Spółka za granicą – doradztwo podatkowe oraz obsługa prawna

Od założenia lub przeniesienia spółki za granicę, przez zmianę rezydencji podatkowej, „przeglądy” prawno-podatkowe, restrukturyzację oraz doradztwo, po fuzje i przejęcia.

PLANUJESZ ZAŁOŻYĆ LUB PRZENIEŚĆ SPÓŁKĘ ZA GRANICĘ?

Zapraszamy do współpracy z gwarancją bezpieczeństwa prawnego, opłacalnych decyzji biznesowych oraz odpowiedzialnego partnerstwa!

Planujesz przenosiny lub założenia spółki za granicą? To bardzo dobra decyzja, ponieważ niepewna sytuacja polityczna w Europie oraz wysokie podatki w Polsce to dwa bardzo ważne argumenty, które przemawiają za dywersyfikacją biznesową. Innymi słowy, założenie spółki za granicą łączą bezpieczeństwo z gwarancją potencjalnych zysków, a także efektywniejszą ekspansją na rynki międzynarodowe.

Kiedy warto przenieść lub założyć spółkę za granicą?

 • Gdy uważasz, że majątek, na który pracowałeś całe życie powinien być ulokowany za granicą, szczególnie jeśli sam planujesz wyprowadzkę z Polski.
 • Gdy prowadzisz biznes i próbujesz pozyskać klientów w innych krajach, ale czujesz, że polska marka jest za słaba, aby przebić się w USA lub Europie Zachodniej.
 • Gdy posiadasz klientów zagranicznych, ale zdarza się, że nie możesz pozyskać kontraktu, ponieważ Twój biznes jest ulokowany w kraju frontowym.
 • Gdy potrzebujesz być bliżej klienta końcowego lub gdy ten klient zazwyczaj kupuje usługi od lokalnych dostawców lub dostawców spoza Polski.
 • Gdy jesteś inwestorem, który ceni sobie bezpieczeństwo i przyjazne środowisko geopolityczne.
 • Gdy szukasz kraju, w którym będziesz mógł postawić swój holding.
Wyślij zapytanie

Nasza kancelaria prawno-podatkowa przeniesie Twoją spółkę za granicę

Kim jesteśmy?

 • Nasza kancelaria prawno-podatkowa specjalizuje się, m.in. w zakładaniu /  przenoszeniu spółek za granicę oraz ich obsłudze.
 • Jesteśmy zespołem doświadczonych prawników i doradców podatkowych, którzy od 20 lat zajmują się zakładaniem struktur międzynarodowych.
 • Wyróżnia nas głęboka znajomość regulacji prawnych i podatkowych w Polsce oraz w innych krajach europejskich.
 • Znamy praktyczne skutki przeniesienia biznesu za granicę. 
 • Pomagamy budować rzeczywistą działalność gospodarczą w kraju, w którym chcesz prowadzić biznes. To bardzo ważne, ponieważ rzeczywista działalność gospodarcza, jest jednym z kryteriów możliwości skorzystania z nowo wprowadzonych rozwiązań podatkowych.

Kim nie jesteśmy?

 • Nasza kancelaria prawno-podatkowa nie jest „sklepem ze spółkami”.
 • Nie sprzedajemy spółek i na tym nie zarabiamy

Właśnie dlatego gwarantujemy Ci obiektywne doradztwo i fachową obsługą prawno-podatkową, dzięki której bezpiecznie ułożysz Twój międzynarodowy biznes!

Kiedy dzwonią do nas właściciele spółek?

Właściciele spółek dzwonią do nas gdy:

 • nie są pewni, czy ich spółka za granicą jest dobrze zarządzana od strony prawnej i podatkowej;
 • wiedzą, że ich zagraniczna spółka wymaga skutecznej restrukturyzacji;
 • biznes się rozwinął i przyszedł czas na to, aby go właściwie „poukładać”;
 • chcą założyć nową spółkę za granicą i od początku zrobić to dobrze;
 • przenieść spółkę z Polski za granicę i zmienić rezydencję podatkową;
 • bezpiecznie przenieść spółkę z zagranicy do Polski;
 • przeprowadzić optymalizację podatkową;
 • przeprowadzić fuzje spółek lub przejąć spółkę w Polsce lub za granicą;
 • zabezpieczyć majątek spółki w Polsce lub za granicą;
 • zaplanować inwestycje;
 • skorzystać z profesjonalnego doradztwa prawno-podatkowego dla spółek;
 • nawiązać współpracę z odpowiedzialną kancelarią prawno-podatkową.

Czy nawiązując współpracę z naszą Kancelarią musisz zmienić prawnika lub doradcę podatkowego?

Nawiązując współpracę z naszą Kancelarią prawno-podatkową nie musisz zmienić prawnika i/lub doradcy podatkowego. Zakładając lub przenosząc Twoją spółkę za granicę będziemy współpracować z twoimi partnerami. 

Jeśli Twoją spółką zagraniczną zajmuje się prawnik, który doradza Twojemu biznesowi operacyjnemu, to na pewno zna się on na biznesie. Zarządzanie międzynarodowymi strukturami to zupełnie inna specjalizacja, na tyle trudna, że gubią się w niej doradcy podatkowi oraz prawnicy. 

Naszym zadaniem jest popatrzeć na Twój biznes i spółkę z perspektywy naszego 20 letniego doświadczenia oraz podpowiedzieć, co należy zmienić. 

Czy możesz skorzystać z naszych usług mając swój zespół prawny? (h2)

Jak najbardziej tak. Krótko mówiąc wesprzemy Twój zespół naszą wiedzą i doświadczeniem w zarządzaniu międzynarodową strukturą biznesową. 

Czy posiadając spółkę za granicą od 10 lat i wszystko „działa” powinieneś sprawdzić, czy w rzeczywistości wszystko funkcjonuje jak należy?

 • Z naszego doświadczenia spółki za granicą, które działają „od dawna” wymagają przeglądu pod kątem prawnym i podatkowym. 
 • Utarte procedury, przyzwyczajenia zarządu, oczekiwania właścicieli biznesu to główne przyczyny, dla których Twoje służby prawne ulegają pewnym uproszczeniom. 
 • Niektóre kompromisy jednak narażają Twoją spółkę zagraniczną i biznes na ryzyko podatkowe. Najczęściej dotyczy to braku lub usterek w substancji w kraju, w którym prowadzisz spółkę.

Co to jest substancja spółki?

W możliwie uproszczonych słowach – substancja spółki to sposób prowadzenia biznesu wskazujący na to, że zarządzanie i decyzje zapadają w kraju rejestracji spółki.  

Przykład nr 1: substancja istnieje wtedy, kiedy masz profesjonalny zarząd i posiadasz biuro, a jego zaplecze techniczne jest adekwatne do prowadzenia biznesu.

Przykład nr 2: nie masz substancji wtedy, jeśli spółka posiada zarząd zapewniony wyłącznie przez agenta. Zarząd ten wykonuje czynności zlecone przez udziałowców lub decyzje są wykonywane przez pełnomocników działających w innych krajach np.: w Polsce.

Gdzie założyć spółkę holdingową?

Spółka holdingowa powinna być założona w kraju, który zapewni bezpieczeństwo Twoim aktywom. Reżim podatkowy jest wtórny w stosunku do bezpieczeństwa struktury, dlatego że obecnie prawie wszystkie kraje np.: w Europie oferują korzystny reżim podatkowy dla spółek holdingowych. 

Obecnie korzystny reżim podatkowy posiada nawet polska spółka holdingowa. Ważne jest, aby cała struktura działała transgranicznie oraz aby Twoje aktywa były bezpieczne. 

Dobrze jest również przewidzieć koszty działania struktury, bo obok kosztów agenta, prawników i księgowych może zaskoczyć Cię np.: podatek wealth tax np.: w Luksemburgu lub SDC od odsetek na Cyprze… (a miało przecież nie być podatku).

Spółki holdingowe w Polsce opierają się na regulacjach z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z 15 lutego 1992 roku. Choć ten akt prawny ma już lata, został on odświeżony podczas ostatniej nowelizacji w 2022 roku.

Wychodzisz z biznesem za granicę? Koniecznie zapoznaj się z naszym ebookiem: Going GLOBAL, czyli jak rozwinąć biznes za granicą krok po kroku

Gdzie założyć spółkę operacyjną?

Założenie spółki operacyjnej jest trudniejsze od tego, w jaki sposób zakładana jest spółka holdingowa. Tutaj pod uwagę należy brać nie tylko CIT, koszty lokalnej obsługi, ale również renomę kraju rejestracji u potencjalnych kontrahentów. 

Rating Gruzji może się nie sprawdzić i pewnie się nie sprawdzi, a i Cypr pewnie słabo sobie poradzi w zdobywaniu nowych rynków. Dobór spółki operacyjnej w strukturach międzynarodowych jest dużo trudniejszy i wymaga uwzględnienia podziału funkcji w całej strukturze. 

Czy musisz założyć nową spółkę, jeśli chcesz się przenieść do innego kraju?

Możesz utworzyć zagraniczną jednostkę kontrolowaną, ale nie musisz. Przeniesienia działalności do innego kraju możesz obecnie dokonać przez:

 • zmianę siedziby spółki (np.: wykreślenie jej w rejestrze w Polsce, a wpisanie w rejestrze zagranicznym);
 • transgraniczne połączenie (tutaj wariantów jest wiele, bo mogą połączyć się spółka matka ze spółką córką, może dojść do połączenia również spółek sióstr);
 • transgraniczny podziału, na skutek którego obok dotychczasowej spółki powstanie spółka w innym kraju, jako jej spółka zależna, albo spółka siostra (należąca do tych samych udziałowców co spółka dzielona). 

Czy przeniesienie spółki do innego kraju jest neutralne podatkowo?

Przeniesienie spółki za granicę jest neutralne podatkowo co do zasady, jeśli ma uzasadnienie biznesowe, a nie jest dokonywane z powodów wyłącznie (lub głównie podatkowych). 

W każdym przypadku należy zweryfikować przepisy poszczególnych krajów. W szczególności należy sprawdzić przepisy exit tax, tj. przepisy o podatku od wyjścia za granicę.  

Kiedy stosuje się podatek exit tax?

Podatek exit tax, tj. podatek od wyjścia spółki za granicę stosuje się jeśli kraj, z którego „wychodzi” podatnik traci prawo opodatkowania przyszłych dochodów lub aktywów po ich przeniesieniu. 

Najczęściej opodatkowana jest rynkowa wartość przenoszonych aktywów, ale w każdym przypadku i kraju może to wyglądać inaczej.    

Co zrobić, jeśli Twoja spółka ma zaległości z księgami?

To niestety bardzo częsty przypadek i zaniedbanie, szczególnie w takich krajach, gdzie zarząd tworzą spółki zapewnione przez agenta.  Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie Twoich aktywów to taka sytuacja jest niedopuszczalna. 

W chwili obecnej, gdy w Europie powszechnie obowiązuje podatek CFC (podatek od dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej), a Twoja spółka nie ma „zrobionych ksiąg” to dla Ciebie jako udziałowca lub beneficjenta spółki jest to bardzo ryzykowne. 

Czym jest CFC, czyli zagraniczna jednostka kontrolowana?

CFC to skrót z ang. Controlled Foreign Company, który odnosi się do terminu „zagraniczna jednostka kontrolowana”. Koncepcja CFC została wprowadzona, by zapobiegać praktykom unikania opodatkowania, w których przedsiębiorstwa przenoszą swoje dochody do rajów podatkowych. 

W praktyce oznacza to, że jeśli dany podmiot kontroluje firmę zagraniczną i ta firma osiąga dochody w kraju o niskim opodatkowaniu, dochody te mogą podlegać opodatkowaniu w kraju kontrolującego. Warto zwrócić uwagę, że mówimy tutaj o „jednostce kontrolowanej”, a nie tylko spółce kontrolowanej – przepisami CFC objęto również: fundacje lub inne podmioty, a także stosunki prawne o charakterze powierniczym, podatkową grupę kapitałową lub spółkę z podatkowej grupy kapitałowej.

Co jeszcze powinieneś sprawdzić w swojej zagranicznej spółce?

Z podstawowych rzeczy, jakie powinieneś sprawdzić obok substancji oraz warunków rynkowych, to również, czy zagraniczna spółka nie generuje dla Ciebie ryzyka w postaci podatku od całości swoich dochodów z zagranicznych spółek kontrolowanych. 

Obowiązek opodatkowania takich dochodów podatkiem CFC od stycznia 2022 roku nie tylko nakładany jest na spółkę holdingową, ale również na spółkę operacyjną.

E-book

„Praktyczny przewodnik
o podatkach międzynarodowych
Dla inwestorów
i przedsiębiorców
- prosto podane a b c”

Pobierz bezpłatnie

Zapraszamy do współpracy z gwarancją wymiernych zysków
i odpowiedzialnego partnerstwa

adres

Odwiedź: Nowogrodzka 18/5
00-511 Warszawa

E-book

„Praktyczny przewodnik
o podatkach międzynarodowych
Dla inwestorów
i przedsiębiorców
- prosto podane a b c”

Pobierz bezpłatnie

Nasze biura

Warsaw, Poland

Panasiuk & Partners sp.k.
Nowogrodzka 18/5
00-511 Warszawa

Agno, Switzerland

Panasiuk & Partners sp.k. Representative Office
Via Lugano 13 , 6982 Agno

Tel: +41 (0) 91 610 25 09

Email: info@panasiuk.com.pl

Dane rejestrowe

Panasiuk & Partners sp.k., ul. Nowogrodzka 10/8, 00-511 Warszawa,
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
KRS 0000465801, NIP 7010384537

Copyrights © 2024 by Panasiuk&Partners. All rights reserved.
Design by NETIVO

Dziękujemy, pomyślnie zapisałeś się na naszą listę mailingową.
Masz pytanie? Zostaw kontakt Oddzwonimy
phone email