W powszechnej opinii ze względu na wzrost gospodarczy, kapitał ludzki czy system podatkowy Portugalia jest ciekawym miejscem na ulokowanie swojego biznesu i jest często wybierana przez inwestorów w kryptowaluty. Posiada ciekawe rozwiązania – sprawdź jakie ma podatki Portugalia.
Podatki Portugalia
- Standardowa stawka CIT w Portugali wynosi 21%, jednakże istnieje szereg zwolnień i włączeń dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw, z podstawową preferencją polegającą na możliwości skorzystania z obniżonej stawki CIT w wysokości 17%.
- Ponadto w Portugali istnieją specjalne preferencje w podatku dochodowym od osób prawnych prowadzącymi działalność w Portugalii, a niebędącymi jej rezydentami podatkowymi.
- Podstawowa stawka podatku VAT wynosi 23%.
Podatki Portugalia – zwróć uwagę na:
Portugalia nie jest rajem podatkowym dla działalności związanej z kryptowalutami. Bardzo atrakcyjne uregulowanie i brak opodatkowania krypto ma zastosowanie tylko wtedy, gdy działalność gospodarcza nie stanowi przedmiotu głównej działalności przedsiębiorstwa.
Podatki na Azorach i Maderze są niższe, a reżim prawny może się różnić dla niektórych rodzajów działalności gospodarczej od tego obowiązującego na kontynencie.
W zakresie podatków międzynarodowych poprowadzimy
- Doradztwo międzynarodowego planowania podatkowego
- Konsultacje przy określeniu właściwej rezydencji podatkowej
- Pełne wsparcie przy procesie uzyskania właściwej rezydencji
- Pośrednictwo w kontakcie z polskimi oraz zagranicznymi organami skarbowymi
- Wszelkie wsparcie przy międzynarodowych rozliczeniach podatkowych
- Tworzenie struktur biznesowych i ochrony majątku w tym m.in. spółki holdingowej
FAQ
-
Jak wybrać odpowiedni kraj do przeprowadzki?
Przeprowadzka za granicę o bardzo istotny krok życiowy. Kwestie podatkowe powinny stać na ostatnim miejscu. Zastanów się, gdzie chciałbyś żyć, gdzie Twoje dzieci powinny chodzić do szkoły, gdzie chcesz prowadzić biznes. Po szczerej odpowiedzi na te pytania, można dopiero zdecydować, który z krajów zaspokajający wszystkie potrzeby będzie najbardziej odpowiedni.
-
Jakie formalności muszę dopełnić wyprowadzając się z Polski?
Jest ich wiele i zależą przede wszystkim od bieżącej sytuacji. Należy zmierzać do całkowitego zerwania jakichkolwiek powiązań z Polską. Przeprowadzamy Cię krok po kroku przez te formalności w naszym ebooku „Wyprowadzka z Polski” SPRAWDŹ.
-
Czy po przeprowadzce muszę składać zeznania podatkowe w Polsce?
Zeznania w Polsce składają rezydenci Polscy albo osoby uzyskujące dochody w Polsce, które są rezydentami innego państwa. Wszystko zależy od tego, czy udało Ci się skutecznie utracić polską rezydencję. A jeśli tak, jakiego rodzaju dochody uzyskujesz z Polski.
-
Czy zapłacę podatek w Polsce przenosząc firmę za granicę?
Pytanie dotyczy szerokiego zagadnienia exit tax. W pierwszej kolejności należy zweryfikować, co rozumiemy poprzez przeniesienie firmy za granicę. Może to być zarówno przeniesienie siedziby spółki, jak i osobista przeprowadzka przedsiębiorcy – osoby fizycznej. Skutki podatkowe obu sytuacji mogą być istotnie różne.
-
Czy mogę bez podatku przenieść majątek firmy do kraju docelowego?
Ogólny limit, poniżej którego nie należy płacić exit tax w Polsce to 4 mln PLN. Niemniej zawsze trzeba sprawdzić tę kwestię, ponieważ przeniesienie majątku firmy do kraju docelowego nie zawsze będzie oznaczać to samo.