ZMIANA REZYDENCJI – PRZENIESIENIE MAJĄTKU RODZINNEGO ORAZ SPÓŁKI ZA GRANICĘ

Razem z żoną i starszym synem prowadzimy bardzo dobrze prosperujący biznes. Całe życie praktycznie poświęciliśmy naszej misji, aby w Polsce powstała unikatowa w naszej branży spółka, która zdobywa globalny zasięg i klientów na całym świecie. I udało się! Jesteśmy marką rozpoznawalną w Europie. Nasza firma to jeszcze jedna cegiełka w budowaniu polskiej kondycji gospodarczej. Poświęciliśmy się jej całkowicie. To było nasze marzenie i udało się je spełnić.
Dziś jednak zastanawiamy się jak dalej rozwijać nasz biznes. Na ile bezpiecznie jest prowadzić go w kraju. Spotkało nas tak wiele przykrych doświadczeń wynikających z korupcji i wrogiego nastawienia do przedsiębiorcy, że nie czujemy się już bezpieczni. Jak mamy zabezpieczyć nasz majątek i naszą rodzinę (czwórka dzieci)? Obawiamy się dalszych nieprzemyślanych zmian regulacyjnych, nierzetelnych urzędników. Niestety bardzo odczuliśmy to na własnej skórze i nie chcemy pozwolić na więcej….
…..Takie słowa padają od przedsiębiorcy z Dolnego Śląska, który całe życie poświęcił budowaniu spółki technologicznej i kilkunastu fabryk, które dziś dają utrzymanie ponad stu rodzinom w przeróżnych rejonach naszego kraju. Spółki, która spełnia marzenia nas wszystkich z Ministrem Rozwoju włącznie, bo przyczynia się do tego, aby rosła polska myśl technologiczna, a powstaje ona w najdalszych zakątkach Polski i daje tam wszędzie pracę, spełnia ambicje, szerzy edukacje podnosząc standard życia nie tylko w sensie materialnym.
….. Pytam się dlaczego? I może na tym poprzestanę.
… Skupmy się na tym jak dziś być wiernym swoim ideałom i misji w otaczających nas realiach. Jak stawić czoła nieprzyjaznemu dziś traktowaniu przedsiębiorców, inwestorów będąc jednocześnie odpowiedzialnym za rodzinę, firmę i zespół pracowników, którzy są lojalni od kilkunastu lub kilkudziesięciu lat? Czy są metody, aby nadal realizować, być może naiwną, misję budowania polskiej gospodarki i jednocześnie ochraniać majątek przed ryzykiem politycznym i gospodarczym?
Wspólnie z naszymi klientami wypracowaliśmy takie rozwiązanie. Na co trzeba było zwrócić uwagę?
Kluczowe wartości
Określiliśmy co jest najbardziej wartościowe w przedsiębiorstwie. W tym konkretnym przypadku była to myśl technologiczna (patenty) wykorzystywana komercyjnie przez spółkę oraz nadwyżki finansowe (oszczędności). Patenty należało zabezpieczyć przed nieuczciwym wykorzystaniem przez konkurencję.
Oszczędności
Oszczędności wymagają dziś szczególnego zabezpieczenia, bo obok ryzyka gospodarczego, politycznego, mamy świadomość przede wszystkim ryzyka inflacyjnego. Na co zatem zwróciliśmy uwagę? Oto kilka istotnych aspektów:
– Gdzie środki się znajdują i do kogo (prawnie) należą?
– Czy będzie to bank zagraniczny np.: w Holandii lub w Luksemburgu – czy może tradycyjnie w Szwajcarii?
– Czy środki będą leżały na rachunku prywatnym, czy na rachunku podmiotu gospodarczego? I z czym to się wiąże? Czyli czy mamy jakieś obowiązki prawne w tym zakresie?
Lokując środki poza granicami Polski należy pamiętać nie tylko o przepisach podatkowych, ale również o przepisach dewizowych związanych z posiadaniem lokat/majątku poza granicami kraju. Pamiętajmy o automatycznej wymianie informacji przez banki (jaka ma miejsce w UE). Bardzo ważne jest, aby o tych wszystkich obostrzeniach dowiedzieć się od doradcy, a nie w czasie kontroli od urzędnika organów państwowych.
– Kto będzie do rachunku upoważniony? To bardzo istotne w kontekście sukcesji i łatwości dostępu do majątku rodzinnego na wypadek, gdyby komuś z rodziny coś się stało – poważna choroba lub śmierć.
Tutaj zaskoczyło nas podejście banku wybranego przez klienta. Na szczęście stało się tak na etapie planowania – a nie wdrażania sukcesji. Otóż okazało się, że bank zagraniczny może nie uwzględnić uprawnień wykonawcy testamentu. Naszą rolą było wytłumaczenie prawnikom banku na czym polega rola wykonawcy testamentu w polskim prawie spadkowym oraz taka redakcja testamentu, aby wykluczyć jakiekolwiek przestoje i wątpliwości czy spadkobiercy (tutaj małoletnie dzieci) i wykonawca testamentu (babcia tychże dzieci) będą mieli dostęp do odziedziczonych środków finansowych.
– Czy środki pracują tzn.: czy zainwestowane zostały w sposób, który zapewni nam ochronę kapitału, czy wybrana struktura portfela pozwala na budowanie jego wartości?
Wspólnie z naszymi partnerami, we współpracy i z uwzględnieniem komfortu i preferencji Klienta, wypracowaliśmy doskonałe połączenie możliwości inwestycyjnych oraz renomy prywatnych banków w bezpiecznych lokalizacjach pamiętając o dywersyfikacji (wybraliśmy dwa różne banki).
– Czy chcemy, aby tak zabezpieczone środki były inwestowane również w potencjał gospodarczy naszego polskiego biznesu? Jest to możliwe, więc jak to zrobić?
Tutaj doradziliśmy odpowiednie rozwiązania prawne, które dają możliwość bieżącego finansowania polskich fabryk lub innych potrzeb spółek grupy, gdy jest taka potrzeba.
Biznes i spółki
Spółka oraz specjalistyczne zespoły pracują nadal w Polsce, bo taka jest idea i marzenie jej założycieli. Ale dalszy rozwój opiera się o nowe przedsięwzięcia (w naszym przypadku fabryki) w krajach ościennych i dalszych krajach europejskich. Taka dywersyfikacja mocno zabezpiecza ryzyko regulacyjne, podatkowe, polityczne, praktycznie każde. Daje poczucie bezpieczeństwa. W razie kłopotów spółek polskich, mogą przyjść im na pomoc spółki zagraniczne i odwrotnie. Dodatkowo spółka skupiająca cały holding stała się teraz międzynarodową grupą co ma wpływ na postrzeganie jej produktów przez odbiorców zagranicznych.
Jakie lokalizacje finalnie wybrał klient? Spośród krajów ościennych: Czechy i Niemcy, dalej Holandia, Andora. Zaś holding całej struktury w Szwajcarii. Na wybór tego kraju wpłynęło poczucie bezpieczeństwa jakie daje ta lokalizacja, jej położenie geograficzne, otwartość lokalnych władz na współpracę z przedsiębiorcami.
Rodzina
Globalny rozwój pozwala myśleć o nowych możliwościach jakie daje mieszkanie poza granicami Polski, czy chociażby zagranicznej edukacji dzieci. I tutaj znów przychodzi z pomocą dobrze przemyślana strategia rodzinna w kontekście zbudowania bezpiecznej, odpornej na lokalne zawirowania struktury spółki, budowania jej globalnej marki oraz zabezpieczenia rodziny na każdym polu.
Dziś możemy wybierać tak oczywiste lokalizacje jak Cypr, Malta, Dubaj również Włochy, Andorę, Portugalię, czy Szwajcarię. W tym konkretnym przypadku wybór padł na północne Włochy.
Każdy przypadek wymaga osobnej analizy. Nasze doświadczenie pokazuje, że rozwój polskich biznesów, zmiana uwarunkowań geopolitycznych, a przede wszystkim nowe możliwości wynikające z powszechnego dostępu dziś do kontrahenta globalnego (wirtualna komunikacja) stawia polskie spółki w obliczu możliwości, a czasem wręcz konieczności podejmowania nowych wyzwań zmierzających do rozwoju lub ochrony ciągłości biznesu. Obserwujemy, że nieznajomość kosztów, ryzyk, obcych regulacji prawnych przeszkadza w podjęciu koniecznych dziś działań. Nasz zespół zdobywał praktykę i doświadczenie przez dwadzieścia lat, aby oferować naszym klientom praktyczne rozwiązania dla realizacji potrzeb ekspansji zagranicznej polskich spółek.

Blog pod redakcją dr Anny Marii Panasiuk

Założyciel i partner zarządzający kancelarii Panasiuk & Partners. Wieloletni doradca klienta w wealth management. Kieruje zespołem prawników, doradców podatkowych i księgowych, gdzie usługi zespołu skierowane są na efektywne zarządzenia portfelem klientów.
Autorzy

dr Anna Maria Panasiuk
partner zarządzający | adwokat | wealth advisor
Andrzej Sałamacha
partner, radca prawny
Magda Kwiatkowska
radca prawny
Szczepan Adamski
OF COUNSEL | PRAWNIK | PREZES ZARZĄDU YOURS SP. Z O.O.
Sabina Tyszko
konsultant podatkowy
Piotr Świąć
adwokat
Adam Apel
doradca podatkowy
Monika Baran
radca prawny
Kamil Kowalik
doradca podatkowy
Katarzyna Bieńkowska
radca prawny,
doradca podatkowy YOURS Panasiuk
Paweł Szumowski
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Edyta Winnicka
prawnik
Antoni Goraj
radca prawny
Katarzyna Zając
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Paweł Turek
doradca podatkowy
Michał Nowacki
radca prawny
Sylwia Rybicka
dyrektor ds. rozwoju
Sylwia Rozwandowicz
adwokat
Marta Kwiatkowska - Abramowska
asystent prawny
dr Adam Barcikowski
head of tax | doradca podatkowy
Dorota Sajewicz
investment partner
dr Maja Czarzasty- Hercberg
OF COUNSEL/RADCA PRAWNY
Maciej Małachowski
aplikant radcowski
Klaudia Borkowska
Aplikantka adwokacka
Archiwum
-
2023
-
2022
-
Grudzień
- POLISH FAMILY FOUNDATION – A new solution for entrepreneurs
- POLSKA FUNDACJA RODZINNA – nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców
- INVESTMENT FUNDS IN THE NETHERLANDS – ABC OF SETTING UP OF AIF
- FUNDUSZE INWESTYCYJNE W HOLANDII – ABC ZAŁOŻENIA AFI
- TAX INCENTIVES TO INVEST IN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF)
- ZACHĘTY PODATKOWE DO INWESTYCJI W ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCJNĄ (ASI)
-
Listopad
-
Październik
- CAN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND SERVE THE PURPOSES OF PRIVATE INVESTMENTS?
- CZY ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA MOŻE SŁUŻYĆ PRYWATNYM INWESTYCJOM?
- M&A – TRANSACTION TRIVIA IN MERGERS & ACQUISITIONS
- M&A – CIEKAWOSTKI TRANSAKCJI MERGERS & ACQUISITION
- HISZPAŃSKA REZYDENCJA PODATKOWA – PUZZLE DLA WTAJEMNICZONYCH!
- Spanish tax residence – jigsaw puzzles for the initiated!
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Lipiec
-
Maj
- PODWÓJNA REZYDENCJA PODATKOWA – 4 PRZYKŁADY POWSTANIA [CZĘŚĆ II OSOBY PRYWATNE]
- DUAL TAX RESIDENCE – 4 EXAMPLES OF ITS EMERGENCE [PART II NATURAL PERSONS]
- INVESTORS’ Q&A ABOUT THE ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS
- O CO NAJCZĘŚCIEJ PYTAJĄ INWESTORZY W KONTEKŚCIE ASI (ALTERNATYWNYCH SPÓŁEK INWESTYCYJNYCH)?
- REVOLUTION ON THE MERGERS & ACQUISITIONS MARKET – RECORD-BREAKING M&A TRANSACTIONS IN POLAND
- REWOLUCJA NA RYNKU FUZJI I PRZEJĘĆ – REKORDOWE TRANSAKCJE M&A W POLSCE
- 7 SINS COMMITTED WHILE RUNNING A BUSINESS AND MAKING INVESTMENTS
- 7 GRZECHÓW PRZY PROWADZENIU BIZNESU I INWESTYCJACH
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
- SIMPLE CONSERVATIVE INVESTMENTS. HISTORICAL ANALYSIS OF THE LAST 20 YEARS
- PROSTE INWESTYCJE KONSERWATYWNE. ANALIZA HISTORYCZNA OSTATNICH 20 LAT
- CZY WARTO ZAMIESZKAĆ W HISZPANII? PRAWO BECKHAMA, CZYLI JAK NIE PŁACIĆ PODATKÓW W HISZPANII
- IS IT WORTH LIVING IN SPAIN? BECKHAM 'S LAW, HOW TO AVOID PAYING TAXES IN SPAIN
- ESTONIAN CIT 2022 AS A REMEDY FOR THE POLISH DEAL
- ESTOŃSKI CIT 2022 JAKO REMEDIUM NA POLSKI ŁAD
-
Styczeń
- HOW CAN YOU SET UP AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND IN A FEW WEEKS?
- JAK MOŻNA ZAŁOŻYĆ ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCYJNĄ W KILKA TYGODNI?
- DO CLOSED-END INVESTMENT FUNDS STILL PAY OFF?
- CZY FUNDUSZE INWESTYCYJNE ZAMKNIĘTE JESZCZE SIĘ OPŁACAJĄ?
- 6 REASONS WHY IT IS WORTH DEVELOPING A BUSINESS OUTSIDE POLISH BORDERS
- 6 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO ROZWIJAĆ BIZNES POZA POLSKĄ
-
Grudzień
-
2021
-
Grudzień
-
Listopad
-
Październik
- LIFE IN TENERIFE – TAXES AND REAL ESTATE IN THE CANARY ISLANDS
- TENERYFA NA ŻYCIE – PODATKI I NIERUCHOMOŚCI NA WYSPACH KANARYJSKICH
- TURNKEY REORGANISATION – HOW TO PREPARE A BUSINESS FOR INTERNATIONAL EXPANSION
- REORGANIZACJA POD KLUCZ CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ BIZNES NA EKSPANSJĘ ZAGRANICZNĄ
- BUSINESS EXPANSION OUTSIDE THE EU – LET’S HAVE A LOOK AT OTHER CONTINENTS
- EKSPANSJA BIZNESU POZA UE – SPÓJRZMY NA INNE KONTYNENTY
-
Wrzesień
-
Sierpień
- MAJĄTEK RODZINNY
- COMPANY RELOCATION WITHIN THE EU: PROCESS ANALYSIS AND CASE STUDY
- PRZENIESIENIE SPÓŁKI W OBRĘBIE UE: ANALIZA PROCESU I CASE STUDY
- SCALING UP BUSINESS. TAXES IN ESTONIA, ITALY, UNITED KINGDOM, MALTA AND CYPRUS – COMPARISON
- EKSPANSJA BIZNESU. PODATKI W EUROPIE.
- POLSKI ŁAD OCZAMI PRZEDSIĘBIORCY
-
Lipiec
- EXPANDING NEXT DOOR – THE CZECH REPUBLIC, SLOVAKIA, GERMANY, ROMANIA
- EKSPANSJA PO SĄSIEDZKU – CZECHY, SŁOWACJA, NIEMIECY, RUMUNIA
- CONVERTIBLE DEBT IN POLAND
- CONVERTIBLE DEBT PRZY INWESTYCJACH PRE-SEED
- AIFs (ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS) LEAD THE WAY ON THE POLISH CAPITAL MARKET
- ASI WIEDZIE PRYM NA POLSKIM RYNKU KAPITAŁOWYM
- FAMILY FOUNDATIONS IN POLAND. CONCEPT VERSUS ENTREPRENEURS’ EXPECTATIONS
- FUNDACJA RODZINNA W POLSCE. ISTOTA POMYSŁU A OCZEKIWANIA PRZEDSIĘBIORCÓW
-
Czerwiec
- CORPORATE TAX RELIEF AND INCENTIVES FOR INVESTORS – NEW (BETTER?) SOLUTIONS
- ULGI PODATKOWE I ZACHĘTY DLA INWESTORÓW – IDZIE NOWE (LEPSZE?)
- 9% CIT ZAMIAST 19%, JAK PŁACIĆ NIŻSZY PODATEK
- CYPRUS VS. UNITED ARAB EMIRATES, WHERE TO MOVE? CHANGE OF TAX RESIDENCE
- CYPR VS. ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE, GDZIE SIĘ WYPROWADZIĆ? ZMIANA REZYDENCJI PODATKOWEJ
-
Maj
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
-
Styczeń
- 6 MAJOR CHANGES IN THE BEHAVIOUR OF PRIVATE INVESTORS AND THEIR PORTFOLIOS IN 2020
- 6 GŁÓWNYCH ZMIAN W ZACHOWANIACH I PORTFELACH INWESTORÓW PRYWATNYCH W ROKU 2020
- TAX SIMPLIFICATION 2021 IN POLAND – A MAGNET FOR FOREIGN INVESTORS
- UPROSZCZENIA PODATKOWE 2021 W POLSCE – MAGNESEM DLA INWESTORÓW ZAGRANICZNYCH
- ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF) – A FIRST-CLASS INVESTMENT VEHICLE AT YOUR FINGERTIPS
- ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA (ASI). PIERWSZORZĘDNY WEHIKUŁ INWESTYCYJNY NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
- ESTONIAN CIT – EFFECTIVE REDUCTION IN CORPORATE TAX IN POLAND
- CIT ESTOŃSKI – EFEKTYWNE OBNIŻENIE OPODATKOWANIA SPÓŁEK W POLSCE
-
Grudzień
-
2020
-
Grudzień
-
Listopad
- WE BREAK STEREOTYPES! PRECONCEPTIONS ABOUT LAWYERS AND THE REALITY OF BUSINESS
- AM I REALLY SAVING MYSELF MONEY? TODAY I WILL SAVE 100 PLN TO LOSE 1000 PLN TOMORROW
- ŁAMIEMY STEREOTYPY! CZYLI PRZEKONANIA O PRAWNIKACH, A REALIA BIZNESU
- CZY TO NAPRAWDĘ OSZCZĘDNOŚĆ? DZIŚ „ZAOSZCZĘDZĘ” 100 ZŁ ŻEBY JUTRO STRACIĆ 1000 ZŁ
- ZAPRASZAMY do MONAKO
- WHY IS IT WORTH BECOMING A TAX RESIDENT OF MONACO?
- DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ REZYDENTEM MONAKO? PODATKI W MONAKO
-
Październik
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Czerwiec
- THE WORLD IS CHANGING, AND YOU ARE STILL LOOKING FOR A UNICORN? In this article, we tell you everything you need to know to find one
- ŚWIAT SIĘ ZMIENIA, A TY WCIĄŻ SZUKASZ JEDNOROŻCA. Wszystko co musisz wiedzieć aby go znaleźć napisaliśmy tutaj
- KRYZYSOWE INWESTYCJE, CZYLI: ODWAŻNA INWESTYCJA WYMAGA OSTROŻNEGO PLANOWANIA
- JAK TRWOGA TO DO PRAWNIKA – NIEPOKOJĄCE TENDENCJE WŚRÓD STARTUPÓW
-
Maj
-
Kwiecień
- AMERICAN TAX COMPETITION. HELPFUL OR „HARMFUL”
- KONKURENCJA PODATKOWA PO AMERYKAŃSKU. POŻĄDANA, CZY „SZKODLIWA”
- PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO. Czyli jak inwestować, żeby nie stracić
- INVESTING IN HARD TIMES: HOW TO SET UP YOUR BUSINESS IN NEW YORK
- APETYT NA INWESTYCJE W TRUDNYCH CZASACH. SPÓŁKA W NOWYM YORKU
- WPŁYW PANDEMII NA TRANSAKCJE FUZJI I PRZEJĘĆ
- IMPACT OF A PANDEMIC ON MERGERS AND ACQUISITIONS
- PODATKI NA TRUDNE CZASY
-
Marzec
-
Luty
-
Grudzień
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
Grudzień
-
Listopad
- Zwrot PCC od czynności restrukturyzacyjnych z udziałem spółek komandytowo-akcyjnych
- Zmiany podatkowe na Cyprze zachętą dla potencjalnych inwestorów
- Cypryjskie fundusze inwestycyjne mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego w Polsce
- Nowe sankcje za niezłożenie sprawozdania finansowego
- Europejskie poświadczenie dziedziczenia
-
Październik
-
Lipiec
-
Grudzień
Kategorie
- Alternatywna Spółka Inwestycyjna (19)
- Inwestycje (56)
- Jurysdykcje (13)
- M&A (14)
- Podatki (81)
- Polska Fundacja Rodzinna (6)
- Polska Spółka Holdingowa (2)
- Prawo (44)
- Relokacja (9)
- Reorganizacja (6)
- Rezydencja Podatkowa (13)
- Rozliczanie Podatku (5)
- Sukcesja (10)
- Sukcesja rodzinna (2)
- Ulgi Podatkowe (5)
- Wealth Advisory (11)
- Wyjście za granicę (18)
- Zabezpieczenie aktywów (2)

Nowe publikacje
Chcesz być na bieżąco, wpisz mail, a otrzymasz nowe publikacje prosto do skrzynki: