6 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO ROZWIJAĆ BIZNES POZA POLSKĄ

Skalowanie, ekspansja, rozszerzenie działalności na inne kraje… – dla tej jednej decyzji biznesowej można znaleźć przynajmniej z tuzin określeń. To ekscytujący proces, dający wiele korzyści, ale jednocześnie może się skończyć wielką klapą. Więcej na temat tego jak dobrze przygotować biznes do wyjścia poza Polskę napisaliśmy w najnowszym ebooku: GOING GLOBAL – JAK ROZWINĄĆ BIZNES ZA GRANICĄ. KROK PO KROKU. Tu jednak tytułowy temat prowadzi nas w kierunku wskazania głównych korzyści wynikających z przeniesienia działalności na poziom międzynarodowy, oto one.
1. ZWIĘKSZENIE PRZYCHODÓW. NOWE MOŻLIWOŚCI BIZNESOWE
Polska jako średniej wielkości rynek daje dobry potencjał zbudowania stabilnej organizacji, jednak prowadzenie firmy za granicą otwiera szerokie horyzonty na istotne zwiększenie ilości klientów i co za tym idzie przychodów. Aby to osiągnąć, należy przeprowadzić badania rynku. Dowiedzieć się, które kraje są dla Ciebie najlepsze. Warto przyjrzeć się obecnemu klimatowi i zapotrzebowaniu na Twoje produkty lub usługi. Niezależnie od tego, czy chodzi o rynki wschodzące w Ameryce Południowej, czy bardziej rozwinięte w Europie, czy USA. W różnych krajach mogą być inne zupełnie czynniki decydujące o popycie na Twój produkt czy usługę. Jak również z pewnością są inne zachowania zakupowe i sposoby dotarcia do klienta.
2. ŁAGODNIEJSZE PODATKI | OSZCZĘDNOŚĆ KOSZTÓW
Prowadząc działalność na kilku rynkach warto rozważyć inne korzyści, jak na przykład możliwość obniżenia kosztów operacyjnych czy produkcyjnych, ze względu na dostępność tańszych rozwiązań, preferencji lokalnych itp. Możesz też osiągnąć duże oszczędności na podatku dochodowym od osób prawnych, jeśli będziesz planował rozwój w krajach, gdzie są preferencje podatkowe lub akurat twoja branża może należeć do pożądanych dla danego regionu i co za tym idzie korzystać z wielu przywilejów. Przeniesienie się lub rozwój w innym kraju o znacznie niższej stawce podatkowej ma po prostu biznesowy sens, w szczególności jak twoja długoterminowa strategia zakłada rozwój geograficzny.
Zagłębienie się w możliwości odpowiednio ułożonej struktury organizacyjnej może przynieść wiele korzyści z rozszerzenia perspektywy na Europę czy Świat (wiele korzyści jest, już nawet gdy działasz tylko w Polsce, w szczególności teraz przy zmianie związanej z Polskim Ładem). Możliwości prawno-podatkowe wówczas też się poszerzają i twój ruch na określony rynek może być dużo korzystniejszy od rozważanej innej lokalizacji do dalszej ekspansji. Uwaga, działając zbyt pochopnie można ponieść koszty, które mogą doprowadzić do całkowitego zatrzymania biznesu. – Więcej o strukturach międzynarodowych, stawkach podatkowych, rzeczach, na które warto zwrócić uwagę przedstawiamy szerzej w EBOOKU “Praktyczny przewodnik po podatkach międzynarodowych dla inwestorów i przedsiębiorców”, który możesz pobrać zupełnie bezpłatnie.
3. PRESTIŻ MARKI A BIZNES ZA GRANICĄ
Prowadzenie firmy za granicą zwiększa rozpoznawalność marki i wiarygodność na arenie międzynarodowej. Wśród polskich podmiotów dość powszechną sytuacją, którą warto rozważyć jest przeniesienie siedziby, lub choćby postawienie lokalnego oddziału, z którym mogą się komunikować klienci z danego rynku. Podjęcie takich kroków pokazuje, że dbasz o ich potrzeby, kulturę, itp. pokazuje, że można Twojej marce zaufać. W rezultacie takie podejście ułatwi Ci zwiększenie zasięgu i zrozumienie klienta oraz powiększenie bazy twoich odbiorców.
4. EKSPANSJA POZWALA NA DYWERSYFIKACJĘ
Utrzymywanie działalności na rynku krajowym może ograniczyć potencjał zysków. Jednym z minusów, z jakimi borykają się firmy działające tylko w jednym kraju, jest narażenie na zmiany rynkowe. Rozszerzenie działalności na rynki międzynarodowe daje możliwość dywersyfikacji ryzyka, dzięki czemu przychody są bardziej stabilne. Jeśli rynek krajowy spowalnia, korzyści płynące z globalnego rynku pomogą firmie w złagodzeniu skutków spowolnienia gospodarczego. Biznes za granicą daje nam też dostęp do doświadczeń międzynarodowych co w rezultacie przekłada się na to, iż udaje się nam uzyskać bezpośrednie informacje o potencjalnych, nowych rynkach czy produktach, na które wcześniej z perspektywy biznesu działającego tylko w Polsce nie zwrócilibyśmy uwagi.
5. DOSTĘP DO TALENTÓW
Kolejną cenną korzyścią z prowadzenia działalności na skalę jest dostęp do znacznie większej liczby talentów. Choćby w branży IT często patrzymy na bliski wschód. Zatrudnianie międzynarodowych zespołów wspiera rozwój nie tylko dzięki różnicowaniu podejścia i myśli, ale też wprowadza do firmy klimat globalny i zmienia sposób komunikacji, trzeba się bowiem zacząć z tym liczyć, że mamy pracowników, którzy nie znają języka polskiego i naturalnie przechodzimy na tworzenie procesów, procedur i główną strategiczną komunikację prowadzimy najczęściej w języku angielskim.
Ponadto zatrudnianie lokalnych pracowników, którzy posiadają wiedzę specjalistyczną np. umożliwiającą komunikację i obsługę klientów zgodnie z lokalnymi przyzwyczajeniami sprawia, że firma działa bez dodatkowych kulturowych czy czasowych komplikacji.
6. WYJŚCIE POZA POLSKĘ JAKO KOŁO RATUNKOWE
Jeśli twój biznes zaczyna tonąć w Polsce, bo być może rynek stał się zbyt konkurencyjny lub kończy się popyt na twój produkt, ekspansja zagraniczna może dać Ci nową szansę na życie. Jeśli widzisz, że zmagasz się z problemami na rodzimym rynku poszukaj poza Polską nowej bazy klientów, może są rynki mniej dojrzałe, gdzie właśnie Twój produkt spotka się z uznaniem. Podobną radę można dać startupom, które są w branży wysokospecjalizowanej i Polska jest za mała, czy nie ma odpowiednio otwartych inwestorów – wówczas przeprowadzka na rynek, na którym jest zbudowane oczekiwanie inwestycyjne czy konsumpcyjne na twoją branżę może przed Tobą otworzyć zupełnie nowy świat.
Poza powyższymi korzyściami jest jeszcze całkiem wewnętrzna motywacja właścicieli, związana z chęcią zmierzenia się z większym rynkiem, osiągania ponad przeciętnych dochodów czy budowania globalnej marki, która będzie tak znana i osiągająca astronomiczne wyceny jak Amazon (684mld USD), Apple (612mld USD) czy Google (458mld USD).
Należy jednak zwrócić uwagę, że nawet do mniej spektakularnych wyników udaje się dość nielicznym. Według raportu Startup Genome Report Extra on Premature Scaling przygotowanego przez badaczy z Uniwersytetu Stanforda i Berkeley, 92% startupów w procesie rozwoju swojej działalności upada. Udaje się zatem tylko 8% z firm. Wniosek jest jeden do rozwoju poza Polską warto się przygotować, a my staramy się w tym pomóc. Na początek udostępniamy bezpłatnie ebook “Going Global – jak rozwinąć biznes za granicą. Krok po kroku”, który może pomóc usystematyzować planowanie ekspansji, ale może też pomóc skorygować już prowadzoną działalność. W nim piszemy o biznesowych, prawnych i podatkowych aspektach, które dadzą Ci możliwość działania poza Polską skuteczniej. Omawiamy też powody głównych niepowodzeń, aby zawczasu móc zaplanować swoje działania i nie wpaść w pułapkę i być w gronie tych, którym ten proces nie wyszedł.


Blog pod redakcją dr Anny Marii Panasiuk

Założyciel i partner zarządzający kancelarii Panasiuk & Partners. Wieloletni doradca klienta w wealth management. Kieruje zespołem prawników, doradców podatkowych i księgowych, gdzie usługi zespołu skierowane są na efektywne zarządzenia portfelem klientów.
Autorzy

dr Anna Maria Panasiuk
partner zarządzający | adwokat | wealth advisor
Andrzej Sałamacha
partner, radca prawny
Magda Kwiatkowska
radca prawny
Szczepan Adamski
OF COUNSEL | PRAWNIK | PREZES ZARZĄDU YOURS SP. Z O.O.
Sabina Tyszko
konsultant podatkowy
Piotr Świąć
adwokat
Adam Apel
doradca podatkowy
Monika Baran
radca prawny
Kamil Kowalik
doradca podatkowy
Katarzyna Bieńkowska
radca prawny,
doradca podatkowy YOURS Panasiuk
Paweł Szumowski
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Edyta Winnicka
prawnik
Antoni Goraj
radca prawny
Katarzyna Zając
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Paweł Turek
doradca podatkowy
Michał Nowacki
radca prawny
Sylwia Rybicka
dyrektor ds. rozwoju
Sylwia Rozwandowicz
adwokat
Marta Kwiatkowska - Abramowska
asystent prawny
dr Adam Barcikowski
head of tax | doradca podatkowy
Dorota Sajewicz
investment partner
dr Maja Czarzasty- Hercberg
OF COUNSEL/RADCA PRAWNY
Maciej Małachowski
aplikant radcowski
Klaudia Borkowska
Aplikantka adwokacka
Archiwum
-
2023
-
2022
-
Grudzień
- POLISH FAMILY FOUNDATION – A new solution for entrepreneurs
- POLSKA FUNDACJA RODZINNA – nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców
- INVESTMENT FUNDS IN THE NETHERLANDS – ABC OF SETTING UP OF AIF
- FUNDUSZE INWESTYCYJNE W HOLANDII – ABC ZAŁOŻENIA AFI
- TAX INCENTIVES TO INVEST IN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF)
- ZACHĘTY PODATKOWE DO INWESTYCJI W ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCJNĄ (ASI)
-
Listopad
-
Październik
- CAN AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND SERVE THE PURPOSES OF PRIVATE INVESTMENTS?
- CZY ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA MOŻE SŁUŻYĆ PRYWATNYM INWESTYCJOM?
- M&A – TRANSACTION TRIVIA IN MERGERS & ACQUISITIONS
- M&A – CIEKAWOSTKI TRANSAKCJI MERGERS & ACQUISITION
- HISZPAŃSKA REZYDENCJA PODATKOWA – PUZZLE DLA WTAJEMNICZONYCH!
- Spanish tax residence – jigsaw puzzles for the initiated!
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Lipiec
-
Maj
- PODWÓJNA REZYDENCJA PODATKOWA – 4 PRZYKŁADY POWSTANIA [CZĘŚĆ II OSOBY PRYWATNE]
- DUAL TAX RESIDENCE – 4 EXAMPLES OF ITS EMERGENCE [PART II NATURAL PERSONS]
- INVESTORS’ Q&A ABOUT THE ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS
- O CO NAJCZĘŚCIEJ PYTAJĄ INWESTORZY W KONTEKŚCIE ASI (ALTERNATYWNYCH SPÓŁEK INWESTYCYJNYCH)?
- REVOLUTION ON THE MERGERS & ACQUISITIONS MARKET – RECORD-BREAKING M&A TRANSACTIONS IN POLAND
- REWOLUCJA NA RYNKU FUZJI I PRZEJĘĆ – REKORDOWE TRANSAKCJE M&A W POLSCE
- 7 SINS COMMITTED WHILE RUNNING A BUSINESS AND MAKING INVESTMENTS
- 7 GRZECHÓW PRZY PROWADZENIU BIZNESU I INWESTYCJACH
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
- SIMPLE CONSERVATIVE INVESTMENTS. HISTORICAL ANALYSIS OF THE LAST 20 YEARS
- PROSTE INWESTYCJE KONSERWATYWNE. ANALIZA HISTORYCZNA OSTATNICH 20 LAT
- CZY WARTO ZAMIESZKAĆ W HISZPANII? PRAWO BECKHAMA, CZYLI JAK NIE PŁACIĆ PODATKÓW W HISZPANII
- IS IT WORTH LIVING IN SPAIN? BECKHAM 'S LAW, HOW TO AVOID PAYING TAXES IN SPAIN
- ESTONIAN CIT 2022 AS A REMEDY FOR THE POLISH DEAL
- ESTOŃSKI CIT 2022 JAKO REMEDIUM NA POLSKI ŁAD
-
Styczeń
- HOW CAN YOU SET UP AN ALTERNATIVE INVESTMENT FUND IN A FEW WEEKS?
- JAK MOŻNA ZAŁOŻYĆ ALTERNATYWNĄ SPÓŁKĘ INWESTYCYJNĄ W KILKA TYGODNI?
- DO CLOSED-END INVESTMENT FUNDS STILL PAY OFF?
- CZY FUNDUSZE INWESTYCYJNE ZAMKNIĘTE JESZCZE SIĘ OPŁACAJĄ?
- 6 REASONS WHY IT IS WORTH DEVELOPING A BUSINESS OUTSIDE POLISH BORDERS
- 6 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO ROZWIJAĆ BIZNES POZA POLSKĄ
-
Grudzień
-
2021
-
Grudzień
-
Listopad
-
Październik
- LIFE IN TENERIFE – TAXES AND REAL ESTATE IN THE CANARY ISLANDS
- TENERYFA NA ŻYCIE – PODATKI I NIERUCHOMOŚCI NA WYSPACH KANARYJSKICH
- TURNKEY REORGANISATION – HOW TO PREPARE A BUSINESS FOR INTERNATIONAL EXPANSION
- REORGANIZACJA POD KLUCZ CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ BIZNES NA EKSPANSJĘ ZAGRANICZNĄ
- BUSINESS EXPANSION OUTSIDE THE EU – LET’S HAVE A LOOK AT OTHER CONTINENTS
- EKSPANSJA BIZNESU POZA UE – SPÓJRZMY NA INNE KONTYNENTY
-
Wrzesień
-
Sierpień
- MAJĄTEK RODZINNY
- COMPANY RELOCATION WITHIN THE EU: PROCESS ANALYSIS AND CASE STUDY
- PRZENIESIENIE SPÓŁKI W OBRĘBIE UE: ANALIZA PROCESU I CASE STUDY
- SCALING UP BUSINESS. TAXES IN ESTONIA, ITALY, UNITED KINGDOM, MALTA AND CYPRUS – COMPARISON
- EKSPANSJA BIZNESU. PODATKI W EUROPIE.
- POLSKI ŁAD OCZAMI PRZEDSIĘBIORCY
-
Lipiec
- EXPANDING NEXT DOOR – THE CZECH REPUBLIC, SLOVAKIA, GERMANY, ROMANIA
- EKSPANSJA PO SĄSIEDZKU – CZECHY, SŁOWACJA, NIEMIECY, RUMUNIA
- CONVERTIBLE DEBT IN POLAND
- CONVERTIBLE DEBT PRZY INWESTYCJACH PRE-SEED
- AIFs (ALTERNATIVE INVESTMENT FUNDS) LEAD THE WAY ON THE POLISH CAPITAL MARKET
- ASI WIEDZIE PRYM NA POLSKIM RYNKU KAPITAŁOWYM
- FAMILY FOUNDATIONS IN POLAND. CONCEPT VERSUS ENTREPRENEURS’ EXPECTATIONS
- FUNDACJA RODZINNA W POLSCE. ISTOTA POMYSŁU A OCZEKIWANIA PRZEDSIĘBIORCÓW
-
Czerwiec
- CORPORATE TAX RELIEF AND INCENTIVES FOR INVESTORS – NEW (BETTER?) SOLUTIONS
- ULGI PODATKOWE I ZACHĘTY DLA INWESTORÓW – IDZIE NOWE (LEPSZE?)
- 9% CIT ZAMIAST 19%, JAK PŁACIĆ NIŻSZY PODATEK
- CYPRUS VS. UNITED ARAB EMIRATES, WHERE TO MOVE? CHANGE OF TAX RESIDENCE
- CYPR VS. ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE, GDZIE SIĘ WYPROWADZIĆ? ZMIANA REZYDENCJI PODATKOWEJ
-
Maj
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
-
Styczeń
- 6 MAJOR CHANGES IN THE BEHAVIOUR OF PRIVATE INVESTORS AND THEIR PORTFOLIOS IN 2020
- 6 GŁÓWNYCH ZMIAN W ZACHOWANIACH I PORTFELACH INWESTORÓW PRYWATNYCH W ROKU 2020
- TAX SIMPLIFICATION 2021 IN POLAND – A MAGNET FOR FOREIGN INVESTORS
- UPROSZCZENIA PODATKOWE 2021 W POLSCE – MAGNESEM DLA INWESTORÓW ZAGRANICZNYCH
- ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (AIF) – A FIRST-CLASS INVESTMENT VEHICLE AT YOUR FINGERTIPS
- ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA (ASI). PIERWSZORZĘDNY WEHIKUŁ INWESTYCYJNY NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
- ESTONIAN CIT – EFFECTIVE REDUCTION IN CORPORATE TAX IN POLAND
- CIT ESTOŃSKI – EFEKTYWNE OBNIŻENIE OPODATKOWANIA SPÓŁEK W POLSCE
-
Grudzień
-
2020
-
Grudzień
-
Listopad
- WE BREAK STEREOTYPES! PRECONCEPTIONS ABOUT LAWYERS AND THE REALITY OF BUSINESS
- AM I REALLY SAVING MYSELF MONEY? TODAY I WILL SAVE 100 PLN TO LOSE 1000 PLN TOMORROW
- ŁAMIEMY STEREOTYPY! CZYLI PRZEKONANIA O PRAWNIKACH, A REALIA BIZNESU
- CZY TO NAPRAWDĘ OSZCZĘDNOŚĆ? DZIŚ „ZAOSZCZĘDZĘ” 100 ZŁ ŻEBY JUTRO STRACIĆ 1000 ZŁ
- ZAPRASZAMY do MONAKO
- WHY IS IT WORTH BECOMING A TAX RESIDENT OF MONACO?
- DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ REZYDENTEM MONAKO? PODATKI W MONAKO
-
Październik
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Czerwiec
- THE WORLD IS CHANGING, AND YOU ARE STILL LOOKING FOR A UNICORN? In this article, we tell you everything you need to know to find one
- ŚWIAT SIĘ ZMIENIA, A TY WCIĄŻ SZUKASZ JEDNOROŻCA. Wszystko co musisz wiedzieć aby go znaleźć napisaliśmy tutaj
- KRYZYSOWE INWESTYCJE, CZYLI: ODWAŻNA INWESTYCJA WYMAGA OSTROŻNEGO PLANOWANIA
- JAK TRWOGA TO DO PRAWNIKA – NIEPOKOJĄCE TENDENCJE WŚRÓD STARTUPÓW
-
Maj
-
Kwiecień
- AMERICAN TAX COMPETITION. HELPFUL OR „HARMFUL”
- KONKURENCJA PODATKOWA PO AMERYKAŃSKU. POŻĄDANA, CZY „SZKODLIWA”
- PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO. Czyli jak inwestować, żeby nie stracić
- INVESTING IN HARD TIMES: HOW TO SET UP YOUR BUSINESS IN NEW YORK
- APETYT NA INWESTYCJE W TRUDNYCH CZASACH. SPÓŁKA W NOWYM YORKU
- WPŁYW PANDEMII NA TRANSAKCJE FUZJI I PRZEJĘĆ
- IMPACT OF A PANDEMIC ON MERGERS AND ACQUISITIONS
- PODATKI NA TRUDNE CZASY
-
Marzec
-
Luty
-
Grudzień
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
Grudzień
-
Listopad
- Zwrot PCC od czynności restrukturyzacyjnych z udziałem spółek komandytowo-akcyjnych
- Zmiany podatkowe na Cyprze zachętą dla potencjalnych inwestorów
- Cypryjskie fundusze inwestycyjne mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego w Polsce
- Nowe sankcje za niezłożenie sprawozdania finansowego
- Europejskie poświadczenie dziedziczenia
-
Październik
-
Lipiec
-
Grudzień
Kategorie
- Alternatywna Spółka Inwestycyjna (19)
- Inwestycje (56)
- Jurysdykcje (13)
- M&A (14)
- Podatki (81)
- Polska Fundacja Rodzinna (6)
- Polska Spółka Holdingowa (2)
- Prawo (44)
- Relokacja (9)
- Reorganizacja (6)
- Rezydencja Podatkowa (13)
- Rozliczanie Podatku (5)
- Sukcesja (10)
- Sukcesja rodzinna (2)
- Ulgi Podatkowe (5)
- Wealth Advisory (11)
- Wyjście za granicę (18)
- Zabezpieczenie aktywów (2)

Nowe publikacje
Chcesz być na bieżąco, wpisz mail, a otrzymasz nowe publikacje prosto do skrzynki: