ŚWIAT SIĘ ZMIENIA, A TY WCIĄŻ SZUKASZ JEDNOROŻCA. Wszystko co musisz wiedzieć aby go znaleźć napisaliśmy tutaj

Podejmowanie inwestycji w innych krajach (offshore investments) wiąże się z dodatkowymi ryzykami, wynikającymi z ograniczonej możliwości sprawowania bezpośredniej kontroli nad spółką. Jednak czy to naprawdę istotne – w obliczu obecnej globalizacji potrzeb i problemów – z którego rynku pochodzi technologia?! Kogo stać na ograniczanie się do rynku lokalnego, bez uwzględnienia najbardziej rokujących i dynamicznych młodych gospodarek? Doświadczeni inwestorzy mają tego świadomość i m.in. dlatego Polska jest obecnie trzecim największym rynkiem inwestycyjnym w Europie. Łączna wartość zagranicznych inwestycji w 2019 roku osiągnęła 21.8 mld USD (rap. fDi Intelligence).
Warto inwestować w czasach kryzysu!
Covid-19 to nie tylko możliwość zakupienia do portfela nowych spółek po zredukowanej wycenie. Szansy związanej z Covid 19 upatrujemy w zdecydowanie innym miejscu, a mianowicie w otwieraniu się nowych tendencji rynkowych i ich globalizacji (jak np.: cybersecurity), czy tworzeniu nowych potrzeb społecznych, oraz w innowacyjnym adresowaniu zmieniających się potrzeb konsumenta.
Globalizacja sprawia, że rynek odbiorców staje się nieograniczony. Nadszedł czas gdy rozwój spółek technologicznych nabrał tempa, a globalne umiejętności i chęć korzystania
z rozwiązań digitalowych przeskoczyła kilka dekad. Cyfrowa ewolucja to fakt.
Na potwierdzenie zmian wystarczy przytoczyć znany dziś wszystkim przykład aplikacji ZOOM. Wycena spółki wynosi obecnie $ 48.5 miliarda (kwiecień 2020), co oznacza trzykrotny wzrost od października 2019 roku. Dodajmy do tego, że w marcu aplikacja miała 200 mln użytkowników, a w kwietniu tego roku już 300 mln. Patrząc na inne branże, spółka jest dziś warta tyle co 10 największych globalnych linii lotniczych. Jeszcze pół roku temu te proporcje były zupełnie inne.
Tak wiele dziś się zmienia wokół nas! Nadszedł ten moment, kiedy zdeterminowany inwestor ma możliwość znaleźć się we właściwym miejscu, we właściwym czasie. I we właściwym towarzystwie….! W przygotowanym materiale zebraliśmy wszystkie informacje, które są potrzebne aby podjąć właściwą decyzję.
Gdy globalny rynek spada o 45% , Polska – pomimo COVID-19 – notuje wzrost nowych inwestycji.
Obok pytania: CZY INWESTOWAĆ, a może dezinwestować (Warren Buffet sprzedał właśnie akcje czterech wielkich linii lotniczych) należy postawić pytanie: GDZIE INWESTOWAĆ?!
I tutaj Polska bezceremonialnie wygrywa! Wygrywa, bo mimo Covid 19, nowe inwestycje zagranicznych inwestorów w porównaniu z rokiem ubiegłym, rosną. I wygrywa, gdyż zajmuje pierwsze miejsce pośród innych państw, które notują ten sam trend, przy czym Polska zostawia je daleko w tyle. Czytamy o tym w raporcie fDi inteligence, którego dane mogą zainteresować niejednego inwestora rozważającego wyjście z inwestycjami na rynki międzynarodowe.

Podane przez fDi inteligence liczby wskazują, że w stosunku do 145 inwestycji inwestorów zagranicznych dokonanych w Polsce w (I-IV) roku 2019, w tym samym okresie roku 2020, pomimo pandemii Covid19, było ich już 165[1]. Zainteresowanie Polską stale rośnie, gdy w tym samym okresie topowe rynki notują spadki. Cytując fDi inteligence: UK (-61%), Niemcy
(-60%), Chiny (-62,7%). To Polska przełamała trendy spadku globalnych inwestycji bezpośrednich (FDI) spowodowanych niepewnością przy pandemii oraz globalnym lockdownem działalności gospodarczej.
W odniesieniu do rynku nieruchomości w Polsce JONES LANG LASALLE w swoim raporcie za 1Q 2020 podaje, że aktywność inwestorów w pierwszym kwartale 2020 utrzymano na niezwykle wysokim poziomie, a pełna wartość inwestycji na tym rynku osiągnęła 1,8 mld Euro[2].
Wg. raportu KPMG (kwiecień 2020) aż 40% kapitału zainwestowanego przez firmy amerykańskie w Europie zainwestowane jest właśnie w Polsce i obecnie wg. szacunków Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce na rok 2020 wynosi on 62,7 mld USD[3].
Powody, które sprawiają, że Polska jest ciekawą destynacją dla zagranicznych inwestorów to między innymi pokaźny rynek lokalny, dostęp do producentów, surowców oraz podwykonawców. Doskonałe wykształcenie techniczne (które zresztą docenił Microsoft inwestując w Polską Dolinę Cyfrową $1 miliard[4]) procentuje wysokiej jakości innowacyjnymi przedsięwzięciami.
Stosunek innych walut do złotówki sprawia, że inwestycje w polskie spółki mają jeszcze lepsze wskaźniki. Równie ważna jest profesjonalna obsługa prawna i wsparcie dla biznesu oferowane przez doradców w Polsce. Warto podkreślić, że wartość transakcji M&A na rynku polskim w roku 2019 wzrosła prawie dwukrotnie – do 10,93 mld euro[5]. Dodajmy, że transakcje w Polsce oraz w Czechach (5,67 mld euro[6]) stanowiły 50% wartości transakcji M&A w Europie Centralnej w roku 2019. Dane z raportu „Emerging Europe M&A 2019/2020”.
Świat stawia na Polskę w obszarze NewTech
Obecnie nowe technologie mocno wybiły się w dynamicznej polskiej gospodarce. Wielu naukowców i inżynierów z powodzeniem sprawdza się na polu innowacyjnych rozwiązań (od rozwiązań w chmurze, systemów m.in. CRM wspierających e-commerce, produktów online entertainment, cybersecutiry, AI, IoT i blockchain, przez nanotechnologie, bioTech, bioMed, po rozwiązania automatyzacji procesów), dystansując startupy z innych regionów Europy.
O potencjale polskich inżynierów świadczą ostatnie wydarzenia w regionie z udziałem dużych graczy. Amazon oraz Uber otworzyli w Polsce swoje centra R&D. 5 maja Microsoft oficjalnie ogłosił swoje plany o cyfrowej inwestycji o wartości $1 miliarda na pierwszy data center zapewniający usługi w chmurze dla biznesu i administracji właśnie w Polsce[7]. We wrześniu 2019 roku Google przedstawił swoje plany otwarcia cloud hub w Polsce, którego celem jest obsługa regionu Europy Centralnej i Wschodniej.
Na przekór kryzysom, a może właśnie dzięki nim, Polska Dolina Cyfrowa przeżywa swój rozkwit. Cyfryzacja naszego życia to fakt. A koncentracja przedsięwzięć technologicznych oraz inwestycji zagranicznych w tej branży czyni Polskę trzecią destynacją dla inwestycji przychodzących do Europy (wg. nowego raportu fDi Intelligence).
Jak inwestować? Partnerstwo dla bezpieczeństwa
Wysoki poziom usług dla biznesu dodatkowo wspiera przedsięwzięcia w Regionie CEE. Obsługa prawna i wsparcie transakcji z udziałem zagranicznych inwestorów w Polsce objęła w ubiegłym roku (2019) 373 kompletnie nowe projekty inwestycyjne (greenfield), warte razem 21,8 miliardów[8] USD. Do tej liczby dochodzą jeszcze przejęcia i fuzje dojrzałych biznesów.
Obok transakcji M&A, polscy eksperci wspierają również zamożnych klientów, którzy przez ostatnie 20 lat intensywnie inwestowali na rynkach CEE, prowadząc w ich imieniu nadzór właścicielski (znany jako usługi typu family office). Zadaniem polskich zespołów doradczych jest partnerstwo i dbanie o interesy zagranicznego inwestora, często pozbawionego możliwości śledzenia swoich inwestycji we wszystkich destynacjach. Ten miks wiedzy i wieloobszarowego, unikalnego doświadczenia związanego ze znajomością wschodnio-europejskiej kultury i zachodnich oczekiwań i standardów sprawia, że wejście inwestorów z zagranicy do Polski jest obecnie nie tyle bardzo obiecujące, co po prostu bezpieczne.
TUTAJ i TERAZ oraz w oparciu o kooperację zagranicznych inwestorów z lokalnymi doradcami istnieje realna szansa na zwiększenie potencjału wyszukania dobrego podmiotu pod inwestycje, opartego o solidne podstawy i due diligence. Sprawne przeprowadzenie procesu inwestycyjnego, a co najważniejsze – zabezpieczenie interesów inwestora na rynku CEE – jest możliwe dzięki międzynarodowemu doświadczeniu lokalnych doradców oraz ich współpracy w partnerstwie z zagranicznymi Family Office, Venture Capital czy osobistymi doradcami inwestora (HNWI).
Pozostaje skorzystać z okazji wysokiego potencjału inwestycyjnego Polskiej Doliny Cyfrowej.
[1] https://www.fdiintelligence.com/article/77865
[2] https://www.jll.pl/content/dam/jll-com/documents/pdf/research/emea/poland/pl/jll-pl-pl-warszawski-rynek-nieruchomosci-i-kw-2020.pdf
[3] https://assets.kpmg/content/dam/kpmg/pl/pdf/2020/04/pl-raport-pt-30-lat-inwestycji-amerykanskich-w-polsce.pdf, s. 22.
[4] https://news.microsoft.com/europe/2020/05/05/microsoft-announces-a-1-billion-digital-transformation-plan-for-poland-including-access-to-local-cloud-services-with-first-datacenter-region/
[5] https://cms.law/en/int/publication/emerging-europe-m-a-report-2019-2020/poland
[6] https://cms.law/en/int/publication/emerging-europe-m-a-report-2019-2020/czech-republic
[7] Jest to obecnie jedna z dwóch ogłoszonych przez Microsoft inwestycji na kontynencie: Poland (1 mld USD), Włochy (1,5 mld USD).
[8] https://notesfrompoland.com/2020/05/09/poland-ranked-third-in-europe-for-foreign-investment-in-new-projects-last-year/


Blog pod redakcją dr Anny Marii Panasiuk

Założyciel i partner zarządzający kancelarii Panasiuk & Partners. Wieloletni doradca klienta w wealth management. Kieruje zespołem prawników, doradców podatkowych i księgowych, gdzie usługi zespołu skierowane są na efektywne zarządzenia portfelem klientów.
Autorzy

dr Anna Maria Panasiuk
partner zarządzający | adwokat | wealth advisor
Andrzej Sałamacha
partner, radca prawny
Magda Kwiatkowska
radca prawny
Szczepan Adamski
OF COUNSEL | PRAWNIK | PREZES ZARZĄDU YOURS SP. Z O.O.
Sabina Tyszko
konsultant podatkowy
Piotr Świąć
adwokat
Adam Apel
doradca podatkowy
Monika Baran
radca prawny
Kamil Kowalik
doradca podatkowy
Katarzyna Bieńkowska
radca prawny,
doradca podatkowy YOURS Panasiuk
Paweł Szumowski
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Edyta Winnicka
prawnik
Antoni Goraj
radca prawny
Katarzyna Zając
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Paweł Turek
doradca podatkowy
Michał Nowacki
radca prawny
Sylwia Rybicka
dyrektor ds. rozwoju
Sylwia Rozwandowicz
adwokat
Marta Kwiatkowska - Abramowska
asystent prawny
dr Adam Barcikowski
head of tax | doradca podatkowy
Dorota Sajewicz
investment partner
dr Maja Czarzasty- Hercberg
OF COUNSEL/RADCA PRAWNY
Maciej Małachowski
aplikant radcowski
Klaudia Borkowska
Aplikantka adwokacka
Archiwum
-
2023
-
2022
-
Grudzień
- POLISH FAMILY FOUNDATION – A new solution for entrepreneurs
- POLSKA FUNDACJA RODZINNA – nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców
- INVESTMENT FUNDS IN THE NETHERLANDS – ABC OF SETTING UP OF AIF
- FUNDUSZE INWESTYCYJNE W HOLANDII – ABC ZAŁOŻENIA AFI
- TAX INCENTIVES TO INVEST IN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF)
- ZACHĘTY PODATKOWE DO INWESTYCJI W ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCJNĄ (ASI)
-
Listopad
-
Październik
- CAN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND SERVE THE PURPOSES OF PRIVATE INVESTMENTS?
- CZY ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA MOŻE SŁUŻYĆ PRYWATNYM INWESTYCJOM?
- M&A – TRANSACTION TRIVIA IN MERGERS & ACQUISITIONS
- M&A – CIEKAWOSTKI TRANSAKCJI MERGERS & ACQUISITION
- HISZPAŃSKA REZYDENCJA PODATKOWA – PUZZLE DLA WTAJEMNICZONYCH!
- Spanish tax residence – jigsaw puzzles for the initiated!
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Lipiec
-
Maj
- PODWÓJNA REZYDENCJA PODATKOWA – 4 PRZYKŁADY POWSTANIA [CZĘŚĆ II OSOBY PRYWATNE]
- DUAL TAX RESIDENCE – 4 EXAMPLES OF ITS EMERGENCE [PART II NATURAL PERSONS]
- INVESTORS’ Q&A ABOUT THE ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS
- O CO NAJCZĘŚCIEJ PYTAJĄ INWESTORZY W KONTEKŚCIE ASI (ALTERNATYWNYCH SPÓŁEK INWESTYCYJNYCH)?
- REVOLUTION ON THE MERGERS & ACQUISITIONS MARKET – RECORD-BREAKING M&A TRANSACTIONS IN POLAND
- REWOLUCJA NA RYNKU FUZJI I PRZEJĘĆ – REKORDOWE TRANSAKCJE M&A W POLSCE
- 7 SINS COMMITTED WHILE RUNNING A BUSINESS AND MAKING INVESTMENTS
- 7 GRZECHÓW PRZY PROWADZENIU BIZNESU I INWESTYCJACH
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
- SIMPLE CONSERVATIVE INVESTMENTS. HISTORICAL ANALYSIS OF THE LAST 20 YEARS
- PROSTE INWESTYCJE KONSERWATYWNE. ANALIZA HISTORYCZNA OSTATNICH 20 LAT
- CZY WARTO ZAMIESZKAĆ W HISZPANII? PRAWO BECKHAMA, CZYLI JAK NIE PŁACIĆ PODATKÓW W HISZPANII
- IS IT WORTH LIVING IN SPAIN? BECKHAM 'S LAW, HOW TO AVOID PAYING TAXES IN SPAIN
- ESTONIAN CIT 2022 AS A REMEDY FOR THE POLISH DEAL
- ESTOŃSKI CIT 2022 JAKO REMEDIUM NA POLSKI ŁAD
-
Styczeń
- HOW CAN YOU SET UP AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND IN A FEW WEEKS?
- JAK MOŻNA ZAŁOŻYĆ ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCYJNĄ W KILKA TYGODNI?
- DO CLOSED-END INVESTMENT FUNDS STILL PAY OFF?
- CZY FUNDUSZE INWESTYCYJNE ZAMKNIĘTE JESZCZE SIĘ OPŁACAJĄ?
- 6 REASONS WHY IT IS WORTH DEVELOPING A BUSINESS OUTSIDE POLISH BORDERS
- 6 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO ROZWIJAĆ BIZNES POZA POLSKĄ
-
Grudzień
-
2021
-
Grudzień
-
Listopad
-
Październik
- LIFE IN TENERIFE – TAXES AND REAL ESTATE IN THE CANARY ISLANDS
- TENERYFA NA ŻYCIE – PODATKI I NIERUCHOMOŚCI NA WYSPACH KANARYJSKICH
- TURNKEY REORGANISATION – HOW TO PREPARE A BUSINESS FOR INTERNATIONAL EXPANSION
- REORGANIZACJA POD KLUCZ CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ BIZNES NA EKSPANSJĘ ZAGRANICZNĄ
- BUSINESS EXPANSION OUTSIDE THE EU – LET’S HAVE A LOOK AT OTHER CONTINENTS
- EKSPANSJA BIZNESU POZA UE – SPÓJRZMY NA INNE KONTYNENTY
-
Wrzesień
-
Sierpień
- MAJĄTEK RODZINNY
- COMPANY RELOCATION WITHIN THE EU: PROCESS ANALYSIS AND CASE STUDY
- PRZENIESIENIE SPÓŁKI W OBRĘBIE UE: ANALIZA PROCESU I CASE STUDY
- SCALING UP BUSINESS. TAXES IN ESTONIA, ITALY, UNITED KINGDOM, MALTA AND CYPRUS – COMPARISON
- EKSPANSJA BIZNESU. PODATKI W EUROPIE.
- POLSKI ŁAD OCZAMI PRZEDSIĘBIORCY
-
Lipiec
- EXPANDING NEXT DOOR – THE CZECH REPUBLIC, SLOVAKIA, GERMANY, ROMANIA
- EKSPANSJA PO SĄSIEDZKU – CZECHY, SŁOWACJA, NIEMIECY, RUMUNIA
- CONVERTIBLE DEBT IN POLAND
- CONVERTIBLE DEBT PRZY INWESTYCJACH PRE-SEED
- AIFs (ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS) LEAD THE WAY ON THE POLISH CAPITAL MARKET
- ASI WIEDZIE PRYM NA POLSKIM RYNKU KAPITAŁOWYM
- FAMILY FOUNDATIONS IN POLAND. CONCEPT VERSUS ENTREPRENEURS’ EXPECTATIONS
- FUNDACJA RODZINNA W POLSCE. ISTOTA POMYSŁU A OCZEKIWANIA PRZEDSIĘBIORCÓW
-
Czerwiec
- CORPORATE TAX RELIEF AND INCENTIVES FOR INVESTORS – NEW (BETTER?) SOLUTIONS
- ULGI PODATKOWE I ZACHĘTY DLA INWESTORÓW – IDZIE NOWE (LEPSZE?)
- 9% CIT ZAMIAST 19%, JAK PŁACIĆ NIŻSZY PODATEK
- CYPRUS VS. UNITED ARAB EMIRATES, WHERE TO MOVE? CHANGE OF TAX RESIDENCE
- CYPR VS. ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE, GDZIE SIĘ WYPROWADZIĆ? ZMIANA REZYDENCJI PODATKOWEJ
-
Maj
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
-
Styczeń
- 6 MAJOR CHANGES IN THE BEHAVIOUR OF PRIVATE INVESTORS AND THEIR PORTFOLIOS IN 2020
- 6 GŁÓWNYCH ZMIAN W ZACHOWANIACH I PORTFELACH INWESTORÓW PRYWATNYCH W ROKU 2020
- TAX SIMPLIFICATION 2021 IN POLAND – A MAGNET FOR FOREIGN INVESTORS
- UPROSZCZENIA PODATKOWE 2021 W POLSCE – MAGNESEM DLA INWESTORÓW ZAGRANICZNYCH
- ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF) – A FIRST-CLASS INVESTMENT VEHICLE AT YOUR FINGERTIPS
- ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA (ASI). PIERWSZORZĘDNY WEHIKUŁ INWESTYCYJNY NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
- ESTONIAN CIT – EFFECTIVE REDUCTION IN CORPORATE TAX IN POLAND
- CIT ESTOŃSKI – EFEKTYWNE OBNIŻENIE OPODATKOWANIA SPÓŁEK W POLSCE
-
Grudzień
-
2020
-
Grudzień
-
Listopad
- WE BREAK STEREOTYPES! PRECONCEPTIONS ABOUT LAWYERS AND THE REALITY OF BUSINESS
- AM I REALLY SAVING MYSELF MONEY? TODAY I WILL SAVE 100 PLN TO LOSE 1000 PLN TOMORROW
- ŁAMIEMY STEREOTYPY! CZYLI PRZEKONANIA O PRAWNIKACH, A REALIA BIZNESU
- CZY TO NAPRAWDĘ OSZCZĘDNOŚĆ? DZIŚ „ZAOSZCZĘDZĘ” 100 ZŁ ŻEBY JUTRO STRACIĆ 1000 ZŁ
- ZAPRASZAMY do MONAKO
- WHY IS IT WORTH BECOMING A TAX RESIDENT OF MONACO?
- DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ REZYDENTEM MONAKO? PODATKI W MONAKO
-
Październik
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Czerwiec
- THE WORLD IS CHANGING, AND YOU ARE STILL LOOKING FOR A UNICORN? In this article, we tell you everything you need to know to find one
- ŚWIAT SIĘ ZMIENIA, A TY WCIĄŻ SZUKASZ JEDNOROŻCA. Wszystko co musisz wiedzieć aby go znaleźć napisaliśmy tutaj
- KRYZYSOWE INWESTYCJE, CZYLI: ODWAŻNA INWESTYCJA WYMAGA OSTROŻNEGO PLANOWANIA
- JAK TRWOGA TO DO PRAWNIKA – NIEPOKOJĄCE TENDENCJE WŚRÓD STARTUPÓW
-
Maj
-
Kwiecień
- AMERICAN TAX COMPETITION. HELPFUL OR „HARMFUL”
- KONKURENCJA PODATKOWA PO AMERYKAŃSKU. POŻĄDANA, CZY „SZKODLIWA”
- PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO. Czyli jak inwestować, żeby nie stracić
- INVESTING IN HARD TIMES: HOW TO SET UP YOUR BUSINESS IN NEW YORK
- APETYT NA INWESTYCJE W TRUDNYCH CZASACH. SPÓŁKA W NOWYM YORKU
- WPŁYW PANDEMII NA TRANSAKCJE FUZJI I PRZEJĘĆ
- IMPACT OF A PANDEMIC ON MERGERS AND ACQUISITIONS
- PODATKI NA TRUDNE CZASY
-
Marzec
-
Luty
-
Grudzień
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
Grudzień
-
Listopad
- Zwrot PCC od czynności restrukturyzacyjnych z udziałem spółek komandytowo-akcyjnych
- Zmiany podatkowe na Cyprze zachętą dla potencjalnych inwestorów
- Cypryjskie fundusze inwestycyjne mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego w Polsce
- Nowe sankcje za niezłożenie sprawozdania finansowego
- Europejskie poświadczenie dziedziczenia
-
Październik
-
Lipiec
-
Grudzień
Kategorie
- Alternatywna Spółka Inwestycyjna (19)
- Inwestycje (56)
- Jurysdykcje (13)
- M&A (14)
- Podatki (81)
- Polska Fundacja Rodzinna (6)
- Polska Spółka Holdingowa (2)
- Prawo (44)
- Relokacja (9)
- Reorganizacja (6)
- Rezydencja Podatkowa (13)
- Rozliczanie Podatku (5)
- Sukcesja (10)
- Sukcesja rodzinna (2)
- Ulgi Podatkowe (5)
- Wealth Advisory (11)
- Wyjście za granicę (18)
- Zabezpieczenie aktywów (2)

Nowe publikacje
Chcesz być na bieżąco, wpisz mail, a otrzymasz nowe publikacje prosto do skrzynki: