KRYPTO – Fiskus akceptuje odliczania kosztów kopania kryptowalut

Rynek Krypto zaczyna się profesjonalizować, a polskie organy zaczynają się z uwagą
i zrozumieniem przyglądać zmianom na rynku krypto. Jesteśmy w trakcie dyskusji
z organami regulacyjnymi w jaki sposób podejść do inwestowania w krypto i mamy nadzieję, że już jesienią będziemy mogli się nowymi informacjami z Wami podzielić. Dziś zwróćmy uwagę na nową interpretację podatkową wydaną przez Dyrektor KIS, w której potwierdzono możliwość zaliczania wydatków pośrednich związanych
z kopaniem kryptowalut do kosztów prowadzonej działalności, jeśli kopanie kryptowalut dokonywane jest na rzecz innych podmiotów.
Niedawno wydana Interpretacja podatkowa potwierdziła to co doradcy podatkowi twierdzili od dawna. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził w indywidualnej interpretacji podatkowej, że przedsiębiorca może dokonywać odliczeń kosztów kopania kryptowalut jeśli świadczy usługi kopania walut cyfrowych na rzecz innych podmiotów.
Kto w ogóle zobowiązany jest do zapłaty podatku od krypto?
Polskie państwo opodatkowuje kryptowaluty podobnie jak zyski kapitałowe. Na początku, gdy kryptowaluty pojawiły się na rynku kwestia ich opodatkowania nie była jasna. Nie wiadomo było nie tylko jak należy je opodatkowywać, ale też czy w ogóle podlegają opodatkowaniu. Wraz z rozwojem technologii i upowszechnieniem się kryptowalut polska zaczęła stopniowo wyjaśniać kwestię opodatkowywania kryptowalut oraz ją regulować.
Obecnie obowiązkiem podatkowym od kryptowalut lub rozliczenia straty z tego tytułu objęte są osoby które uzyskują przychody związane z kryptowalutami w następujących sytuacjach:
- odpłatnego zbycia kryptowalut,
Punkt ten dotyczy sprzedaży kryptowalut i osiągnięcia w ten sposób dochodu (przychodu) wyrażanego w legalnym środku płatniczym (np. złotówkach).
- płatności kryptowalutami za towary i usługi,
Dotyczy to płatności kryptowalutami za towary lub usługi.
- działalności gospodarczej związanej z kryptowalutami,
Ponadto, warto pamiętać o tym, że zakup kryptowalut walutą państwową lub innym tradycyjnym środkiem płatniczym powoduje obowiązek złożenia zaświadczenia i poinformowania o tym urząd skarbowy. Obowiązek ten dotyczy wszystkich osób dokonujących wspomnianego zakupu kryptowalut nawet jeśli w przyszłości nie osiągną zysku lub nie zamierzają sprzedawać kryptowalut w jakimkolwiek systemie za pieniądz tradycyjny. Zwracamy przy tym jednak uwagę wymiana jednej kryptowaluty na drugą, ani obracanie kryptowalutami nie stwarza powstania obowiązku podatkowego, ani zgłoszeniowego.
Podatek czyli przychody i koszty
Ukształtowanie się obowiązku podatkowego dotyczącego kryptowalut wiąże się z konieczności określenia co jest przychodem z krypto, a co może być uznane jako koszt uzyskania tego dochodu (przychodu). Przychody zazwyczaj można określić prosto, w szczególności pod względem podatkowym. Z kosztami jest inaczej. W opinii urzędów skarbowych nie każdy wydatek jest kosztem, który można zaliczyć jako koszt uzyskania dochodu (przychodów). Poza ogólnymi zasadami zaliczania wydatków w koszty uzyskania przychodów (dochodów) w obszarze krypto obowiązują szczególne zasady. Jedna z takich szczególnych zasad z obszaru krypto dotyczy m.in. ujmowaniem wydatków związanych z kopaniem kryptowalut w kosztach uzyskania przychodów (dochodów).
Kiedy wydatki na energię elektryczną możesz wrzucić w koszty kopania Krypto?
Wydana przez fiskusa indywidualna interpretacja podatkowa o nr 0114-KDIP2-2.4010.145.2023.1.IN w sposób wskazuje, że przedsiębiorcy mogą odejmować od przychodu wydatki na energię elektryczną oraz koszty amortyzacji sprzętu komputerowego do wydobycia kryptowalut. Jednakże mogą to robić tylko wtedy, gdy świadczą oni usługi związane z kopaniem walut cyfrowych na rzecz innych podmiotów. Zaznaczamy, że jeśli przedsiębiorca dokonuje kopania kryptowalut na własny rachunek nie może ująć kosztów z nim związanych w kosztach działalności.
Jak uzasadnił swoje racje podatnik?
Wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej Indywidualna interpretacja podatkowa dotyczyła przedsiębiorcy, który zamierzał zakupić sprzęt komputerowy do kopania kryptowalut w celu udostępniania odpłatnie mocy obliczeniowej podmiotom trzecim. Płatności za wspomnianą usługę klienci przedsiębiorcy mieliby dokonywać za pomocą kryptowalut.
Podatnik we wspomnianej interpretacji podatkowej wyłożył, że jest spółką, która zamierza kupić sprzęt komputerowy dostosowany do kopania kryptowalut poprzez rozwiązywanie funkcji hashującej. Podatnik w interpretacji indywidualnej stwierdził, że przy pomocy mocy obliczeniowej zakupionego sprzętu komputerowego zamierza świadczyć usługi na rzecz zagranicznych (trzecich) podmiotów. Spółka zaznaczyła, że nie będzie dokonywać wydobywania walut wirtualnych we własnym imieniu oraz na własną rzecz. Według spółki tak kopane kryptowaluty będą przekazywane do podmiotów korzystających z oferowanej usługi. Wynagrodzenie za usługę spółka zamierza pobierać w kryptowalutach. Do wynagrodzenia będzie wliczać również wydatki związane z energią elektryczną oraz serwisowaniem sprzętu komputerowego. Faktury spółka zaierza sporządzać jednak w tradycyjnych walutach, natomiast płatności zamierza otrzymywać w kryptowalutach. Otrzymywane w ten sposó kryptowaluty zamierza wymieniać na waluty tradycyjne na giełdach kryptowalut.
W związku z wyżej opisaną sytuacją spółka zadał m.in. pytania dotyczące możliwości amortyzacji sprzętu komputerowego oraz zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych na energię elektryczną. Przy zadaniu pytań spółka stwierdziła, że może zarówno stosować amortyzację sprzętu komputerowego, jak i dokonywać odliczeń wydatków wynikających z zużycia energii elektrycznej na kopanie kryptowalut.
Co odpowiedział Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej?
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odpowiadając spółce na zadane pytania przyznał spółce rację. Dyrektor KIS stwierdził, że wydatki związane z energię elektryczną oraz obsługą serwisową sprzętu komputerowego spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Potwierdził on również, że sprzęt komputerowy przeznaczony do wydobywania walut wirtualnych, którego wartość przekracza 10 tys. zł, a okres użytkowania będzie dłuższy niż rok, będzie podlegał amortyzacji.
Wnioski na przyszłość dla tych co kopią Krypto!
W konsekwencji wydania tej i innych interpretacji indywidualnej należy przyjąć, że w przypadku kopania walut wirtualnych na własny rachunek dochodzi do uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia walut wirtualnych w momencie sprzedaży wykopanej kryptowaluty. Co w myśl orzecznictwa powoduje, że nie można ująć w kosztach ani wydatków związanych z nabyciem sprzętu, ani prądu wykorzystywanego do kopania kryptowalut, a jedynie wydatki poniesione bezpośrednio. Natomiast w przypadku wykonywania usługi kopania na rzecz osób trzecich możliwe jest zaliczane wydatków tzw. pośrednich czyli np. związanych z energią elektryczną do kosztów działalności.
Zaznaczamy przy tym jednak, że taka interpretacja jest nowością i w ramach dopiero w ramach niej będzie kształtować się linia orzecznicza dotycząca zaliczania wydatków związanych z kopaniem kryptowalut na rzecz osób trzecich w kosztach działalności. Nie mniej opisane powyżej stanowisko KISu potwierdza interpretację przepisów jakiej dokonywali już doradcy podatkowi.
Podsumowując
Taki zwrot akcji jest przykładem, że również organy uczą się zasad jakie rządzą rynkiem krypto i NFT. Tak więc jeśli inwestujesz w nowe technologie i rozumiesz mechanizmy rynkowe rządzące krypto, nie zniechęcaj się! Świat prędzej czy później dostosuje się do tych nieodwracalnych trendów. Pamiętasz? W latach 90 regulatorzy próbowali nas przekonać, że internet jest niebezpieczny i się nie przyjmie. Biznes na to nie pozwolił. Ta sama droga czeka krypto. Bądźmy na niej pierwsi. Wyznaczajmy trendy i idźmy do przodu!
Jesteśmy w trakcie stawiania pierwszego ASI inwestującego w Polsce, właśnie w KRYPTO!
Blog pod redakcją dr Anny Marii Panasiuk

Założyciel i partner zarządzający kancelarii Panasiuk & Partners. Wieloletni doradca klienta w wealth management. Kieruje zespołem prawników, doradców podatkowych i księgowych, gdzie usługi zespołu skierowane są na efektywne zarządzenia portfelem klientów.
Autorzy

dr Anna Maria Panasiuk
partner zarządzający | adwokat | wealth advisor
Andrzej Sałamacha
partner, radca prawny
Magda Kwiatkowska
radca prawny
Szczepan Adamski
OF COUNSEL | PRAWNIK | PREZES ZARZĄDU YOURS SP. Z O.O.
Sabina Tyszko
konsultant podatkowy
Piotr Świąć
adwokat
Adam Apel
doradca podatkowy
Monika Baran
radca prawny
Kamil Kowalik
doradca podatkowy
Katarzyna Bieńkowska
radca prawny,
doradca podatkowy YOURS Panasiuk
Paweł Szumowski
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Edyta Winnicka
prawnik
Antoni Goraj
radca prawny
Katarzyna Zając
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Paweł Turek
doradca podatkowy
Michał Nowacki
radca prawny
Sylwia Rybicka
dyrektor ds. rozwoju
Sylwia Rozwandowicz
adwokat
Marta Kwiatkowska - Abramowska
asystent prawny
dr Adam Barcikowski
head of tax | doradca podatkowy
Dorota Sajewicz
investment partner
dr Maja Czarzasty- Hercberg
OF COUNSEL/RADCA PRAWNY
Maciej Małachowski
aplikant radcowski
Klaudia Borkowska
Aplikantka adwokacka
Archiwum
-
2023
-
2022
-
Grudzień
- POLISH FAMILY FOUNDATION – A new solution for entrepreneurs
- POLSKA FUNDACJA RODZINNA – nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców
- INVESTMENT FUNDS IN THE NETHERLANDS – ABC OF SETTING UP OF AIF
- FUNDUSZE INWESTYCYJNE W HOLANDII – ABC ZAŁOŻENIA AFI
- TAX INCENTIVES TO INVEST IN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF)
- ZACHĘTY PODATKOWE DO INWESTYCJI W ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCJNĄ (ASI)
-
Listopad
-
Październik
- CAN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND SERVE THE PURPOSES OF PRIVATE INVESTMENTS?
- CZY ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA MOŻE SŁUŻYĆ PRYWATNYM INWESTYCJOM?
- M&A – TRANSACTION TRIVIA IN MERGERS & ACQUISITIONS
- M&A – CIEKAWOSTKI TRANSAKCJI MERGERS & ACQUISITION
- HISZPAŃSKA REZYDENCJA PODATKOWA – PUZZLE DLA WTAJEMNICZONYCH!
- Spanish tax residence – jigsaw puzzles for the initiated!
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Lipiec
-
Maj
- PODWÓJNA REZYDENCJA PODATKOWA – 4 PRZYKŁADY POWSTANIA [CZĘŚĆ II OSOBY PRYWATNE]
- DUAL TAX RESIDENCE – 4 EXAMPLES OF ITS EMERGENCE [PART II NATURAL PERSONS]
- INVESTORS’ Q&A ABOUT THE ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS
- O CO NAJCZĘŚCIEJ PYTAJĄ INWESTORZY W KONTEKŚCIE ASI (ALTERNATYWNYCH SPÓŁEK INWESTYCYJNYCH)?
- REVOLUTION ON THE MERGERS & ACQUISITIONS MARKET – RECORD-BREAKING M&A TRANSACTIONS IN POLAND
- REWOLUCJA NA RYNKU FUZJI I PRZEJĘĆ – REKORDOWE TRANSAKCJE M&A W POLSCE
- 7 SINS COMMITTED WHILE RUNNING A BUSINESS AND MAKING INVESTMENTS
- 7 GRZECHÓW PRZY PROWADZENIU BIZNESU I INWESTYCJACH
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
- SIMPLE CONSERVATIVE INVESTMENTS. HISTORICAL ANALYSIS OF THE LAST 20 YEARS
- PROSTE INWESTYCJE KONSERWATYWNE. ANALIZA HISTORYCZNA OSTATNICH 20 LAT
- CZY WARTO ZAMIESZKAĆ W HISZPANII? PRAWO BECKHAMA, CZYLI JAK NIE PŁACIĆ PODATKÓW W HISZPANII
- IS IT WORTH LIVING IN SPAIN? BECKHAM 'S LAW, HOW TO AVOID PAYING TAXES IN SPAIN
- ESTONIAN CIT 2022 AS A REMEDY FOR THE POLISH DEAL
- ESTOŃSKI CIT 2022 JAKO REMEDIUM NA POLSKI ŁAD
-
Styczeń
- HOW CAN YOU SET UP AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND IN A FEW WEEKS?
- JAK MOŻNA ZAŁOŻYĆ ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCYJNĄ W KILKA TYGODNI?
- DO CLOSED-END INVESTMENT FUNDS STILL PAY OFF?
- CZY FUNDUSZE INWESTYCYJNE ZAMKNIĘTE JESZCZE SIĘ OPŁACAJĄ?
- 6 REASONS WHY IT IS WORTH DEVELOPING A BUSINESS OUTSIDE POLISH BORDERS
- 6 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO ROZWIJAĆ BIZNES POZA POLSKĄ
-
Grudzień
-
2021
-
Grudzień
-
Listopad
-
Październik
- LIFE IN TENERIFE – TAXES AND REAL ESTATE IN THE CANARY ISLANDS
- TENERYFA NA ŻYCIE – PODATKI I NIERUCHOMOŚCI NA WYSPACH KANARYJSKICH
- TURNKEY REORGANISATION – HOW TO PREPARE A BUSINESS FOR INTERNATIONAL EXPANSION
- REORGANIZACJA POD KLUCZ CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ BIZNES NA EKSPANSJĘ ZAGRANICZNĄ
- BUSINESS EXPANSION OUTSIDE THE EU – LET’S HAVE A LOOK AT OTHER CONTINENTS
- EKSPANSJA BIZNESU POZA UE – SPÓJRZMY NA INNE KONTYNENTY
-
Wrzesień
-
Sierpień
- MAJĄTEK RODZINNY
- COMPANY RELOCATION WITHIN THE EU: PROCESS ANALYSIS AND CASE STUDY
- PRZENIESIENIE SPÓŁKI W OBRĘBIE UE: ANALIZA PROCESU I CASE STUDY
- SCALING UP BUSINESS. TAXES IN ESTONIA, ITALY, UNITED KINGDOM, MALTA AND CYPRUS – COMPARISON
- EKSPANSJA BIZNESU. PODATKI W EUROPIE.
- POLSKI ŁAD OCZAMI PRZEDSIĘBIORCY
-
Lipiec
- EXPANDING NEXT DOOR – THE CZECH REPUBLIC, SLOVAKIA, GERMANY, ROMANIA
- EKSPANSJA PO SĄSIEDZKU – CZECHY, SŁOWACJA, NIEMIECY, RUMUNIA
- CONVERTIBLE DEBT IN POLAND
- CONVERTIBLE DEBT PRZY INWESTYCJACH PRE-SEED
- AIFs (ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS) LEAD THE WAY ON THE POLISH CAPITAL MARKET
- ASI WIEDZIE PRYM NA POLSKIM RYNKU KAPITAŁOWYM
- FAMILY FOUNDATIONS IN POLAND. CONCEPT VERSUS ENTREPRENEURS’ EXPECTATIONS
- FUNDACJA RODZINNA W POLSCE. ISTOTA POMYSŁU A OCZEKIWANIA PRZEDSIĘBIORCÓW
-
Czerwiec
- CORPORATE TAX RELIEF AND INCENTIVES FOR INVESTORS – NEW (BETTER?) SOLUTIONS
- ULGI PODATKOWE I ZACHĘTY DLA INWESTORÓW – IDZIE NOWE (LEPSZE?)
- 9% CIT ZAMIAST 19%, JAK PŁACIĆ NIŻSZY PODATEK
- CYPRUS VS. UNITED ARAB EMIRATES, WHERE TO MOVE? CHANGE OF TAX RESIDENCE
- CYPR VS. ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE, GDZIE SIĘ WYPROWADZIĆ? ZMIANA REZYDENCJI PODATKOWEJ
-
Maj
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
-
Styczeń
- 6 MAJOR CHANGES IN THE BEHAVIOUR OF PRIVATE INVESTORS AND THEIR PORTFOLIOS IN 2020
- 6 GŁÓWNYCH ZMIAN W ZACHOWANIACH I PORTFELACH INWESTORÓW PRYWATNYCH W ROKU 2020
- TAX SIMPLIFICATION 2021 IN POLAND – A MAGNET FOR FOREIGN INVESTORS
- UPROSZCZENIA PODATKOWE 2021 W POLSCE – MAGNESEM DLA INWESTORÓW ZAGRANICZNYCH
- ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF) – A FIRST-CLASS INVESTMENT VEHICLE AT YOUR FINGERTIPS
- ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA (ASI). PIERWSZORZĘDNY WEHIKUŁ INWESTYCYJNY NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
- ESTONIAN CIT – EFFECTIVE REDUCTION IN CORPORATE TAX IN POLAND
- CIT ESTOŃSKI – EFEKTYWNE OBNIŻENIE OPODATKOWANIA SPÓŁEK W POLSCE
-
Grudzień
-
2020
-
Grudzień
-
Listopad
- WE BREAK STEREOTYPES! PRECONCEPTIONS ABOUT LAWYERS AND THE REALITY OF BUSINESS
- AM I REALLY SAVING MYSELF MONEY? TODAY I WILL SAVE 100 PLN TO LOSE 1000 PLN TOMORROW
- ŁAMIEMY STEREOTYPY! CZYLI PRZEKONANIA O PRAWNIKACH, A REALIA BIZNESU
- CZY TO NAPRAWDĘ OSZCZĘDNOŚĆ? DZIŚ „ZAOSZCZĘDZĘ” 100 ZŁ ŻEBY JUTRO STRACIĆ 1000 ZŁ
- ZAPRASZAMY do MONAKO
- WHY IS IT WORTH BECOMING A TAX RESIDENT OF MONACO?
- DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ REZYDENTEM MONAKO? PODATKI W MONAKO
-
Październik
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Czerwiec
- THE WORLD IS CHANGING, AND YOU ARE STILL LOOKING FOR A UNICORN? In this article, we tell you everything you need to know to find one
- ŚWIAT SIĘ ZMIENIA, A TY WCIĄŻ SZUKASZ JEDNOROŻCA. Wszystko co musisz wiedzieć aby go znaleźć napisaliśmy tutaj
- KRYZYSOWE INWESTYCJE, CZYLI: ODWAŻNA INWESTYCJA WYMAGA OSTROŻNEGO PLANOWANIA
- JAK TRWOGA TO DO PRAWNIKA – NIEPOKOJĄCE TENDENCJE WŚRÓD STARTUPÓW
-
Maj
-
Kwiecień
- AMERICAN TAX COMPETITION. HELPFUL OR „HARMFUL”
- KONKURENCJA PODATKOWA PO AMERYKAŃSKU. POŻĄDANA, CZY „SZKODLIWA”
- PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO. Czyli jak inwestować, żeby nie stracić
- INVESTING IN HARD TIMES: HOW TO SET UP YOUR BUSINESS IN NEW YORK
- APETYT NA INWESTYCJE W TRUDNYCH CZASACH. SPÓŁKA W NOWYM YORKU
- WPŁYW PANDEMII NA TRANSAKCJE FUZJI I PRZEJĘĆ
- IMPACT OF A PANDEMIC ON MERGERS AND ACQUISITIONS
- PODATKI NA TRUDNE CZASY
-
Marzec
-
Luty
-
Grudzień
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
Grudzień
-
Listopad
- Zwrot PCC od czynności restrukturyzacyjnych z udziałem spółek komandytowo-akcyjnych
- Zmiany podatkowe na Cyprze zachętą dla potencjalnych inwestorów
- Cypryjskie fundusze inwestycyjne mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego w Polsce
- Nowe sankcje za niezłożenie sprawozdania finansowego
- Europejskie poświadczenie dziedziczenia
-
Październik
-
Lipiec
-
Grudzień
Kategorie
- Alternatywna Spółka Inwestycyjna (19)
- Inwestycje (56)
- Jurysdykcje (13)
- M&A (14)
- Podatki (81)
- Polska Fundacja Rodzinna (6)
- Polska Spółka Holdingowa (2)
- Prawo (44)
- Relokacja (9)
- Reorganizacja (6)
- Rezydencja Podatkowa (13)
- Rozliczanie Podatku (5)
- Sukcesja (10)
- Sukcesja rodzinna (2)
- Ulgi Podatkowe (5)
- Wealth Advisory (11)
- Wyjście za granicę (18)
- Zabezpieczenie aktywów (2)

Nowe publikacje
Chcesz być na bieżąco, wpisz mail, a otrzymasz nowe publikacje prosto do skrzynki: