ORGANIZACJA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Posiadasz spółkę inwestycyjną? A może chcesz ją dopiero założyć? Zastanawiasz się jaka forma będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza?

 

Zarządzasz swoim kapitałem lub chcesz założyć fundusz razem ze wspólnikami i zastanawiasz się jaki podmiot będzie optymalny. Nic dziwnego…. wspomnienie o problemach i kosztach prowadzenia FIZów lub FIZANów sprawia, że jesteś teraz bardzo ostrożny. My również!

 

Posiadasz spółkę inwestycyjną w Polsce i zastanawiasz się nad inwestycjami poza granicami Polski. Stawiasz sobie pytanie czy spółka inwestycyjna w Polsce to najlepsze rozwiązanie?

 

Od czego zacząć?

Przy wyborze odpowiedniego wehikułu inwestycyjnego warto wybrać rozwiązanie adekwatne dla rozmiarów planowanej działalności. Może to być fundusz, ale może to również być spółka zarejestrowana we właściwym reżimie podatkowym. Wiele krajów, w tym Polska, posiada szczególne regulacje prawne i podatkowe dla podmiotów inwestycyjnych. Regulacje te obejmują również zwolnienia podatkowe, co przy inwestycjach jest bardzo ważne, bo wpływa na wzrost kapitału jaki pracuje na zyski funduszu lub spółki.

 

Gdzie założyć spółkę?

Od ponad 20-lat zakładamy i reorganizujemy strukturę portfeli klientów, w tym również wehikułów inwestycyjnych, głównie w Europie. Wybór odpowiedniej lokalizacji jest istotny ze względu na regulacje dewizowe, podatkowe (CFC) oraz spadkowe.

Polska od wielu lat dysponuje odpowiednimi wehikułami inwestycyjnymi odpowiadającymi rosnącym potrzebom inwestorów. Dla osób, które nie myślą o osobistej przeprowadzce za granicę rekomendujemy rozważenie rozwiązań polskich. Jeśli z jakiś przyczyn taka przeprowadzka jest przez Państwa planowana, to zapraszamy TU (KLIKNIJ)

 

Spółka inwestycyjna w Polsce

Wehikuł inwestycyjny może mieć formę spółki lub np.: funduszu. Przy wyborze odpowiedniego rozwiązania warto wybrać takie, które odpowiada rozmiarom planowanej działalności. Powszechna jest Alternatywna Spółka Inwestycyjna, która może działać w formie spółki komandytowej, sp. z o.o. lub SA wykonującej działalność inwestycyjną na podstawie wpisu do rejestru zarządzających ASI.

 

Dlaczego ASI?

Alternatywna Spółka Inwestycyjna odpowiada dziś na potrzeby indywidulanych inwestorów. Tzn.: oferuje tak jak np.: FIZAN preferencyjne zasady opodatkowania, ale przy znacznie mniejszych obowiązkach regulacyjnych jak np.: nadzór ze strony Komisji Nadzoru Finansowego. A to się przekłada na niższe koszty funkcjonowania. Utrzymanie i zarządzanie Alternatywną Spółką Inwestycyjną jest nie tylko znacznie tańsze, lecz również mniej skomplikowane, chociażby ze względu na brak zaangażowania Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych do zarządzania i obsługi lub banku depozytariusza.

Więcej o ASI można przeczytać TU (KLIKNIJ)

 

Przykładowe projekty:

 

WIELOASPEKTOWA TRANSAKCJA PRZENOSZENIA KLUCZOWYCH AKTYWÓW POMIĘDZY WEHIKUŁAMI INWESTYCYJNYMI FIZAN-ASI – WARTOŚĆ AKTYWÓW TO PONAD 10 MLN ZŁ

Naszym zadaniem było przygotowanie koncepcji redukcji kosztów skomplikowanej struktury FIZAN. Cały portfel został przeniesiony do Alternatywnej Spółki Inwestycyjnej (ASI). Naszym zadaniem była przygotowanie strategii podatkowej i wdrożenie przez przeprowadzenie całej transakcji sprzedaży aktywów, co obejmowało: negocjacje z TFI, kompleksowa obsługa prawna i nadzór podatkowy, reprezentowanie przed KNF.

 

ASI INWESTUJE W US

Przeprowadziliśmy proces założenia funduszu dla celów inwestycji w Instrumenty Rynku Pieniężnego w US. Do naszych zadań należało strategiczne doradztwo w wyborze właściwego wehikułu inwestycyjnego oraz przygotowanie dokumentacji dla celów zgłoszenia w KNF.

 

RODZINNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA

Tutaj wybór klienta padł na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Obok kwestii prawnych i podatkowych dotyczących procesu inwestycyjnego należy zwrócić uwagę na konieczność zabezpieczenia dziedziczenia majątku przez przyszłe pokolenia. W tym projekcie zapewniliśmy odpowiednie mechanizmy pozwalające na automatyczny dostęp do aktywów spółki, które znajdują się poza granicami kraju. Dlatego naszym zadaniem była weryfikacja polskich i zagranicznych regulacji w tym również uregulowanie spraw dziedziczenia z zagranicznymi instytucjami finansowymi.

anna-maria-panasiuk
dr Anna Maria Panasiuk

partner zarządzający

tel. +48 601 879 889 panasiuk@panasiuk.com.pl
andrzej-salamacha
Andrzej Sałamacha

partner/radca prawny

tel. +48 606 524 752 salamacha@panasiuk.com.pl
AdamBarcikowski
Adam Barcikowski

DORADCA PODATKOWY

tel. +48 22 625 16 36 info@panasiuk.com.pl
sylwia-rozwadowicz
Sylwia Rozwandowicz

adwokat

tel. +48 22 625 16 36 info@panasiuk.com.pl

E-book

„Praktyczny przewodnik
o podatkach międzynarodowych
Dla inwestorów
i przedsiębiorców
- prosto podane a b c”

Pobierz bezpłatnie

Nasze biura

Warsaw, Poland

Panasiuk & Partners sp.k.
Nowogrodzka 10/8
00-511 Warszawa

Agno, Switzerland

Panasiuk & Partners sp.k. Representative Office
Via Lugano 13 , 6982 Agno

Tel: +41 (0) 91 610 25 09

Email: info@panasiuk.com.pl

Dane rejestrowe

Panasiuk & Partners sp.k., ul. Nowogrodzka 10/8, 00-511 Warszawa,
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
KRS 0000465801, NIP 7010384537

Copyrights © 2021 by Panasiuk&Partners. All rights reserved.
Design by NETIVO

Dziękujemy, pomyślnie zapisałeś się na naszą listę mailingową.