KRYZYS, BOOM GOSPODARCZY CZY TECHNOLOGICZNY WYŚCIG, A MOŻE WSZYSTKO W JEDNYM?!

Tak, ostatnie osiemnaście miesięcy przyniosły nam zarówno kryzys, jak i boom gospodarczy. Przedsiębiorcy jak nigdy dotąd są dziś otwarci na podejmowanie ryzyka i nowych wyzwań. Coraz więcej przedsiębiorców zakłada nowe biznesy, nierzadko podejmując decyzję o ich międzynarodowym skalowaniu. Celem jest oczywiście wykorzystanie obecnych globalnych trendów oraz rozwój, a czasem wręcz technologiczny wyścig.
NOWATORSKIE TECHNOLOGIE I POLSKA POMYSŁOWOŚĆ
Przedsiębiorcy muszą być pomysłowi bardziej niż kiedykolwiek, a tego akurat polskiej mentalności nigdy nie brakowało. Świat zdecydowanie przyspieszył, a Polska dzięki otwarciu nowych możliwości bierze w tym udział. Nowatorskie technologie rozwijają się znacznie szybciej niż nam się kiedyś wydawało, a w tworzeniu nowej myśli technologicznej mamy swój duży udział. Złożoność procesów zachodzących w gospodarce, geopolityce, przyzwyczajeniach konsumentów podlega dynamicznym zmianom i przyspieszeniu przez co dotychczasowe prognozy liniowe już się nie sprawdzają. Musimy się przygotować na anomalie, również anomalie wzrostowe.
CZY WIEK PRZEDSIĘBIORCY MA ZNACZENIE?
Drugą zmianą jaką obserwuję to drastycznie spadła średnia wieku przedsiębiorcy poszukującego profesjonalnego wsparcia w skalowaniu biznesu. To 25 – 30 latkowie tworzą dziś bardzo imponujące, najczęściej nowatorskie spółki, które, mimo że powstały kilka lat, a czasem kilkanaście miesięcy temu, mogą pochwalić się dużą dynamiką wzrostu oraz imponującymi obrotami. To młodzi przedsiębiorcy wnoszą dziś do biznesu nową dynamikę. To sprawia, że technologia rozwija się bardzo szybko, a brak odpowiedniej jej komercjalizacji może spowodować, że stanie się ona niemal natychmiast nieatrakcyjna, czytaj „przestarzała”.
Odwaga i globalne spojrzenie młodszej generacji Polaków niczym się nie różni od sposobu robienia biznesu za oceanem. Dla młodych polskich przedsiębiorców rynek działalności nie ma dziś znaczenia – patrzą tam, gdzie jest największy potencjał rozwoju i popyt na innowację. Mają relatywnie dobre wykształcenie i specjalistyczną wiedzę, dzięki której z powodzeniem konkurują z założycielami z doliny krzemowej. I choć w globalnych raportach na temat wieku założycieli startupów odnoszących sukces mówi się o średniej 34-45 lat, to ta tendencja mocno się zmienia. Nie jest to dziwne biorąc pod uwagę, że większą akceptację na ryzyko i zdolność łapania pojawiających się okazji ma właśnie młodsze pokolenie.
POLACY NA ŚWIECIE
Wsparcie w międzynarodowym skalowaniu biznesów to najczęściej pojawiające się zapotrzebowanie klientów Panasiuk & Partners. Główne kierunki ekspansji to Ameryka Południowa lub daleka Azja. Zmiany zachodzą tak szybko, że w Europie przedsiębiorcy czują się już jak u siebie. To nie oznacza, że nie potrzebują czy nie oczekują wsparcia. Po prostu przychodzą po pomoc w ustawieniu struktury na etapie, gdy posiadają już działające operacyjnie, a czasem nawet dochodowe spółki w Europie. Kraje jakie najczęściej wybierają to Czechy, Niemcy, Bałkany, Rosja, czasem zdarza się UK, Francja i Skandynawia etc. Spotykając się z klientami mamy nieodparte wrażenie, że rynek idzie nieustannie w górę.
JAK UZASADNIĆ TEN BOOM GOSPODARCZY?
Obecna sytuacja gospodarcza jest na tyle dynamiczna i zaskakująca (najpierw spodziewamy się kryzysu, aby za chwilę czytać o prognozach wzrostów), że sama się prosi, aby zwrócić się ku historii. Jeśli dobrze się rozejrzeć, to po okresach masowych zakłóceń pozafinansowych, takich jak wojny i pandemie, gospodarka dochodzi do siebie. Ale szok jaki wywołuje jest z kolei powodem „zakłóceń” takich jak: wytrącenie ludzi ze strefy komfortu, konieczność realizacji nowych potrzeb, a ich znajdowanie się w całkowicie nowych sytuacjach eskaluje nowe sposoby działania – na tyle nowe, że podważające wcześniejszą strukturę gospodarki.
W pierwszej połowie XIX wieku pandemia cholery mocno uderzyła w Zachodnią Europę.
W ciągu miesiąca choroba wypełniła szpitale i zabrała kilka procent mieszkańców Paryża. Koniec zarazy natomiast spowodował znaczne ożywienie gospodarcze, a we Francji i Wielkiej Brytanii nastąpiła rewolucja przemysłowa. Czy to nie przypomina nam obecnych czasów? Niektóre analizy doszukujące się historycznych analogii znajdują podstawy dla nagłych przewrotów politycznych o nieprzewidywalnych konsekwencjach gospodarczych. Nie sposób oderwać tutaj myśli od polskiej sceny politycznej, ale z powodów oczywistych chciałabym pominąć ten temat.
Czytaj także: Gdzie inwestować w czasach kryzysu?
A JAKIE ZMIANY GOSPODARCZE DALEJ PRZYNIESIE PANDEMIA?
Zmiany podyktowane rewolucją wywołaną przez COVID-19 przyniosły możliwość wykorzystania nowych, globalnych trendów i skorzystania z szans na ponadprzeciętny rozwój biznesu. Obserwujemy dziś zdecydowaną zmianę w sposobie zarabiania pieniędzy, ponieważ przedsiębiorcy starają się wypełnić luki jakie powstały na rynku. Postępująca edukacja społeczeństwa obok dużej dawki odwagi przedsiębiorców, nowych potrzeb konsumenckich oraz biznesu, to przede wszystkim nowe możliwości związane z globalizacją biznesu zarówno po stronie podaży (biznesu) jak i popytu (klientów). Nigdy wcześniej tak wielu ludzi nie było tak otwartych na digitalizację życia zawodowego oraz konsumpcyjnego.
Wielu przedsiębiorców zmuszonych do zrobienia zwrotu o 180 stopni widzi dziś, że zmiany jakie wdrożyli w 2020 r. mają dużo lepszy efekt niż ich wcześniejsze starania i wieloletnie wysiłki. Obecne trendy widać na poniższym wykresie:

CO PRZED NAMI?
Covid jeszcze niedawno szalał w biedniejszych krajach. Natomiast bogaty świat znajduje się na skraju boomu po pandemii. A może ten boom już nastąpił? Z pewnością obawy przed kryzysem – mimo nadal odmiennych zdań ekspertów, którzy go przewidują- zostały mocno uśpione. Strach przed pandemią znacznie zmalał, bo liczba hospitalizacji i zgonów z powodu wirusa namacalnie zmalała. O czwartej fali mówi się dziś z większym spokojem.
A GOSPODARKA?
Progności uważają, że gospodarka wzrośnie w tym roku co najmniej kilka punktów procentowych szybciej niż w trendzie sprzed pandemii. Przeprowadzona przez The Economist analiza danych o PKB dla gospodarek G7 sugeruje (wykres 1), że tak zsynchronizowane przyspieszenie względem trendu jest rzadkie i stoi na stanowisku, że tak się nie stało od powojennego boomu lat pięćdziesiątych.

Jednak ten sam The Economist stawia tezę: „Ciesz się nadchodzącym boomem, póki trwa. Wkrótce w tej opowieści może nastąpić zwrot.”
Czytaj także: Podsumowanie doświadczeń i trendów zmian roku 2020
W BUTACH PRZEDSIĘBIORCY? CO ROBIĆ?
Jedną z najlepszych inwestycji w tak dynamicznych zmianach jest konsekwentna realizacja planów związanych z rozwojem spółek korzystając z potencjału „Nowego Świata”. Polacy nauczeni licznych zwrotów szybko dostosowują się do nowych okoliczności. To też najlepsza droga ku uniezależnieniu się od perturbacji geopolitycznych, czyli zdrowej dywersyfikacji. W tej całej wyprawie warto tylko pamiętać, że zanim nasz biznes wystrzeli na wartości godne „exitu” należy go dobrze ustawić. Reguła „GO, GO, GO and then we’ll fix it” potrafi mieć bolesne skutki nie tylko prawno-podatkowe, ale przede wszystkim biznesowe. Dlatego sprawmy, aby wyjście na świat było w pełni przemyślane. Trzymam kciuki za Wasze powodzenie!

Blog pod redakcją dr Anny Marii Panasiuk

Założyciel i partner zarządzający kancelarii Panasiuk & Partners. Wieloletni doradca klienta w wealth management. Kieruje zespołem prawników, doradców podatkowych i księgowych, gdzie usługi zespołu skierowane są na efektywne zarządzenia portfelem klientów.
Autorzy

dr Anna Maria Panasiuk
partner zarządzający | adwokat | wealth advisor
Andrzej Sałamacha
partner, radca prawny
Magda Kwiatkowska
radca prawny
Szczepan Adamski
OF COUNSEL | PRAWNIK | PREZES ZARZĄDU YOURS SP. Z O.O.
Sabina Tyszko
konsultant podatkowy
Piotr Świąć
adwokat
Adam Apel
doradca podatkowy
Monika Baran
radca prawny
Kamil Kowalik
doradca podatkowy
Katarzyna Bieńkowska
radca prawny,
doradca podatkowy YOURS Panasiuk
Paweł Szumowski
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Edyta Winnicka
prawnik
Antoni Goraj
radca prawny
Katarzyna Zając
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Paweł Turek
doradca podatkowy
Michał Nowacki
radca prawny
Sylwia Rybicka
dyrektor ds. rozwoju
Sylwia Rozwandowicz
adwokat
Marta Kwiatkowska - Abramowska
asystent prawny
dr Adam Barcikowski
head of tax | doradca podatkowy
Dorota Sajewicz
investment partner
dr Maja Czarzasty- Hercberg
OF COUNSEL/RADCA PRAWNY
Maciej Małachowski
aplikant radcowski
Klaudia Borkowska
Aplikantka adwokacka
Archiwum
-
2023
-
2022
-
Grudzień
- POLISH FAMILY FOUNDATION – A new solution for entrepreneurs
- POLSKA FUNDACJA RODZINNA – nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców
- INVESTMENT FUNDS IN THE NETHERLANDS – ABC OF SETTING UP OF AIF
- FUNDUSZE INWESTYCYJNE W HOLANDII – ABC ZAŁOŻENIA AFI
- TAX INCENTIVES TO INVEST IN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF)
- ZACHĘTY PODATKOWE DO INWESTYCJI W ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCJNĄ (ASI)
-
Listopad
-
Październik
- CAN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND SERVE THE PURPOSES OF PRIVATE INVESTMENTS?
- CZY ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA MOŻE SŁUŻYĆ PRYWATNYM INWESTYCJOM?
- M&A – TRANSACTION TRIVIA IN MERGERS & ACQUISITIONS
- M&A – CIEKAWOSTKI TRANSAKCJI MERGERS & ACQUISITION
- HISZPAŃSKA REZYDENCJA PODATKOWA – PUZZLE DLA WTAJEMNICZONYCH!
- Spanish tax residence – jigsaw puzzles for the initiated!
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Lipiec
-
Maj
- PODWÓJNA REZYDENCJA PODATKOWA – 4 PRZYKŁADY POWSTANIA [CZĘŚĆ II OSOBY PRYWATNE]
- DUAL TAX RESIDENCE – 4 EXAMPLES OF ITS EMERGENCE [PART II NATURAL PERSONS]
- INVESTORS’ Q&A ABOUT THE ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS
- O CO NAJCZĘŚCIEJ PYTAJĄ INWESTORZY W KONTEKŚCIE ASI (ALTERNATYWNYCH SPÓŁEK INWESTYCYJNYCH)?
- REVOLUTION ON THE MERGERS & ACQUISITIONS MARKET – RECORD-BREAKING M&A TRANSACTIONS IN POLAND
- REWOLUCJA NA RYNKU FUZJI I PRZEJĘĆ – REKORDOWE TRANSAKCJE M&A W POLSCE
- 7 SINS COMMITTED WHILE RUNNING A BUSINESS AND MAKING INVESTMENTS
- 7 GRZECHÓW PRZY PROWADZENIU BIZNESU I INWESTYCJACH
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
- SIMPLE CONSERVATIVE INVESTMENTS. HISTORICAL ANALYSIS OF THE LAST 20 YEARS
- PROSTE INWESTYCJE KONSERWATYWNE. ANALIZA HISTORYCZNA OSTATNICH 20 LAT
- CZY WARTO ZAMIESZKAĆ W HISZPANII? PRAWO BECKHAMA, CZYLI JAK NIE PŁACIĆ PODATKÓW W HISZPANII
- IS IT WORTH LIVING IN SPAIN? BECKHAM 'S LAW, HOW TO AVOID PAYING TAXES IN SPAIN
- ESTONIAN CIT 2022 AS A REMEDY FOR THE POLISH DEAL
- ESTOŃSKI CIT 2022 JAKO REMEDIUM NA POLSKI ŁAD
-
Styczeń
- HOW CAN YOU SET UP AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND IN A FEW WEEKS?
- JAK MOŻNA ZAŁOŻYĆ ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCYJNĄ W KILKA TYGODNI?
- DO CLOSED-END INVESTMENT FUNDS STILL PAY OFF?
- CZY FUNDUSZE INWESTYCYJNE ZAMKNIĘTE JESZCZE SIĘ OPŁACAJĄ?
- 6 REASONS WHY IT IS WORTH DEVELOPING A BUSINESS OUTSIDE POLISH BORDERS
- 6 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO ROZWIJAĆ BIZNES POZA POLSKĄ
-
Grudzień
-
2021
-
Grudzień
-
Listopad
-
Październik
- LIFE IN TENERIFE – TAXES AND REAL ESTATE IN THE CANARY ISLANDS
- TENERYFA NA ŻYCIE – PODATKI I NIERUCHOMOŚCI NA WYSPACH KANARYJSKICH
- TURNKEY REORGANISATION – HOW TO PREPARE A BUSINESS FOR INTERNATIONAL EXPANSION
- REORGANIZACJA POD KLUCZ CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ BIZNES NA EKSPANSJĘ ZAGRANICZNĄ
- BUSINESS EXPANSION OUTSIDE THE EU – LET’S HAVE A LOOK AT OTHER CONTINENTS
- EKSPANSJA BIZNESU POZA UE – SPÓJRZMY NA INNE KONTYNENTY
-
Wrzesień
-
Sierpień
- MAJĄTEK RODZINNY
- COMPANY RELOCATION WITHIN THE EU: PROCESS ANALYSIS AND CASE STUDY
- PRZENIESIENIE SPÓŁKI W OBRĘBIE UE: ANALIZA PROCESU I CASE STUDY
- SCALING UP BUSINESS. TAXES IN ESTONIA, ITALY, UNITED KINGDOM, MALTA AND CYPRUS – COMPARISON
- EKSPANSJA BIZNESU. PODATKI W EUROPIE.
- POLSKI ŁAD OCZAMI PRZEDSIĘBIORCY
-
Lipiec
- EXPANDING NEXT DOOR – THE CZECH REPUBLIC, SLOVAKIA, GERMANY, ROMANIA
- EKSPANSJA PO SĄSIEDZKU – CZECHY, SŁOWACJA, NIEMIECY, RUMUNIA
- CONVERTIBLE DEBT IN POLAND
- CONVERTIBLE DEBT PRZY INWESTYCJACH PRE-SEED
- AIFs (ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS) LEAD THE WAY ON THE POLISH CAPITAL MARKET
- ASI WIEDZIE PRYM NA POLSKIM RYNKU KAPITAŁOWYM
- FAMILY FOUNDATIONS IN POLAND. CONCEPT VERSUS ENTREPRENEURS’ EXPECTATIONS
- FUNDACJA RODZINNA W POLSCE. ISTOTA POMYSŁU A OCZEKIWANIA PRZEDSIĘBIORCÓW
-
Czerwiec
- CORPORATE TAX RELIEF AND INCENTIVES FOR INVESTORS – NEW (BETTER?) SOLUTIONS
- ULGI PODATKOWE I ZACHĘTY DLA INWESTORÓW – IDZIE NOWE (LEPSZE?)
- 9% CIT ZAMIAST 19%, JAK PŁACIĆ NIŻSZY PODATEK
- CYPRUS VS. UNITED ARAB EMIRATES, WHERE TO MOVE? CHANGE OF TAX RESIDENCE
- CYPR VS. ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE, GDZIE SIĘ WYPROWADZIĆ? ZMIANA REZYDENCJI PODATKOWEJ
-
Maj
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
-
Styczeń
- 6 MAJOR CHANGES IN THE BEHAVIOUR OF PRIVATE INVESTORS AND THEIR PORTFOLIOS IN 2020
- 6 GŁÓWNYCH ZMIAN W ZACHOWANIACH I PORTFELACH INWESTORÓW PRYWATNYCH W ROKU 2020
- TAX SIMPLIFICATION 2021 IN POLAND – A MAGNET FOR FOREIGN INVESTORS
- UPROSZCZENIA PODATKOWE 2021 W POLSCE – MAGNESEM DLA INWESTORÓW ZAGRANICZNYCH
- ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF) – A FIRST-CLASS INVESTMENT VEHICLE AT YOUR FINGERTIPS
- ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA (ASI). PIERWSZORZĘDNY WEHIKUŁ INWESTYCYJNY NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
- ESTONIAN CIT – EFFECTIVE REDUCTION IN CORPORATE TAX IN POLAND
- CIT ESTOŃSKI – EFEKTYWNE OBNIŻENIE OPODATKOWANIA SPÓŁEK W POLSCE
-
Grudzień
-
2020
-
Grudzień
-
Listopad
- WE BREAK STEREOTYPES! PRECONCEPTIONS ABOUT LAWYERS AND THE REALITY OF BUSINESS
- AM I REALLY SAVING MYSELF MONEY? TODAY I WILL SAVE 100 PLN TO LOSE 1000 PLN TOMORROW
- ŁAMIEMY STEREOTYPY! CZYLI PRZEKONANIA O PRAWNIKACH, A REALIA BIZNESU
- CZY TO NAPRAWDĘ OSZCZĘDNOŚĆ? DZIŚ „ZAOSZCZĘDZĘ” 100 ZŁ ŻEBY JUTRO STRACIĆ 1000 ZŁ
- ZAPRASZAMY do MONAKO
- WHY IS IT WORTH BECOMING A TAX RESIDENT OF MONACO?
- DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ REZYDENTEM MONAKO? PODATKI W MONAKO
-
Październik
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Czerwiec
- THE WORLD IS CHANGING, AND YOU ARE STILL LOOKING FOR A UNICORN? In this article, we tell you everything you need to know to find one
- ŚWIAT SIĘ ZMIENIA, A TY WCIĄŻ SZUKASZ JEDNOROŻCA. Wszystko co musisz wiedzieć aby go znaleźć napisaliśmy tutaj
- KRYZYSOWE INWESTYCJE, CZYLI: ODWAŻNA INWESTYCJA WYMAGA OSTROŻNEGO PLANOWANIA
- JAK TRWOGA TO DO PRAWNIKA – NIEPOKOJĄCE TENDENCJE WŚRÓD STARTUPÓW
-
Maj
-
Kwiecień
- AMERICAN TAX COMPETITION. HELPFUL OR „HARMFUL”
- KONKURENCJA PODATKOWA PO AMERYKAŃSKU. POŻĄDANA, CZY „SZKODLIWA”
- PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO. Czyli jak inwestować, żeby nie stracić
- INVESTING IN HARD TIMES: HOW TO SET UP YOUR BUSINESS IN NEW YORK
- APETYT NA INWESTYCJE W TRUDNYCH CZASACH. SPÓŁKA W NOWYM YORKU
- WPŁYW PANDEMII NA TRANSAKCJE FUZJI I PRZEJĘĆ
- IMPACT OF A PANDEMIC ON MERGERS AND ACQUISITIONS
- PODATKI NA TRUDNE CZASY
-
Marzec
-
Luty
-
Grudzień
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
Grudzień
-
Listopad
- Zwrot PCC od czynności restrukturyzacyjnych z udziałem spółek komandytowo-akcyjnych
- Zmiany podatkowe na Cyprze zachętą dla potencjalnych inwestorów
- Cypryjskie fundusze inwestycyjne mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego w Polsce
- Nowe sankcje za niezłożenie sprawozdania finansowego
- Europejskie poświadczenie dziedziczenia
-
Październik
-
Lipiec
-
Grudzień
Kategorie
- Alternatywna Spółka Inwestycyjna (19)
- Inwestycje (56)
- Jurysdykcje (13)
- M&A (14)
- Podatki (81)
- Polska Fundacja Rodzinna (6)
- Polska Spółka Holdingowa (2)
- Prawo (44)
- Relokacja (9)
- Reorganizacja (6)
- Rezydencja Podatkowa (13)
- Rozliczanie Podatku (5)
- Sukcesja (10)
- Sukcesja rodzinna (2)
- Ulgi Podatkowe (5)
- Wealth Advisory (11)
- Wyjście za granicę (18)
- Zabezpieczenie aktywów (2)

Nowe publikacje
Chcesz być na bieżąco, wpisz mail, a otrzymasz nowe publikacje prosto do skrzynki: