
Ta wciąż jeszcze mało znana instytucja, ma na celu przeciwdziałać agresywnym optymalizacjom i unikaniu opodatkowania przez polskich rezydentów. Proponowane zmiany, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2018 r. są implementacją dyrektywy Rady (UE) 2016/1164 z dnia 12 lipca 2016 r.
Przypominamy, że regulacja ta obowiązuje od 1 stycznia 2015. Każdy udziałowiec spółki z siedzibą poza granicami Polski powinien wypełnić obowiązki CFC, a więc sporządzić rejestr zagranicznych spółek kontrolowanych, ewidencję zdarzeń gospodarczych jakie miały miejsce w spółce oraz do 30.09 roku kolejnego złożyć zeznanie z dochodu zagranicznej spółki kontrolowanej wraz z zapłatą podatku wynikającego z deklaracji. Nawet jeżeli zagraniczna spółka kontrolowana wygenerowała w danym roku podatkowym stratę, nie zwalnia to podatnika z obowiązku posiadania dokumentacji, w postaci ewidencji zdarzeń gospodarczych i rejestru zagranicznych spółek kontrolowanych.
Główne zmiany jakie wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku to:
– Zwiększenie progu powiązań pomiędzy podmiotami, warunkującego posiadanie kontroli, z dotychczasowych 25% do 50%. Oznacza to, że jeśli posiadacie Państwo mniej niż 50% udziałów w spółce zagranicznej to w przyszłym roku obowiązek sprawozdawczy czy podatkowy CFC nie będzie Państwa obejmował.
– Dokonano jednocześnie rozszerzenia w zakresie sposobu, w jaki weryfikowane są powiązania kapitałowe. Zrezygnowano z koncepcji jednego podatnika, którego udziały brane są pod uwagę, na rzecz rozwiązania obejmującego także udziały podmiotów powiązanych. Na podstawie dotychczasowych rozwiązań, sumowanie udziałów obejmuje również małżonków oraz krewnych do drugiego stopnia. Taki sposób regulacji, zgodnie z uzasadnieniem projektu, ma na celu wyeliminować możliwość obchodzenia przepisów przez grupy podmiotów powiązanych. W wyniku tej zmiany część rezydentów może uniknąć obowiązków związanych z podatkiem CFC. Jednakże konieczne będzie bardziej szczegółowe wyliczanie wysokości udziałów, przy złożonych strukturach, o dużej liczbie podmiotów i powiązań.
– Obniżenie udziału dochodów pasywnych w ogóle dochodów spółki, powodującego objęcie spółki regulacjami podatku CFC. W dotychczasowych przepisach próg ten wynosił 50% obecnie został obniżony do 33%. To z kolei sprawi że więcej spółek zostanie objętych obowiązkiem CFC.
– Rozszerzenie katalogu dochodów pasywnych o dochody z: części odsetkowej raty leasingowej, działalności ubezpieczeniowej, bankowej lub finansowej oraz o bardzo szeroką kategorię transakcji z podmiotami powiązanymi w sytuacji gdy spółka, w związku z tymi transakcjami, nie wytwarza wartości dodanej. Zmiana ta, łącznie z wcześniej omówionym obniżeniem progu udziału dochodów pasywnych w ogóle dochodów spółki, może spowodować rozszerzenie obowiązku CFC na kolejne podmioty.
– Zmniejszenie wysokości efektywnej stopy procentowej, rodzącej obowiązki w zakresie CFC. Zmieniono dotychczasowe regulacje mówiące o tym, że podatnik ma obowiązek rozpatrzyć dochód z CFC, gdy co najmniej jeden rodzaj przychodów pasywnych uzyskiwanych przez spółkę, podlega w państwie jej siedziby lub zarządu opodatkowaniu według stawki podatku dochodowego niższej niż 14,25 %. Wprowadzono rozwiązanie w myśl, którego porównuje się kwotę faktycznie zapłaconego przez spółkę podatku, do różnicy pomiędzy kwotą podatku należnego według polskich przepisów, a podatkiem zapłaconym w państwie siedziby spółki. Różnica większa niż kwota podatku faktycznie zapłaconego, rodzi obowiązki z tytułu CFC. Upraszczając, jeżeli efektywna stawka podatku zapłaconego przez zagraniczną spółkę będzie niższa niż 9,5 % podatnik może mieć obowiązek wykazania dochodu spółki w polskim zeznaniu. Zmiana ta rozszerzy zapewne liczę podmiotów objętych obowiązkiem CFC jednak, biorąc pod uwagę, że wiele spółek zlokalizowanych jest w krajach, gdzie dochody takie były całkowicie zwolnione z opodatkowania, a więc objęte obowiązkami CFC rozszerzenie to nie będzie miało, aż tak istotnego znaczenia.
– Wprowadzenie warunku ograniczającego możliwość dokonania odliczenia otrzymanej od spółki dywidendy lub dochodu z odpłatnego zbycia, tylko do sytuacji, gdy były one przez podatnika uwzględnione w podstawie opodatkowania. Regulacja ma na celu wyeliminowanie podwójnego opodatkowania. Podatnik ma prawo do odliczenia wyżej wymienionych kwot, gdy zapłacił od nich podatek w Polsce jako od dochodów z zysków kapitałowych. Zmiana ta prowadzi do tego, że polski rezydent będzie musiał podzielić się z tutejszym fiskusem dochodami udziału w zyskach zagranicznych spółek, bądź to przez wykazanie otrzymanej dywidendy jako zysku z kapitałów pieniężnych bądź tracąc prawo do odliczenia otrzymanej, a nieujawnionej wcześniej dywidendy w zeznaniu CFC, zwiększając tym samym wymiar podatku.
– Usunięcie wyłączenia spod opodatkowania w myśl, którego nie podlegały opodatkowaniu dochody uzyskiwane ze spółek, których roczny przychód nie przekraczał kwoty 250 000 euro. Powołując się na zapisy Dyrektywy, zabraniające stosowania włączeń, resort zdecydował się na usunięcie tego przepisu. Spowoduje to objęciem obowiązkiem podatkowym nawet dochodów ze spółek o niewielkiej skali działania.
Projekt zmian w ustawie został obecnie skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu. Proponowane regulacje dotyczące CFC prawdopodobnie przyjęte zostaną w kształcie zaproponowanym w projekcie ustawy.

dr Anna Maria Panasiuk
Redaktor
Założyciel i partner zarządzający kancelarii Panasiuk & Partners. Wieloletni doradca klienta w wealth management. Kieruje zespołem prawników, doradców podatkowych i księgowych, gdzie usługi zespołu skierowane są na efektywne zarządzenia portfelem klientów.
Autorzy

dr Anna Maria Panasiuk
partner zarządzający, adwokat
Andrzej Sałamacha
partner, radca prawny
Magda Kwiatkowska
radca prawny
Szczepan Adamski
prezes zarządu YOURS FAMILY OFFICE
Sabina Tyszko
konsultant podatkowy
Piotr Świąć
adwokat
Adam Apel
doradca podatkowy
Monika Baran
radca prawny
Kamil Kowalik
doradca podatkowy
Katarzyna Bieńkowska
radca prawny,
doradca podatkowy YOURS Panasiuk
Paweł Szumowski
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Edyta Winnicka
prawnik
Antoni Goraj
radca prawny
Katarzyna Zając
aplikant radcowski
Yours Panasiuk
Paweł Turek
doradca podatkowy
Michał Nowacki
radca prawny
Sylwia Rybicka
dyrektor ds. rozwoju
Sylwia Rozwandowicz
aplikant adwokacki
Marta Kwiatkowska - Abramowska
asystent prawny
Adam Barcikowski
doradca podatkowy
Dorota Sajewicz
investment partner
dr Maja Czarzasty- Hercberg
OF COUNSEL/RADCA PRAWNY
Archiwum
-
2021
-
Kwiecień
-
Marzec
-
Luty
- WHAT SHOULD YOU INVEST IN IN POLAND IN 2021?
- W CO WARTO ZAINWESTOWAĆ W POLSCE W 2021 ROKU?
- PLANNING A CHANGE OF RESIDENCE? OR ARE YOU MOVING THE COMPANY OUT OF POLAND? SEE HOW OTHERS HAVE DONE IT – A SUMMARY OF EXPERIENCES AND CHANGE TRENDS IN 2020
- PLANUJESZ ZMIANĘ REZYDENCJI? A MOŻE PRZENOSISZ FIRMĘ POZA POLSKĘ? ZOBACZ, JAK TO ZROBILI INNI – PODSUMOWANIE DOŚWIADCZEŃ I TRENDÓW ZMIAN ROKU 2020
-
Styczeń
- 6 MAJOR CHANGES IN THE BEHAVIOUR OF PRIVATE INVESTORS AND THEIR PORTFOLIOS IN 2020
- 6 GŁÓWNYCH ZMIAN W PORTFELACH I ZACHOWANIACH INWESTORÓW PRYWATNYCH W ROKU 2020
- TAX SIMPLIFICATION 2021 IN POLAND – A MAGNET FOR FOREIGN INVESTORS
- UPROSZCZENIA PODATKOWE 2021 W POLSCE – MAGNESEM DLA INWESTORÓW ZAGRANICZNYCH
- ALTERNATIVE INVESTMENT FUND (ASI) – A FIRST-CLASS INVESTMENT VEHICLE AT YOUR FINGERTIPS
- ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA (ASI). PIERWSZORZĘDNY WEHIKUŁ INWESTYCYJNY NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
- ESTONIAN CIT – EFFECTIVE REDUCTION IN CORPORATE TAX IN POLAND
- CIT ESTOŃSKI – EFEKTYWNE OBNIŻENIE OPODATKOWANIA SPÓŁEK W POLSCE
-
Kwiecień
-
2020
-
Grudzień
-
Listopad
- WE BREAK STEREOTYPES! PRECONCEPTIONS ABOUT LAWYERS AND THE REALITY OF BUSINESS
- AM I REALLY SAVING MYSELF MONEY? TODAY I WILL SAVE 100 PLN TO LOSE 1000 PLN TOMORROW
- ŁAMIEMY STEREOTYPY! CZYLI PRZEKONANIA O PRAWNIKACH, A REALIA BIZNESU
- CZY TO NAPRAWDĘ OSZCZĘDNOŚĆ? DZIŚ „ZAOSZCZĘDZĘ” 100 ZŁ ŻEBY JUTRO STRACIĆ 1000 ZŁ
- ZAPRASZAMY do MONAKO
- WHY IS IT WORTH BECOMING A TAX RESIDENT OF MONACO?
- DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ REZYDENTEM MONAKO?
-
Październik
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Czerwiec
- THE WORLD IS CHANGING, AND YOU ARE STILL LOOKING FOR A UNICORN? In this article, we tell you everything you need to know to find one
- ŚWIAT SIĘ ZMIENIA, A TY WCIĄŻ SZUKASZ JEDNOROŻCA. Wszystko co musisz wiedzieć aby go znaleźć napisaliśmy tutaj
- KRYZYSOWE INWESTYCJE, CZYLI: ODWAŻNA INWESTYCJA WYMAGA OSTROŻNEGO PLANOWANIA
- JAK TRWOGA TO DO PRAWNIKA – NIEPOKOJĄCE TENDENCJE WŚRÓD STARTUPÓW
-
Maj
-
Kwiecień
- AMERICAN TAX COMPETITION. HELPFUL OR „HARMFUL”
- KONKURENCJA PODATKOWA PO AMERYKAŃSKU. POŻĄDANA, CZY „SZKODLIWA”
- PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO. Czyli jak inwestować, żeby nie stracić
- INVESTING IN HARD TIMES: HOW TO SET UP YOUR BUSINESS IN NEW YORK
- APETYT NA INWESTYCJE W TRUDNYCH CZASACH. SPÓŁKA W NOWYM YORKU
- WPŁYW PANDEMII NA TRANSAKCJE FUZJI I PRZEJĘĆ
- IMPACT OF A PANDEMIC ON MERGERS AND ACQUISITIONS
- PODATKI NA TRUDNE CZASY
-
Marzec
-
Luty
-
Grudzień
-
2019
-
Listopad
-
Październik
-
Wrzesień
-
Sierpień
-
Kwiecień
-
Marzec
- Nowe przepisy o sukcesji jednoosobowego przedsiębiorstwa – zwolnienie podatkowe dla spadkobierców przedsiębiorstwa bez względu na ich pokrewieństwo z przedsiębiorcą.
- ALERT PRAWNY – PRAWIE 1 MILION ZŁOTYCH KARY ZA NARUSZENIE RODO W POLSCE
- Od 1 kwietnia 2019 r. pełnomocnik złoży sprawozdanie finansowe spółki do Krajowego Rejestru Sądowego
-
Luty
-
Styczeń
-
Listopad
-
2018
-
Grudzień
-
Listopad
- Przedsiębiorcy, których wpis do CEIDG nie zawiera numeru PESEL, zostaną wykreśleni z ewidencji.
- Uwaga! Skrócenie terminów przedawnienia
- Nowy rozdział w ustawach PIT i CIT 2019
- Samo przygotowanie dokumentów „do szuflady” bez realnego dostosowania procesów w firmie nie jest wypełnieniem obowiązków wdrożeniowych RODO
-
Październik
-
Lipiec
-
Czerwiec
-
Luty
-
Styczeń
-
Grudzień
-
2017
-
2016
-
2015
-
Grudzień
-
Listopad
- Zwrot PCC od czynności restrukturyzacyjnych z udziałem spółek komandytowo-akcyjnych
- Zmiany podatkowe na Cyprze zachętą dla potencjalnych inwestorów
- Cypryjskie fundusze inwestycyjne mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego w Polsce
- Nowe sankcje za niezłożenie sprawozdania finansowego
- Europejskie poświadczenie dziedziczenia
-
Październik
-
Lipiec
-
Grudzień

Nowe publikacje
Chcesz być na bieżąco, wpisz mail, a otrzymasz nowe publikacje prosto do skrzynki: