty, które następnie mogą odliczyć od dochodu.
Ponadto, obowiązkowe jest opłacanie składki na ubezpieczenie zdrowotne w formie ryczałtowej od wybranej podstawy. Opłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne mogą być przez przedsiębiorcę odliczone od podatku w wysokości 7,75/9.
JAK MA BYĆ?
Zasadniczo, przedsiębiorcy nadal będą mieli prawo wyboru wskazanych wyżej trzech form opodatkowania, niemniej z następującymi modyfikacjami:
- podatek liniowy: bez zmian
- skala podatkowa: podwyższenie drugiego progu podatkowego 32% z 85 528 PLN do 120 000 PLN oraz podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 000 PLN
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych: zmniejszenie stawek dla niektórych zawodów (np. branży budowlanej do 14%, niektórych działalności IT do 12%)
Składki ZUS pozostaną rozliczane na dotychczasowych zasadach.
Natomiast, zasady obliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne ulegną drastycznym zmianom. Przede wszystkim, nie będzie możliwości odliczania opłaconych składek zdrowotnych od podatku, jak dotychczas. Spowoduje to wzrost stawki podatkowej o 7,75% (jako kwoty składki, która dotychczas była możliwa do odliczenia od podatku). Jednocześnie, dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, stawka będzie wyliczana jako 1/3 stawki podatkowej stosowanej do opodatkowania przychodu.
W efekcie, wskutek proponowanych zmian sytuacja przedsiębiorców będzie wyglądała następująco:
- podatek liniowy: efektywny wzrost stawki podatkowej z 19% do ok. 28% (przy założeniu wyliczania dotychczas stawki zdrowotnej w oparciu o najniższą podstawę),
- skala podatkowa:
- efektywny wzrost stawki podatkowej z 17% do 24,75% dla pierwszego progu oraz z 32% do 39,75% dla drugiego progu,
- wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 000 PLN złagodzi podwyższenie podatków dla najmniej zarabiających, niemniej powyżej 30 000 PLN dochodu każdy zapłaci wyższy podatek według odpowiednio zwiększonych stawek jak wskazano wyżej (czyli każda PLN powyżej 30 000 PLN zostanie opodatkowana 24,75% zamiast 17%)
- podwyższenie progu podatkowego z 85 528 PLN do 120 000 PLN efektywnie, uwzględniając podwyższenia efektywnych stawek podatkowych, na zaoszczędzenie osobom zarabiającym 85 529 PLN – 120 000 PLN maksymalnie 2 844 PLN rocznie (do tego naturalnie dochodzi oszczędność wynikająca z podwyższenia kwoty wolnej maks. 5 765 PLN rocznie)
- podatek ryczałtowy: z uwagi na to, że składka na ubezpieczenie zdrowotne dla „ryczałtowców” ma być wyliczana jako 1/3 stawki podatkowej, efektywna stawka podatkowa będzie wyższa o 1/3 Dla przykładu:
- wolne zawody obecnie są opodatkowane stawką 17%, po zmianie efektywna stawka wzrośnie do 22,67%,
- dla branży budowlanej pomimo zmniejszenia nominalnej stawki z 17% do 14%, efektywna stawka wzrośnie do niemal 19%,
- natomiast dla specjalistów IT, pomimo obniżki nominalnej stawki z 15% do 12%, efektywna stawka wzrośnie do 16%.
W powyższym wyliczeniu, za efektywny wzrost stawki podatkowej rozumiemy efektywny wzrost obciążeń publicznoprawnych przedsiębiorcy.
Podsumowując powyższe, sytuacja przedsiębiorcy może wyglądać następująco:

Co o tym myśleć?
Na to każdy przedsiębiorca powinien odpowiedzieć sobie samodzielnie, po przeprowadzeniu dokładnych wyliczeń o ile i dlaczego mają wzrosnąć podatki.
Należy mieć nadzieję, że organizacje przedsiębiorców i biznesów przedstawią swoje opinie co do projektu, a Ministerstwo Finansów przeprowadzi konstruktywną debatę na temat proponowanych zmian i uwzględni przynajmniej część z postulatów przedstawianych przez tych, którzy najwięcej wiedzą na temat wyzwań związanych z prowadzeniem biznesu w Polsce i trudów zostanie samodzielnym przedsiębiorcom.
Jakie inne zmiany?
Sam projekt przepisów obejmuje dwieście stron przepisów (i drugie tyle uzasadnienia), co siłą rzeczy powoduje bardzo dużą liczbę zmian w prawie. Dodatkowym czynnikiem negatywnym, poza rozmiarem i szerokością zmian, może być stopień skomplikowania zmienianych regulacji.
Poniżej przedstawiamy po krótce część z proponowanych zmian.
- Wprowadzenie składki zdrowotnej dla członków zarządu
Przypomnijmy, że obecnie członkowie zarządu polskich spółek, wykonujący swoje obowiązki na podstawie powołania do zarządu spółki podlegają pod opodatkowanie wg. skali do dochodu (tj. wynagrodzenia, pomniejszonego o koszty uzyskania przychodu). Obecnie od wynagrodzenia nie odprowadzają oni składki zdrowotnej.
Natomiast na podstawie proponowanych zmian, członkowie zarządu spółek będą musieli dodatkowo odprowadzać składkę zdrowotną w standardowej wysokości 9% przychodu, bez możliwości odliczenia jej od podatku.
Co to oznacza? Nic innego jak podwyższenie stawek podatkowych dla członków zarządu z 17% i 32% do 26% i 41%. - Przeciwdziałanie „szarej strefie”
Jedną z proponowanych przez Rząd zmian jest wprowadzenie dodatkowego obciążenia pracodawcy podatkiem pracownika, który był zatrudniony nielegalnie. Jednocześnie, pracownik, który doniósł o tym fakcie do odpowiednich organów, nie podlegałby żadnym obciążeniom podatkowym z tego tytułu.
Obecnie, poza karami na podstawie prawa pracy, systemu ubezpieczeń społecznych itp., nie ma dodatkowych konsekwencji w tej kwestii. - Ulgi podatkowe związane z działalnością innowacyjną
Jest to szereg ulg, których wprowadzenie Rząd zapowiadał już od dawna. Więcej w tej kwestii znajdziecie Państwo w naszym artykule „Ulgi podatkowe i zachęty dla inwestorów…” - Ulga konsolidacyjna
Jest to nowy mechanizm, który zakłada wspieranie zagranicznej ekspansji polskich podatników. Na podstawie bardzo szczegółowych warunków, podatnicy mieliby prawo do dodatkowego zwiększenia kosztów podatkowych o wydatki związane z nabyciem udziałów i akcji w zagranicznych spółkach (tj. obsługę prawną, due diligence, odsetki, opłaty notarialne itp.), ale nie samą cenę akcji/udziałów. Dodatkowo odliczenie nie mogłoby przekraczać 250 000 PLN.
Zachęcamy też do śledzenia szerszych analiz na bieżąco realizowanych w zespołach Konfederacji Lewiatan, które przygotowały dokładne wyliczenia wpływu zmian na przedsiębiorców – Nowy Ład w Cyfrach oraz do skorzystania z kalkulatora Nowego Ładu przygotowanego przez PWC.
Dla każdego przedsiębiorcy tyle zmian może być sporą dawką adrenaliny a co ważne zmiany na tak różnorodnych poziomach mogą poruszyć firmy w ich fundamentach. Jak już będzie wiadomo co finalnie się wydarzy zapraszamy na indywidualną konsultację, w celu osadzenia zmian i możliwych scenariuszy uwzględniając wielowymiarowo formy prowadzonej działalności i zatrudnianych pracowników, i współpracowników.

Blog pod redakcją dr Anny Marii Panasiuk

Założyciel i partner zarządzający kancelarii Panasiuk & Partners. Wieloletni doradca klienta w wealth management. Kieruje zespołem prawników, doradców podatkowych i księgowych, gdzie usługi zespołu skierowane są na efektywne zarządzenia portfelem klientów.
Autorzy

dr Anna Maria Panasiuk
partner zarządzający | adwokat | wealth advisor
Andrzej Sałamacha
partner, radca prawny
Magda Kwiatkowska
radca prawny
Szczepan Adamski
OF COUNSEL | PRAWNIK | PREZES ZARZĄDU YOURS SP. Z O.O.
Sabina Tyszko
konsultant podatkowy
Piotr Świąć
adwokat
Adam Apel
doradca podatkowy
Monika Baran
radca prawny
Kamil Kowalik
doradca podatkowy
Katarzyna Bieńkowska
radca prawny,
doradca podatkowy YOURS Panasiuk
Paweł Szumowski
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Edyta Winnicka
prawnik
Antoni Goraj
radca prawny
Katarzyna Zając
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Paweł Turek
doradca podatkowy
Michał Nowacki
radca prawny
Sylwia Rybicka
dyrektor ds. rozwoju
Sylwia Rozwandowicz
adwokat
Marta Kwiatkowska - Abramowska
asystent prawny
dr Adam Barcikowski
head of tax | doradca podatkowy
Dorota Sajewicz
investment partner
dr Maja Czarzasty- Hercberg
OF COUNSEL/RADCA PRAWNY
Maciej Małachowski
aplikant radcowski
Klaudia Borkowska
Aplikantka adwokacka
Archiwum
-
2023
-
2022
-
Grudzień
- POLISH FAMILY FOUNDATION – A new solution for entrepreneurs
- POLSKA FUNDACJA RODZINNA – nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców
- INVESTMENT FUNDS IN THE NETHERLANDS – ABC OF SETTING UP OF AIF
- FUNDUSZE INWESTYCYJNE W HOLANDII – ABC ZAŁOŻENIA AFI
- TAX INCENTIVES TO INVEST IN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF)
- ZACHĘTY PODATKOWE DO INWESTYCJI W ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCJNĄ (ASI)
-
Listopad
-
Październik
- CAN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND SERVE THE PURPOSES OF PRIVATE INVESTMENTS?
- CZY ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA MOŻE SŁUŻYĆ PRYWATNYM INWESTYCJOM?
- M&A – TRANSACTION TRIVIA IN MERGERS & ACQUISITIONS
- M&A – CIEKAWOSTKI TRANSAKCJI MERGERS & ACQUISITION
- HISZPAŃSKA REZYDENCJA PODATKOWA – PUZZLE DLA WTAJEMNICZONYCH!
- Spanish tax residence – jigsaw puzzles for the initiated!
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Lipiec
-
Maj
- PODWÓJNA REZYDENCJA PODATKOWA – 4 PRZYKŁADY POWSTANIA [CZĘŚĆ II OSOBY PRYWATNE]
- DUAL TAX RESIDENCE – 4 EXAMPLES OF ITS EMERGENCE [PART II NATURAL PERSONS]
- INVESTORS’ Q&A ABOUT THE ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS
- O CO NAJCZĘŚCIEJ PYTAJĄ INWESTORZY W KONTEKŚCIE ASI (ALTERNATYWNYCH SPÓŁEK INWESTYCYJNYCH)?
- REVOLUTION ON THE MERGERS & ACQUISITIONS MARKET – RECORD-BREAKING M&A TRANSACTIONS IN POLAND
- REWOLUCJA NA RYNKU FUZJI I PRZEJĘĆ – REKORDOWE TRANSAKCJE M&A W POLSCE
- 7 SINS COMMITTED WHILE RUNNING A BUSINESS AND MAKING INVESTMENTS
- 7 GRZECHÓW PRZY PROWADZENIU BIZNESU I INWESTYCJACH
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
- SIMPLE CONSERVATIVE INVESTMENTS. HISTORICAL ANALYSIS OF THE LAST 20 YEARS
- PROSTE INWESTYCJE KONSERWATYWNE. ANALIZA HISTORYCZNA OSTATNICH 20 LAT
- CZY WARTO ZAMIESZKAĆ W HISZPANII? PRAWO BECKHAMA, CZYLI JAK NIE PŁACIĆ PODATKÓW W HISZPANII
- IS IT WORTH LIVING IN SPAIN? BECKHAM 'S LAW, HOW TO AVOID PAYING TAXES IN SPAIN
- ESTONIAN CIT 2022 AS A REMEDY FOR THE POLISH DEAL
- ESTOŃSKI CIT 2022 JAKO REMEDIUM NA POLSKI ŁAD
-
Styczeń
- HOW CAN YOU SET UP AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND IN A FEW WEEKS?
- JAK MOŻNA ZAŁOŻYĆ ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCYJNĄ W KILKA TYGODNI?
- DO CLOSED-END INVESTMENT FUNDS STILL PAY OFF?
- CZY FUNDUSZE INWESTYCYJNE ZAMKNIĘTE JESZCZE SIĘ OPŁACAJĄ?
- 6 REASONS WHY IT IS WORTH DEVELOPING A BUSINESS OUTSIDE POLISH BORDERS
- 6 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO ROZWIJAĆ BIZNES POZA POLSKĄ
-
Grudzień
-
2021
-
Grudzień
-
Listopad
-
Październik
- LIFE IN TENERIFE – TAXES AND REAL ESTATE IN THE CANARY ISLANDS
- TENERYFA NA ŻYCIE – PODATKI I NIERUCHOMOŚCI NA WYSPACH KANARYJSKICH
- TURNKEY REORGANISATION – HOW TO PREPARE A BUSINESS FOR INTERNATIONAL EXPANSION
- REORGANIZACJA POD KLUCZ CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ BIZNES NA EKSPANSJĘ ZAGRANICZNĄ
- BUSINESS EXPANSION OUTSIDE THE EU – LET’S HAVE A LOOK AT OTHER CONTINENTS
- EKSPANSJA BIZNESU POZA UE – SPÓJRZMY NA INNE KONTYNENTY
-
Wrzesień
-
Sierpień
- MAJĄTEK RODZINNY
- COMPANY RELOCATION WITHIN THE EU: PROCESS ANALYSIS AND CASE STUDY
- PRZENIESIENIE SPÓŁKI W OBRĘBIE UE: ANALIZA PROCESU I CASE STUDY
- SCALING UP BUSINESS. TAXES IN ESTONIA, ITALY, UNITED KINGDOM, MALTA AND CYPRUS – COMPARISON
- EKSPANSJA BIZNESU. PODATKI W EUROPIE.
- POLSKI ŁAD OCZAMI PRZEDSIĘBIORCY
-
Lipiec
- EXPANDING NEXT DOOR – THE CZECH REPUBLIC, SLOVAKIA, GERMANY, ROMANIA
- EKSPANSJA PO SĄSIEDZKU – CZECHY, SŁOWACJA, NIEMIECY, RUMUNIA
- CONVERTIBLE DEBT IN POLAND
- CONVERTIBLE DEBT PRZY INWESTYCJACH PRE-SEED
- AIFs (ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS) LEAD THE WAY ON THE POLISH CAPITAL MARKET
- ASI WIEDZIE PRYM NA POLSKIM RYNKU KAPITAŁOWYM
- FAMILY FOUNDATIONS IN POLAND. CONCEPT VERSUS ENTREPRENEURS’ EXPECTATIONS
- FUNDACJA RODZINNA W POLSCE. ISTOTA POMYSŁU A OCZEKIWANIA PRZEDSIĘBIORCÓW
-
Czerwiec
- CORPORATE TAX RELIEF AND INCENTIVES FOR INVESTORS – NEW (BETTER?) SOLUTIONS
- ULGI PODATKOWE I ZACHĘTY DLA INWESTORÓW – IDZIE NOWE (LEPSZE?)
- 9% CIT ZAMIAST 19%, JAK PŁACIĆ NIŻSZY PODATEK
- CYPRUS VS. UNITED ARAB EMIRATES, WHERE TO MOVE? CHANGE OF TAX RESIDENCE
- CYPR VS. ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE, GDZIE SIĘ WYPROWADZIĆ? ZMIANA REZYDENCJI PODATKOWEJ
-
Maj
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
-
Styczeń
- 6 MAJOR CHANGES IN THE BEHAVIOUR OF PRIVATE INVESTORS AND THEIR PORTFOLIOS IN 2020
- 6 GŁÓWNYCH ZMIAN W ZACHOWANIACH I PORTFELACH INWESTORÓW PRYWATNYCH W ROKU 2020
- TAX SIMPLIFICATION 2021 IN POLAND – A MAGNET FOR FOREIGN INVESTORS
- UPROSZCZENIA PODATKOWE 2021 W POLSCE – MAGNESEM DLA INWESTORÓW ZAGRANICZNYCH
- ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF) – A FIRST-CLASS INVESTMENT VEHICLE AT YOUR FINGERTIPS
- ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA (ASI). PIERWSZORZĘDNY WEHIKUŁ INWESTYCYJNY NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
- ESTONIAN CIT – EFFECTIVE REDUCTION IN CORPORATE TAX IN POLAND
- CIT ESTOŃSKI – EFEKTYWNE OBNIŻENIE OPODATKOWANIA SPÓŁEK W POLSCE
-
Grudzień
-
2020
-
Grudzień
-
Listopad
- WE BREAK STEREOTYPES! PRECONCEPTIONS ABOUT LAWYERS AND THE REALITY OF BUSINESS
- AM I REALLY SAVING MYSELF MONEY? TODAY I WILL SAVE 100 PLN TO LOSE 1000 PLN TOMORROW
- ŁAMIEMY STEREOTYPY! CZYLI PRZEKONANIA O PRAWNIKACH, A REALIA BIZNESU
- CZY TO NAPRAWDĘ OSZCZĘDNOŚĆ? DZIŚ „ZAOSZCZĘDZĘ” 100 ZŁ ŻEBY JUTRO STRACIĆ 1000 ZŁ
- ZAPRASZAMY do MONAKO
- WHY IS IT WORTH BECOMING A TAX RESIDENT OF MONACO?
- DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ REZYDENTEM MONAKO? PODATKI W MONAKO
-
Październik
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Czerwiec
- THE WORLD IS CHANGING, AND YOU ARE STILL LOOKING FOR A UNICORN? In this article, we tell you everything you need to know to find one
- ŚWIAT SIĘ ZMIENIA, A TY WCIĄŻ SZUKASZ JEDNOROŻCA. Wszystko co musisz wiedzieć aby go znaleźć napisaliśmy tutaj
- KRYZYSOWE INWESTYCJE, CZYLI: ODWAŻNA INWESTYCJA WYMAGA OSTROŻNEGO PLANOWANIA
- JAK TRWOGA TO DO PRAWNIKA – NIEPOKOJĄCE TENDENCJE WŚRÓD STARTUPÓW
-
Maj
-
Kwiecień
- AMERICAN TAX COMPETITION. HELPFUL OR „HARMFUL”
- KONKURENCJA PODATKOWA PO AMERYKAŃSKU. POŻĄDANA, CZY „SZKODLIWA”
- PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO. Czyli jak inwestować, żeby nie stracić
- INVESTING IN HARD TIMES: HOW TO SET UP YOUR BUSINESS IN NEW YORK
- APETYT NA INWESTYCJE W TRUDNYCH CZASACH. SPÓŁKA W NOWYM YORKU
- WPŁYW PANDEMII NA TRANSAKCJE FUZJI I PRZEJĘĆ
- IMPACT OF A PANDEMIC ON MERGERS AND ACQUISITIONS
- PODATKI NA TRUDNE CZASY
-
Marzec
-
Luty
-
Grudzień
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
Grudzień
-
Listopad
- Zwrot PCC od czynności restrukturyzacyjnych z udziałem spółek komandytowo-akcyjnych
- Zmiany podatkowe na Cyprze zachętą dla potencjalnych inwestorów
- Cypryjskie fundusze inwestycyjne mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego w Polsce
- Nowe sankcje za niezłożenie sprawozdania finansowego
- Europejskie poświadczenie dziedziczenia
-
Październik
-
Lipiec
-
Grudzień
Kategorie
- Alternatywna Spółka Inwestycyjna (19)
- Inwestycje (56)
- Jurysdykcje (13)
- M&A (14)
- Podatki (81)
- Polska Fundacja Rodzinna (6)
- Polska Spółka Holdingowa (2)
- Prawo (44)
- Relokacja (9)
- Reorganizacja (6)
- Rezydencja Podatkowa (13)
- Rozliczanie Podatku (5)
- Sukcesja (10)
- Sukcesja rodzinna (2)
- Ulgi Podatkowe (5)
- Wealth Advisory (11)
- Wyjście za granicę (18)
- Zabezpieczenie aktywów (2)

Nowe publikacje
Chcesz być na bieżąco, wpisz mail, a otrzymasz nowe publikacje prosto do skrzynki: