PANDEMIA CZY WZROST GOSPODARCZY. SYTUACJA NA ŚWIECIE

Weszliśmy w rok 2021 spodziewając się dużych zmian i perspektywie nieuchronnego kryzysu. Nadal nie daje nam ona spokoju, bo zastanawiamy się w jaki sposób wydarzenia ubiegłego roku ukształtują nadchodzącą dekadę. No i proszę. Mimo wysiłkom FED stymulującym wzrost gospodarczy i utrzymanie taniego pieniądza mamy wzrost stóp procentowych a 60% Amerykanów deklaruje, że do końca br. wyda wszystkie swoje oszczędności….
Działania interwencyjne i ich wpływ na gospodarkę
Powszechna mobilizacja największych gospodarek świata to nic innego jak działania interwencyjne skierowanie na gospodarcze pobudzenie. To pomoc publiczna na niespotykaną do tej pory skalę. Inwestycje zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym wsparły gospodarkę zapewniając płynność i rekordowo niskie koszty finansowania.
Próbując odeprzeć najgorsze skutki kryzysu, rządy krajów rozwiniętych podjęły bezprecedensową politykę fiskalną i pieniężną zmierzającą do wpompowania na tyle dużo pieniędzy w gospodarkę, aby pobudzić jej wzrost w skali globalnej. Według wyliczeń Morgan Stanley (patrz wykres poniżej), w ubiegłym roku USA przeznaczyły średnio sumę równą 33% PKB na działania stymulujące, przebijając poziom 20% ustanowiony w 2008 r. Poziomy zadłużenia w USA i Wlk. Brytanii osiągnęły najwyższy poziom w stosunku do PKB od II wojny światowej. W danych liczbowych, od początku pandemii kraje G20 udzieliły osobom fizycznym, firmom i sektorowi ochrony zdrowia niezbędnego wsparcia w wysokości około 11 bln USD.

Wykres: Jak wielka depresja stała się Złotym Wiekiem[i]
Obserwując działania interwencyjne na taką skalę należy się spodziewać zamrożenia stóp procentowych. Stany sygnalizują, że utrzymają stopy procentowe na poziomie bliskim zera przynajmniej do 2024 r. Przewodniczący Powell w styczniu powiedział: „Gdy przyjdzie czas na podniesienie stóp procentowych, z pewnością to zrobimy, a nawiasem mówiąc – ten moment nie nadejdzie prędko.” A banki centralne wtórują takim opiniom.
W tym samym czasie Chiny notują ostre odbicie gospodarcze, a to daje tej drugiej gospodarce świata silną pozycję do inwestowania zgodnie z ich strategicznymi priorytetami. PKB Chin wzrósł o 6,5% w czwartym kwartale roku 2020, przebijając prognozy i sprawiając, że kraj ten jako jeden z nielicznych na świecie odnotowuje wzrost w roku 2020. Już na rok 2021 Chiny prognozują wzrost PKB o 8,1%.
A CO NA TO RYNEK?
Stopy procentowe. Wyjątkowe 100 dni Bidena dały gospodarce amerykańskiej rekordowy Plan Pomocowy, mocne odbicie gospodarcze w 1Q. Na to nałożył się sezonowo mocny okres (tzn. luty-kwiecień). To wszystko razem dało mocnego kopa gospodarce.
Jednak jak zachowa się rynek w dłuższej perspektywie? Bo rynek już dziś „sprawdza” deklaracje polityków. Na poniższym wykresie możemy zaobserwować wzrost stóp procentowych 10-letnich obligacji skarbowych US, które poszybowały w górę (o 150% od marca 2020, a o 80% od początku tego roku)[ii].

Również na kanadyjskim rynku spekulacje na nieruchomościach przyniosły wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych. A przecież o wzroście stóp nikt nie mówi. Pieniądz jest wciąż tani, a gospodarka mocno nim stymulowana.
Na rynku obligacji średnie zyski jeszcze pod koniec 2020 roku były na rekordowo niskim poziomie. Ale rynek weryfikuje, obawia się przegrzania. W pierwszym kwartale 2021 ceny obligacji spadły, a jest to największy spadek od 1830 roku! Powodów jest kilka: mimo zadziwiająco mocnego odbicia gospodarczego USA, nadal rynek daje wiele rozbieżnych sygnałów; do tego dokłada się spodziewana inflacja, wciąż rosnące długi skarbowe, które trudno będzie spłacić kolejnym rządom. FED cały czas utwierdza rynek w utrzymaniu niskich stóp procentowych, ale widać rynek nie chce w to wierzyć.
Globalna digitalizacja. Pandemia przyspieszyła cyfryzację, digitalizację i mentalnie otworzyła społeczeństwa na procesy globalnego skalowania biznesów w tempie szybszym niż kiedykolwiek.
Wystarczy tylko spojrzeć, jak szybko ludność na świecie przystosowała się do świata wirtualnych kontaktów i współpracy w każdej dziedzinie życia: pracy, życiu towarzyskim, edukacji, opiece zdrowotnej, bankowości, zakupach i rozrywce. Przejście na technologię 5G, rosnąca moc sztucznej inteligencji i przyjęcie chmury, to zaledwie kilka osiągnięć, które przyczynią się do zwiększenia prędkości, innowacji i zmiany technologicznej. Odpowiednia płynność i niskie koszty finansowania służą jako „smar” dla kół zmiany zarówno na rynkach prywatnych jak i publicznych. Nowe innowacje, technologie i pomysły pojawiają się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.
Zmiany w podejściu konsumenta. Wielkość i rodzaje popytu, które wpłyną na gospodarkę nie są w pełni znane. Bo czy na przykład nauczyliśmy się żyć z mniejszą ilością rzeczy? Wiemy już, że ludzie chcą zmienić tryb życia na zdrowszy. Wiemy, że siłą rzeczy społeczeństwa przestawiły się na zakupy on-line co ma wpływ na branże e-commerce, KEP (kurier – express – paczka), czy np.: spółki produkujące opakowania. Ale wiemy również, że stłumiony popyt na wszystkie rzeczy niedostępne podczas lockdownu przyczynił się do wzrostu oszczędności społeczeństwa amerykańskiego o 33%.[iii] To oznacza, że oszczędności te nie tylko nie zasiliły gospodarki, ale prawdopodobnie z braku możliwości wydatków na podróże, wypoczynek, obiad w restauracji etc. mają one związek nieprzypadkowy z faktem utraty przez wielu ludzi pracy. To potwierdza informacja, że aż 61% Amerykanów wydrenuje swoje oszczędności do końca roku 2020.[iv]
O tym jak zmieniły się priorytety w zakresie wydatków konsumentów będzie można najwcześniej odpowiedzieć pod koniec roku 2021.
Wnioski
Rozwinięty świat rozpoczyna znaczną ekspansję w dziedzinie wzrostu napędzanego deficytem oraz ekspansję gospodarczą zależną od inwestycji i innowacji. Analitycy przytaczają dwie analogie historycznych przemian:
„Okres Odrodzenia zmienił świat w dokładnie każdy możliwy do wyobrażenia sposób. Zadziałał jak swego rodzaju kula śniegowa, gdzie każdy nowy postęp intelektualny torował drogę kolejnym”.[v] „Okresowi Odrodzenia przypisuje się zasypanie przepaści między ciemnym Średniowieczem a współczesną cywilizacją.[vi]”
„Po zakończeniu wojny i rozkwicie życia, stłumiony popyt na artykuły gospodarstwa domowego zmieszany z dobrobytem wojennych miejsc pracy i oszczędności był po prostu niezwykły. To właśnie spowodowało boom gospodarczy w latach pięćdziesiątych XX wieku. Jak?
W latach 1940–1945 zbudowano mniej niż dwa miliony domów. Następnie w latach 1945–1950 zbudowano siedem milionów. W latach 1942–1945 produkcja samochodów komercyjnych praktycznie nie istniała, ponieważ linie montażowe zostały przekształcone w celu budowy czołgów i samolotów. Następnie w latach 1945-1950 sprzedano 21 milionów samochodów.”
Jak w tej sytuacji powinien zachować się inwestor? Na to pytanie odpowiadamy tutaj [KLINKIJ]
[i] https://www.corona-stocks.com/chart-of-the-day-how-a-great-depression-became-a-golden-age/ marzec 2021
[ii] https://ycharts.com/indicators/us_10year_government_bond_interest_rate
[iii] https://www.cnbc.com/2020/05/29/us-savings-rate-hits-record-33percent-as-coronavirus-causes-americans-to-stockpile-cash-curb-spending.html marzec.2021
[iv] https://www.cnbc.com/select/americans-running-out-of-emergency-savings-in-2020/ marzec.2021
[v] https://www.telegraph.co.uk/art/london-culture/renaissance-changed-the-world/ marzec.2021

Blog pod redakcją dr Anny Marii Panasiuk

Założyciel i partner zarządzający kancelarii Panasiuk & Partners. Wieloletni doradca klienta w wealth management. Kieruje zespołem prawników, doradców podatkowych i księgowych, gdzie usługi zespołu skierowane są na efektywne zarządzenia portfelem klientów.
Autorzy

dr Anna Maria Panasiuk
partner zarządzający | adwokat | wealth advisor
Andrzej Sałamacha
partner, radca prawny
Magda Kwiatkowska
radca prawny
Szczepan Adamski
OF COUNSEL | PRAWNIK | PREZES ZARZĄDU YOURS SP. Z O.O.
Sabina Tyszko
konsultant podatkowy
Piotr Świąć
adwokat
Adam Apel
doradca podatkowy
Monika Baran
radca prawny
Kamil Kowalik
doradca podatkowy
Katarzyna Bieńkowska
radca prawny,
doradca podatkowy YOURS Panasiuk
Paweł Szumowski
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Edyta Winnicka
prawnik
Antoni Goraj
radca prawny
Katarzyna Zając
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Paweł Turek
doradca podatkowy
Michał Nowacki
radca prawny
Sylwia Rybicka
dyrektor ds. rozwoju
Sylwia Rozwandowicz
adwokat
Marta Kwiatkowska - Abramowska
asystent prawny
dr Adam Barcikowski
head of tax | doradca podatkowy
Dorota Sajewicz
investment partner
dr Maja Czarzasty- Hercberg
OF COUNSEL/RADCA PRAWNY
Maciej Małachowski
aplikant radcowski
Klaudia Borkowska
Aplikantka adwokacka
Archiwum
-
2023
-
2022
-
Grudzień
- POLISH FAMILY FOUNDATION – A new solution for entrepreneurs
- POLSKA FUNDACJA RODZINNA – nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców
- INVESTMENT FUNDS IN THE NETHERLANDS – ABC OF SETTING UP OF AIF
- FUNDUSZE INWESTYCYJNE W HOLANDII – ABC ZAŁOŻENIA AFI
- TAX INCENTIVES TO INVEST IN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF)
- ZACHĘTY PODATKOWE DO INWESTYCJI W ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCJNĄ (ASI)
-
Listopad
-
Październik
- CAN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND SERVE THE PURPOSES OF PRIVATE INVESTMENTS?
- CZY ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA MOŻE SŁUŻYĆ PRYWATNYM INWESTYCJOM?
- M&A – TRANSACTION TRIVIA IN MERGERS & ACQUISITIONS
- M&A – CIEKAWOSTKI TRANSAKCJI MERGERS & ACQUISITION
- HISZPAŃSKA REZYDENCJA PODATKOWA – PUZZLE DLA WTAJEMNICZONYCH!
- Spanish tax residence – jigsaw puzzles for the initiated!
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Lipiec
-
Maj
- PODWÓJNA REZYDENCJA PODATKOWA – 4 PRZYKŁADY POWSTANIA [CZĘŚĆ II OSOBY PRYWATNE]
- DUAL TAX RESIDENCE – 4 EXAMPLES OF ITS EMERGENCE [PART II NATURAL PERSONS]
- INVESTORS’ Q&A ABOUT THE ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS
- O CO NAJCZĘŚCIEJ PYTAJĄ INWESTORZY W KONTEKŚCIE ASI (ALTERNATYWNYCH SPÓŁEK INWESTYCYJNYCH)?
- REVOLUTION ON THE MERGERS & ACQUISITIONS MARKET – RECORD-BREAKING M&A TRANSACTIONS IN POLAND
- REWOLUCJA NA RYNKU FUZJI I PRZEJĘĆ – REKORDOWE TRANSAKCJE M&A W POLSCE
- 7 SINS COMMITTED WHILE RUNNING A BUSINESS AND MAKING INVESTMENTS
- 7 GRZECHÓW PRZY PROWADZENIU BIZNESU I INWESTYCJACH
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
- SIMPLE CONSERVATIVE INVESTMENTS. HISTORICAL ANALYSIS OF THE LAST 20 YEARS
- PROSTE INWESTYCJE KONSERWATYWNE. ANALIZA HISTORYCZNA OSTATNICH 20 LAT
- CZY WARTO ZAMIESZKAĆ W HISZPANII? PRAWO BECKHAMA, CZYLI JAK NIE PŁACIĆ PODATKÓW W HISZPANII
- IS IT WORTH LIVING IN SPAIN? BECKHAM 'S LAW, HOW TO AVOID PAYING TAXES IN SPAIN
- ESTONIAN CIT 2022 AS A REMEDY FOR THE POLISH DEAL
- ESTOŃSKI CIT 2022 JAKO REMEDIUM NA POLSKI ŁAD
-
Styczeń
- HOW CAN YOU SET UP AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND IN A FEW WEEKS?
- JAK MOŻNA ZAŁOŻYĆ ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCYJNĄ W KILKA TYGODNI?
- DO CLOSED-END INVESTMENT FUNDS STILL PAY OFF?
- CZY FUNDUSZE INWESTYCYJNE ZAMKNIĘTE JESZCZE SIĘ OPŁACAJĄ?
- 6 REASONS WHY IT IS WORTH DEVELOPING A BUSINESS OUTSIDE POLISH BORDERS
- 6 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO ROZWIJAĆ BIZNES POZA POLSKĄ
-
Grudzień
-
2021
-
Grudzień
-
Listopad
-
Październik
- LIFE IN TENERIFE – TAXES AND REAL ESTATE IN THE CANARY ISLANDS
- TENERYFA NA ŻYCIE – PODATKI I NIERUCHOMOŚCI NA WYSPACH KANARYJSKICH
- TURNKEY REORGANISATION – HOW TO PREPARE A BUSINESS FOR INTERNATIONAL EXPANSION
- REORGANIZACJA POD KLUCZ CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ BIZNES NA EKSPANSJĘ ZAGRANICZNĄ
- BUSINESS EXPANSION OUTSIDE THE EU – LET’S HAVE A LOOK AT OTHER CONTINENTS
- EKSPANSJA BIZNESU POZA UE – SPÓJRZMY NA INNE KONTYNENTY
-
Wrzesień
-
Sierpień
- MAJĄTEK RODZINNY
- COMPANY RELOCATION WITHIN THE EU: PROCESS ANALYSIS AND CASE STUDY
- PRZENIESIENIE SPÓŁKI W OBRĘBIE UE: ANALIZA PROCESU I CASE STUDY
- SCALING UP BUSINESS. TAXES IN ESTONIA, ITALY, UNITED KINGDOM, MALTA AND CYPRUS – COMPARISON
- EKSPANSJA BIZNESU. PODATKI W EUROPIE.
- POLSKI ŁAD OCZAMI PRZEDSIĘBIORCY
-
Lipiec
- EXPANDING NEXT DOOR – THE CZECH REPUBLIC, SLOVAKIA, GERMANY, ROMANIA
- EKSPANSJA PO SĄSIEDZKU – CZECHY, SŁOWACJA, NIEMIECY, RUMUNIA
- CONVERTIBLE DEBT IN POLAND
- CONVERTIBLE DEBT PRZY INWESTYCJACH PRE-SEED
- AIFs (ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS) LEAD THE WAY ON THE POLISH CAPITAL MARKET
- ASI WIEDZIE PRYM NA POLSKIM RYNKU KAPITAŁOWYM
- FAMILY FOUNDATIONS IN POLAND. CONCEPT VERSUS ENTREPRENEURS’ EXPECTATIONS
- FUNDACJA RODZINNA W POLSCE. ISTOTA POMYSŁU A OCZEKIWANIA PRZEDSIĘBIORCÓW
-
Czerwiec
- CORPORATE TAX RELIEF AND INCENTIVES FOR INVESTORS – NEW (BETTER?) SOLUTIONS
- ULGI PODATKOWE I ZACHĘTY DLA INWESTORÓW – IDZIE NOWE (LEPSZE?)
- 9% CIT ZAMIAST 19%, JAK PŁACIĆ NIŻSZY PODATEK
- CYPRUS VS. UNITED ARAB EMIRATES, WHERE TO MOVE? CHANGE OF TAX RESIDENCE
- CYPR VS. ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE, GDZIE SIĘ WYPROWADZIĆ? ZMIANA REZYDENCJI PODATKOWEJ
-
Maj
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
-
Styczeń
- 6 MAJOR CHANGES IN THE BEHAVIOUR OF PRIVATE INVESTORS AND THEIR PORTFOLIOS IN 2020
- 6 GŁÓWNYCH ZMIAN W ZACHOWANIACH I PORTFELACH INWESTORÓW PRYWATNYCH W ROKU 2020
- TAX SIMPLIFICATION 2021 IN POLAND – A MAGNET FOR FOREIGN INVESTORS
- UPROSZCZENIA PODATKOWE 2021 W POLSCE – MAGNESEM DLA INWESTORÓW ZAGRANICZNYCH
- ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF) – A FIRST-CLASS INVESTMENT VEHICLE AT YOUR FINGERTIPS
- ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA (ASI). PIERWSZORZĘDNY WEHIKUŁ INWESTYCYJNY NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
- ESTONIAN CIT – EFFECTIVE REDUCTION IN CORPORATE TAX IN POLAND
- CIT ESTOŃSKI – EFEKTYWNE OBNIŻENIE OPODATKOWANIA SPÓŁEK W POLSCE
-
Grudzień
-
2020
-
Grudzień
-
Listopad
- WE BREAK STEREOTYPES! PRECONCEPTIONS ABOUT LAWYERS AND THE REALITY OF BUSINESS
- AM I REALLY SAVING MYSELF MONEY? TODAY I WILL SAVE 100 PLN TO LOSE 1000 PLN TOMORROW
- ŁAMIEMY STEREOTYPY! CZYLI PRZEKONANIA O PRAWNIKACH, A REALIA BIZNESU
- CZY TO NAPRAWDĘ OSZCZĘDNOŚĆ? DZIŚ „ZAOSZCZĘDZĘ” 100 ZŁ ŻEBY JUTRO STRACIĆ 1000 ZŁ
- ZAPRASZAMY do MONAKO
- WHY IS IT WORTH BECOMING A TAX RESIDENT OF MONACO?
- DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ REZYDENTEM MONAKO? PODATKI W MONAKO
-
Październik
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Czerwiec
- THE WORLD IS CHANGING, AND YOU ARE STILL LOOKING FOR A UNICORN? In this article, we tell you everything you need to know to find one
- ŚWIAT SIĘ ZMIENIA, A TY WCIĄŻ SZUKASZ JEDNOROŻCA. Wszystko co musisz wiedzieć aby go znaleźć napisaliśmy tutaj
- KRYZYSOWE INWESTYCJE, CZYLI: ODWAŻNA INWESTYCJA WYMAGA OSTROŻNEGO PLANOWANIA
- JAK TRWOGA TO DO PRAWNIKA – NIEPOKOJĄCE TENDENCJE WŚRÓD STARTUPÓW
-
Maj
-
Kwiecień
- AMERICAN TAX COMPETITION. HELPFUL OR „HARMFUL”
- KONKURENCJA PODATKOWA PO AMERYKAŃSKU. POŻĄDANA, CZY „SZKODLIWA”
- PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO. Czyli jak inwestować, żeby nie stracić
- INVESTING IN HARD TIMES: HOW TO SET UP YOUR BUSINESS IN NEW YORK
- APETYT NA INWESTYCJE W TRUDNYCH CZASACH. SPÓŁKA W NOWYM YORKU
- WPŁYW PANDEMII NA TRANSAKCJE FUZJI I PRZEJĘĆ
- IMPACT OF A PANDEMIC ON MERGERS AND ACQUISITIONS
- PODATKI NA TRUDNE CZASY
-
Marzec
-
Luty
-
Grudzień
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
Grudzień
-
Listopad
- Zwrot PCC od czynności restrukturyzacyjnych z udziałem spółek komandytowo-akcyjnych
- Zmiany podatkowe na Cyprze zachętą dla potencjalnych inwestorów
- Cypryjskie fundusze inwestycyjne mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego w Polsce
- Nowe sankcje za niezłożenie sprawozdania finansowego
- Europejskie poświadczenie dziedziczenia
-
Październik
-
Lipiec
-
Grudzień
Kategorie
- Alternatywna Spółka Inwestycyjna (19)
- Inwestycje (56)
- Jurysdykcje (13)
- M&A (14)
- Podatki (81)
- Polska Fundacja Rodzinna (6)
- Polska Spółka Holdingowa (2)
- Prawo (44)
- Relokacja (9)
- Reorganizacja (6)
- Rezydencja Podatkowa (13)
- Rozliczanie Podatku (5)
- Sukcesja (10)
- Sukcesja rodzinna (2)
- Ulgi Podatkowe (5)
- Wealth Advisory (11)
- Wyjście za granicę (18)
- Zabezpieczenie aktywów (2)

Nowe publikacje
Chcesz być na bieżąco, wpisz mail, a otrzymasz nowe publikacje prosto do skrzynki: