EKSPANSJA MIĘDZYNARODOWA SPÓŁEK

Planujesz ekspansję międzynarodową swojego biznesu? Widzisz możliwości rozwoju, ale nie wiesz od czego zacząć? Zastanawiasz się czy założyć spółkę za granicą, a jeśli tak, to gdzie i jaką? Szukasz miejsca, gdzie warto otworzyć fabrykę lub odział? A może chcesz stworzyć międzynarodowy zespół sprzedażowy lub kupić taki zespół już istniejący?

 

Rozszerzenie działalności na skalę międzynarodową otwiera nieograniczone możliwości, ale jest też sporym wyzwaniem logistycznym. Cały proces trzeba zaplanować i obsłużyć zarówno na miejscu w Polsce, jak i w miejscu docelowym, a ekspansja ma to do siebie, że często jest to wiele miejsc jednocześnie. Dobrze mieć przy tym zaufanego i kompetentnego doradcę, który zapewni wsparcie od początku do końca i będzie stanowić swego rodzaju centrum zarządzania relacjami prawno-podatkowymi, czasem również biznesowymi, niezależnie od wybranej jurysdykcji.

 

Od czego zacząć ekspansję międzynarodową biznesu?

 

Wybieramy docelową lokalizację pod względem zarówno podatkowym, jak i przyjazności nowego miejsca dla przedsiębiorców. W dobie Covid zagraniczni przedsiębiorcy są mile widziani we wszystkich krajach europejskich, zwłaszcza gdy stoją za nimi innowacyjne technologie czy usługi.

 

Wiele kwestii warto wyjaśnić i zaplanować wcześniej, tj. przed podjęciem działań. To pozwoli je później sprawnie przeprowadzić. Jeśli pominiemy ten etap, odkręcanie spraw i „naprostowanie” pewnych ryzyk może się okazać bardzo czasochłonne i kosztowne.

 

Należy zastanowić się jakie funkcje biznesu miałyby zostać ulokowane w Polsce, aby podział funkcji w strukturze był przejrzysty i zrozumiały później dla organów podatkowych w obu krajach (np.: zespół projektantów/deweloperów w Polsce, zespół sprzedażowy w Niemczech) etc. Dodatkowo za podziałem funkcji, musi iść podział aktywów oraz to, w jaki sposób każdy z podmiotów będzie ponosić części ryzyk biznesowych.

 

Jakie usługi świadczymy w zakresie ekspansji międzynarodowej biznesu?

 

  • Przygotowujemy strategie ekspansji pod względem prawnym i podatkowym – w ujęciu międzynarodowym.
  • Zakładamy spółki i struktury na całym świecie.
  • Ustawiamy procesy księgowe, nadzoru podatkowego i prawnego, negocjujemy i optymalizujemy koszty obsługi zagranicznej.
  • Pomagamy w zakładaniu rachunków bankowych oraz w negocjacjach kosztów obsługi finansowej.
  • Pomagamy w procesach pozyskania finansowania oraz M&A w lokalizacjach docelowych.
  • Nadzorujemy obowiązki podmiotów polskich w związku z podjęciem ekspansji międzynarodowej (zgłoszenia/rozliczenia dewizowe, podatkowe etc.).

 

Jak dobrać partnerów do obsługi relokacji / ekspansji biznesu?

 

Należy rozważyć koszty pracy w poszczególnych krajach i koszty obsługi prawnej. Działalność w środowisku międzynarodowym to nasza główna specjalizacja, na której skupiamy się od ponad 20-lat – dlatego wiele rozwiązań obsługujemy w polskim zespole (co oszczędza czas i koszty), zaś konsultacje z prawnikami w docelowych destynacjach realizujemy w strategicznych i niezbędnych dla projektu momentach, jak i w końcowej fazie projektowania docelowej struktury. Działamy ze sprawdzonymi partnerami w Europie i na całym świecie.

 

Na co uważać, gdy rozpoczniesz biznes za granicą?

 

Poza ryzykami biznesowymi i dobrym ułożeniem spraw z kontrahentami należy zabezpieczyć ryzyka prawne, podatkowe i regulacyjne.

 

Dobrze jest wiedzieć, że wiele krajów posiada regulacje podatkowe bardzo przyjazne dla spółek wykorzystujących technologie innowacyjne. Efektywnie jednocyfrowy podatek jest osiągalny zarówno w Polsce, jak i za granicą.

 

Wybór niektórych krajów może pozwolić na bardziej liberalne zasady księgowania, które uproszczą życie i pozwolą skupić się na biznesie.

 

Nie należy zapominać o zobowiązaniach podatkowych i prawnych (też dewizowych) w Polsce. Trzeba np.: wypełnić deklarację o posiadanych aktywach poza granicami Polski. Dotyczy to zarówno spółek, przedsiębiorców jak i osób prywatnych, które powinny zgłosić np.: udziały posiadane w spółkach zagranicznych. To ważne, aby zrobić wszystko prawidłowo i mieć spokojną głowę, aby zająć się ekspansją biznesu.

 

Bardzo ważne jest również, aby pamiętać, że każdy kraj kieruje się zasadą „substance”. Nie wystarczy założyć spółkę. Spółka musi prowadzić rzeczywistą działalność. Oczywiście nie od razu wszystko zacznie działać, jak należy. Pomagamy naszym klientom stawiać sprawnie i bezpiecznie pierwsze kroki.

 

Negocjacje z kontrahentami

 

Negocjujemy w imieniu klientów koszty założenia i wdrożenia międzynarodowych przedsięwzięć. Znając zasady profesjonalnej obsługi, wiemy na jakie elementy zwracać uwagę.

 

Uczestnicząc w życiu biznesów międzynarodowych już dwie dekady pomagamy klientom w ważnych negocjacjach biznesowych, transakcjach M&A, nawiązywaniu relacji i ich negocjacji z partnerami księgowymi, prawnymi czy podatkowymi.

 

Przykładowe projekty w zakresie ekspansji międzynarodowej:

 

USŁUGI NA DWÓCH KONTYNENTACH

 

Opracowaliśmy międzynarodową strukturę sprzedaży i promocji dla usług świadczonych od odbiorcy globalnego (Europa, Azja, Ameryki). Finalnie spółka sprzedażowa ma stanąć stanie Nowy York, zaś centrum usług wspólnych (zaplecze techniczne sprzedaży pozostaje nadal w Polsce). Zapewniliśmy klientowi pełny zakres planowania podatkowego i korporacyjnego oraz wsparcie w najtrudniejszych decyzjach, jakie trzeba było podjąć w okresie pandemii.

 

EKSPANSJA NA EUROPĘ POLSKIEJ SPÓŁKI TECHNOLOGICZNEJ

 

Przygotowaliśmy strategię rozwoju dla przedsiębiorstwa tworzącego systemy sterowania dla przemysłu. Projekt obejmuje relokację fabryki oraz budowę zespołów sprzedażowych w Europie. W budowaniu strategii przypisaliśmy precyzyjnie poszczególne funkcje do konkretnych podmiotów w grupie, wykorzystując korzyści jakie niosą za sobą ulgi technologiczne dostępne w większości krajów europejskich.

 

ROZWÓJ PRZEZ AKWIZYCJE

 

Przygotowaliśmy dla klienta spółkę w UK oraz strategię korporacyjną i finansową dla celów przejęcia zespołów sprzedażowych. Celem zadania jest przyspieszenie organicznego rozwoju spółki polsko-niemieckiej świadczącej usługi IT dla biznesu – software house.

FAQ

  • W jakim kraju utworzyć spółkę?

    Wybór odpowiedniej destynacji w zakresie utworzenia lub przeniesienia istniejącej spółki za granicę to zawsze kwestia indywidualna. Optymalne rozwiązanie jest uzależnione m.in. od:

    • przedmiotu działalności (dotychczasowej lub planowanej);
    • potencjału biznesowego;
    • dostępu do pracowników i usług;
    • wizerunku rynku;
    • potencjału na dynamiczny wzrost;
    • trendów branżowych;

    a przede wszystkim – od aktualnych uwarunkowań prawnych i podatkowych, sprzyjających rozwojowi naszej działalności.

    Przykładowymi destynacjami wybieranymi przez Naszych Klientów są:

    • Malta;
    • Cypr;
    • Luksemburg;
    • Monako;
    • Estonia;
    • Wielka Brytania;
    • USA;
    • Włochy;
    • Niemcy;
    • Czechy;
    • Słowacja;
    • Rumunia;
    • Zjednoczone Emiraty Arabskie.
  • Ile kosztuje spółka za granicą?

    To zależy. Przy analizie kosztów założenia spółki poza Polską, należy wziąć pod uwagę m.in.:

    • Koszty związane z założeniem spółki (zazwyczaj jest to kwota odpowiadająca wartości kilkuset Euro); 
    • Koszty związane z bieżącym funkcjonowaniem spółki (zazwyczaj jest to kwota odpowiadająca wartości kilku tysięcy Euro w stosunku rocznym);
    • Obciążenia podatkowe działalności w danym kraju (kwestia indywidualna – uzależniona od rozmiarów prowadzonej działalności);
    • Koszty obsługi prawnej, podatkowej oraz księgowej (kwestia indywidualna – uzależniona od rozmiarów prowadzonej działalności).
  • Co to jest spółka offshore?

    Pod pojęciem spółki offshore kryje się podmiot (spółka, ewentualnie inny typ osoby prawnej), utworzony w państwie o wysoce korzystnych rozwiązaniach podatkowych, które jednocześnie nie jest państwem jej beneficjentów.

  • Kiedy warto założyć spółkę w innym kraju, a kiedy rozważyć otwarcie oddziału lub przedstawicielstwa?

    Tak jak to zwykle bywa, wybór jest uzależniony od sytuacji oraz celu, który chcemy osiągnąć. Zakładanie oddziałów lub spółek jest uregulowane w ramach systemu prawnego państwa, w którym oddział lub spółka jest tworzona.

    • Oddział wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie częścią przedsiębiorstwa, z którym jest nieodłącznie związany. Przedmiot działalności oddziału jest analogiczny jak przedsiębiorstwa. Za zobowiązania utworzonego oddziału odpowiedzialność ponosi przedsiębiorstwo.
    • Przedstawicielstwo może zostać utworzone przez przedsiębiorstwo i jego działalność także jest nieodłącznie związana z przedsiębiorcą, który je utworzył – stanowiąc element jego struktury. Przedstawicielstwo prowadzi działalność reklamową i promocyjną przedsiębiorcy.

    Utworzenie spółki w innej jurysdykcji pozwala na wyodrębnienie podmiotu i zapewnienie mu niezależności od przedsiębiorstwa istniejącego w kraju. Odpowiedzialność za zobowiązania spółki ponosi sama spółka zagraniczna (ewentualnie jej wspólnicy lub członkowie zarządu).

Anna Maria Panasiuk, prawnik, wealth advisor, założyciel Panasiuk & Partners
dr Anna Maria Panasiuk

partner zarządzający

tel. +48 601 879 889 panasiuk@panasiuk.com.pl
Andrzej Sałamacha, Radca Prawny, Partner Panasiuk & Partners
Andrzej Sałamacha

partner/radca prawny

tel. +48 606 524 752 salamacha@panasiuk.com.pl

E-book

„Praktyczny przewodnik
o podatkach międzynarodowych
Dla inwestorów
i przedsiębiorców
- prosto podane a b c”

Pobierz bezpłatnie

Zapraszamy do współpracy z gwarancją wymiernych zysków
i odpowiedzialnego partnerstwa

adres

Odwiedź: Nowogrodzka 18/5
00-511 Warszawa

Anna Maria Panasiuk, prawnik, wealth advisor, założyciel Panasiuk & Partners
dr Anna Maria Panasiuk

partner zarządzający

tel. +48 601 879 889 panasiuk@panasiuk.com.pl
Andrzej Sałamacha, Radca Prawny, Partner Panasiuk & Partners
Andrzej Sałamacha

partner/radca prawny

tel. +48 606 524 752 salamacha@panasiuk.com.pl

E-book

„Praktyczny przewodnik
o podatkach międzynarodowych
Dla inwestorów
i przedsiębiorców
- prosto podane a b c”

Pobierz bezpłatnie

Nasze biura

Warsaw, Poland

Panasiuk & Partners sp.k.
Nowogrodzka 18/5
00-511 Warszawa

Agno, Switzerland

Panasiuk & Partners sp.k. Representative Office
Via Lugano 13 , 6982 Agno

Tel: +41 (0) 91 610 25 09

Email: info@panasiuk.com.pl

Dane rejestrowe

Panasiuk & Partners sp.k., ul. Nowogrodzka 10/8, 00-511 Warszawa,
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
KRS 0000465801, NIP 7010384537

Copyrights © 2024 by Panasiuk&Partners. All rights reserved.
Design by NETIVO

Dziękujemy, pomyślnie zapisałeś się na naszą listę mailingową.
Masz pytanie? Zostaw kontakt Oddzwonimy
phone email