SPRZEDAŻ SPÓŁKI. JAK PRZYSTĄPIĆ DO PROJEKTU M&A

Waga przygotowania i odpowiedniego poprowadzenia procesu negocjacji jest często niedoceniana. Same negocjacje są postrzegane jako czas na przygotowanie umowy, w której ma zostać zawarta jedna istotna dla stron informacja – cena za udziały (akcje). Nie przywiązujemy natomiast uwagi do równie istotnych elementów jakimi są odpowiednie zaadresowanie ryzyk związanych z procesem przejęcia spółki lub dokonywanej inwestycji, czy istnienie oczekiwanych parametrów transakcji, a te przecież powinny znaleźć odzwierciedlenie w odpowiednich postanowieniach umownych.
Przystąpienie do przygotowania odpowiednich dokumentów wymaga więc uprzedniego zebrania niezbędnych informacji oraz wynikających stąd ryzyk, które mogą zrealizować się po stronie przejmowanej spółki. Należy również zidentyfikować kluczowe interesy, które chcielibyśmy chronić. Kwestie te (ryzyka czy interesy) należy następnie odpowiednio zdefiniować w przygotowywanych dokumentach transakcyjnych.
Warto również cały proces podzielić na dwie części. Pierwszy etap, kiedy strony podpisują dokument, w którym definiują podstawowe uzgodnione pomiędzy sobą warunki transakcji tzw. list intencyjny/letter of intent, często zwany również term sheet oraz dugi etap, w którym po procesie due diligence powstaje finalna umowa pomiędzy stronami.
UMOWA W TRANSAKCJI M&A
Jeszcze przed podjęciem pracy w przygotowaniu dokumentacji bardzo ważne jest odpowiednie zebranie informacji o oczekiwaniach stron oraz o przejmowanej spółce. Dopiero wtedy zaistnieje możliwość ich odpowiedniego zaadresowania. Uzgodnienie samej ceny oraz terminu zapłaty jej poszczególnych rat to oczywiście główny element umowy i cel sam w sobie. Uzgodnienie tych warunków nie wyczerpuje jednak procesu negocjacyjnego, a osoby które tak sądzą są w ogromnym błędzie. Określenie celu inwestycji, parametrów spółki, którą kupujemy są tak samo istotne, chociażby z tego powodu abyśmy mieli pewność, że to co kupujemy, jest dokładnie tym, co jesteśmy gotowi kupić za uzgodnioną cenę.
Dlatego przygotowując umowę, obok samej kwestii ceny musimy pamiętać o tak samo istotnych ryzkach, które następnie powinny być odpowiednio zdefiniowane. Przykładowym ryzkiem może być fakt nieziszczenia się celu naszej inwestycji (np.: spółka nie osiągnie przewidywanych wyników w najbliższym okresie lub pojawią się inne okoliczności które pozbawią spółkę przypisywanych jej przymiotów). Zdefiniowanie uprawnień stron, gdy któreś z określonych ryzyk miałoby się zmaterializować stanowi, razem z wcześniej ustaloną ceną, dopiero kompletną umowę.
Innymi słowy, celem procesu, jest nie tyle zdefiniowanie ile za spółkę jesteśmy w stanie dać lub środków zainwestować, ale również w jakich okolicznościach możemy się
z inwestycji wycofać. W skrajnych sytuacjach może to mieć takie znaczenie, jak strata 100% zainwestowanych środków w stosunku do możliwości wycofania ich 90%, a to dzięki odpowiednio przygotowanej umowie M&A.
CZYNNIK LUDZKI W PROCESIE NEGOCJACJI
Jeszcze przed przygotowaniem listu intencyjnego jest czas kiedy obie strony weryfikują czy potencjalna transakcja znajduje się w zakresie ich zainteresowania. Jest to też czas wzajemnego poznania uczestników procesu, którzy w tym okresie muszą nabrać względem siebie zaufania, poczuć tzw. „chemię”.
Celem samego listu intencyjnego jest spisanie najważniejszych elementów transakcji, czyli: ceny, sposobu płatności oraz struktury transakcji. Ten krok służy weryfikacji czy strony się zrozumiały oraz czy są gotowe potwierdzić uzgodnione warunki transakcji. Czas przygotowania i negocjowania listu intencyjnego to czas obserwacji wzajemnej stron oraz ustalenia dalszych zasad i perspektyw negocjacji transakcji.
Z drugiej strony należy pamiętać, że samo przygotowanie takiego dokumentu, wymaga udziału kompetentnych doradców. Niedopilnowanie odpowiednich zapisów takiej umowy może spowodować, że sprzedający bez negatywnych skutków prawnych nie będzie mógł odejść od stołu, zaś kupujący utknie ze swoim wartościowym aktywem w transakcji, której nie będzie chciał zamknąć na negocjowanych warunkach.
Dlatego niezmiernie istotny jest zespół umiejętnie prowadzący proces negocjacji.
Z kolei profesjonalny pełnomocnik stron musi uwzględnić fakt, że komunikaty muszą być zrozumiałe dla obu stron transakcji (przedsiębiorców).
W przypadku spółek, które funkcjonują w biznesie bez wsparcia prawnego (w polskich warunkach nadal wiele podmiotów gospodarczych radzi sobie – z różnymi skutkami – bez wynajęcia prawnika) dochodzi dodatkowy etap, w którym doradca musi zmierzyć z koniecznością edukacji klienta co do roli prawnika, doradcy, a czasem również zapisów umownych. Tutaj świadomość zarządów spółek poszukujących finansowania bywa różna, czasem bardzo zaskakująca.
Do tego, czym „starsza” spółka, tym bardziej przywiązany jest do niej jej właściciel (który najczęściej jest jednocześnie jej założycielem) i tym trudniej jest mu zaakceptować opinie prezentowane przez zespół doradców, niejednokrotnie młodszych o co najmniej dekadę.
Odchodząc od tak skrajnych przykładów należy podkreślić, że proces sprzedaży spółek jest mocno osadzony na jego uczestnikach, którzy przecież są ludźmi. Zdaniem Javier Enrile, amerykański ekspert oraz bloger w dziedzinie M&A, nie powinniśmy wręcz spodziewać się racjonalnego działania stron prowadzących negocjacje. Według niego decyzje i zachowania w negocjacjach są powodowane nieprzewidywalnymi impulsami kształtowanymi zakorzenionymi nawykami, strachem, czy osobistymi potrzebami uczestników. Innymi słowy powinniśmy spodziewać się, że strony negocjacji NIE będą kierować się rozsądkiem. Patrząc na doświadczenia prowadzonych transakcji, nie sposób się z tym stanowiskiem nie zgodzić. Co więcej, będąc przygotowanym na taki subiektywny, czy emocjonalny element negocjacji, w sytuacji gdy się pojawi można do umiejętnie wykorzystać. Dzięki świadomym obserwacjom przyzwyczajeń stron można odpowiednio pokierować poszczególnymi etapami negocjacji. Bądź też zaadresować pewne emocjonalne potrzeby drugiej strony.
Reasumując, przystąpienie do procesu sprzedaży spółki wymaga przygotowania i przemyślenia celów obu stron, doświadczenia w zakresie adresowania potrzeb strony przeciwnej, a przede wszystkim umiejętnego zaadresowania ryzyk oraz ziszczenia się celów prawnych i biznesowych takiej transakcji. Każdy taki proces wymaga zatem ekspertyzy zarówno prawnej, jak i biznesowej. Stąd konieczność odpowiedniego dobrania zespołu jaki prowadzi proces akwizycji (lub wyjścia).
W kolejnym artykule napiszemy więcej o praktyce samej transakcji. Szczegóły wkrótce.

Blog pod redakcją dr Anny Marii Panasiuk

Założyciel i partner zarządzający kancelarii Panasiuk & Partners. Wieloletni doradca klienta w wealth management. Kieruje zespołem prawników, doradców podatkowych i księgowych, gdzie usługi zespołu skierowane są na efektywne zarządzenia portfelem klientów.
Autorzy

dr Anna Maria Panasiuk
partner zarządzający | adwokat | wealth advisor
Andrzej Sałamacha
partner, radca prawny
Magda Kwiatkowska
radca prawny
Szczepan Adamski
OF COUNSEL | PRAWNIK | PREZES ZARZĄDU YOURS SP. Z O.O.
Sabina Tyszko
konsultant podatkowy
Piotr Świąć
adwokat
Adam Apel
doradca podatkowy
Monika Baran
radca prawny
Kamil Kowalik
doradca podatkowy
Katarzyna Bieńkowska
radca prawny,
doradca podatkowy YOURS Panasiuk
Paweł Szumowski
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Edyta Winnicka
prawnik
Antoni Goraj
radca prawny
Katarzyna Zając
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Paweł Turek
doradca podatkowy
Michał Nowacki
radca prawny
Sylwia Rybicka
dyrektor ds. rozwoju
Sylwia Rozwandowicz
adwokat
Marta Kwiatkowska - Abramowska
asystent prawny
dr Adam Barcikowski
head of tax | doradca podatkowy
Dorota Sajewicz
investment partner
dr Maja Czarzasty- Hercberg
OF COUNSEL/RADCA PRAWNY
Maciej Małachowski
aplikant radcowski
Klaudia Borkowska
Aplikantka adwokacka
Archiwum
-
2023
-
2022
-
Grudzień
- POLISH FAMILY FOUNDATION – A new solution for entrepreneurs
- POLSKA FUNDACJA RODZINNA – nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców
- INVESTMENT FUNDS IN THE NETHERLANDS – ABC OF SETTING UP OF AIF
- FUNDUSZE INWESTYCYJNE W HOLANDII – ABC ZAŁOŻENIA AFI
- TAX INCENTIVES TO INVEST IN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF)
- ZACHĘTY PODATKOWE DO INWESTYCJI W ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCJNĄ (ASI)
-
Listopad
-
Październik
- CAN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND SERVE THE PURPOSES OF PRIVATE INVESTMENTS?
- CZY ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA MOŻE SŁUŻYĆ PRYWATNYM INWESTYCJOM?
- M&A – TRANSACTION TRIVIA IN MERGERS & ACQUISITIONS
- M&A – CIEKAWOSTKI TRANSAKCJI MERGERS & ACQUISITION
- HISZPAŃSKA REZYDENCJA PODATKOWA – PUZZLE DLA WTAJEMNICZONYCH!
- Spanish tax residence – jigsaw puzzles for the initiated!
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Lipiec
-
Maj
- PODWÓJNA REZYDENCJA PODATKOWA – 4 PRZYKŁADY POWSTANIA [CZĘŚĆ II OSOBY PRYWATNE]
- DUAL TAX RESIDENCE – 4 EXAMPLES OF ITS EMERGENCE [PART II NATURAL PERSONS]
- INVESTORS’ Q&A ABOUT THE ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS
- O CO NAJCZĘŚCIEJ PYTAJĄ INWESTORZY W KONTEKŚCIE ASI (ALTERNATYWNYCH SPÓŁEK INWESTYCYJNYCH)?
- REVOLUTION ON THE MERGERS & ACQUISITIONS MARKET – RECORD-BREAKING M&A TRANSACTIONS IN POLAND
- REWOLUCJA NA RYNKU FUZJI I PRZEJĘĆ – REKORDOWE TRANSAKCJE M&A W POLSCE
- 7 SINS COMMITTED WHILE RUNNING A BUSINESS AND MAKING INVESTMENTS
- 7 GRZECHÓW PRZY PROWADZENIU BIZNESU I INWESTYCJACH
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
- SIMPLE CONSERVATIVE INVESTMENTS. HISTORICAL ANALYSIS OF THE LAST 20 YEARS
- PROSTE INWESTYCJE KONSERWATYWNE. ANALIZA HISTORYCZNA OSTATNICH 20 LAT
- CZY WARTO ZAMIESZKAĆ W HISZPANII? PRAWO BECKHAMA, CZYLI JAK NIE PŁACIĆ PODATKÓW W HISZPANII
- IS IT WORTH LIVING IN SPAIN? BECKHAM 'S LAW, HOW TO AVOID PAYING TAXES IN SPAIN
- ESTONIAN CIT 2022 AS A REMEDY FOR THE POLISH DEAL
- ESTOŃSKI CIT 2022 JAKO REMEDIUM NA POLSKI ŁAD
-
Styczeń
- HOW CAN YOU SET UP AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND IN A FEW WEEKS?
- JAK MOŻNA ZAŁOŻYĆ ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCYJNĄ W KILKA TYGODNI?
- DO CLOSED-END INVESTMENT FUNDS STILL PAY OFF?
- CZY FUNDUSZE INWESTYCYJNE ZAMKNIĘTE JESZCZE SIĘ OPŁACAJĄ?
- 6 REASONS WHY IT IS WORTH DEVELOPING A BUSINESS OUTSIDE POLISH BORDERS
- 6 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO ROZWIJAĆ BIZNES POZA POLSKĄ
-
Grudzień
-
2021
-
Grudzień
-
Listopad
-
Październik
- LIFE IN TENERIFE – TAXES AND REAL ESTATE IN THE CANARY ISLANDS
- TENERYFA NA ŻYCIE – PODATKI I NIERUCHOMOŚCI NA WYSPACH KANARYJSKICH
- TURNKEY REORGANISATION – HOW TO PREPARE A BUSINESS FOR INTERNATIONAL EXPANSION
- REORGANIZACJA POD KLUCZ CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ BIZNES NA EKSPANSJĘ ZAGRANICZNĄ
- BUSINESS EXPANSION OUTSIDE THE EU – LET’S HAVE A LOOK AT OTHER CONTINENTS
- EKSPANSJA BIZNESU POZA UE – SPÓJRZMY NA INNE KONTYNENTY
-
Wrzesień
-
Sierpień
- MAJĄTEK RODZINNY
- COMPANY RELOCATION WITHIN THE EU: PROCESS ANALYSIS AND CASE STUDY
- PRZENIESIENIE SPÓŁKI W OBRĘBIE UE: ANALIZA PROCESU I CASE STUDY
- SCALING UP BUSINESS. TAXES IN ESTONIA, ITALY, UNITED KINGDOM, MALTA AND CYPRUS – COMPARISON
- EKSPANSJA BIZNESU. PODATKI W EUROPIE.
- POLSKI ŁAD OCZAMI PRZEDSIĘBIORCY
-
Lipiec
- EXPANDING NEXT DOOR – THE CZECH REPUBLIC, SLOVAKIA, GERMANY, ROMANIA
- EKSPANSJA PO SĄSIEDZKU – CZECHY, SŁOWACJA, NIEMIECY, RUMUNIA
- CONVERTIBLE DEBT IN POLAND
- CONVERTIBLE DEBT PRZY INWESTYCJACH PRE-SEED
- AIFs (ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS) LEAD THE WAY ON THE POLISH CAPITAL MARKET
- ASI WIEDZIE PRYM NA POLSKIM RYNKU KAPITAŁOWYM
- FAMILY FOUNDATIONS IN POLAND. CONCEPT VERSUS ENTREPRENEURS’ EXPECTATIONS
- FUNDACJA RODZINNA W POLSCE. ISTOTA POMYSŁU A OCZEKIWANIA PRZEDSIĘBIORCÓW
-
Czerwiec
- CORPORATE TAX RELIEF AND INCENTIVES FOR INVESTORS – NEW (BETTER?) SOLUTIONS
- ULGI PODATKOWE I ZACHĘTY DLA INWESTORÓW – IDZIE NOWE (LEPSZE?)
- 9% CIT ZAMIAST 19%, JAK PŁACIĆ NIŻSZY PODATEK
- CYPRUS VS. UNITED ARAB EMIRATES, WHERE TO MOVE? CHANGE OF TAX RESIDENCE
- CYPR VS. ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE, GDZIE SIĘ WYPROWADZIĆ? ZMIANA REZYDENCJI PODATKOWEJ
-
Maj
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
-
Styczeń
- 6 MAJOR CHANGES IN THE BEHAVIOUR OF PRIVATE INVESTORS AND THEIR PORTFOLIOS IN 2020
- 6 GŁÓWNYCH ZMIAN W ZACHOWANIACH I PORTFELACH INWESTORÓW PRYWATNYCH W ROKU 2020
- TAX SIMPLIFICATION 2021 IN POLAND – A MAGNET FOR FOREIGN INVESTORS
- UPROSZCZENIA PODATKOWE 2021 W POLSCE – MAGNESEM DLA INWESTORÓW ZAGRANICZNYCH
- ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF) – A FIRST-CLASS INVESTMENT VEHICLE AT YOUR FINGERTIPS
- ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA (ASI). PIERWSZORZĘDNY WEHIKUŁ INWESTYCYJNY NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
- ESTONIAN CIT – EFFECTIVE REDUCTION IN CORPORATE TAX IN POLAND
- CIT ESTOŃSKI – EFEKTYWNE OBNIŻENIE OPODATKOWANIA SPÓŁEK W POLSCE
-
Grudzień
-
2020
-
Grudzień
-
Listopad
- WE BREAK STEREOTYPES! PRECONCEPTIONS ABOUT LAWYERS AND THE REALITY OF BUSINESS
- AM I REALLY SAVING MYSELF MONEY? TODAY I WILL SAVE 100 PLN TO LOSE 1000 PLN TOMORROW
- ŁAMIEMY STEREOTYPY! CZYLI PRZEKONANIA O PRAWNIKACH, A REALIA BIZNESU
- CZY TO NAPRAWDĘ OSZCZĘDNOŚĆ? DZIŚ „ZAOSZCZĘDZĘ” 100 ZŁ ŻEBY JUTRO STRACIĆ 1000 ZŁ
- ZAPRASZAMY do MONAKO
- WHY IS IT WORTH BECOMING A TAX RESIDENT OF MONACO?
- DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ REZYDENTEM MONAKO? PODATKI W MONAKO
-
Październik
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Czerwiec
- THE WORLD IS CHANGING, AND YOU ARE STILL LOOKING FOR A UNICORN? In this article, we tell you everything you need to know to find one
- ŚWIAT SIĘ ZMIENIA, A TY WCIĄŻ SZUKASZ JEDNOROŻCA. Wszystko co musisz wiedzieć aby go znaleźć napisaliśmy tutaj
- KRYZYSOWE INWESTYCJE, CZYLI: ODWAŻNA INWESTYCJA WYMAGA OSTROŻNEGO PLANOWANIA
- JAK TRWOGA TO DO PRAWNIKA – NIEPOKOJĄCE TENDENCJE WŚRÓD STARTUPÓW
-
Maj
-
Kwiecień
- AMERICAN TAX COMPETITION. HELPFUL OR „HARMFUL”
- KONKURENCJA PODATKOWA PO AMERYKAŃSKU. POŻĄDANA, CZY „SZKODLIWA”
- PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO. Czyli jak inwestować, żeby nie stracić
- INVESTING IN HARD TIMES: HOW TO SET UP YOUR BUSINESS IN NEW YORK
- APETYT NA INWESTYCJE W TRUDNYCH CZASACH. SPÓŁKA W NOWYM YORKU
- WPŁYW PANDEMII NA TRANSAKCJE FUZJI I PRZEJĘĆ
- IMPACT OF A PANDEMIC ON MERGERS AND ACQUISITIONS
- PODATKI NA TRUDNE CZASY
-
Marzec
-
Luty
-
Grudzień
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
Grudzień
-
Listopad
- Zwrot PCC od czynności restrukturyzacyjnych z udziałem spółek komandytowo-akcyjnych
- Zmiany podatkowe na Cyprze zachętą dla potencjalnych inwestorów
- Cypryjskie fundusze inwestycyjne mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego w Polsce
- Nowe sankcje za niezłożenie sprawozdania finansowego
- Europejskie poświadczenie dziedziczenia
-
Październik
-
Lipiec
-
Grudzień
Kategorie
- Alternatywna Spółka Inwestycyjna (19)
- Inwestycje (56)
- Jurysdykcje (13)
- M&A (14)
- Podatki (81)
- Polska Fundacja Rodzinna (6)
- Polska Spółka Holdingowa (2)
- Prawo (44)
- Relokacja (9)
- Reorganizacja (6)
- Rezydencja Podatkowa (13)
- Rozliczanie Podatku (5)
- Sukcesja (10)
- Sukcesja rodzinna (2)
- Ulgi Podatkowe (5)
- Wealth Advisory (11)
- Wyjście za granicę (18)
- Zabezpieczenie aktywów (2)

Nowe publikacje
Chcesz być na bieżąco, wpisz mail, a otrzymasz nowe publikacje prosto do skrzynki: