WIRTUALNY GLOBALNY HANDEL, A STAROMODNE LOKALNE PODATKI

Zmienność i porządek tej zmienności jest stałym elementem natury. Wszystko płynie i niepodobna wstąpić dwa razy do tej samej rzeki. Gdy Heraklit z Efezu tworzył te zdania, które były osią jego wkładu w filozofię, niekoniecznie miał na myśli handel elektroniczny. Niemniej poglądy Heraklita na temat istoty wszechrzeczy, ukute przed dwoma i pół tysiącami lat, pozostają wciąż aktualne. A ostatnio może i bardziej aktualne niż kiedykolwiek wcześniej.
Świat zmienia się z roku na rok coraz szybciej. I biznes nie zostaje w tyle, a często wręcz nadaje tempa zmianom. Na tym tle coraz częściej dochodzi do zetknięcia się nowych form prowadzenia biznesu z twardą i oporną na zmiany rzeczywistością administracyjną i podatkową.
Nie inaczej było w przypadku jednego z naszych klientów. W niniejszym artykule przedstawiamy opis sytuacji, z którą coraz częściej będziemy się stykać w praktyce.
Handel Wirtualny
Klasyczne rozumienie handlu obejmuje pojęcia takie jak towar, cena czy sprzedawca. To oczywiste. Dodatkowo najczęściej dochodzi do tego magazyn, kontakt z klientami, przedstawianie towaru do zakupu, transport towaru, jeśli klient nie odbierze go osobiście, zakup towaru od producenta albo samodzielna produkcja.
W sytuacji takiego modelu funkcjonowania powstały też przepisy podatkowe, które regulują opodatkowanie działalności branży handlowej. Ale co się stanie, gdy któregoś z tych elementów zabraknie?
Obecnie coraz bardziej popularny staje się handel elektroniczny. A w czasach pandemii wkroczył również tam, gdzie z reguły królowały jeszcze „tradycyjne” metody handlu, czyli na przykład do restauracji.
Handel elektroniczny polega na tym, że kontakt z klientami, przedstawianie towaru, zakup towaru i marketing przenoszą się do Internetu. Czyli nie mamy już ani miejsca sprzedaży, ani miejsca wystawiania towaru, ani handlowców… Pozostaje jeszcze jednak magazyn i transport do klienta (najczęściej przez zewnętrzną firmę transportową, ale organizowany przez sprzedawcę).
A teraz wyobraźmy sobie, że i tego nie ma. Czyli przedsiębiorca sprzedaje towary, których sam nie magazynuje ani nie wysyła do klientów. Dodatkowo, produkty są wytwarzane na jego zlecenie przez zewnętrzną firmę, najczęściej zlokalizowaną na Dalekim Wschodzie. A sprzedaje do klientów, dajmy na to, w Stanach Zjednoczonych. Rozwój technologii i dostęp do większości miejsc na świecie (bez podróży) w 100% online, umożliwia tego rodzaju handel. Część właścicieli internetowych platform sprzedażowych (tzw. market place) dodaje bowiem do swojej oferty, obok oferowania sprzedaży za pośrednictwem ich strony internetowej, również możliwość skorzystania z magazynu, jak również usługi pakowania, transportu itp.
W tym kontekście, handel, w szczególności zagraniczny, nabiera zupełnie nowego znaczenia, które generuje również nowe wyzwania, w tym konieczność zmierzenia się z przepisami podatkowymi, które niekoniecznie nadążają za zmieniającą się praktyką.
Niezmienne podatki
W życiu niewiele rzeczy jest pewnych, ale podatki niewątpliwie są jedną z nich. Chociaż w ostatnich czasach w coraz większym stopniu prawidłowością staje się to, że nie przystają do dynamicznej rzeczywistości gospodarczej.
Wyobraźmy sobie handel w rozumieniu klasycznym. Przedsiębiorca, zlokalizowany w Polsce, kupuje w Polsce produkty, a następnie je sprzedaje, również w Polsce. Dla potrzeb podatkowych, tego rodzaju działalność nie generuje większych problemów: opodatkowujemy generalnie rzecz biorąc marżę. Sprawa nieco się komplikuje, jeśli dodamy do tego element transgraniczny. Czyli albo przedsiębiorca kupuje za granicą, albo sprzedaje za granicę, albo jedno i drugie. W takim wypadku również opodatkowana będzie marża, ale powstaje pytanie: gdzie?
Z perspektywy prawa międzynarodowego, opodatkowanie może mieć miejsce albo w państwie rezydencji sprzedawcy, albo klienta. W tym kontekście kluczowe będzie określenie m.in., czy sprzedawca posiada w innym państwie tzw. zakład zagraniczny. Bardzo szczegółowo o zakładzie zagranicznym piszemy w ebooku [POBIERZ BEZPŁATNIE]. Tutaj wyjaśniamy, że chodzi o sytuację, kiedy przedsiębiorca generuje dochody w innym państwie i z tego tytułu powinien zapłacić w tym państwie podatek. A im większa będzie obecność i aktywność sprzedawcy w tym innym państwie (w którym sprzedaje), tym większe prawdopodobieństwo, że jego obecność zostanie tam opodatkowana. W takim wypadku, dochód ze sprzedaży będzie opodatkowany w państwie sprzedaży. Warto te elementy dokładnie przeanalizować przed ekspansją własnego biznesu.
Zderzenie z rzeczywistością (podatkową) i co z tego wynika
W przypadku handlu online, gdzie jedynym aktywem przedsiębiorcy angażowanym w działalność są tak naprawdę środki finansowe, problem staje się bardziej nieprzewidywalny. Przedsiębiorca, zlokalizowany w Polsce, może bowiem sprzedawać produkty w Stanach Zjednoczonych bez żadnej większej obecności w tym państwie. Może jedynie działać na podstawie odpowiedniej umowy z internetowym gigantem, np.: z Amazon, który zapewni obsługę logistyczną i administracyjną sprzedaży. Przedsiębiorca może nawet nie prowadzić złożonej działalności w Polsce. Czasem wystarczy biuro i kilka osób do obsługi. Dodatkowo załóżmy, że produkty są sprowadzane z Chin i nigdy nie trafiają do Polski.
W takim wypadku, sytuacja będzie inna. Opodatkowanie będzie tylko tam, gdzie rezydencję posiada sprzedawca. Ale uwaga! Niektóre państwa (na przykład USA) mogą na podstawie wewnętrznych przepisów (z uwagi na to, że sprzedaż ma miejsce na terytorium USA i tylko do amerykańskich klientów) przyjąć, że dochód z tej sprzedaży powinien być opodatkowany u nich, pomimo, a oprócz tego również będzie w miejscu rezydencji. Dlatego, że nie ma zakładu zagranicznego i nie ma podstaw do stwierdzenia, że nie powinno być opodatkowania w Polsce.
Czyli w efekcie, sprzedawca będzie musiał zapłacić podatek i w Polsce, i za granicą (USA). Bez możliwości odliczenia jednego od drugiego. Właśnie z tego powodu, że nie będzie go chronić regulacja z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, stosowana w przypadku posiadania zakładu zagranicznego. Czy można tym ryzykiem zarządzić? Oczywiście, jeśli zaplanujemy taką działalność zawczasu i spółkę przygotujemy w kraju posiada odpowiednie umowy np.: z USA.
W przypadku elektronicznego handlu bardzo istotne jest przeanalizowanie planowanej działalności z perspektywy daleko szerszej niż w przypadku klasycznych metod handlu. I jak zwykle, warto przeprowadzić tę analizę przed podjęciem jakichkolwiek działań, co istotnie ułatwi planowanie, ale też otworzy znacznie szersze spektrum możliwości dostępnych do zastosowania.
WIĘCEJ przydatnych informacji związanych z regulacjami w obrocie międzynarodowym [POBIERZ BEZPŁATNY EBOOK]

Blog pod redakcją dr Anny Marii Panasiuk

Założyciel i partner zarządzający kancelarii Panasiuk & Partners. Wieloletni doradca klienta w wealth management. Kieruje zespołem prawników, doradców podatkowych i księgowych, gdzie usługi zespołu skierowane są na efektywne zarządzenia portfelem klientów.
Autorzy

dr Anna Maria Panasiuk
partner zarządzający | adwokat | wealth advisor
Andrzej Sałamacha
partner, radca prawny
Magda Kwiatkowska
radca prawny
Szczepan Adamski
OF COUNSEL | PRAWNIK | PREZES ZARZĄDU YOURS SP. Z O.O.
Sabina Tyszko
konsultant podatkowy
Piotr Świąć
adwokat
Adam Apel
doradca podatkowy
Monika Baran
radca prawny
Kamil Kowalik
doradca podatkowy
Katarzyna Bieńkowska
radca prawny,
doradca podatkowy YOURS Panasiuk
Paweł Szumowski
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Edyta Winnicka
prawnik
Antoni Goraj
radca prawny
Katarzyna Zając
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Paweł Turek
doradca podatkowy
Michał Nowacki
radca prawny
Sylwia Rybicka
dyrektor ds. rozwoju
Sylwia Rozwandowicz
adwokat
Marta Kwiatkowska - Abramowska
asystent prawny
dr Adam Barcikowski
head of tax | doradca podatkowy
Dorota Sajewicz
investment partner
dr Maja Czarzasty- Hercberg
OF COUNSEL/RADCA PRAWNY
Maciej Małachowski
aplikant radcowski
Klaudia Borkowska
Aplikantka adwokacka
Archiwum
-
2023
-
2022
-
Grudzień
- POLISH FAMILY FOUNDATION – A new solution for entrepreneurs
- POLSKA FUNDACJA RODZINNA – nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców
- INVESTMENT FUNDS IN THE NETHERLANDS – ABC OF SETTING UP OF AIF
- FUNDUSZE INWESTYCYJNE W HOLANDII – ABC ZAŁOŻENIA AFI
- TAX INCENTIVES TO INVEST IN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF)
- ZACHĘTY PODATKOWE DO INWESTYCJI W ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCJNĄ (ASI)
-
Listopad
-
Październik
- CAN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND SERVE THE PURPOSES OF PRIVATE INVESTMENTS?
- CZY ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA MOŻE SŁUŻYĆ PRYWATNYM INWESTYCJOM?
- M&A – TRANSACTION TRIVIA IN MERGERS & ACQUISITIONS
- M&A – CIEKAWOSTKI TRANSAKCJI MERGERS & ACQUISITION
- HISZPAŃSKA REZYDENCJA PODATKOWA – PUZZLE DLA WTAJEMNICZONYCH!
- Spanish tax residence – jigsaw puzzles for the initiated!
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Lipiec
-
Maj
- PODWÓJNA REZYDENCJA PODATKOWA – 4 PRZYKŁADY POWSTANIA [CZĘŚĆ II OSOBY PRYWATNE]
- DUAL TAX RESIDENCE – 4 EXAMPLES OF ITS EMERGENCE [PART II NATURAL PERSONS]
- INVESTORS’ Q&A ABOUT THE ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS
- O CO NAJCZĘŚCIEJ PYTAJĄ INWESTORZY W KONTEKŚCIE ASI (ALTERNATYWNYCH SPÓŁEK INWESTYCYJNYCH)?
- REVOLUTION ON THE MERGERS & ACQUISITIONS MARKET – RECORD-BREAKING M&A TRANSACTIONS IN POLAND
- REWOLUCJA NA RYNKU FUZJI I PRZEJĘĆ – REKORDOWE TRANSAKCJE M&A W POLSCE
- 7 SINS COMMITTED WHILE RUNNING A BUSINESS AND MAKING INVESTMENTS
- 7 GRZECHÓW PRZY PROWADZENIU BIZNESU I INWESTYCJACH
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
- SIMPLE CONSERVATIVE INVESTMENTS. HISTORICAL ANALYSIS OF THE LAST 20 YEARS
- PROSTE INWESTYCJE KONSERWATYWNE. ANALIZA HISTORYCZNA OSTATNICH 20 LAT
- CZY WARTO ZAMIESZKAĆ W HISZPANII? PRAWO BECKHAMA, CZYLI JAK NIE PŁACIĆ PODATKÓW W HISZPANII
- IS IT WORTH LIVING IN SPAIN? BECKHAM 'S LAW, HOW TO AVOID PAYING TAXES IN SPAIN
- ESTONIAN CIT 2022 AS A REMEDY FOR THE POLISH DEAL
- ESTOŃSKI CIT 2022 JAKO REMEDIUM NA POLSKI ŁAD
-
Styczeń
- HOW CAN YOU SET UP AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND IN A FEW WEEKS?
- JAK MOŻNA ZAŁOŻYĆ ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCYJNĄ W KILKA TYGODNI?
- DO CLOSED-END INVESTMENT FUNDS STILL PAY OFF?
- CZY FUNDUSZE INWESTYCYJNE ZAMKNIĘTE JESZCZE SIĘ OPŁACAJĄ?
- 6 REASONS WHY IT IS WORTH DEVELOPING A BUSINESS OUTSIDE POLISH BORDERS
- 6 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO ROZWIJAĆ BIZNES POZA POLSKĄ
-
Grudzień
-
2021
-
Grudzień
-
Listopad
-
Październik
- LIFE IN TENERIFE – TAXES AND REAL ESTATE IN THE CANARY ISLANDS
- TENERYFA NA ŻYCIE – PODATKI I NIERUCHOMOŚCI NA WYSPACH KANARYJSKICH
- TURNKEY REORGANISATION – HOW TO PREPARE A BUSINESS FOR INTERNATIONAL EXPANSION
- REORGANIZACJA POD KLUCZ CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ BIZNES NA EKSPANSJĘ ZAGRANICZNĄ
- BUSINESS EXPANSION OUTSIDE THE EU – LET’S HAVE A LOOK AT OTHER CONTINENTS
- EKSPANSJA BIZNESU POZA UE – SPÓJRZMY NA INNE KONTYNENTY
-
Wrzesień
-
Sierpień
- MAJĄTEK RODZINNY
- COMPANY RELOCATION WITHIN THE EU: PROCESS ANALYSIS AND CASE STUDY
- PRZENIESIENIE SPÓŁKI W OBRĘBIE UE: ANALIZA PROCESU I CASE STUDY
- SCALING UP BUSINESS. TAXES IN ESTONIA, ITALY, UNITED KINGDOM, MALTA AND CYPRUS – COMPARISON
- EKSPANSJA BIZNESU. PODATKI W EUROPIE.
- POLSKI ŁAD OCZAMI PRZEDSIĘBIORCY
-
Lipiec
- EXPANDING NEXT DOOR – THE CZECH REPUBLIC, SLOVAKIA, GERMANY, ROMANIA
- EKSPANSJA PO SĄSIEDZKU – CZECHY, SŁOWACJA, NIEMIECY, RUMUNIA
- CONVERTIBLE DEBT IN POLAND
- CONVERTIBLE DEBT PRZY INWESTYCJACH PRE-SEED
- AIFs (ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS) LEAD THE WAY ON THE POLISH CAPITAL MARKET
- ASI WIEDZIE PRYM NA POLSKIM RYNKU KAPITAŁOWYM
- FAMILY FOUNDATIONS IN POLAND. CONCEPT VERSUS ENTREPRENEURS’ EXPECTATIONS
- FUNDACJA RODZINNA W POLSCE. ISTOTA POMYSŁU A OCZEKIWANIA PRZEDSIĘBIORCÓW
-
Czerwiec
- CORPORATE TAX RELIEF AND INCENTIVES FOR INVESTORS – NEW (BETTER?) SOLUTIONS
- ULGI PODATKOWE I ZACHĘTY DLA INWESTORÓW – IDZIE NOWE (LEPSZE?)
- 9% CIT ZAMIAST 19%, JAK PŁACIĆ NIŻSZY PODATEK
- CYPRUS VS. UNITED ARAB EMIRATES, WHERE TO MOVE? CHANGE OF TAX RESIDENCE
- CYPR VS. ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE, GDZIE SIĘ WYPROWADZIĆ? ZMIANA REZYDENCJI PODATKOWEJ
-
Maj
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
-
Styczeń
- 6 MAJOR CHANGES IN THE BEHAVIOUR OF PRIVATE INVESTORS AND THEIR PORTFOLIOS IN 2020
- 6 GŁÓWNYCH ZMIAN W ZACHOWANIACH I PORTFELACH INWESTORÓW PRYWATNYCH W ROKU 2020
- TAX SIMPLIFICATION 2021 IN POLAND – A MAGNET FOR FOREIGN INVESTORS
- UPROSZCZENIA PODATKOWE 2021 W POLSCE – MAGNESEM DLA INWESTORÓW ZAGRANICZNYCH
- ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF) – A FIRST-CLASS INVESTMENT VEHICLE AT YOUR FINGERTIPS
- ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA (ASI). PIERWSZORZĘDNY WEHIKUŁ INWESTYCYJNY NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
- ESTONIAN CIT – EFFECTIVE REDUCTION IN CORPORATE TAX IN POLAND
- CIT ESTOŃSKI – EFEKTYWNE OBNIŻENIE OPODATKOWANIA SPÓŁEK W POLSCE
-
Grudzień
-
2020
-
Grudzień
-
Listopad
- WE BREAK STEREOTYPES! PRECONCEPTIONS ABOUT LAWYERS AND THE REALITY OF BUSINESS
- AM I REALLY SAVING MYSELF MONEY? TODAY I WILL SAVE 100 PLN TO LOSE 1000 PLN TOMORROW
- ŁAMIEMY STEREOTYPY! CZYLI PRZEKONANIA O PRAWNIKACH, A REALIA BIZNESU
- CZY TO NAPRAWDĘ OSZCZĘDNOŚĆ? DZIŚ „ZAOSZCZĘDZĘ” 100 ZŁ ŻEBY JUTRO STRACIĆ 1000 ZŁ
- ZAPRASZAMY do MONAKO
- WHY IS IT WORTH BECOMING A TAX RESIDENT OF MONACO?
- DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ REZYDENTEM MONAKO? PODATKI W MONAKO
-
Październik
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Czerwiec
- THE WORLD IS CHANGING, AND YOU ARE STILL LOOKING FOR A UNICORN? In this article, we tell you everything you need to know to find one
- ŚWIAT SIĘ ZMIENIA, A TY WCIĄŻ SZUKASZ JEDNOROŻCA. Wszystko co musisz wiedzieć aby go znaleźć napisaliśmy tutaj
- KRYZYSOWE INWESTYCJE, CZYLI: ODWAŻNA INWESTYCJA WYMAGA OSTROŻNEGO PLANOWANIA
- JAK TRWOGA TO DO PRAWNIKA – NIEPOKOJĄCE TENDENCJE WŚRÓD STARTUPÓW
-
Maj
-
Kwiecień
- AMERICAN TAX COMPETITION. HELPFUL OR „HARMFUL”
- KONKURENCJA PODATKOWA PO AMERYKAŃSKU. POŻĄDANA, CZY „SZKODLIWA”
- PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO. Czyli jak inwestować, żeby nie stracić
- INVESTING IN HARD TIMES: HOW TO SET UP YOUR BUSINESS IN NEW YORK
- APETYT NA INWESTYCJE W TRUDNYCH CZASACH. SPÓŁKA W NOWYM YORKU
- WPŁYW PANDEMII NA TRANSAKCJE FUZJI I PRZEJĘĆ
- IMPACT OF A PANDEMIC ON MERGERS AND ACQUISITIONS
- PODATKI NA TRUDNE CZASY
-
Marzec
-
Luty
-
Grudzień
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
Grudzień
-
Listopad
- Zwrot PCC od czynności restrukturyzacyjnych z udziałem spółek komandytowo-akcyjnych
- Zmiany podatkowe na Cyprze zachętą dla potencjalnych inwestorów
- Cypryjskie fundusze inwestycyjne mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego w Polsce
- Nowe sankcje za niezłożenie sprawozdania finansowego
- Europejskie poświadczenie dziedziczenia
-
Październik
-
Lipiec
-
Grudzień
Kategorie
- Alternatywna Spółka Inwestycyjna (19)
- Inwestycje (56)
- Jurysdykcje (13)
- M&A (14)
- Podatki (81)
- Polska Fundacja Rodzinna (6)
- Polska Spółka Holdingowa (2)
- Prawo (44)
- Relokacja (9)
- Reorganizacja (6)
- Rezydencja Podatkowa (13)
- Rozliczanie Podatku (5)
- Sukcesja (10)
- Sukcesja rodzinna (2)
- Ulgi Podatkowe (5)
- Wealth Advisory (11)
- Wyjście za granicę (18)
- Zabezpieczenie aktywów (2)

Nowe publikacje
Chcesz być na bieżąco, wpisz mail, a otrzymasz nowe publikacje prosto do skrzynki: