Estonia jest obecnie jednym z najprzyjaźniejszych przedsiębiorcom państw w Europie. Jej system podatkowy jest przejrzysty, a podatki względnie niskie. Sprawdź jakie są podatki w Estonii.

Podatki w Estonii

Podatek dochodowy od osób prawnych w Estonii można płacić w dwóch wariantach:

  • Pierwszy to osławiony w Polsce tzw. CIT estoński. Polega on na zwolnieniu z obowiązku podatkowego przedsiębiorstw, aż do wypłaty zysku lub dywidendy z przedsiębiorstwa. Podatek CIT w wysokości 20% przedsiębiorstwo zapłaci dopiero wtedy, gdy zechce wypłacić zysk lub dywidendę.
  • Drugi sposób to ciągłe opodatkowywanie dochodów przedsiębiorstwa podatkiem CIT w wysokości 14%. Ten rodzaj opodatkowania dedykowany jest firmom, które stale wypłacają zyski lub dywidendy.

W Estonii nie ma lokalnych podatków dochodowych.

Standardowa stawka VAT wynosi 20%.

Przedsiębiorstwa są uważane za rezydentów estońskich, jeżeli powstały na prawie estońskim. Nie ma testu zarządzania i kontroli w celu ustalenia miejsca rezydencji przedsiębiorstwa (uważaj jednak na przepisy polskie, gdy jako rezydent podatkowy w Polsce zakładasz spółkę w Estonii).

Podatki w Estonii – zwróć uwagę na:

Z uwagi na niskie podatki w Estonii polskie urzędy skarbowe są wyczulone na pozorowane zmiany rezydencji. Estonia jest państwem, w którym warto otworzyć lub, do którego warto przenieść przedsiębiorstwo, jednakże należy pamiętać, aby były to działania rzeczywiste.

W zakresie podatków międzynarodowych poprowadzimy

  • Doradztwo międzynarodowego planowania podatkowego
  • Konsultacje przy określeniu właściwej rezydencji podatkowej
  • Pełne wsparcie przy procesie uzyskania właściwej rezydencji
  • Pośrednictwo w kontakcie z polskimi oraz zagranicznymi organami skarbowymi
  • Wszelkie wsparcie przy międzynarodowych rozliczeniach podatkowych
  • Tworzenie struktur biznesowych i ochrony majątku w tym m.in. spółki holdingowej
Wyślij zapytanie Powrót do poprzedniej strony

FAQ

  • Jak wybrać odpowiedni kraj do przeprowadzki?

    Przeprowadzka za granicę o bardzo istotny krok życiowy. Kwestie podatkowe powinny stać na ostatnim miejscu. Zastanów się, gdzie chciałbyś żyć, gdzie Twoje dzieci powinny chodzić do szkoły, gdzie chcesz prowadzić biznes. Po szczerej odpowiedzi na te pytania, można dopiero zdecydować, który z krajów zaspokajający wszystkie potrzeby będzie najbardziej odpowiedni.

  • Jakie formalności muszę dopełnić wyprowadzając się z Polski?

    Jest ich wiele i zależą przede wszystkim od bieżącej sytuacji. Należy zmierzać do całkowitego zerwania jakichkolwiek powiązań z Polską. Przeprowadzamy Cię krok po kroku przez te formalności w naszym ebooku „Wyprowadzka z Polski” SPRAWDŹ.

  • Czy po przeprowadzce muszę składać zeznania podatkowe w Polsce?

    Zeznania w Polsce składają rezydenci Polscy albo osoby uzyskujące dochody w Polsce, które są rezydentami innego państwa. Wszystko zależy od tego, czy udało Ci się skutecznie utracić polską rezydencję. A jeśli tak, jakiego rodzaju dochody uzyskujesz z Polski.

  • Czy zapłacę podatek w Polsce przenosząc firmę za granicę?

    Pytanie dotyczy szerokiego zagadnienia exit tax. W pierwszej kolejności należy zweryfikować, co rozumiemy poprzez przeniesienie firmy za granicę. Może to być zarówno przeniesienie siedziby spółki, jak i osobista przeprowadzka przedsiębiorcy – osoby fizycznej. Skutki podatkowe obu sytuacji mogą być istotnie różne.

  • Czy mogę bez podatku przenieść majątek firmy do kraju docelowego?

    Ogólny limit, poniżej którego nie należy płacić exit tax w Polsce to 4 mln PLN. Niemniej zawsze trzeba sprawdzić tę kwestię, ponieważ przeniesienie majątku firmy do kraju docelowego nie zawsze będzie oznaczać to samo.