
Pierwsze pokolenie, które po II Wojnie Światowej miało szansę stworzyć fortuny, odeszło. Dziś możemy sprawdzić i przekonać się na ile skutecznie zadbało ono o bezpieczeństwo swojego majątku oraz finansową stabilność swoich najbliższych.
Warto wskazać, że współcześnie dostępność wielu rynków finansowych pozwala na dywersyfikację, choć i dziś podejście do lokowania kapitału bywa różne. Niektórzy przedsiębiorcy chcą koniecznie trzymać kapitał w zasięgu wzroku (tj. w tych bankach
z którymi mają bezpośredni kontakt, tj. w Polsce). Są jednak przedsiębiorcy, którzy kapitał chcą trzymać zdywersyfikowany, poza granicami Polski. Często jednak zaczynają oni od relacji z jedną instytucją finansową, czasem poprzestając na takim rozwiązaniu, co może okazać się zgubne. Ale o tym za chwilę.
Spoglądając wstecz, do lat 30 – 50’tych XX w. pamiętajmy – wtedy nie było możliwości wyboru. Kapitał lokowany był w Szwajcarii, kraju który oferował polityczną neutralność, bezpieczeństwo i tajemnicę bankową. To Szwajcaria była ostoją dla zmęczonego wojną świata finansów. Stanowiła wówczas swoisty „klub gentelmenów”. To tam lokowano majątki rodzinne mając nadzieje na ich nieśmiertelność i lojalność szwajcarskiego systemu bankowego.
Jak wygląda to dziś, w pierwszej połowie XXI w. ?
Nienaruszalne niegdyś pryncypia kapitalizmu ustępują dziś globalnej polityce fiskalnej, a szwajcarska niezawodność oddaje miejsca bezlitosnej biurokracji. Spod zdzieranej przez polików maski wyłania się niestety coraz śmielej patrząca nam prosto w oczy obłuda. Czy może za ostro….? Popatrzmy.
Jeszcze w latach 90’tych banki w Szwajcarii nie podpisywały umów z klientami. Nie było takiej potrzeby. Relacja opierała się na kilku stronnicowym wniosku o otwarcie rachunku bankowego podpisanym tylko przez właściciela środków. Założenie było takie, że w jego domu rodzinnym powinien być jedynie numer telefonu do osobistego bankiera. Nic więcej. No może adres banku. Cała wiedza o posiadanym majątku, w tym historia rachunku była zdeponowana w banku.
Dla zobrazowania atmosfery swoistych relacji z bankiem przypomnijmy: przelew można było wykonać z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczyło wysłać faks o treści: Natalio, przelej proszę 100.000 USD na ten numer rachunku. Ściskam i do zobaczenia. Podpis. Po takim faksie następował kontakt telefoniczny, w którym nie potwierdzano żadnych haseł, ani pinów, ale wymieniano się uprzejmościami o ostatnich rodzinnych wakacjach, a po nim wychodził przelew.
Na takiej samej zasadzie środki były przekazywane do rodzinnej fundacji, lub z rodzinnej fundacji na rachunek jednego z członków rodzinny – celem sprawowania dalszej opieki nad środkami rodzinnymi. Brak było zwyczaju zachowywania potwierdzeń przelewów, pokwitowań etc. One znajdowały się w banku.
Wiele takich relacji trwało latami i trwa do dzisiaj. Należy podkreślić, że były i są to głównie relacje personalne. Na poziomie instytucjonalnym jednak relacja ta sprawdza się tak długo jak długo obie strony są równorzędnymi partnerami. Z jednej strony bank, który chce pozyskać lub utrzymać pożądanego klienta. Z drugiej strony klient, który chce nawiązać lub utrzymać prestiżową relację z poważaną instytucją bankową.
Co się dzieje w sytuacji, gdy okaże się klient, po 50 latach współpracy nie ma już wiele do zaoferowania szacownej instytucji, bo jest dziś starszym, niedołężnym człowiekiem. Człowiekiem, który w wieku 30 lat osobiście znał właściciela banku (nazwisko właściciela do dziś widnieje nad głównym wejściem banku), przez całe życie lokował w nim cały swój majątek. A dziś, jako starszy Pan lub Pani, może zaoferować już tylko swoje oczekiwania ….
W jakich okolicznościach można spodziewać się, że bank stanie ramię w ramię ze swoim wieloletnim klientem, gdy ten wobec różnych rodzinnych i biznesowych zawirowań znajdzie się w potrzebie natychmiastowego dostępu do dokumentów lub środków zdeponowanych w skrytce lub na rachunku bankowym. …. w świecie gentelmanów rzecz jasna.
A w świecie realnym? Oczywiście nikt nie ma wątpliwości, że środki zdeponowane w banku należą do Pana lub Pani. Po prostu bank musi wykonać procedurę weryfikacji beneficjenta. Wyśle w tym przypadku swojego bankiera do Polski, aby ten mógł zweryfikować, czy ten Pan jest istotnie tym Panem. Po przejściu wszystkich formalności wykona stosowne instrukcje, ale tylko w sytuacji, gdy będzie miał 100% gwarancję, że nie zachodzą żadne wątpliwości, iż środki znajdujące się w banku należą się osobie, która o środki/dokumenty te się upomina.
Co w sytuacji gdy zgodnie z zasadą że wszelkie dokumenty znajdują się w banku, również instrukcje związane z ich relokacją pomiędzy rachunkami poszczególnych członków rodziny znajdują się w tym banku właśnie i nie ma dziś do nich dostępu? A w skrytce bankowej tegoż samego banku znajduje się testament, do którego bank nie daje dostępu bo sprawdza czy potencjalnie uposażony ma rzeczywiście prawo tą skrytkę bankową otworzyć? Uwaga. Bank nie będzie rozmawiał, z żadnymi osobami postronnymi (prawnikami, adwokatami, etc.). Bank będzie rozmawiał tylko i wyłącznie z potencjalnym beneficjentem środków, który będąc już mocno zaawansowany w latach, a też i zdrowiu nie potrafi zadbać o swój interes. To chyba najsilniejsza oręż banku. Tzw. poufność. Oręż, tym razem skierowana przeciwko klientowi, któremu poufność miała służyć. W takiej sytuacji służy ona z pewnością ochronie interesów banku. Bo jeśli bank nie zrobi nic, to nic nie będzie można mu zarzucić.
A Pan, cóż. Od dwóch lat z bankiem nie może się porozumieć. Bank od miesięcy oczekuje wyjaśnień i oświadczeń dlaczego Pan potrzebuje dokumentów i środków, a Pan dokumentów przedstawić nie może, bo ich nie posiada.
Okazuje się, że można znaleźć się w sytuacji, gdy łatwiej jest sprzedać Kossaka lub rodzinne srebra, niż dostać się do własnych środków, bo te znajdują w banku.
Wnioski są dwa.
A. Ufamy szanowni Państwo tylko sobie i najbliższym.
B. Dywersyfikacja i jeszcze raz dywersyfikacja dla wszystkich naszych aktywów (forma ich lokowania, miejsca ich lokowania).
Czas pokaże co dalej. Jak poradzi sobie nasze pokolenie, korzystające z dostępnych dziś instrumentów kapitalizmu: kryptowalut, różnych instrumentów finansowych, itd., uwikłanych w siatkę ograniczeń przepisów fiskalnych? Czy obsługujący nas prawnicy, doradcy, bankierzy sprostają wyzwaniom niezmiernie dynamicznych zmian w otaczającym nas świecie.

dr Anna Maria Panasiuk
Redaktor
Założyciel i partner zarządzający kancelarii Panasiuk & Partners. Wieloletni doradca klienta w wealth management. Kieruje zespołem prawników, doradców podatkowych i księgowych, gdzie usługi zespołu skierowane są na efektywne zarządzenia portfelem klientów.
Autorzy

dr Anna Maria Panasiuk
partner zarządzający, adwokat
Andrzej Sałamacha
partner, radca prawny
Magda Kwiatkowska
radca prawny
Szczepan Adamski
prezes zarządu YOURS FAMILY OFFICE
Sabina Tyszko
konsultant podatkowy
Piotr Świąć
adwokat
Adam Apel
doradca podatkowy
Monika Baran
radca prawny
Kamil Kowalik
doradca podatkowy
Katarzyna Bieńkowska
radca prawny,
doradca podatkowy YOURS Panasiuk
Paweł Szumowski
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Edyta Winnicka
prawnik
Antoni Goraj
radca prawny
Katarzyna Zając
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Paweł Turek
doradca podatkowy
Michał Nowacki
radca prawny
Sylwia Rybicka
dyrektor ds. rozwoju
Sylwia Rozwandowicz
aplikant adwokacki
Marta Kwiatkowska - Abramowska
asystent prawny
Adam Barcikowski
doradca podatkowy
Dorota Sajewicz
investment partner
dr Maja Czarzasty- Hercberg
OF COUNSEL/RADCA PRAWNY
Archiwum
-
2021
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
- WHAT SHOULD YOU INVEST IN IN POLAND IN 2021?
- W CO WARTO ZAINWESTOWAĆ W POLSCE W 2021 ROKU?
- PLANNING A CHANGE OF RESIDENCE? OR ARE YOU MOVING THE COMPANY OUT OF POLAND? SEE HOW OTHERS HAVE DONE IT – A SUMMARY OF EXPERIENCES AND CHANGE TRENDS IN 2020
- PLANUJESZ ZMIANĘ REZYDENCJI? A MOŻE PRZENOSISZ FIRMĘ POZA POLSKĘ? ZOBACZ, JAK TO ZROBILI INNI – PODSUMOWANIE DOŚWIADCZEŃ I TRENDÓW ZMIAN ROKU 2020
-
Styczeń
- 6 MAJOR CHANGES IN THE BEHAVIOUR OF PRIVATE INVESTORS AND THEIR PORTFOLIOS IN 2020
- 6 GŁÓWNYCH ZMIAN W PORTFELACH I ZACHOWANIACH INWESTORÓW PRYWATNYCH W ROKU 2020
- TAX SIMPLIFICATION 2021 IN POLAND – A MAGNET FOR FOREIGN INVESTORS
- UPROSZCZENIA PODATKOWE 2021 W POLSCE – MAGNESEM DLA INWESTORÓW ZAGRANICZNYCH
- ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (ASI) – A FIRST-CLASS INVESTMENT VEHICLE AT YOUR FINGERTIPS
- ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA (ASI). PIERWSZORZĘDNY WEHIKUŁ INWESTYCYJNY NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
- ESTONIAN CIT – EFFECTIVE REDUCTION IN CORPORATE TAX IN POLAND
- CIT ESTOŃSKI – EFEKTYWNE OBNIŻENIE OPODATKOWANIA SPÓŁEK W POLSCE
-
Kwiecień
-
2020
-
Grudzień
-
Listopad
- WE BREAK STEREOTYPES! PRECONCEPTIONS ABOUT LAWYERS AND THE REALITY OF BUSINESS
- AM I REALLY SAVING MYSELF MONEY? TODAY I WILL SAVE 100 PLN TO LOSE 1000 PLN TOMORROW
- ŁAMIEMY STEREOTYPY! CZYLI PRZEKONANIA O PRAWNIKACH, A REALIA BIZNESU
- CZY TO NAPRAWDĘ OSZCZĘDNOŚĆ? DZIŚ „ZAOSZCZĘDZĘ” 100 ZŁ ŻEBY JUTRO STRACIĆ 1000 ZŁ
- ZAPRASZAMY do MONAKO
- WHY IS IT WORTH BECOMING A TAX RESIDENT OF MONACO?
- DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ REZYDENTEM MONAKO?
-
Październik
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Czerwiec
- THE WORLD IS CHANGING, AND YOU ARE STILL LOOKING FOR A UNICORN? In this article, we tell you everything you need to know to find one
- ŚWIAT SIĘ ZMIENIA, A TY WCIĄŻ SZUKASZ JEDNOROŻCA. Wszystko co musisz wiedzieć aby go znaleźć napisaliśmy tutaj
- KRYZYSOWE INWESTYCJE, CZYLI: ODWAŻNA INWESTYCJA WYMAGA OSTROŻNEGO PLANOWANIA
- JAK TRWOGA TO DO PRAWNIKA – NIEPOKOJĄCE TENDENCJE WŚRÓD STARTUPÓW
-
Maj
-
Kwiecień
- AMERICAN TAX COMPETITION. HELPFUL OR „HARMFUL”
- KONKURENCJA PODATKOWA PO AMERYKAŃSKU. POŻĄDANA, CZY „SZKODLIWA”
- PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO. Czyli jak inwestować, żeby nie stracić
- INVESTING IN HARD TIMES: HOW TO SET UP YOUR BUSINESS IN NEW YORK
- APETYT NA INWESTYCJE W TRUDNYCH CZASACH. SPÓŁKA W NOWYM YORKU
- WPŁYW PANDEMII NA TRANSAKCJE FUZJI I PRZEJĘĆ
- IMPACT OF A PANDEMIC ON MERGERS AND ACQUISITIONS
- PODATKI NA TRUDNE CZASY
-
Marzec
-
Luty
-
Grudzień
-
2019
-
Listopad
-
Październik
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Kwiecień
-
Marzec
- Nowe przepisy o sukcesji jednoosobowego przedsiębiorstwa – zwolnienie podatkowe dla spadkobierców przedsiębiorstwa bez względu na ich pokrewieństwo z przedsiębiorcą.
- ALERT PRAWNY – PRAWIE 1 MILION ZŁOTYCH KARY ZA NARUSZENIE RODO W POLSCE
- Od 1 kwietnia 2019 r. pełnomocnik złoży sprawozdanie finansowe spółki do Krajowego Rejestru Sądowego
-
Luty
-
Styczeń
-
Listopad
-
2018
-
Grudzień
-
Listopad
- Przedsiębiorcy, których wpis do CEIDG nie zawiera numeru PESEL, zostaną wykreśleni z ewidencji.
- Uwaga! Skrócenie terminów przedawnienia
- Nowy rozdział w ustawach PIT i CIT 2019
- Samo przygotowanie dokumentów „do szuflady” bez realnego dostosowania procesów w firmie nie jest wypełnieniem obowiązków wdrożeniowych RODO
-
Październik
-
Lipiec
-
Czerwiec
-
Luty
-
Styczeń
-
Grudzień
-
2017
-
2016
-
2015
-
Grudzień
-
Listopad
- Zwrot PCC od czynności restrukturyzacyjnych z udziałem spółek komandytowo-akcyjnych
- Zmiany podatkowe na Cyprze zachętą dla potencjalnych inwestorów
- Cypryjskie fundusze inwestycyjne mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego w Polsce
- Nowe sankcje za niezłożenie sprawozdania finansowego
- Europejskie poświadczenie dziedziczenia
-
Październik
-
Lipiec
-
Grudzień

Nowe publikacje
Chcesz być na bieżąco, wpisz mail, a otrzymasz nowe publikacje prosto do skrzynki: