PRZENIESIENIE SPÓŁKI W OBRĘBIE UE: ANALIZA PROCESU I CASE STUDY

Zmiany w rozwoju biznesu ostatnich miesięcy pozwalają nam patrzeć bardziej otwarcie na transfer biznesu z jednego kraju do innego. Polscy przedsiębiorcy coraz częściej zgłaszają potrzebę ekspansji i rozwoju biznesu w Europie lub w USA, i coraz częściej zdarzają się przypadki, w których zachodzi potrzeba przeniesienia spółki z jednego kraju do innego. A w ramach Unii Europejskiej, czy Szwajcarii jest to obecnie możliwe i coraz powszechniej praktykowane przy udziale polskich sądów.
PRZENIESIENIE SPÓŁKI Z KRAJU DO KRAJU – ZACHOWAJ CIĄGŁOŚĆ DZIAŁALNOŚCI
Taki proces nazywamy redomicyliacją (więcej o temacie pisaliśmy w artykule: Redomicyliacja, czyli jak przenieść biznes do innego kraju), a polega on na przeniesieniu siedziby spółki założonej zgodnie z ustawodawstwem Państwa Członkowskiego do innego kraju należącego do Unii Europejskiej. Rozwiązanie w postaci takiej redomicyliacji jest możliwe od 2017 roku, gdy pojawiły się przełomowe orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE), a potem polskiego Sądu Najwyższego. Na ich podstawie – zgodnie ze swobodą przepływu kapitału – można dokonywać relokacji spółki bez konieczności jej likwidacji.
Dla przykładu spółka w Polsce może zaprzestać działalności w kraju i zacząć ją prowadzić w Luksemburgu, a spółka na Malcie może zacząć ją prowadzić w Warszawie, być zarejestrowana w polskim KRS i wyrejestrowana z rejestru handlowego na Malcie.
Co prawda polskie przepisy, jak i przepisy różnych państw nadal zakładają procedury wyrejestrowania analogiczne jak przy likwidacji, jednak nie ma konieczności faktycznej likwidacji spółki. Taka spółka może prowadzić działalność od wskazanej daty w innym, wybranym miejscu w Europie.
Ponieważ nadal działamy na gruncie precedensowym – nie ma jeszcze wypracowanych przepisów wykonawczych, czasem nie ma też i praktyki, a rejestry w niektórych krajach mogą działać po omacku. Mimo, że proces ten jest stosunkowo nieskomplikowany, to ważne jest abyśmy mieli do czynienia zarówno z prawnikiem doświadczonym w tym zakresie i jeśli to możliwe (i mamy na to wpływ), z doświadczonym sądem w zainteresowanych krajach. Wówczas taki proces można przeprowadzić relatywnie szybko. Rekord zespołu Panasiuk & Partners to 5 tygodni.
Ale może pójść też inaczej. Ponieważ w procesie uczestniczą prawnicy oraz sądy (lub organy rejestrowe) w dwóch różnych krajach to może się zdarzyć, że nasz partner lub sąd wybranego kraju – ze względu na nieznajomość takiego procesu – może go po prostu przedłużać.
Z CYPRU DO POLSKI – ANALIZA PROCESU ZMIANY SIEDZIBY SPÓŁKI
Poniżej dokładna analiza takiego procesu na przykładzie zmiany siedziby spółki z Nikozji na Cyprze na Warszawę. Ku przestrodze wskazujemy wszystkie potknięcia, które mogą spowodować przedłużenie procesu. Ich dokładne poukładanie zawczasu może pomóc w sprawnym przeprowadzeniu całej procedury.
Sam proces w praktyce przypomina bardziej likwidację spółki, niżeli zmianę jej siedziby. Zakres czynności koniecznych do przeprowadzenia pełnego postępowania podzielony jest na kilka etapów, tj.:
- zmiana umowy spółki cypryjskiej poprzez dopisanie postanowienia o możliwości zmiany siedziby spółki w obrębie Unii Europejskiej (standardowe zapisy umowy spółek cypryjskich nie uwzględniają takiej możliwości); podjęcie uchwały wspólników w przedmiocie akceptacji zmian do umowy spółki; zawiadomienie rejestru spółek cypryjskich o dokonanej zmianie;
- uzyskanie zgody rejestru spółek cypryjskich na przeniesienie siedziby spółki do innego kraju wewnątrz Unii Europejskiej oraz publikacja ogłoszenia o podjętej uchwale wspólników spółki w dwóch dziennikach (kopię publikacji należy złożyć w rejestrze spółek w terminie 14 dni od daty publikacji;
Do wniosku o uzyskanie ww. zgody należy dołączyć oświadczenie dyrektorów spółki zawierające dane spółki, charakter jej działalności, proponowaną nazwę firmy kontynuowanej spółki, pod którą spółka będzie działać poza Cyprem, wskazanie nowej jurysdykcji, w której spółka zamierza kontynuować swoją działalność, nazwę i adres organu rejestrującego spółkę w nowej jurysdykcji, jak również proponowaną datę ustanowienia nowej siedziby spółki poza granicami Cypru.
Dodatkowo, warunkiem uzyskania ww. zgody rejestru jest:- przedłożenie śródrocznego sprawozdania finansowego przedstawiającego wartość rynkową majątku spółki, zatwierdzonego uchwałą wspólników spółki
- przedłożenie oświadczenia o wypłacalności spółki sporządzone przez dyrektorów spółki
- przedłożenie zaświadczenia o rozliczeniu przez spółkę wszystkich podatków i opłat, tj. tzw. tax clearance
- uzbrój się w cierpliwość – w przypadku Cypru należy odczekać trzy miesiące od momentu publikacji, tak więc nie należy zakładać, że z udziałem Cypru będziemy bili rekordy – raczej należy uzbroić się w cierpliwość.
- finalizacja – formalności – po spełnieniu wszystkich opisanych powyżej wymagań, rejestr spółek powinien wyrazić zgodę na przeniesienie siedziby spółki do innego kraju. Następnie do rejestru spółek cypryjskich należy dostarczyć zaświadczenie o rejestracji spółki w rejestrze przedsiębiorców w Polsce, na podstawie którego rejestr spółek cypryjskich wykreśli spółkę.
CO MOŻE PÓJŚĆ NIE TAK? NA CO UWAŻAĆ PRZEPROWADZAJĄC BIZNES Z CYPRU
- Wyrejestrowanie VAT/VIES. Zawczasu należy ustalić kwestię wyrejestrowania VAT i VIES. Spółka, która jest spółką operacyjną (nie holdingową) przy niekorzystnym podejściu organów skarbowych może być postawiona w sytuacji przymusowego wstrzymania działalności operacyjnej.
- Działalność do czasu wyrejestrowania. Zamknięcie ksiąg finansowych spółki na Cyprze może nie oznaczać zamknięcia procesu sprawozdawczego na Cyprze. Należy się przygotować na to, że rejestr wezwie jeszcze zarząd spółki do złożenia oświadczenia potwierdzającego, że od dnia podjęcia uchwały wspólników o zmianie siedziby do dnia wydania zgody na taką zmianę spółka nie podjęła działalności gospodarczej. I tutaj jest istotny problem, bo spółka defacto ma prawo prowadzić działalność – jednak niedostosowane procedury rejestru na Cyprze trwają na tyle długo, że ten okres zawieszenia może być na tyle długi, że powstaje pytanie, gdzie należy prowadzić sprawozdawczość spółki za okres zawieszenia – na Cyprze, czy w Polsce? – należy ustalić dokładny harmonogram przed uruchomieniem procesu redomicyliacji spółki i uzgodnić kto taką sprawozdawczość księgową za ten czas przygotuje.
- Pilnuj terminów. Należy również pamiętać, że w procesie redomicyliacji należy powołać spółkę w Polsce nie jako jeszcze raz i dokonuje się tego przed polskim notariuszem. Z chwilą podjęcia tego kroku mamy już ograniczony czas na złożenie wniosku do KRS, a termin złożenia tych dokumentów zależy od zamknięcia procedury w rejestrze na Cyprze. Dobrze jest więc dokładnie przewidzieć wszystkie etapy, aby nie dopuścić do sytuacji, w której przedłużająca się zagraniczna procedura uniemożliwi rejestrację zawartej już umowy spółki w polskim rejestrze przedsiębiorców KRS.
Dzięki doświadczeniu Panasiuk & Partners w innych procesach tego typu mogliśmy wesprzeć zespół prawników na Cyprze i ich współpracę z lokalnym sądem w zakresie sprawnego przeprowadzenia procesu. Dzięki naszemu wsparciu i umiejętnym biznesowym uzasadnieniu procesu, mimo wątpliwości sądu cypryjskiego, udało się pozyskać jego zgodę i dziś spółka naszego klienta została zgłoszona w KRS w Warszawie.
Przy skomplikowanych relacjach transgranicznych reorganizacji oraz ekspansji polskiego biznesu za granicę Polski bardzo ważne jest precyzyjne przygotowanie harmonogramu procesu w taki sposób, aby biznes klienta mógł prawidłowo funkcjonować przez cały okres zarówno prostej redomicyliacji czy bardziej skomplikowanej międzynarodowej reorganizacji spółek. Czasem redomicyliacja może z powodzeniem zastąpić transgraniczne połączenie spółek, które jest zawsze długotrwałe i z pewnością dużo droższe. W niektórych krajach tak jak Szwajcaria – transgraniczne połączenie spółek nie będzie możliwa a redomicyliacja już tak.


Blog pod redakcją dr Anny Marii Panasiuk

Założyciel i partner zarządzający kancelarii Panasiuk & Partners. Wieloletni doradca klienta w wealth management. Kieruje zespołem prawników, doradców podatkowych i księgowych, gdzie usługi zespołu skierowane są na efektywne zarządzenia portfelem klientów.
Autorzy

dr Anna Maria Panasiuk
partner zarządzający | adwokat | wealth advisor
Andrzej Sałamacha
partner, radca prawny
Magda Kwiatkowska
radca prawny
Szczepan Adamski
OF COUNSEL | PRAWNIK | PREZES ZARZĄDU YOURS SP. Z O.O.
Sabina Tyszko
konsultant podatkowy
Piotr Świąć
adwokat
Adam Apel
doradca podatkowy
Monika Baran
radca prawny
Kamil Kowalik
doradca podatkowy
Katarzyna Bieńkowska
radca prawny,
doradca podatkowy YOURS Panasiuk
Paweł Szumowski
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Edyta Winnicka
prawnik
Antoni Goraj
radca prawny
Katarzyna Zając
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Paweł Turek
doradca podatkowy
Michał Nowacki
radca prawny
Sylwia Rybicka
dyrektor ds. rozwoju
Sylwia Rozwandowicz
adwokat
Marta Kwiatkowska - Abramowska
asystent prawny
dr Adam Barcikowski
head of tax | doradca podatkowy
Dorota Sajewicz
investment partner
dr Maja Czarzasty- Hercberg
OF COUNSEL/RADCA PRAWNY
Maciej Małachowski
aplikant radcowski
Klaudia Borkowska
Aplikantka adwokacka
Archiwum
-
2023
-
2022
-
Grudzień
- POLISH FAMILY FOUNDATION – A new solution for entrepreneurs
- POLSKA FUNDACJA RODZINNA – nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców
- INVESTMENT FUNDS IN THE NETHERLANDS – ABC OF SETTING UP OF AIF
- FUNDUSZE INWESTYCYJNE W HOLANDII – ABC ZAŁOŻENIA AFI
- TAX INCENTIVES TO INVEST IN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF)
- ZACHĘTY PODATKOWE DO INWESTYCJI W ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCJNĄ (ASI)
-
Listopad
-
Październik
- CAN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND SERVE THE PURPOSES OF PRIVATE INVESTMENTS?
- CZY ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA MOŻE SŁUŻYĆ PRYWATNYM INWESTYCJOM?
- M&A – TRANSACTION TRIVIA IN MERGERS & ACQUISITIONS
- M&A – CIEKAWOSTKI TRANSAKCJI MERGERS & ACQUISITION
- HISZPAŃSKA REZYDENCJA PODATKOWA – PUZZLE DLA WTAJEMNICZONYCH!
- Spanish tax residence – jigsaw puzzles for the initiated!
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Lipiec
-
Maj
- PODWÓJNA REZYDENCJA PODATKOWA – 4 PRZYKŁADY POWSTANIA [CZĘŚĆ II OSOBY PRYWATNE]
- DUAL TAX RESIDENCE – 4 EXAMPLES OF ITS EMERGENCE [PART II NATURAL PERSONS]
- INVESTORS’ Q&A ABOUT THE ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS
- O CO NAJCZĘŚCIEJ PYTAJĄ INWESTORZY W KONTEKŚCIE ASI (ALTERNATYWNYCH SPÓŁEK INWESTYCYJNYCH)?
- REVOLUTION ON THE MERGERS & ACQUISITIONS MARKET – RECORD-BREAKING M&A TRANSACTIONS IN POLAND
- REWOLUCJA NA RYNKU FUZJI I PRZEJĘĆ – REKORDOWE TRANSAKCJE M&A W POLSCE
- 7 SINS COMMITTED WHILE RUNNING A BUSINESS AND MAKING INVESTMENTS
- 7 GRZECHÓW PRZY PROWADZENIU BIZNESU I INWESTYCJACH
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
- SIMPLE CONSERVATIVE INVESTMENTS. HISTORICAL ANALYSIS OF THE LAST 20 YEARS
- PROSTE INWESTYCJE KONSERWATYWNE. ANALIZA HISTORYCZNA OSTATNICH 20 LAT
- CZY WARTO ZAMIESZKAĆ W HISZPANII? PRAWO BECKHAMA, CZYLI JAK NIE PŁACIĆ PODATKÓW W HISZPANII
- IS IT WORTH LIVING IN SPAIN? BECKHAM 'S LAW, HOW TO AVOID PAYING TAXES IN SPAIN
- ESTONIAN CIT 2022 AS A REMEDY FOR THE POLISH DEAL
- ESTOŃSKI CIT 2022 JAKO REMEDIUM NA POLSKI ŁAD
-
Styczeń
- HOW CAN YOU SET UP AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND IN A FEW WEEKS?
- JAK MOŻNA ZAŁOŻYĆ ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCYJNĄ W KILKA TYGODNI?
- DO CLOSED-END INVESTMENT FUNDS STILL PAY OFF?
- CZY FUNDUSZE INWESTYCYJNE ZAMKNIĘTE JESZCZE SIĘ OPŁACAJĄ?
- 6 REASONS WHY IT IS WORTH DEVELOPING A BUSINESS OUTSIDE POLISH BORDERS
- 6 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO ROZWIJAĆ BIZNES POZA POLSKĄ
-
Grudzień
-
2021
-
Grudzień
-
Listopad
-
Październik
- LIFE IN TENERIFE – TAXES AND REAL ESTATE IN THE CANARY ISLANDS
- TENERYFA NA ŻYCIE – PODATKI I NIERUCHOMOŚCI NA WYSPACH KANARYJSKICH
- TURNKEY REORGANISATION – HOW TO PREPARE A BUSINESS FOR INTERNATIONAL EXPANSION
- REORGANIZACJA POD KLUCZ CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ BIZNES NA EKSPANSJĘ ZAGRANICZNĄ
- BUSINESS EXPANSION OUTSIDE THE EU – LET’S HAVE A LOOK AT OTHER CONTINENTS
- EKSPANSJA BIZNESU POZA UE – SPÓJRZMY NA INNE KONTYNENTY
-
Wrzesień
-
Sierpień
- MAJĄTEK RODZINNY
- COMPANY RELOCATION WITHIN THE EU: PROCESS ANALYSIS AND CASE STUDY
- PRZENIESIENIE SPÓŁKI W OBRĘBIE UE: ANALIZA PROCESU I CASE STUDY
- SCALING UP BUSINESS. TAXES IN ESTONIA, ITALY, UNITED KINGDOM, MALTA AND CYPRUS – COMPARISON
- EKSPANSJA BIZNESU. PODATKI W EUROPIE.
- POLSKI ŁAD OCZAMI PRZEDSIĘBIORCY
-
Lipiec
- EXPANDING NEXT DOOR – THE CZECH REPUBLIC, SLOVAKIA, GERMANY, ROMANIA
- EKSPANSJA PO SĄSIEDZKU – CZECHY, SŁOWACJA, NIEMIECY, RUMUNIA
- CONVERTIBLE DEBT IN POLAND
- CONVERTIBLE DEBT PRZY INWESTYCJACH PRE-SEED
- AIFs (ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS) LEAD THE WAY ON THE POLISH CAPITAL MARKET
- ASI WIEDZIE PRYM NA POLSKIM RYNKU KAPITAŁOWYM
- FAMILY FOUNDATIONS IN POLAND. CONCEPT VERSUS ENTREPRENEURS’ EXPECTATIONS
- FUNDACJA RODZINNA W POLSCE. ISTOTA POMYSŁU A OCZEKIWANIA PRZEDSIĘBIORCÓW
-
Czerwiec
- CORPORATE TAX RELIEF AND INCENTIVES FOR INVESTORS – NEW (BETTER?) SOLUTIONS
- ULGI PODATKOWE I ZACHĘTY DLA INWESTORÓW – IDZIE NOWE (LEPSZE?)
- 9% CIT ZAMIAST 19%, JAK PŁACIĆ NIŻSZY PODATEK
- CYPRUS VS. UNITED ARAB EMIRATES, WHERE TO MOVE? CHANGE OF TAX RESIDENCE
- CYPR VS. ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE, GDZIE SIĘ WYPROWADZIĆ? ZMIANA REZYDENCJI PODATKOWEJ
-
Maj
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
-
Styczeń
- 6 MAJOR CHANGES IN THE BEHAVIOUR OF PRIVATE INVESTORS AND THEIR PORTFOLIOS IN 2020
- 6 GŁÓWNYCH ZMIAN W ZACHOWANIACH I PORTFELACH INWESTORÓW PRYWATNYCH W ROKU 2020
- TAX SIMPLIFICATION 2021 IN POLAND – A MAGNET FOR FOREIGN INVESTORS
- UPROSZCZENIA PODATKOWE 2021 W POLSCE – MAGNESEM DLA INWESTORÓW ZAGRANICZNYCH
- ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF) – A FIRST-CLASS INVESTMENT VEHICLE AT YOUR FINGERTIPS
- ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA (ASI). PIERWSZORZĘDNY WEHIKUŁ INWESTYCYJNY NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
- ESTONIAN CIT – EFFECTIVE REDUCTION IN CORPORATE TAX IN POLAND
- CIT ESTOŃSKI – EFEKTYWNE OBNIŻENIE OPODATKOWANIA SPÓŁEK W POLSCE
-
Grudzień
-
2020
-
Grudzień
-
Listopad
- WE BREAK STEREOTYPES! PRECONCEPTIONS ABOUT LAWYERS AND THE REALITY OF BUSINESS
- AM I REALLY SAVING MYSELF MONEY? TODAY I WILL SAVE 100 PLN TO LOSE 1000 PLN TOMORROW
- ŁAMIEMY STEREOTYPY! CZYLI PRZEKONANIA O PRAWNIKACH, A REALIA BIZNESU
- CZY TO NAPRAWDĘ OSZCZĘDNOŚĆ? DZIŚ „ZAOSZCZĘDZĘ” 100 ZŁ ŻEBY JUTRO STRACIĆ 1000 ZŁ
- ZAPRASZAMY do MONAKO
- WHY IS IT WORTH BECOMING A TAX RESIDENT OF MONACO?
- DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ REZYDENTEM MONAKO? PODATKI W MONAKO
-
Październik
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Czerwiec
- THE WORLD IS CHANGING, AND YOU ARE STILL LOOKING FOR A UNICORN? In this article, we tell you everything you need to know to find one
- ŚWIAT SIĘ ZMIENIA, A TY WCIĄŻ SZUKASZ JEDNOROŻCA. Wszystko co musisz wiedzieć aby go znaleźć napisaliśmy tutaj
- KRYZYSOWE INWESTYCJE, CZYLI: ODWAŻNA INWESTYCJA WYMAGA OSTROŻNEGO PLANOWANIA
- JAK TRWOGA TO DO PRAWNIKA – NIEPOKOJĄCE TENDENCJE WŚRÓD STARTUPÓW
-
Maj
-
Kwiecień
- AMERICAN TAX COMPETITION. HELPFUL OR „HARMFUL”
- KONKURENCJA PODATKOWA PO AMERYKAŃSKU. POŻĄDANA, CZY „SZKODLIWA”
- PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO. Czyli jak inwestować, żeby nie stracić
- INVESTING IN HARD TIMES: HOW TO SET UP YOUR BUSINESS IN NEW YORK
- APETYT NA INWESTYCJE W TRUDNYCH CZASACH. SPÓŁKA W NOWYM YORKU
- WPŁYW PANDEMII NA TRANSAKCJE FUZJI I PRZEJĘĆ
- IMPACT OF A PANDEMIC ON MERGERS AND ACQUISITIONS
- PODATKI NA TRUDNE CZASY
-
Marzec
-
Luty
-
Grudzień
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
Grudzień
-
Listopad
- Zwrot PCC od czynności restrukturyzacyjnych z udziałem spółek komandytowo-akcyjnych
- Zmiany podatkowe na Cyprze zachętą dla potencjalnych inwestorów
- Cypryjskie fundusze inwestycyjne mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego w Polsce
- Nowe sankcje za niezłożenie sprawozdania finansowego
- Europejskie poświadczenie dziedziczenia
-
Październik
-
Lipiec
-
Grudzień
Kategorie
- Alternatywna Spółka Inwestycyjna (19)
- Inwestycje (56)
- Jurysdykcje (13)
- M&A (14)
- Podatki (81)
- Polska Fundacja Rodzinna (6)
- Polska Spółka Holdingowa (2)
- Prawo (44)
- Relokacja (9)
- Reorganizacja (6)
- Rezydencja Podatkowa (13)
- Rozliczanie Podatku (5)
- Sukcesja (10)
- Sukcesja rodzinna (2)
- Ulgi Podatkowe (5)
- Wealth Advisory (11)
- Wyjście za granicę (18)
- Zabezpieczenie aktywów (2)

Nowe publikacje
Chcesz być na bieżąco, wpisz mail, a otrzymasz nowe publikacje prosto do skrzynki: